Рішення
від 06.06.2012 по справі 444/4236/12
ЦЕНТРАЛЬНО-МІСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КРИВОГО РОГУ

Справа № 444/4236/12

2/444/663/12

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

06.06.2012 Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі :

головуючого судді : Затолочного В.С.

при секретарі: Морозовій Н.М.

розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи Українсько-Польського товариства з обмеженою відповідальністю «Елтекса-Україна», Криворізької міської ради про спонукання до виконання певних дій, та за позовом третьої особи Українсько-Польського товариства з обмеженою відповідальністю «Елтекса-Україна» про розірвання договору оренди нерухомого майна, визнання права власності, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2, третьої особи Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна», Криворізької міської ради про спонукання до виконання певних дій.

Позов на задоволенні якого наполягає позивач, обґрунтований тим, між ОСОБА_1 та ОСОБА_2 укладений договір купівлі-продажу корпоративних прав на Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна», відповідно до якого з моменту підписання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 акту прийому-передачі корпоративних прав, ОСОБА_2 стає власником 20% частки у статутному капіталі Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна». Всупереч умовам договору ОСОБА_2 ухиляється від підписання акту прийому-передачі.

В ході розгляду справи за позовом позивача до відповідача та третьої особи, звернулася третя особа з самостійними вимогами Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна», в якому просить розірвати договір оренди нерухомого майна та визнати право власності, у зв'язку з невиконанням ОСОБА_2 умов укладеного договору.

За змістом ст.125 Цивільно процесуального кодексу України положення статей 123 і 124 цього Кодексу застосовуються до позовів третіх осіб, які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору у справі, у якій відкрито провадження.

Відповідно до ст.123 Цивільно процесуального кодексу України відповідач має право пред'явити зустрічний позов до початку розгляду справи по суті. Зустрічний позов приймається до спільного розгляду з первісним позовом, якщо обидва позови взаємопов'язані і спільний їх розгляд є доцільним, зокрема, коли вони виникають з одних правовідносин, або коли вимоги за позовами можуть зараховуватися, або коли задоволення зустрічного позову може виключити повністю або частково задоволення первісного позову.

Ухвалою Центрально-Міського районного суду міста Кривого Рогу від 05.06.2012 року об'єднано в одне провадження позовні вимоги за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третьої особи Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна», Криворізької міської ради про спонукання до виконання певних дій та позов третьої особи Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна» про розірвання договору оренди нерухомого майна, визнання права власності.

Позивач ОСОБА_1 наполягає на вимогах, щодо підписання відповідачем ОСОБА_2 акту прийому-передачі корпоративних прав Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна» відповідно до укладеного між позивачем та відповідачем договору купівлі-продажу корпоративних прав Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна», надав до суду заяву щодо розгляду справи у його відсутності.

Відповідач ОСОБА_2 позов не визнав, вважає його безпідставним та необґрунтованим, надав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що позивачем ОСОБА_1 не виконано у повному обсязі умови договору купівлі-продажу корпоративних прав Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна», та просить суд розглянути справу у його відсутності.

Третя особа з самостійними вимогами Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна» наполягає на позові та просить суд розірвати укладений між товариством та ОСОБА_2 договір оренди нерухомого мана та визнати право власності.

Третя особа Криворізька міська рада, яка була належним чином повідомлена, надала до суду пояснення та просить суд розглянути справу без участі її представника, та ухвалити рішення у відповідності до чинного законодавства.

Оцінивши безпосередньо, всебічно, повно та об'єктивно досліджені докази, суд вважає встановленими наступні обставини.

Так, судом встановлено, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А00 №426538 виконавчим комітетом Криворізької міської ради Дніпропетровської області 04.08.1998 року зареєстрована юридична особа Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна» місцезнаходження якого: 50105, АДРЕСА_2, ідентифікаційний код юридичної особи 30001600.

Згідно із статутом Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна» затвердженого протоколом №1 зборів засновників від 30.06.1998 року та зареєстрованому у Криворізькій міській раді 04.08.1998 року під реєстраційним номером 04052169Ю001011 одним з учасників товариства є ОСОБА_1.

Відповідно до п.5.1. р.5 статуту Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна» частка у статутному капіталі товариства ОСОБА_1 складає 20 відсотків.

10 квітня 2012 року між позивачем ОСОБА_1 та відповідачем ОСОБА_2 укладений договір купівлі - продажу корпоративних прав Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна».

Відповідно до п.1.1. вказаного договору позивач (продавець) передає у власність, а покупець (відповідач) приймає (купує) корпоративні права на Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна».

Відповідно до умов договору корпоративними правами вважаються належні ОСОБА_1 20 (двадцять відсотків) частки в статутному капіталі Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна», що становить 20 (двадцять) відсотків від статутного капіталу.

За змістом пункту 2.5. розділу 2 Договору купівлі-продажу корпоративних прав з моменту підписання ОСОБА_1 та ОСОБА_2 акту прийому-передачі корпоративних прав, ОСОБА_2 стає власником 20% частки позивача у статутному капіталі Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна». Акт прийому-передачі корпоративних прав від ОСОБА_1 до ОСОБА_2 повинен бути підписаний не пізніше 08.05.2012 року та дня нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, який повинен бути укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, нежитлової будівлі яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, яка належить ОСОБА_2 на праві приватної власності, що підтверджується Витягом з реєстру прав від 06.04.2012 року №33749517 який видано Комунальним підприємством Дніпропетровської обласної ради «Криворізьким бюро технічної інвентаризації», номер запису 6285 в книзі 14Н-85.

Пунктом 3.1. р.3 Договору передбачено, що за домовленістю сторін договору під ціною продажу корпоративних мається на увазі, перехід права власності від ОСОБА_2 до ОСОБА_1 на належну ОСОБА_2 нежитлову будівлю загальною площею 387,1 кв.м., за адресою: АДРЕСА_1.

Згідно із статтею 190 Цивільного кодексу України, майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки.

Визначення майнових прав міститься у Законі України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні». Згідно зі статтею 3 цього Закону майновими правами визнаються будь-які права, пов'язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовими частинами права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права (права на провадження діяльності, використання природних ресурсів тощо) та права вимоги.

Отже, корпоративні права є різновидністю майнових прав, які безпосередньо пов'язані з майном і не можуть передаватися окремо від майна.

Документом про передачу права засновника (учасника) іншій особі, з одночасною передачею відповідного майна, який має подаватися державному реєстратору, враховуючи норми глав 24, 54, 55 Цивільного кодексу України, може бути договір купівлі-продажу, міни, дарування або заява засновника про передачу права засновника іншій особі.

За змістом ч.1 ст.509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Відповідно до ч.1 ст.116 Цивільного кодексу України учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, у порядку, встановленому законом;

Згідно із ч.2 ст.147 Цивільного кодексу України відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства.

Статтею 53 Закону України «Про господарські товариства» передбачено, що відчуження учасником товариства з обмеженою відповідальністю своєї частки (її частини) третім особам допускається, якщо інше не встановлено статутом товариства

Статутом Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна» не передбачено правових обмежень, щодо розпорядження засновником (учасником) своєю часткою у товаристві.

Виходячи з приписів гл.54 і ст.334 Цивільного кодексу України момент переходу права власності на предмет договору купівлі-продажу може визначатися у самому договорі. Таким моментом може бути встановлений момент підписання акту прийому-передачі до договору купівлі-продажу.

Як встановлено судом акт прийому-передачі корпоративних прав від ОСОБА_1 до ОСОБА_2 повинен бути підписаний не пізніше 08.05.2012 року та дня нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу належної ОСОБА_2 нерухомості, який повинен бути укладений між ОСОБА_1 та ОСОБА_2, при умові виконання ОСОБА_2 наступного: проведення незалежної комплексної аудиторської перевірки господарської діяльності Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна»; проведення звірки розрахунків Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна» з соціальними фондами; надання довідки відповідної державної податкової інспекції про відсутність заборгованості за всіма передбаченими чинним законодавством України обов'язкових платежів Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна» (у тому числі - плати за землю); документально підтвердження введення в експлуатацію на належну Українсько-Польському ТОВ «Елтекса-Україна» на праві приватної власності, комплексу нежитлових будівель, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

У статті 526 Цивільного кодексу України закріплено, що сторони у договорі повинні виконувати взяті на себе зобов'язання належним чином відповідно до умов договору.

Статтею 610 Цивільного кодексу України визначено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч.1 ст.57 Цивільного процесуального кодексу України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно з ч.1 ст.60 Цивільного процесуального кодексу України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов висновку про неможливість задоволення позову ОСОБА_2, так як останнім не надано доказів, які б підтвердили факт виконання укладеного 10.04.2012 року договору купівлі-продажу корпоративних прав Українсько-Польського ТОВ «Елтекса-Україна».

Судом встановлено, що третій особі з самостійними вимогами Українсько-Польському ТОВ «Елтекса-Україна» на праві приватної власності на підставі акту продажу будівель з прилюдних торгів від 23.12.1998 року, затвердженого ухвалою суду від 24.12.1998 року, свідоцтва про право власності серія АРР номер 184451 від 25.12.1998 року посвідченого приватним нотаріусом Криворізького міського нотаріального округу ОСОБА_4, зареєстровано в реєстрі за номером 2773, та зареєстрованому у комунальному підприємстві «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» у книзі під номером 5-Н стор. 376, запис 1786 від 25.12.1998 року, належить комплекс нежитлових будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

03.02.2011 року між Українсько-Польським ТОВ «Елтекса-Україна» та ОСОБА_2 укладений Договір оренди нерухомого майна №б/н.

Згідно із п.1.1. ст.1 Договору, об'єктом оренди є комплекс нежитлових будівель, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2.

У серпні 2011 року Українсько-Польським ТОВ «Елтекса-Україна» під час здійснення перевірки виконання умов Договору, виявлено завершене ОСОБА_2 будівництво висотно-механізованого складу, прибудов, навісу, будівлі та ремонтного механізованого цеху.

З метою введення завершеного будівництва висотно-механізованого складу та самочинно збудованих прибудови, навісу, будівлі та ремонтного механізованого цеху в експлуатацію Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна» звернулося до управління містобудування і архітектури виконкому Криворізької міської ради Дніпропетровської. Там листом від 07.03.2012 року №10/529-09 відповіли, що здійснене будівництво є самочинним.

Сторони у договорі виконувати взяті на себе зобов'язання належним чином відповідно до умов договору (ст.526 Цивільного кодексу України).

Об'єкт оренди переданий Українсько-Польським ТОВ «Елтекса-Україна» ОСОБА_2 у користування за актом приймання-передачі від 03.02.2011 року.

В результаті проведених ОСОБА_2 будівельних робіт було створено нові об'єкти права власності, а відповідно до ст.331 Цивільного кодексу України право власності на нову річ, яка виготовлена (створена) особою, набувається нею, якщо інше не встановлено договором або законом.

Підпунктом 6.1.11 пункту 6.1. статті 6 Договору передбачений обов'язок відповідача ОСОБА_2 (орендаря) не здійснювати без письмової згоди позивача (орендодавця) будь-якої реконструкції об'єкту оренди та нового будівництва.

Будівництво висотно-механізованого складу, прибудов, навісу, будівлі та ремонтного механізованого цеху, здійснено ОСОБА_2 на власний розсуд, в порушення умов Договору, без будь-яких письмових дозволів від позивача.

Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Тобто перш ніж приступити до будівництва відповідач ОСОБА_2, відповідно до умов Договору, був зобов'язаний отримати на це письмовий дозвіл від орендодавця (третьої особами з самостійними вимогами), але цього зроблено не було, що тягне за собою істотне порушення умов Договору.

Факт порушення відповідачем ОСОБА_2 умов Договору, в частині самочинного будівництва висотно-механізованого складу, прибудов, навісу, будівлі та ремонтного механізованого цеху, підтверджується повідомленням Комунального підприємства Дніпропетровської обласної ради «Криворізьке бюро технічної інвентаризації» від 08.09.2011 року під №30464-Ю та інвентарною справою на комплекс за адресою: АДРЕСА_2.

Будівництвом, відповідно до ст.4 Закону України «Про архітектурну діяльність» вважається комплекс робіт зі здійснення нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Самочинним будівництвом вважається житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил (ч.1 ст.376 Цивільного кодексу України).

Згідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності, яке набувається у визначеному законом порядку, є непорушним.

Згідно зі ст.319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспільства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.

У ч.5 ст.778 Цивільного кодексу України закріплено, що якщо наймач без згоди наймодавця зробив поліпшення, які не можна відокремити без шкоди для речі, він не має права на відшкодування їх вартості.

На підставі цього завершений будівництвом висотно-механізований склад, прибудови, навіс, будівлі та ремонтний механізований цех, переходять третьої особи з самостійними вимогами у власність безоплатно.

На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб (ч.5 ст.376 Цивільного кодексу України).

Третя особа з самостійними вимогами Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна» користується земельною ділянкою загальною площею 0,7962 га. кадастровий номер якої 1211000000:03:129:0002, на підставі Договору оренди земельної ділянки від 11 квітня 2008 року, який укладено між третьою особою з самостійними вимогами та Криворізькою міською радою Дніпропетровської області, строком на 5 (п'ять) років. Договір оренди земельної ділянки зареєстрований у Криворізькому відділі Дніпропетровської регіональної філії державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», про що у державному реєстрі земель вчинено запис від 22 травня 2008 року за №041010800373.

Будівництво висотно-механізованого складу та самочинно збудованих прибудов, навісу, будівлі та ремонтного механізованого цеху здійснене у межах відведеної Українсько-Польському ТОВ «Елтекса-Україна» земельної ділянки, що виключає можливість порушення прав інших осіб.

Згідно з технічним висновком проектної організації «Про відповідність будівельним нормам і правилам завершеного будівництвом висотно-механізованого складу літ. «Д» площею забудови 1176,0 кв.м., прибудови літ. «е» площею забудови 11,5 кв.м., прибудови літ. «е1» площею забудови 8,3 кв.м., прибудови літ. «е2» площею забудови 142,1 кв.м., навіс літ. «е3» площею забудови 135,0 кв.м., будівля збірна (гараж) літ. «Ж» площею забудови 300,7 кв.м., склад літ. «З» площею забудови 70,9 кв.м., ремонтний механізований цех літ. «И» площею забудови 64,7 кв.м., склад літ. «К» площею забудови 18,4 кв.м., будівля літ. «Л» площею забудови 98,6 кв.м. по АДРЕСА_2» дозволяє експлуатацію нежитлових будівель за призначенням. Об'ємно - планувальні рішення в основному виконані у відповідності: ДБН 360-92** «Планування і забудова міських і сільських поселень», ДБН В.2.2-9-2009 «Суспільні будинки і спорудження», СНіП2.09.04-87 «Адміністративні і побутові будівлі», ДБН В.1.1-7-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва» і Держсанпін №173/96.

Відповідно до ч.2 ст.651 Цивільного кодексу України договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Згідно ч.3 ст.653 Цивільного кодексу України якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду законної сили.

Відповідно до цивільного законодавства України однією із умов виникнення прав та обов'язків учасників цивільних правовідносин є рішення суду. Право власності в Україні повинно спиратися на певний титул (правовстановлюючий документ), для того щоб бути доведеним перед іншими особами.

Суд вважає, що третя особа з самостійними позовними вимогами Українсько-Польське ТОВ «Елтекса-Україна», обґрунтовано на підставі ст.ст.15, 16 Цивільного кодексу України звернулася до суду.

За таких обставин, враховуючи те, що самовільне будівництво не порушує права інших осіб, відповідає вимогам будівельних норм і правил, земельною ділянко користується третя особа на підставі укладеного договору, у відповідності зі ст.10 Цивільно процесуального кодексу України згідно якої кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається та ст.11 Цивільно процесуального кодексу України згідно якої цивільні справи розглядаються в межах заявлених вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, суд вважає, що аналіз приведених вище обставин в їх сукупності, є допустимими, достатніми та достовірними, такими, що вказують на наявність підстав для задоволення позову третьої особи, посилання третьої особи у позові є обґрунтованими, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

На підставі викладеного вище, керуючись ст.41 Конституції України, ст.ст.13, 15, 16, 116, 147, 190, 319, 331, 334, 375, 376, 377, 509, 526 Цивільного кодексу України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ст.ст.2, 10, 11, 60, 118, 119, 123, 124, 125, 208, 212, 214, 215 Цивільно процесуального кодексу України суд -

В И Р І Ш И В :

ОСОБА_1 в задоволенні позову до громадянина України ОСОБА_2, третьої особи Українсько-Польського товариства з обмеженою відповідальністю «Елтекса-Україна», Криворізької міської ради про спонукання до виконання певних дій - відмовити у повному обсязі.

Позов третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, Українсько-Польського товариства з обмеженою відповідальністю «Елтекса-Україна» про розірвання договору оренди нерухомого майна, визнання права власності - задовольнити у повному обсязі.

Визнати за Українсько-Польським товариством з обмеженою відповідальністю «Елтекса-Україна» (ідентифікаційний код юридичної особи 30001600, місцезнаходження юридичної особи: 50105, АДРЕСА_2), право власності без прийняття в експлуатацію на об'єкти самочинного будівництва по АДРЕСА_2, а саме: висотно-механізований склад літ. «Д» площею забудови 1176,0 кв.м., прибудова літ. «е» площею забудови 11,5 кв.м., прибудова літ. «е1» площею забудови 8,3 кв.м., прибудова літ. «е2» площею забудови 142,1 кв.м., навіс літ. «е3» площею забудови 135,0 кв.м., будівля збірна (гараж) літ. «Ж» площею забудови 300,7 кв.м., склад літ. «З» площею забудови 70,9 кв.м., ремонтний механізований цех літ. «И» площею забудови 64,7 кв.м., склад літ. «К» площею забудови 18,4 кв.м., будівля літ. «Л» площею забудови 98,6 кв.м.

Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Дніпропетровської області шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги протягом 10 днів із дня проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні при його проголошенні у цей же строк із дня отримання копії рішення.

Суддя В.С.Затолочний

СудЦентрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу
Дата ухвалення рішення06.06.2012
Оприлюднено26.06.2012
Номер документу24798593
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —444/4236/12

Рішення від 06.06.2012

Цивільне

Центрально-Міський районний суд м.Кривого Рогу

Затолочний В. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні