Рішення
від 20.06.2012 по справі 5015/1874/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.06.12 Справа№ 5015/1874/12

За позовом: товариства з обмеженою відповідальністю "Технології для будівництва", м. Львів, до відповідача:приватного підприємства "Львівтермобуд", м. Львів, про: стягнення заборгованості. Суддя Т. Рим За участю представників: позивача:ОСОБА_1 -довіреність від 23.11.2012 р., відповідача:не з'явився. На розгляд господарського суду Львівської області подано позов товариства з обмеженою відповідальністю "Технології для будівництва" до приватного підприємства "Львівтермобуд" про стягнення заборгованості. Ухвалою від 14.05.2012 р. провадження у справі порушено, позовну заяву прийнято до розгляду, розгляд справи призначено на 30.05.2012 р. Розгляд справи відкладався на 20.06.2012 р.

Позовні вимоги обґрунтовуються наступним. Між сторонами у справі було укладено договір оренди обладнання №29/08/2011 від 29.08.2011. Оскільки відповідач у порушення умов договору орендної плати не сплачував, орендоване майно не повернув, позивач просить стягнути з приватного підприємства "Львівтермобуд" 45 000,00 грн. орендної плати. Крім того, відповідачу нараховано 32 000,00 грн. штрафу за несвоєчасну оплату орендної плати.

Відповідач у судові засідання не з'являвся, проти позову у встановленому порядку не заперечив, хоч був належним чином повідомлений про час та місце судового засідання за юридичною адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців від 16.05.2012 року: вулиця Золота, будинок 25, квартира 43, Шевченківський район, місто Львів, Львівська область, 79039. Поштовий конверт з ухвалами господарського суду повернуто відділенням зв'язку із зазначенням причини повернення: за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до частини 1 статті 64 Господарського процесуального кодексу України ухвала про порушення провадження у справі надсилається сторонам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином. За таких обставин відповідача було належним чином повідомлено про час та місце розгляду справи.

Суд, керуючись статтею 75 Господарського процесуального кодексу України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності пояснень (заперечень) відповідача щодо заявлених позовних вимог та представника відповідача у судовому засіданні, за наявними у справі матеріалами, яких достатньо для встановлення обставин і вирішення спору по суті.

Вислухавши представників сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд установив таке.

Між сторонами у справі укладено договір оренди обладнання №29/08/2011 від 29.08.2011 р. (надалі -Договір оренди). За умовами цього договору орендодавець (позивач у справі) зобов'язується передати у строкове, оплатне користування обладнання, а саме: елементи будівельної опалубки виробництва фірми "ALTRAD-MOSTOSTAL Sp.z o.o.(надалі -орендоване майно), вартість та перелік якого визначено в Додатку №1 до даного договору (Специфікація), а орендар зобов'язується прийняти орендоване майно та своєчасно сплачувати плату за користування ним відповідно до умов даного договору.

Майно було передано відповідачу, про що свідчить акт приймання-передачі від 29.08.2011 року та специфікація (додаток №1 до Договору оренди).

Відповідно до пункту 3.3 Договору оренди сума орендної плати за користування орендованим майном протягом 1 (одного) календарного місяця становить 5 000,00 гривень, з урахуванням ПДВ -833,33 грн.

Доказів повернення майна та погашення заборгованості з орендної плати на суму 45 000,00 грн. відповідачем не представлено, проти позову не заперечив.

При прийнятті рішення суд виходив з такого.

Між сторонами у справі виникли зобов'язання з приводу оренди майна на підставі договору оренди в силу пункту 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України.

Відповідно до частини 1 статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Аналогічні положення закріплені у частині 1 статті 283 Господарського кодексу України.

Згідно зі статтею 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Аналогічне положення передбачено частиною 1 пункту 1 статті 193 Господарського кодексу України: суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Згідно з частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Протягом 3 (трьох) банківських днів з дати підписання сторонами цього договору орендар зобов'язується сплатити на рахунок орендодавця авансовий платіж в розмірі 5 000,00 грн., в тому числі ПДВ 833,33 грн., що відповідає орендній платі за один повний перший календарний місяць оренди та відповідну кількість діб, яка передує повному першому місяцю оренди (пункт 3.4 Договору оренди). Згідно з пунктом 3.5 договору орендна плата здійснюється орендарем незалежно від результатів його господарської діяльності, починаючи з дня підписання акту приймання-передачі орендованого майна шляхом перерахування грошових коштів у національній валюті України на розрахунковий рахунок орендодавця не пізніше 5 (п'ятого) числа кожного поточного місяця за поточний місяць. Орендна плата вважається здійсненою з дня надходження 100% нарахованої суми на розрахунковий рахунок орендодавця.

Таким чином, оскільки строк внесення орендної оплати між сторонами узгоджено, відповідач прийняв у користування майно, проте у порушення умов пунктів 3.4, 3.5 Договору оренди не виконав обов'язок з оплати за користування ним, вимоги позивача про стягнення з відповідача 45 000,00 грн. заборгованості є обгрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Розглядаючи позовні вимоги про стягнення 32 000,00 грн. штрафу за прострочення своєчасного перерахування орендної плати, суд виходив із наступного.

Згідно з статтею 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених Господарським кодексом України, іншими законами та договором. Одним із видів господарських санкцій згідно з частиною другою статті 217 Господарського кодексу України є штрафні санкції.

Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України передбачено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Розмір штрафних санкцій відповідно до частини четвертої статті 231 Господарського кодексу України встановлюється законом, а в разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються у передбаченому договором розмірі. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або в певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).

Згідно з пунктом 8.7.4 Договору оренди у випадку прострочення орендарем виконання зобов'язань щодо своєчасного перерахування суми орендної плати на користь орендодавця, орендар зобов'язується сплатити орендодавцю штраф при затримці, що є більшою 90 календарних дні, наступних за останнім (граничним) днем сплати орендної плати, в розмірі 90 (дев'яносто) відсотків від загальної суми заборгованості, що виникла на момент оплати.

Відповідно до частини першої статті 627 та статті 6 Цивільного кодексу України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Такої ж позиції дотримується Верховний суд України в постанові від 27.04.2012 року №06/5026/1052/2011, тому є обов'язковою для застосування відповідно до статті 111 28 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, оскільки у цій справі встановлено факт неналежного виконання відповідачем грошового зобов'язання за Договором, сторонами погоджено форму штрафних санкцій за несвоєчасну оплату оренди, тому вимоги позивача про стягнення штрафу є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Разом з тим, відповідно до пункту 3 статті 83 Господарського процесуального кодексу України господарський суд, приймаючи рішення, має право зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання. Суд бере до уваги невідповідність розміру стягуваного штрафу наслідкам у формі неналежного виконання або невиконання зобов'язання. Про зазначене свідчить те, що сума штрафу (32 000,00 грн.) становить 71% від суми заборгованості (45 000,00 грн.). Суд визнає розмір штрафу таким, що є неспівмірним у співвідношенні із сумою боргу та зменшує належну до сплату суму штрафу до 10%. Тому до стягнення підлягає 4 500,00 грн. штрафу.

Відповідно до статей 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.

Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 4 3 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

За таких обставин суд дійшов висновку про те, що відповідачем не спростовано доводів позовної заяви, не надано суду належних та допустимих доказів про наявність інших обставин ніж ті, що досліджені в ході судових засідань.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

Крім того, позивачем внесено судовий збір у більшому розмірі, ніж встановлено частиною 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір". Сума переплати становить 31,50 грн. Тому у відповідності з пунктом 1 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" зайво сплачена сума судового збору підлягає поверненню.

Враховуючи наведене, керуючись статтями 6, 11, 526, 530, 610, 611, 612, 627, 759 Цивільного кодексу України, статями 216, 217, 230, 231, 283, 286 Господарського кодексу України, статтями 1, 4 3 , 33, 38, 43, 49, 82, 83, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задоволити частково.

2. Стягнути з приватного підприємства "Львівтермобуд" (адреса: вулиця Золота, будинок 25, квартира 43, Шевченківський район, місто Львів, Львівська область, 79039; ідентифікаційний код 34768187) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Технології для будівництва" (адреса: вулиця Чикаленка, будинок 24, Шевченківський район, місто Львів, Львівська область, 79029; ідентифікаційний код 23882907 ) 45 000,00 грн. орендної плати, 4 500,00 грн. штрафу, 1 609,50 грн. судового збору.

3. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

4. Наказ видати відповідно до статті 116 Господарського процесуального кодексу України.

5. Повернути з Державного бюджету України товариству з обмеженою відповідальністю "Технології для будівництва" (адреса: вулиця Чикаленка, будинок 24, Шевченківський район, місто Львів, Львівська область, 79029; ідентифікаційний код 23882907 ) зайво сплачені 31,50 грн. судового збору.

Повне рішення складено 22.06.2012 року.

Суддя Рим Т.Я.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення20.06.2012
Оприлюднено26.06.2012
Номер документу24908978
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/1874/12

Рішення від 20.06.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 30.05.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

Ухвала від 14.05.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Рим Т.Я.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні