Рішення
від 24.05.2012 по справі 15/5005/4092/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.06.12р. Справа № 15/5005/4092/2012

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Портал ЮК", м. Дніпропетровськ

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Степ", Дніпропетровська

про стягнення 7 194,83 грн.

Суддя Петренко Н.Е.

секретар судового засідання Гурський В.С.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, представник за довіреністю№ б/н від 20.04.12р.

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Портал ЮК" (далі-позивач) звернулося до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Степ" (далі - відповідач), про стягнення 7 194,83 грн.

Сума позову складається з наступних сум:

- заборгованість по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 6 264,36 грн.;

- пеня в розмірі 90,61 грн.;

- 3% річних в розмірі 318,21 грн.;

- інфляційні витрати в розмірі 521,65 грн.

Позивач обґрунтовує свої вимоги невиконанням відповідачем зобов`язань за Договором оренди землі від 15.01.09р., в частині повного та своєчасного розрахунку.

Ухвалою господарського суду від 08.05.12р. порушено провадження у справі №15/5005/4092/2012, прийнято позовну заяву до розгляду, призначено судове засідання на 14.06.12р. Явку в судове засідання повноважних представників учасників судового процесу визнано обов'язковою.

14.06.12р. в судовому засіданні повноважний представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх в повному обсязі. Крім того, надав для долучення до матеріалів справи судове рішення з аналогічного спору між позивачем та відповідачем, а також видані накази за аналогічними спорами між позивачем та відповідачем та зазначив, що відповідачу в оренду передавалось декілька земельних ділянок, за користування якими відповідач систематично не сплачував.

В свою чергу, повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи відповідач повідомлений належним чином, що підтверджує повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 31).

Враховуючи зазначене, господарський суд прийшов до висновку про те, що повноважний представник відповідача в судове засідання не з'явився та не подав відзив на позов та інші витребувані судом документи без поважних причин, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засіданні без участі повноважного представника відповідача за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до вимог ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 14.06.12р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст.85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані докази, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

15.01.09р. між позивачем та відповідачем був укладений договір оренди землі (далі - Договір), який 25.01.10р. за № 041013200061 було зареєстровано у Солонянському відділі Дніпропетровській регіональній філії Центру ДЗК.

Відповідно до п.1 Договору, позивач надає, а відповідач приймає в строкове платне користування земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка знаходиться на території Новопокровської селищної ради, Солонянського району, Дніпропетровської області та належить позивачу на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії ЯЕ № 469889.

Згідно п.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 7,6170 га, у тому числі 7,6170 га ріллі Кадастровий № 1225055400-02-015-0123.

В п.3 Договору зазначено про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно довідки, наданої Солонянським районним відділом земельних ресурсів, становить 80 887,00 грн., з урахуванням встановленого коефіцієнту індексації (3,022).

Пунктом 4 Договору передбачено, що Договір укладено на 5 років. Термін дії договору може бути продовжений з врахуванням ротації основної сівозміни сільськогосподарських культур, при цьому термін дії договору припиняється після збору відповідного врожаю. Після закінчення строку дії договору відповідач має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі відповідач повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово позивача про намір продовжити його дію.

Як зазначено в п. 5 Договору, орендна плата вноситься відповідачем:

- у грошовій формі - 3,142 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки;

- нарахування орендної плати починається з 01.01.2009 року і до кінця дії договору, що складає 2 541,47 грн. за календарний рік.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексу інфляції (п.6 Договору).

Орендна плата сплачується відповідачем на розрахунковий рахунок позивача до 20-го числа місяця, який слідує за звітним поточного року дії Договору (п.7 Договору).

Пунктом 8 Договору передбачено, що нарахування орендної плати здійснюється кожного місяця. В останній рік дії цього Договору розрахунок по орендній платі проводиться як за повний календарний рік.

В п. 9 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається один раз в три роки в разі:

- зміни умов господарювання, передбачених договором;

- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини відповідача, що підтверджено документами;

- в інших випадках, передбачених законом.

У разі невнесення орендної плати у строки, визначені цим Договором, справляється пеня у розмірі 0,001% несплаченої суми за кожен день прострочення (п.10 Договору).

Передача земельної ділянки відповідачу здійснюється в одноденний термін після державної реєстрації цього договору за актом її приймання-передачі (п.15 Договору).

В абаці 3 п. 23 Договору зазначено про те, що позивач має право вимагати від відповідача своєчасного отримання орендної плати.

Відповідно до абзацу 5 п. 27 Договору, відповідач зобов`язаний своєчасно сплачувати орендну плату.

Згідно п.30 Договору, зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації (п.39 Договору).

В матеріалах справи міститься Акт прийому передачі земельної ділянки до договору оренди землі від 15.01.09р. (а.с.8), відповідно якого позивач передав відповідачу, а відповідач прийняв земельну ділянку, загальною площею 7,6170 га, у тому числі 7,6170 га ріллі, розташовану на території Новопокровської селищної ради, Солонянського району, Дніпропетровської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Позивач зазначає про те, що відповідач на виконав належним чином свої зобов'язання по Договору, внаслідок чого у відповідача виникла заборгованість по орендній платі за земельну ділянку перед позивачем за період з 01.01.10р. по 31.03.12р. в розмірі 6 264,36 грн.

Також, на підставі п.10 Договору позивачем була нарахована до сплати відповідачу пеня в розмірі 90,61 грн.

Крім того, на підставі ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України, позивачем були нараховані інфляційні витрати в розмірі 521,65 грн. та 3% річних в розмірі 318,21 грн.

Таким чином, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 6 264,36 грн., пеню в розмірі 90,61 грн., інфляційні витрати в розмірі 521,65 грн., 3 % річних в розмірі 318,21 грн., всього 7 194,83 грн.

В свою чергу, відповідач доказів виконання зобов'язання по вищезазначеному Договору на момент розгляду спору до господарського суду не надав.

При викладених обставинах вимоги позивача підлягають задоволенню частково.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.

Згідно ч. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Статтею 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

Враховуючи вищезазначені норми чинного законодавства та умови Договору, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості по орендній платі за земельну ділянку підлягають задоволенню частково, а саме в розмірі 5 730,58 грн. (821 дня (з 01.01.10р. по 31.03.12р.) х 6,98 грн./орендна плата за земельну ділянку за 1 день, яка отримана шляхом 2541,47 грн. (встановлений розмір орендної плати за рік): 364 дня в році), виходячи з наступного.

При нарахуванні суми основного боргу з 01.01.12р. позивачем в розрахунку було застосовану нормативно-грошову оцінку станом на 01.01.12р., яка складає 150 404 грн., у відповідності до Довідки про визначення грошової оцінки земельної ділянки від 04.04.12р. №1328 (а.с.9). Як на підставу даного нарахування позивач посилається на додаткову угоду №1 до Договору оренди землі від 20.04.12р. (а.с.12), нібито укладеному між позивачем та відповідачем.

З даної додаткової угоди № 1 до Договору оренди землі від 20.04.12р. вбачається, що вона не містить ані підпису відповідача, ані відтиску печатки відповідача, тому суд вважає, що вона не має доказового значення по даному спору, оскільки:

По-перше, відповідно до п. 30 Договору передбачено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

Суд звертає увагу на те, що позивачем не надано суду жодного доказу в підтвердження того, що ним 20.04.12р. на адресу відповідача був направлений лист з вих. № 20/04/12-4/1 з проханням підписати додаткову угоду № 1 до Договору оренди землі від 20.04.12р.(а.с.11).

Тобто, умовами Договору чітко передбачено, що зміна умов договору здійснюється лише у письмовій формі за взаємною згодою сторін. Крім того, сторони досягли взаємної згоди при укладанні Договору, що у разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується в судовому порядку.

По-друге, додаткова угода № 1 до Договору оренди землі від 20.04.12р. не зареєстрована у відповідних органах, що суперечить ст.654 Цивільного кодексу України.

Таким чином, позивач не мав право нараховувати відповідачу орендну плату за земельну ділянку починаючи з 01.01.12р., застосовуючи нормативну грошову оцінку земельної ділянки в розмірі 150 404,00 грн.

Статтею 625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання грошового зобов'язання.

Згідно ст. 549 Цивільного кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Частиною 6 ст. 231 Господарського кодексу України визначено, що штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір не передбачено законом або договором.

Нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання грошових зобов'язань, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано (ч. 6 ст. 232 Господарського кодексу України).

Пунктом 10 Договору передбачено, що у разі невнесення орендної плати у строки визначені цим договором, справляється пеня у розмірі 0,001% несплаченої суми за кожен день прострочення.

На підставі п. 10 Договору позивачем була нарахована до сплати відповідачу пеня в розмірі 90,61 грн., розрахунок якої перевірено господарським судом та визнано таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки пеня позивачем нараховувалась за ставкою 0,01% від суми заборгованості за кожен день прострочення, в той час як п.10 Договору ставка передбачена в розмірі 0,001%. Крім того, позивач по деяким періодам зробив розрахунок пені за 183 дня, що є порушення вимог чинного законодавства, оскільки нарахування пені здійснюється лише за шість місяців або 182 дня. Також, суд вважає за необхідне зазначити про те, що за період з 01.01.12р. по 31.03.12р. позивач розмір орендної плати брав, відповідно до додаткової угоди № 1 до Договору оренди землі від 20.04.12р., яку суд не бере до уваги, оскільки вона не відповідає умовам Договору та вимогам чинного законодавства України, про що зазначено вище.

Після перерахунку господарським судом сума пені складає 4,82 грн.

Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені підлягають задоволенню частково, а саме в розмірі 4,82 грн.

Згідно з ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі вищевказаної норми закону, позивачем були нараховані до сплати відповідачу інфляційні витрати в розмірі 521,65 грн. та 3% річних в розмірі 318,21 грн., розрахунок яких господарським судом перевірений та визнано таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки за період з 01.01.12р. по 31.03.12р. позивач розмір орендної плати брав, відповідно до додаткової угоди № 1 до Договору оренди землі від 20.04.12р., яку суд не бере до уваги, оскільки вона не відповідає умовам Договору та вимогам чинного законодавства України, про що зазначено вище.

Після перерахунку господарським судом, інфляційні витрати складають 517,83 грн., а 3% річних складають 279,85 грн.

При викладених обставинах, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача інфляційних витрат та 3% річних підлягають задоволенню частково, а саме інфляційні витрати в розмірі 517,83 грн., 3% річних в розмірі 279,85 грн.

Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню частково: стягненню підлягає заборгованість по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 5 730,58 грн., пеня в розмірі 4,82 грн., інфляційні витрати в розмірі 517,83 грн., 3% річних в розмірі 279,85грн., а в решті позовних вимог слід відмовити.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог.

Керуючись ст.ст. 509, 525, 526, 530, 549, 599, 610, 612, 625, 629, 654 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 174, 193, 218, 231, 232 Господарського кодексу України, ст.ст. 4, 32-34, 43-44, 75, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агро-Степ" (52433, Дніпропетровська область, Солонянський район, с. Єлєзаріве, вул. Центральна, буд. 9; код ЄДРПОУ 35112158, р/р 2600091959 в АТ "Райффайзен Банк Аваль", МФО 380805) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Портал ЮК" (49083, м.Дніпропетровськ, вул. Собінова, буд.1; код ЄДРПОУ 34823821, р/р 26003001300232 в ПАТ "АКТАБАНК", МФО 307394) заборгованість по орендній платі за земельну ділянку в розмірі 5 730,58 (п'ять тисяч сімсот тридцять грн. 58 коп.), пеню в розмірі 4,82 грн. (чотири грн. 82 коп.), інфляційні витрати в розмірі 517,83 грн. (п'ятсот сімнадцять грн. 83 коп.), 3% річних в розмірі 279,85 грн. (двісті сімдесят дев'ять грн. 00 коп.), витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 609,50 грн. (одна тисяча шістсот дев'ять грн. 50 коп.)

В решті позовних вимог - відмовити.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя Н.Е. Петренко

Повне рішення складено 19.06.12р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.05.2012
Оприлюднено22.06.2012
Номер документу24822991
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —15/5005/4092/2012

Рішення від 24.05.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 08.05.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні