КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2012 року 2а-1264/12/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий суддя: Головенко О.Д.,
при секретарі судового засідання Вишневському Ю.А.,
за участю:
представників позивача: Литвиненко Г.В., Волинця В.А.
представника відповідача: Мурги Р.Я.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Вега - ОПТ»до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області про скасування податкового повідомлення - рішення, -
в с т а н о в и в:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вега - ОПТ»(надалі - позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області (надалі - відповідач) про скасування податкового повідомлення -рішення № 0000852304 від 08.12.2011.
В обґрунтування своїх позовних вимог вказує, що заступником начальника Державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області прийнято оскаржуване податкове повідомлення - рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій (форма «Р») за №0000852304 від 08 грудня 2011 року про стягнення з позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 36 081,34 грн. та зобов'язано сплатити податок на додану вартість у сумі 72 162,67 грн.
Позивач не погоджуються з вказаним рішенням так як вважає, що назване рішення суперечить нормам чинного законодавства України та Податкового кодексу України.
Представники позивача в судовому засіданні позов підтримали та просили його задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив та просив відмовити у його задоволенні.
В обґрунтування своїх заперечень вказав, що Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області було проведено документальну позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Вега - ОПТ»з питань достовірності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість за період з 01.08.2011 по 31.08.2011 відповідно до затвердженого плану перевірки.
Перевіркою повноти визначення показників податкового кредиту за період з 01.08.2011 по 31.08.2011 встановлено його завищення у сумі 72 162,67 грн.
На думку відповідача оскаржуване податкове повідомлення -рішення є правомірним та таким, що винесено відповідно до норм чинного податкового законодавства України.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, заслухавши пояснення представників позивача та представника відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Вега - ОПТ» має статус юридичної особи, про що свідчить копія свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи серія А 01 № 335066, видане Вишгородською районною державною адміністрацією Київської області, та перебуває на обліку у Державній податковій інспекції у Вишгородському районі Київської області.
Як вбачається з матеріалів справи на підставі наказу № 669 від 15.11.2011 та направлення від 15.11.2011 № 492/23-1, виданого Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області, головним державним податковим ревізором інспектором відділу податкового контролю та аналітичної роботи управління податкового контролю юридичних осіб згідно з п.п. 20.1.4 п.20.1 сг. 20, п.п. 78.1.1, п.п.78.1.4, п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (надалі -ПК України) проведена документальна позапланова виїзна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Вега- ОПТ з питань достовірності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість за період з 01.08.2011 по 31.08.2011 відповідно до затвердженого плану перевірки.
За результати проведеної перевірки був складений акт від 28.11.2011 № 2719/23-1/36444956 про результати документальної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Вега - ОПТ»з питань достовірності обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку на додану вартість за період з 01.08.2011 по 31.08.2011.
Відповідно до вищевказаного акту перевірки було встановлено ряд порушень податкового законодавства, а саме:
- п. 201.4, п. 201.6 ст. 201 ПК України, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю «Вега ОПТ»завищено суму податкового кредиту за серпень 2011 року у сумі 72 162,67 грн.;
- п. 201.1 ст. 201 розділу 5 ПК України, а саме Товариство з обмеженою відповідальністю «Вега ОПТ»в податкових накладних на продаж товарів, ввезення на митну територію України, виписаних на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Капіталінвестбуд-Київ»та Товариства з обмеженою відповідальністю «Украгропром», в графі 3 «номенклатура постачання товарів/послуг продавця»не відображено код товару згідно УКТ ЗЕД.
Також під час перевірки було встановлено, що позивач мав господарські взаємовідносини, а саме основними постачальниками послуг та товарів Товариства з обмеженою відповідальністю «Вега-ОПТ»були Товариство з обмеженою відповідальністю «Дормашавто»(код за ЄДРПОУ 36791493), за рахунок якого сформовано 18,35 % податкового кредиту в серпні 2011 року та Товариство з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»(код за ЄДРПОУ 33315134), за рахунок якого сформовано 14,37 % податкового кредиту в серпні 2011 року.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю «Вега-Опт»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»були укладені наступні договори № 044П від 01.06.2011 та № 049/06 від 01.06.2011.
У відповідності до договору № 044П перевезення вантажу від 01.06.2011, передбачено, що перевізник (ТОВ «Полтаватехсервіс XXI В») зобов'язується перевезти, а відправник пред'явити до перевезення вантаж. Перевізник забезпечує перевозку вантажу згідно заявкам відправника. Договір вважається укладеним і набирає чинності з моменту його підписання сторонами та скріплення печатками сторін та закінчується 31.12.2011.
У відповідності до договору про надання послуг з збирання, доукомплектації, технічного обслуговування та ремонту техніки № 049/06 від 01.06.2011, передбачено, що виконавець (ТОВ «Полтаватехсервіс XXI В») бере на себе зобов'язання надати замовнику (ТОВ «Вега-ОПТ») послуги з збирання, доукомплектації, технічного обслуговування та ремонту техніки замовника, у тому числі з використанням метеріалів (запасних частин) спеціально замовлених виконавцем. Замовник бере на себе зобов'язання прийняти та оплатити ці послуги, а також вартість використаних матеріалів (запасних частин) спеціально замовлених виконавцем. Перелік робіт, що виконуються виконавцем, включає в себе, але не обмежує наступне: - встановлення мостів та редукторів комбайна, монтаж двигуна, встановлення механізмів приводу робочих органів комбайна, постановка комбайна на колеса, монтаж кабіни, монтаж системи гідравліки та електросистеми живлення та контролю роботи комбайна, доукомплектація комбайна повітряною системою очистки. Перелік техніки, яка підлягає збиранню, доукомплектації, технічному обслуговуванню та ремонту згідно п.1.1 даного договору, вказується в додатку № 1, що є невід'ємною частиною даного договору. Роботи виконуються відповідно до актів виконаних робіт, який підписується представниками сторін.
На виконання умов договорів Товариство з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «Вега-Опт»було надано послуги з збирання, доукомплектації, технічного обслуговування та ремонту техніки та послуги з автоперевезень на території України, на що виписано податкові накладні.
Кредиторська заборгованість по взаєморозрахунках між Товариством з обмеженою відповідальністю «Вега-Опт»та Товариством з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»станом на кінець перевіряємого періоду становила 61 2976 грн.
Суму податку на додану вартість за зазначеними податковими накладними включено до податкового кредиту за серпень 2011 року, відображено у реєстрі отриманих податкових накладних за серпень 2011 року, який відповідає даним декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року.
Правила формування податкового кредиту та право підприємства на віднесення сум сплаченого податку на додану вартість до складу податкового кредиту чітко передбачено ст.ст. 198-199 ПК України.
Відповідно п. 201.10 ст. 201 ПК України податкова накладна видається платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, на вимогу покупця та є підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
В декларації з податку на додану вартість за серпень 2011 року в ряд. 10.1. колонці Б «Придбання (виготовлення, будівництво, спорудження, створення) з податком на додану вартість на митній території України товарів/послуг та необоротних активів з метою їх використання виключно у межах господарської діяльності платника податку для здійснення операцій, які: підлягають оподаткуванню за основною ставкою та нульовою ставкою»підприємством віднесено до складу податкового кредиту суму податку у розмірі 72162,67 грн. по контрагенту ТОВ «Полтаватехсервіс XXI В»по отриманим податковим накладним.
Згідно п. 201.8 ст. 201 ПК України право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому ст. 183 цього Кодексу.
Пунктом 183.13 ст. 183 ПК України передбачено, що для інформування платників податку центральний орган державної податкової служби щодекади оприлюднює на своєму веб-сайті:
- дані з реєстру платників податку із зазначенням найменування або прізвища, імені та по батькові платника податку, дати податкової реєстрації, індивідуального податкового номера, номера свідоцтва про реєстрацію платника податку, дати початку його дії;
- про осіб, позбавлених реєстрації як платників податку за заявою платника податку, з ініціативи органів державної податкової служби чи за рішенням суду, а саме про анульовані свідоцтва про реєстрацію платника податку із зазначенням індивідуальних податкових номерів, дати анулювання, причин анулювання та підстав для анулювання свідоцтв.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Вега-ОПТ», як отримувач послуг перед укладанням угод за рекомендаціями чинного законодавства було перевірено статус постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»на офіційному сайті ДПА України. Станом на момент укладання договору № 044П від 01.06.2011 та договору № 049/06 від 01.06.2011 між позивачем та Товариством з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»та станом на момент здійснення господарських операцій, постачальник послуг був зареєстрований як платник податку, свідоцтво платника податку було діючим, а отже, Товариством з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»мало право на складання податкових накладних та нарахування податку.
Згідно п.п. 14.1.181 п. 14.1 ст. 14 ПК України податковий кредит - сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду.
Пунктом 198.1 ст. 198 ПК України передбачено право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів (у тому числі в разі їх ввезення на митну територію України) та послуг.
Відповідно п. 198.2 ст. 198 ПК України датою виникнення права платника податку на віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше; дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг, що підтверджено податковою накладною.
Фактичне отримання товарів і послуг та відповідно право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникло у позивача після отримання від постачальника Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»виписаних податкових накладних, що підтверджено актами виконаних робіт та видатковими накладними, що були надані до перевірки та містяться в матеріалах справи.
Відповідно до ст. 2 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»первинний документ - документ, який містить відомості господарську операцію та підтверджує її здійснення, господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення (ч. 1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).
Первинні і зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати обов'язкові реквізити: назва документа; дату і місце складання; назва підприємства, від імені якого складається документ; зміст і обсяг господарської операції; одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що мають можливість ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Підпунктом 2.15 п. 2 «Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704 визначено, що первинні документи підлягають обов'язковій перевірці працівниками, які ведуть бухгалтерський облік, за формою і змістом, тобто перевіряється наявність у документі обов'язкових реквізитів та відповідність господарської операції діючому законодавству, логічна ув'язка окремих показників.
Також у листі Вищого адміністративного суду України від 02.06.2011 № 742/11/13-11 проведено аналіз відповідних законодавчих норм та наголошено на тому, що для підтвердження податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції, тобто достовірні первинні документи. Також у вказаному листі визначено приблизний перелік обставин, які можуть указувати на відсутність відповідної господарської операції, а саме рух активів у процесі здійснення господарської операції.
При цьому дослідженню підлягають усі первинні документи, які належить складати залежно від певного виду господарської операції:
- договори, акти виконаних робіт, документи про перевезення, зберігання товарів тощо, необхідно перевірити фізичні, технічні та технологічні можливості певної особи до вчинення тих чи інших дій, що становлять зміст господарської операції, як-от: наявність кваліфікованого персоналу, основних фондів, у тому числі транспортних засобів для перевезення або виробництва, приміщень для зберігання товарів тощо, якщо такі умови необхідні для здійснення певної операції;
- можливість здійснення операцій з відповідною кількістю певного товару у відповідні строки з урахуванням терміну його придатності, доступності на ринку тощо;
- наявність відповідних ліцензій та інших дозвільних документів, що необхідні для ведення певного виду господарської діяльності.
На думку суду та враховуючи вищенаведене, можна зробити обґрунтований висновок, що позивачем -Товариством з обмеженою відповідальністю «Вега - ОПТ»цілком правомірно віднесено до складу податкового кредиту в серпні 2011 року суму податку у розмірі 72 162,67 грн. на підставі податкових накладних виписаних Товариством з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В», за фактом придбання товаро -матеріальних цінностей та послуг, а також враховано її при визначенні від'ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту.
В ході судового розгляду було встановлено, що позивачем відбулось придбання товару (запчастини до зернозбиральних комбайнів), що підтверджується вантажно - митними деклараціями та податковою декларацією з податку на додану вартість за серпень 2011 року. Після чого позивачем було зібрано куплені запчастини (комбайн зернозбиральний), отримано відповідні дозволи та продано.
Представником позивача в судовому засіданні на підтвердження чинності укладених договорів було надано ряд письмових доказів, зокрема, реєстр отриманих та виданих податкових накладних, рахунок -фактури № 601 від 20.06.2011 № 655 від 01.07.2011, № 729 від 04.08.2011, податкова накладна від 27.07.2011, 04.08.2011, 29.07.2011, товарно -транспортна накладна 1-02 СП № 301028, 1-03 СП № 154884, 1-02 СП № 201042, 1-02 СП № 201038, 1-03 СП № 154885, 1-02 СП № 301019, 1-02 СП № 301022, акти виконаних робіт відповідно до укладених договорів
Судом оглянуто та надано оцінку усім наданим первинним документам позивача та зроблено висновок, що вони містять всі обов'язкові реквізити, як того вимагає законодавство.
Також у судовому засіданні судом було оглянуто фотокартки товарів, що підлягали перевезенню та збиранню контрагентом позивача.
Суд звертає увагу також на те, що чинним законодавством не передбачено відповідальності позивача за нарахування та сплату податку, а також за своєчасне подання податкових декларації своїх контрагентів. Товариство з обмеженою відповідальністю «Вега - Опт»виконало покладені на нього зобов'язання відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Полтаватехсервіс XXI В»шляхом оплати поставленого товару та виконаних послуг, до вартості яких включено податок на додану вартість за ставкою 20 %.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України державні органи та їх посадові особи діють у спосіб, в межах повноважень та на підставах, передбачених Конституцією та Законами України.
Частиною 3 ст. 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно із ч. 1 ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Згідно ч. 2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд вважає, що відповідач як суб'єкти владних повноважень не довів суду правомірність прийнятого оскаржуваного податкового повідомлення -рішення № 0000852304 від 08.12.2011,
За наведених обставин суд вважає позовні вимоги обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 11-14, 69-71, 79, 86, 94, 122, 159-163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення - рішення № 0000852304 від 08.12.2011, що винесено Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Вега - ОПТ» судовий збір в сумі 1082 (одна тисяча вісімдесят два) грн. 45 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Головенко О.Д.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - 21 травня 2012 р.
Суд | Київський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2012 |
Оприлюднено | 25.06.2012 |
Номер документу | 24838402 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Київський окружний адміністративний суд
Головенко О.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні