Рішення
від 11.06.2012 по справі 5026/705/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2012 року Справа № 08/5026/705/2012

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Кучеренко О.І., при секретарі судового засідання Голосінській Н.М., за участю представників сторін:

від позивача -ОСОБА_1 -адвокат, ОСОБА_2 - особисто

від відповідача - представник не з'явився

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Черкаси у приміщенні суду справу за позовною заявою

позивачів ОСОБА_2,

до

відповідача: товариства з обмеженою відповідальністю "Корсунь Оіл"

про визнання недійсним рішення зборів

ВСТАНОВИВ:

Позивачем заявлено позов про визнання недійсним рішення зборів товариства з обмеженою відповідальністю "Корсунь Оіл", яке викладене у протоколі зборів учасників відповідача №8 від 10.08.2010, яким позивача було виключено зі складу учасників даного товариства.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач є засновником (учасником) відповідача з часткою 10 % статутного фонду, що підтверджується статутом відповідача. 10.08.2010 були проведені збори засновників товариства, без повідомлення позивача про їх проведення, як одного із засновників, чим, на його думку, були порушені його права і охоронювані законом інтереси та чинне законодавство. Підставою для виключення його із складу засновників став той факт, що позивач не належним чином виконував свої зобов'язання перед товариством, не внісши повного розміру свого вкладу у статутний фонд товариства.

У письмовому відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги не визнав, посилаючись на те, що ОСОБА_2 був належним чином повідомлений про скликання позачергових зборів учасників товариства (лист від 10.06.2010 №6), на яких буде розглядатися питання щодо доформування статутного фонду ТОВ "Корсунь Оіл". ОСОБА_2 на збори не з'явився про причини неявки товариству не повідомив. 10.08.2010 учасниками товариства одноголосно було прийнято рішення про виключення із складу учасників ТОВ "Корсунь Оіл" учасника товариства ОСОБА_2 частка у статутному фонді якого становить 10% на момент прийняття рішення, у зв'язку із недоформуванням 50% його частки у статутному фонді товариства та складено протокол №8, який направлений ОСОБА_2 листом від 12.08.2010 на адресу: АДРЕСА_1 За доводами відповідача, 30.08.2010 ОСОБА_2 особисто отримав у ТОВ "Корсунь Оіл" протокол зборів учасників №8 від 10.08.2010 і цього ж числа, 30.08.2010, подав заяву про вихід із учасників товариства та продаж частки в статному капіталі в розмірі 10% разом із не отриманими дивідендами за період з 2006 року.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, просили позов задовольнити повністю.

Відповідач представника у судове засідання не направив, хоча був тричі належним чином повідомлений про дату та час судового засідання, що підтверджено відповідними відмітками канцелярії суду на ухвалах про їх направлення рекомендованими листами на адресу відповідача з ЄДР. У відзиві на позов просив у задоволення позову відмовити.

В судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача, судом встановлено наступне.

30.08.2010 ОСОБА_2 звернувся з письмовою заявою до ТОВ "Корсунь Оіл", в якій зазначив про свій намір здійснити відчуження своєї частки у статутному фонді товариства та запропонував придбати самому товариству.

У зв'язку із відсутністю пропозицій з боку ТОВ "Корсунь Оіл", 08.10.2010 позивач розмістив оголошення у друкованому виданні «Надросся»про продаж частки у ТОВ «Корсунь Оіл».

У відзиві на позов відповідачем надані копії протоколів загальних зборів учасників ТОВ "Корсунь Оіл", так, 06.07.2010 зборами учасників товариства, які оформлені протоколом №7 учасниками товариства ТОВ "Ірпіньнафтопродукт" та ОСОБА_3 було прийнято рішення про доформування статутного фонду товариства своїм майном.

Зі змісту протоколу №7 зборів учасників товариства вбачається, що позивач не був присутнім на зборах.

10.08.2008 відбулися загальні збори засновників товариства з обмеженою відповідальністю "Корсунь Оіл", оформлені протоколом №8, з порядком денним:

1. Про виключення із складу учасників ТОВ "Корсунь Оіл" учасника - ОСОБА_2, частка якого у статутному фонді становить 10%.

2. Про перехід частки учасника в розпорядження товариства.

3. Про проведення розрахунків з учасником, який виключений.

У протоколі зборів зазначено одноголосне прийняття рішень з усіх питань, у тому числі: виключено зі складу учасників ТОВ "Корсунь Оіл" - учасника товариства ОСОБА_2, який має частку у статутному фонді 10% за невиконання обов'язків перед товариством, а саме не доформування частки у статутному фонді товариства; частка статутного фонду в розмірі 10% що належала учаснику товариства -ОСОБА_2 передана в розпорядження ТОВ "Корсунь Оіл", за результатами річного фінансового звіту ТОВ "Корсунь Оіл" та після його затвердження за рік, виплатити вартість частини майна ОСОБА_2 пропорційну його частці у статутному капіталі товариства, виплату провести в строк до 12 місяців з дня виключення.

Зі змісту протоколу, яким оформлене спірне рішення зборів, вбачається, що на момент відкриття зборів ТОВ "Корсунь Оіл" зареєструвалися ТОВ "Ірпіньнафтопродукт" та ОСОБА_3, кількість голосів яких складає 90% від кількості голосів учасників товариства.

Відповідно до Статуту ТОВ "Корсунь Оіл", який затверджений зборами учасників, протокол №1 від 07.02.2006 та зареєстрований Корсунь-Шевченківською районною державною адміністрацією 20.02.2006, реєстраційний № 10091020000000269, учасниками товариства є: товариство з обмеженою відповідальністю "Ірпіньнафтопродукт", ОСОБА_2, ОСОБА_3.

Для забезпечення діяльності товариства створений статутний фонд у розмірі 35 000,00 гривень. Кожний із засновників має частку у статутному фонді у розмірі: 1. ТОВ "Ірпіньнафтопродукт" -28 000,00 грн. (80 %); ОСОБА_4 -3 500,00 грн. (10%); 3. ОСОБА_3 -3 500,00 грн. (10%). До дня державної реєстрації товариства засновники вносять не менше 50% номінальної вартості акцій. Решту своїх внесків засновники вносять протягом року (пункт 6.1 Статуту).

За доводами позивача, відомості про те, що його виключено із числа учасників стали відомі йому тільки у жовтні 2010 року, позивач зазначає, що він не був жодним чином повідомлений про прядок денний та дату проведення зборів. Крім того, під час проведення зборів, яким позивача виключено із складу учасників товариства, були присутні учасники які володіють лише 90% статутного фонду, а мають проголосувати учасники, що володіють у сукупності більш як 90% загальної кількості учасників товариства як передбачено Статутом товариства.

Оскільки, Статут товариства не містить положення про те, що учасника можна виключити заочно тому, позивач вважає що дії відповідача по виключенню його зі складу учасників товариства та перехід частки у статутному фонді, що належить позивачу, в розпорядження товариства є незаконною тому, позивач змушений звернутися до суду за захистом порушених корпоративних прав і просить визнати недійсним рішення зборів засновників.

На думку, відповідача збори учасників, які були проведені 10.08.2010 були повноважними, оскільки на них були присутні учасники, що володіють у сукупності більше як 60% голосів, як передбачено п. 9.6 Розділу 9 Статуту товариства. Вимогами Статуту товариства передбачено, що прийняття рішення про виключення учасника товариства зі складу можливе лише у разі, якщо за нього проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 90% загальної кількості голосів. ТОВ "Ірпіньнафтопродукт" та ОСОБА_3 в сукупності володіють 90% загальної кількості голосів. Рішення загальних зборів товариства винесене відповідно до вимог Статуту товариства та ЗУ "Про господарські товариства". Відповідач зазначає, що позивач не брав участі у діяльності товариства не цікавився фінансовим станом товариства, а навпаки, вже не будучи учасником у жовтні 2008 року подавав оголошення в районній газеті про відчуження своєї частки в майні підприємства чим підривав імідж підприємства та його ділову репутацію. Твердження позивача, щодо передачі коштів ОСОБА_3 для внесення на рахунок товариства не знаходять підтвердження та спростовуються відсутністю документів, які б свідчили про передачу коштів, а також квитанції про внесення суми на рахунок підприємства як внесок в доформування статутного фонду.

Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги підлягаючими задоволенню, з огляду на наступне.

Предметом спору у справі є визнання недійсним рішення зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю.

Позивач оспорює рішення зборів засновників, прийняте без його участі, у тому числі з питання примусового виключення його із засновників (учасників).

Порядок створення юридичної особи у формі товариства з обмеженою відповідальністю, державна реєстрація на момент початку діяльності відповідача визначались Законами України "Про господарські товариства", "Про підприємства в Україні", "Про підприємництво" Положенням про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.05.1998 №740.

Із статутних документів відповідача вбачається, що останній є юридичною особою, господарським товариством, створеним у формі товариства з обмеженою відповідальністю. Організація його діяльності врегульована Статутом товариства, Законом України "Про господарські товариства", Цивільним кодексом України та Господарським кодексом України.

Товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві (ст.83 ЦК України).

Відповідно до п.2.1 Статуту ТОВ "Корсунь Оіл", який затверджений зборами учасників, протокол №1 від 07.02.2006 та зареєстрований Корсунь-Шевченківською районною державною адміністрацією 20.02.2006, реєстраційний № 10091020000000269З (далі -Статут) та витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, учасниками товариства є: товариство з обмеженою відповідальністю "Ірпіньнафтопродукт" із часткою у статутному капіталі 28 000,0 грн., (що становить 80 %); ОСОБА_4 - із часткою у статутному капіталі 3 500,00 грн., (10%); 3. ОСОБА_3 -3 500,00 грн., із часткою у статутному капіталі, (10%).

Вищим органом управління товариством є збори засновників, що складаються із засновників Товариства або уповноважених ними представників. (9.1 - 9.2 Статуту). До виключної компетенції яких віднесено, зокрема, виключення Учасника з Товариства (п.9. 7 «ї» Статуту).

Рішенням загальних зборів учасників TOB "Корсунь Оіл", яке оформлене протоколом №8 від 10.08.2010 було виключене із складу засновників ОСОБА_2, у зв'язку із неналежним виконанням останнім своїх обов'язків по відношенню до товариства щодо внесення свого вкладу в статутний фонд товариства.

Про проведення зборів учасники повідомляються усно чи письмово із зазначенням відомостей обсяг яких встановлюється зборами учасників або чинним законодавством (п. 9.5 Статуту).

Відповідачем надано копії різних примірників повідомлень: від 10.06.2010 №6 про скликання загальних зборів на 06.07.2010 з вказівкою про їх проведення щодо розгляду питання до оформлення статутного фонду та від 10.07.2010 №7 щодо направлення протоколу зборів учасників в самому ж тексті листа повідомлялося про проведення зборів учасників на 10.08.2010. Проте, переконливих доказів, (поштових квитанцій чи ін.) про те, чи дійсно були направлені ці повідомлення позивачу -відповідачем не надано.

Відповідно до ч. 5 ст. 61 ЗУ «Про господарські товариства»про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів. З питань, не включених до порядку денного, рішення можуть прийматися тільки за згодою всіх учасників, присутніх на зборах.

Позивач ОСОБА_2 обставини щодо отримання цих повідомлень та про усне повідомлення заперечив повністю, натомість пояснив, що місцезнаходження позивача директору ТОВ "Косунь Оіл" ОСОБА_3 достовірно відомо оскільки, ОСОБА_3 являється його двоюрідним братом, і проживають вони з братом на одній вулиці. Кошти в сумі 1 750,00 грн. для зарахування в якості внесків до статутного фонду товариства передав своєму братові ОСОБА_3, а той у свою чергу повинен був перерахувати їх на рахунок товариства. У такий же спосіб було здійснено і перерахунок коштів першої частини внеску.

Позивачем надано суду банківську виписку за період з 01.09.2010 по 01.10.2010 та пояснив, що сума 1 750 грн., яка перерахована 22.09.2010 року є саме його внеском до статутного фонду товариства. Проте, вказаний доказ не може бути прийнятий судом як належний доказ внесення повної частки у статутний фонд товариства ОСОБА_2, оскільки вказана виписка не містить у собі даних, які б вказували на особу, яка їх вносила та не може підтвердити пояснення позивача.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач, якого було виключено з числа учасників товариства з обмеженою відповідальністю "Корсунь Оіл" на зборах був відсутній, доказів про повідомлення щодо проведення зборів засновників відповідач суду не надав, та не довів, чи повідомлявся позивач про проведення зборів усно.

У пункті 2.11 рекомендацій президії Вищого господарського суду України від 28.12.2007 р. №04-5/14 «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин»встановлено, що під час вирішення спорів про визнання недійсними рішень загальних зборів недійсними, суду слід з'ясовувати, чи відповідає оспорюване рішення вимогам чинного законодавства та/або компетенції органу, що прийняв це рішення, чи були загальні збори правомочними, чи було дотримано визначеного законом порядку скликання і проведення загальних зборів.

На момент відкриття зборів ТОВ "Корсунь Оіл", на якому було прийняте спірне рішення, зареєструвалося ТОВ "Ірпіньнафтопродукт" та ОСОБА_3 що складає 90% від загальної кількості голосів Товариства.

Згідно з п.9.7 Статуту, з питань про виключення учасника з Товариства рішення зборів вважається прийнятим, якщо за нього проголосують учасники, що володіють у сукупності більш як 90% загальної кількості учасників товариства (пункти 9.4-9.7 Статуту). Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи загальна кількість голосів присутніх учасників становить 90%, для прийняття рішення щодо виключення Учасника з Товариства необхідно голоси більш як 90% загальної кількості учасників.

Крім того, цивільним законодавством в редакції чинній на час прийняття спірного рішення не передбачено вчинення дій, а саме виключення одного із учасників з товариства у випадку не сплати ним повної суми вкладу у статутний фонд товариства. Так, згідно ч. 3 ст. 144 ЦК України (в ред. на 10.08.2010), до моменту державної реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю його учасники повинні сплатити не менше ніж п'ятдесят відсотків суми своїх вкладів. Частина статутного капіталу, що залишилася несплаченою, підлягає сплаті протягом першого року діяльності товариства.

Якщо учасники протягом першого року діяльності товариства не сплатили повністю суму своїх вкладів, товариство повинно оголосити про зменшення свого статутного капіталу і зареєструвати відповідні зміни до статуту у встановленому порядку або прийняти рішення про ліквідацію товариства.

Не заслуговують на увагу заперечення відповідача, щодо порушення позивачем вимог ст. 64 Закону України "Про господарські товариства" , якою передбачено, що учасника товариства з обмеженою відповідальністю, який систематично не виконує або неналежним чином виконує обов'язки, або перешкоджає своїми діями досягненню цілей товариства, може бути виключено з товариства на основі рішення, за яке проголосували учасники, що володіють у сукупності більш як 50 відсотками загальної кількості голосів учасників товариства, оскільки відповідач не довів та доказами не підтвердив неналежного виконання позивачем обов'язків учасника, чи дій які б перешкоджали досягненню товариством цілей у своїй діяльності.

Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. В силу вказаної норми предметом доказування є обставини, які свідчать про дійсні права та обов'язки сторін у справі та складаються з фактів, якими позивач обґрунтовує підстави позову, та фактів, якими відповідач обґрунтовує заперечення проти позову.

У відповідності до ч. 5 ст. 98 ЦК України рішення загальних зборів товариства можуть бути оскаржені учасником товариства до суду.

Відповідно до пункту 17 Постанови Пленуму ВСУ №13 від 24.10.2008 "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" підставами для визнання недійсними рішень загальних зборів акціонерів (учасників) господарського товариства, зокрема, можуть бути:

порушення вимог закону та/або установчих документів під час скликання та проведення загальних зборів товариства;

позбавлення акціонера (учасника) товариства можливості взяти участь у загальних зборах.

порушення прав чи законних інтересів акціонера (учасника) товариства рішенням загальних зборів.

З врахуванням вищевикладеного, прийняте зборами учасників рішення від 10.08.2010 є таким, що прийнято з порушенням вимог закону та порушенням прав та законних інтересів учасника ТОВ «Корсунь Оіл»- ОСОБА_2, відповідно повинно бути визнане судом недійсним.

На підставі ст. 49 ГПК України з відповідача підлягають відшкодуванню понесені позивачем витрати на сплату судового збору в загальній сумі 1 073,00 грн.

Керуючись ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В :

Позов задовольнити повністю.

Визнати недійсним рішення загальних зборів засновників товариства з обмеженою відповідальністю "Корсунь Оіл" від 10 серпня 2010 року, що оформлене протоколом №8.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Корсунь Оіл" (м. Корсунь-Шевченківський, вул. Леніна, буд. 30, код 34223815) на користь ОСОБА_2, (АДРЕСА_1) -1 073,00 грн. витрат на сплату судового збору;

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено та підписано 14.06.2012

Суддя О.І.Кучеренко

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення11.06.2012
Оприлюднено21.06.2012
Номер документу24795841
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5026/705/2012

Ухвала від 04.05.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

Рішення від 11.06.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Кучеренко О.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні