ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 червня 2012 року Справа № 2а/2370/1860/2012
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді -Грицаєнко О.Л.,
при секретарі -Кириченко Н.В.,
за участю представників: позивача -ОСОБА_1 (за довіреністю), відповідача -ОСОБА_2 (за довіреністю), розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до товариства з обмеженою відповідальністю «Гатунок»про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
Черкаське обласне відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звернулося до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Гатунок»про стягнення заборгованості в сумі 5774 грн. 46 коп.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідачем, в порушення вимог статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», не було дотримано обов'язку щодо нарахування та сплати до Фонду у визначені законом строки та в повному обсязі страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням за період з 01 жовтня 2007 року по 31 грудня 2009 року в сумі 5155 грн. 46 коп. В зв'язку з несвоєчасною сплатою страхових внесків, до відповідача були застосовані штрафні санкції та пеня на загальну суму 619 грн.
В судовому засіданні представник позивача вимоги підтримала та просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник відповідача проти задоволення позову заперечувала та зазначила, що страхові внески за вказаний період відповідачем сплачувалися до належного страховика - Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини», а відтак підстав для стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків в примусовому порядку позивач не має. Відповідач вважає, що Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності не є тим органом, до компетенції якого віднесено керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності.
Заслухавши доводи сторін по справі, розглянувши матеріали справи та дослідивши докази, суд прийшов до висновку про задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно довідки з ЄДРПОУ № 15а-4367 товариство з обмеженою відповідальністю «Гатунок»зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності - юридична особа виконавчим комітетом Черкаської міської ради 01.11.2005 року, ідентифікаційний код 33828059.
Відповідач з 08.11.2005 року зареєстрований, згідно поданої ним заяви, як платник страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реєстраційним номером 710020005820.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18.01.2001 року № 2240-ІІІ, (далі - Закон України № 2240-ІІІ) загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
При цьому, здійснюється загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, зокрема за принципами: законодавчого визначення умов і порядку здійснення загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; обов'язковості страхування осіб, які працюють на умовах трудового договору, контракту; обов'язковості фінансування Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності витрат, пов'язаних із наданням матеріального забезпечення та соціальних послуг, в обсягах, передбачених цим Законом; цільового використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням; відповідальності роботодавців та Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за реалізацію права застрахованої особи на матеріальне забезпечення та соціальні послуги за цим Законом тощо (стаття 5 Закону).
Згідно зі статтею 22 Закону України № 2240-ІІІ (в редакції від 18.01.2001р.) платниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, є страхувальники та застраховані особи. Статусу платників страхових внесків до Фонду страхувальники - юридичні та фізичні особи набувають з дня їх реєстрації у виконавчих дирекціях відділень Фонду.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України № 2240-ІІІ, фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі - Фонд) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів. Фонд належить до цільових позабюджетних страхових фондів.
Згідно частини п'ятої статті 10 вказаного Закону робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. Виконавчі дирекції відділень підзвітні правлінням відділень та виконавчій дирекції Фонду та здійснюють свою діяльність від імені Фонду в межах і в порядку, передбачених статутом Фонду та положенням про виконавчі дирекції відділень Фонду.
Пунктом 4 частини першої статті 13 Закону України № 2240-ІІІ визначено, що виконавча дирекція Фонду здійснює контроль за правильним нарахуванням, своєчасною сплатою страхових внесків, а також забезпечує цільове використання коштів загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.
Відповідно до пунктів 2 та 5 частини другої статті 27 Закону України № 2240-ІІІ страхувальники зобов'язані нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески; допускати посадових осіб органів Фонду, органу державного нагляду, інших контролюючих органів до перевірок правильності обчислення та сплати страхових внесків, використання страхових коштів, надавати їм необхідні документи та пояснення з питань, що виникають під час перевірок.
Аналізуючи зазначені положення Закону України № 2240-ІІІ, суд приходить до висновку про те, що належним отримувачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності є саме Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а Черкаська організація «Солідарні профспілки Черкащини», в свою чергу, не належить до робочих органів Фонду, а отже не має права на проведення збору страхових внесків.
Порядком подання та обліку звітів по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, затвердженим постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 21 від 04.03.2004р., встановлено обов'язок страхувальників щоквартально, наростаючим підсумком з початку року, надавати робочим органам Фонду «Звіт про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності»за формою Ф4-ФСС з ТВП. Зважаючи на заперечення відповідача в частині сплати, як на його думку, страхових внесків до належного страховика - Черкаської організації «Солідарні профспілки Черкащини», суд вважає за необхідне зазначити, що у відповідності зі статтею 9 Закону України № 2240-ІІІ Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, види яких передбачені статтею 34 цього Закону, та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Згідно пункту 1.3. Положення про відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності № 13 від 26.06.2001р., відділення Фонду діє як регіональна структура Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності і є юридичною особою, має свій бюджет, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, рахунки в установах банків, використовує символіку Фонду.
Пунктом 5.1. Положення встановлено, що виконавча дирекція відділення Фонду забезпечує збір та акумуляцію страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням.
Таким чином, належним отримувачем страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з тимчасової втрати працездатності є саме органи Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Більше того, поняття страховика, якому повинні сплачуватись страхові внески та безпосередньо розміри, строки сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також порядок їх розрахунку визначені, як зазначалось вище, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» №2240-III від 18.01.2001р., у зв'язку з чим у відповідача відсутні правові підстави для несплати страхових внесків до Фонду.
Укладений же відповідачем договір із Черкаською організацією «Солідарні профспілки Черкащини»та сплата ним коштів вказаній організації не може звільняти його від обов'язку сплати страхових внесків, встановленого Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»№2240-III від 18.01.2001р.
Частиною першою статті 30 Закону України № 2240-ІІІ визначено, що страхувальник-роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
Пунктами 4.1. та 4.4. Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 року № 16 визначено, що страхувальники, зазначені в пунктах 2.1 та 2.2 цієї Інструкції, щомісячно нараховують страхові внески в розмірах, встановлених чинним законодавством. При цьому не мають значення джерела фінансування витрат на оплату праці. Нарахування здійснюються без зменшення заробітної плати на суму податків та обов'язкових платежів. Перерахування коштів на рахунки Фонду страхувальниками-роботодавцями здійснюється одночасно з одержанням коштів на оплату праці в установах банків.
Судом встановлено, що відповідачем, починаючи з жовтня 2007 року по грудень 2009 року страхові внески не сплачувались, звітність не подавалася.
Згідно з пунктами 2, 3, 4 частини першої статті 28 Закону України № 2240-ІІІ страховик має право: одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій (у тому числі від державних податкових органів, банківських, інших фінансово-кредитних установ) та громадян - суб'єктів підприємницької діяльності відомості, щодо сплати страхових внесків та використання страхових коштів; здійснювати перевірку правильності нарахування і повноти сплати страхових внесків та використання страхових коштів на підприємствах, в установах, організаціях незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників; одержувати необхідні пояснення (у тому числі письмові) з питань, що виникають під час перевірок.
18 січня 2012 року спеціалістом контрольно-ревізійного відділу виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності була проведена планова перевірка ТОВ «Гатунок»щодо дотримання норм чинного законодавства з питань загальнообов'язкового державного соціального страхування в зв'язку з тимчасової втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням за період з 01.10.2007 року по 31.12.2011 року.
За результатами зазначеної перевірки складено акт № 11 від 18.01.2012 року, з якого вбачається, що відповідачем, в порушення ст. 1 Закону № 2213 за період з 01.10.2007 року по 31.12.2009 року не сплачувались і не нараховувались страхові внески, внаслідок чого йому було донараховано страхових внесків на суму 5155 грн. 46 коп.
На підставі вищевказаного акту заступником директора виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відносно відповідача винесене рішення № 8 від 30.01.2012 року, згідно з яким відповідачу донараховано внесків в сумі 5155 грн. 46 коп., яке отримане відповідачем 06.02.2012 року, що підтверджується підписом на корінці повідомлення про вручення поштового відправлення.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, відповідач 08.02.2012 року оскаржив його в установленому порядку до виконавчої дирекції Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Рішенням про результати розгляду скарги від 23.02.2012 № 538/06-27 виконавчої дирекції ЧОВ ФССзТВП відмовлено товариству з обмеженою відповідальністю «Гатунок»у задоволенні скарги, рішення від 30.01.2012 року № 8 про повернення страхових коштів Фонду на загальну суму 5155 грн. 46 коп. визнано правомірним.
Відповідачем у встановлений законом термін донараховані страхові внески сплачені не були.
Відповідно до ст. 30 Закону № 2240 за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів відповідно до частини першої статті 21 та статті 22 цього Закону на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів. Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожен день прострочення платежу.
Оскільки, відповідачем у 10-денний термін фінансові санкції не були сплачені, директором Соснівської РВД відносно ТОВ «Гатунок»на підставі довідки № 165 від 02.04.2012 року було винесено рішення про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду № 46 від 03.04.2012 року на суму 619 грн., в тому числі: штраф за несвоєчасне повернення страхових коштів у сумі 516 грн. та пеня у розмірі 103 грн. Вказане рішення отримане відповідачем 09.04.2012 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 5774 грн. 46 коп. (5155 грн. 46 коп.+619 грн.).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача заборгованості зі сплати страхових внесків в сумі 5774 грн. 46 коп.
Керуючись статтями 11, 70,72, 86, 94, 160-163 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Гатунок»(18008, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Оборонна, 14, ідентифікаційний код 33828059) на користь Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (18016, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Б. Вишневецького, 18, ідентифікаційний код 21355026) заборгованість у сумі 5774 (п'ять тисяч сімсот сімдесят чотири) грн. 46 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у порядку та строки, встановленими ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.Л. Грицаєнко
Суд | Черкаський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.06.2012 |
Оприлюднено | 22.06.2012 |
Номер документу | 24809856 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Черкаський окружний адміністративний суд
О.Л. Грицаєнко
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні