ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
ПОСТАНОВА
Іменем України
07.06.12 місто Севастополь Справа №2а-1073/12/2770
Окружний адміністративний суд міста Севастополя у складі:
головуючого судді - Прохорчук О.В.,
секретар судового засідання - Олійник С.О.,
за участю представників:
позивача -Шевченко Катерина Олександрівна, директор, наказ б/н від 30.10.2008,
відповідача -не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Севастополі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ріанта»до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Ріанта» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Севастополя з позовною заявою про зобов'язання Фонду комунального майна Севастопольської міської ради здійснити певні дії, а саме - видати наказ про оформлення за позивачем права власності на нерухоме майно - вбудовані приміщення підвалу загальною площею 1714,9 кв.м., розташовані за адресою: місто Севастополь, вул.Косарева, 1 та видати свідоцтво про право власності на вказане нерухоме майно.
Позовні вимоги мотивовані порушенням відповідачем Конституції України, Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»№ 1952-IV від 01.07.2004, Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за № 157/6445, що виразилось у безпідставній відмові в оформленні та видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 18.05.2012 відкрито провадження в адміністративній справі. Іншою ухвалою суду від 18.05.2012 закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача повністю підтримала позовні вимоги, наполягала на задоволенні позову.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, 07.06.2012 до суду надійшла заява про розгляд справи за відсутністю представника та прийняття рішення на розсуд суду відповідно до діючого законодавства.
З урахуванням вказаної заяви суд ухвалив розглянути справу у відсутність представника відповідача.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.
Судом встановлено, що рішенням постійно діючого Третейського суду при Об'єднанні громадян «Регіонального відділення Асоціації фахівців з нерухомості (ріелторів) України від 25.09.2008 у справі № 16-24-09/2008 звернено стягнення заборгованості Товариства з обмеженою відповідальністю «Бівітон»у розмірі 15000 (сто п'ятдесят тисяч) гривень 00 копійок на предмет іпотеки -нерухоме майно, що складається з вбудованих приміщень загальною площею 3037,50 кв.м., розташованих за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1, що складаються з: вбудованого приміщення підвалу та першого поверху в будівлі літ. «А»зі входом у підвал, прибудови літ. «а2», навісу літ. «а1», тамбуру літ. «а3», вентиляційної тумби, ганку, приямки -шляхом передачі вказаного майна у власність Товариству з обмеженою відповідальністю «Ріанта».
Визнано за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ріанта»право власності на нерухоме майно - вбудовані приміщення загальною площею 3037,50 кв.м., розташовані за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1, що складаються з: вбудованого приміщення підвалу та першого поверху в будівлі літ. «А»зі входом у підвал, прибудови літ. «а2», навісу літ. «а1», тамбуру літ. «а3», вентиляційної тумби, ганку, приямки.
Припинено право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «Бівітон»на вказаний об'єкт нерухомого майно.
Згідно з реєстраційним написом на правовстановлюючому документі вказані вбудовані приміщення загальною площею 3037.50 кв.м. зареєстровані Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»Севастопольської міської ради на праві приватної власності за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ріанта»та записані в реєстраційну книгу 20 нж стр.194, під реєстровим № 2159 14.11.2008.
03.05.2012 Товариство з обмеженою відповідальністю «Ріанта»звернулось до Фонду комунального майна Севастопольської міської ради з заявою про видання наказу про оформлення права власності та видачу позивачу свідоцтва про право власності на об'єкт нерухомого майна, розташований за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1, а саме - на вбудовані приміщення підвалу загальною площею 1714,9 кв.м.
08.05.2012 Фондом комунального майна Севастопольської міської ради позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право власності, про що товариство повідомлено листом за вихідним № 01-15/1589.
Вказана відмова мотивована тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю «Ріанта»не надано документів, що вказані у пункті 8.1 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002.
Порядок реєстрації речових прав власності на нерухоме майно визначений Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмеження" № 1952-IV від 01.07.2004, Цивільним кодексом України та Тимчасовим положенням про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України від 28.01.2003 № 615 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.01.2003 за № 66/7387.
Так, відповідно до статті 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Згідно з частинами першою та другою статті 319 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд; власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.
Згідно з статтею 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень" свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається: фізичним та юридичним особам на новозбудовані, реконструйовані об'єкти нерухомого майна; членам житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу, які повністю внесли свої пайові внески; юридичним особам у разі внесення до статутного фонду (статутного або складеного капіталу) об'єктів нерухомого майна їх засновниками (учасниками); фізичним особам та юридичним особам, які в разі ліквідації (реорганізації) юридичної особи отримали у власність у встановленому законодавством порядку нерухоме майно юридичної особи, що ліквідується (реорганізується); фізичним особам та юридичним особам, що вийшли зі складу засновників (учасників) юридичної особи за рішенням органу, уповноваженого на це установчими документами, отримали у власність об'єкт нерухомого майна, переданий їм; реабілітованим громадянам, яким повернуто у власність належні їм об'єкти нерухомого майна; у разі виділення окремого об'єкта нерухомого майна зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше об'єктів; фізичним та юридичним особам на об'єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені з житлових у нежитлові і навпаки; в інших випадках, встановлених законом.
Свідоцтво про право власності на нерухоме майно підписується державним реєстратором прав і засвідчується печаткою.
Порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно в Україні визначений Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженим наказом Міністерства юстиції України № 7/5 від 07.02.2002 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 за № 157/6445.
Відповідно до пункту 1.6 цього Положення реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку.
За правилом абзацу 1 підпункту а) пункту 8.1 вказаного Тимчасового положення оформлення права власності на нерухоме майно проводиться з видачею свідоцтва про право власності за заявою про оформлення права власності на нерухоме майно органами місцевого самоврядування, фізичним та юридичним особам у разі виділення окремого об'єкта нерухомого майна зі складу об'єкта нерухомого майна, що складається із двох або більше об'єктів (будинків, будівель або споруд), окрім випадків, коли такі об'єкти є приналежністю головної речі, складовою частиною речі або утворюють з іншими об'єктами складну річ.
Відповідно до пункту 6 "Перелік правовстановлюючих документів, на підставі яких проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна" (Додаток № 1 до Тимчасового положення "Про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно") таким документом є свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане органом місцевого самоврядування.
У судовому засіданні встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Ріанта»є власником нерухомого майна -вбудованих приміщень загальною площею 3037,50 кв.м., розташовані за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1, що складаються з: вбудованого приміщення підвалу та першого поверху, з яких 1714,9 кв.м. приміщення підвалу, згідно з матеріалів інвентарної справи Комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації та державної реєстрації об'єктів нерухомого майна» Севастопольської міської ради.
Згідно з експлікацією внутрішніх площ до плану житлового будинку літера «А»по вул.А.Косарева, 1, складеною Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації і державної реєстрації об'єктів нерухомого майна»Севастопольської міської ради, приміщення підвалу є окремим нерухомим майном, загальною площею 1714,9 кв.м.
Відповідно до пункту 10.43 Положення про Фонд комунального майна Севастопольської міської ради, затвердженого рішенням Севастопольської міської ради № 2070 від 12.06.2007, Фонд комунального майна Севастопольської міської ради здійснює оформлення документів, необхідних для реєстрації права власності на об'єкти нерухомості відповідно до вимог діючого законодавства.
Таким чином, за наявності передбачених абзацом 8 підпункту а) пункту 8.1 Тимчасового положення обставин, Фонд комунального майна Севастопольської міської ради був зобов'язаний видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Ріанта»свідоцтво про право власності на окреме нерухоме майно - вбудовані приміщення підвалу, розташовані за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1, загальною площею 1714,9 кв.м.
Враховуючи викладене, суд робить висновок про безпідставність відмови Фондом комунального майна Севастопольської міської ради у видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «Ріанта» свідоцтва про право власності на зазначене нерухоме майно.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставах, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оцінюючи правомірність дій та рішень органу владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного суб'єкта, встановлюючи чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У разі виявлення порушень хоча б одного з цих критеріїв і за умови порушення прав, свобод та інтересів позивача, є підстави для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Враховуючи приписи вказаної норми закону, суд вважає необхідним вийти за межі позовних вимог для повного захисту прав, свобод та інтересів позивача та визнати протиправною відмову Фонду комунального майна Севастопольської міської ради у видачі свідоцтва про право власності на нерухоме майно.
Згідно з частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем не надано доказів дотримання вимог діючого законодавства під час прийняття рішення про відмову у видачі позивачу свідоцтва про право власності.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 11, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Фонду комунального майна Севастопольської міської ради щодо відмови, викладеної у листі від 08.05.2012 за вих. № 01-15/1589, у видачі Товариству з обмеженою відповідальністю «Ріанта» свідоцтва про право власності на нерухоме майно - вбудовані приміщення підвалу, загальною площею 1714,9 кв.м., розташовані за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1.
3. Зобов'язати Фонд комунального майна Севастопольської міської ради видати наказ про оформлення за Товариством з обмеженою відповідальністю «Ріанта» права власності на нерухоме майно - вбудовані приміщення підвалу, загальною площею 1714,9 кв.м., розташовані за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1.
4. Зобов'язати Фонд комунального майна Севастопольської міської ради видати Товариству з обмеженою відповідальністю «Ріанта»свідоцтво про право власності на нерухоме майно - вбудовані приміщення підвалу, загальною площею 1714,9 кв.м., розташовані за адресою: місто Севастополь, вул. Косарева, 1.
5. Зобов'язати Головне управління Державної казначейської служби України у місті Севастополі стягнути із місцевого бюджету Ленінського району міста Севастополі на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Ріанта»(99022, місто Севастополь, вул.Горпищенко, 76, код ЄДРПОУ 32412790) витрати по сплаті судового збору у розмірі 32,82 грн. (тридцять дві гривні вісімдесят дві копійки).
Постанова може бути оскаржена у строки і порядку, встановлені частинами першою, другою статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя О.В. Прохорчук
Постанову складено та підписано в порядку частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України 12 червня 2012 року.
Суд | Окружний адміністративний суд міста Севастополя |
Дата ухвалення рішення | 07.06.2012 |
Оприлюднено | 22.06.2012 |
Номер документу | 24810117 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд міста Севастополя
Прохорчук О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні