ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
20.06.12р. Справа № 21/5005/4144/2012
За позовом Державного вищого навчального закладу "Дніпропетровський індустріальний коледж", м. Дніпропетровськ
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, м. Дніпропетровськ
Третя особа: Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ
про стягнення 27 925,42 грн. за договором оренди державного майна
Суддя Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання Булана Ю.М.
Представники:
від позивача - ОСОБА_2, дов. № 354 від 29.05.12р.;
відповідач - не з'явився;
від третьої особи - ОСОБА_3, дов. №195 від 29.08.11р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся до господарського суду з позовом про стягнення з Відповідача суми боргу у розмірі 27 925,42 грн.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням відповідачем зобов'язань за договором оренди нерухомого майна, що належить до державної власності, №12/02-2096-ОД від 01.01.2006р. щодо своєчасної оплати орендної плати в частині, що підлягає оплаті балансоутримувачу.
Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник третьої особи надав пояснення по справі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, відзив на позов та документи, витребувані судом не надав, про час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчать поштове повідомлення про вручення поштового відправлення № 4994619291018.
Статтею 64 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
За таких обставин, господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення.
При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача та третьої особи, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
01.01.2006р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Дніпропетровській області (далі - орендодавець, третя особа) та Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - орендар, відповідач) уклали договір оренди нерухомого майна, що належить до державної власності № 12/02-2096-ОД (далі - Договір), відповідно до умов якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нерухоме майно - приміщення в будівлі гаражу, площею 291,4 кв.м, розташоване за адресою: АДРЕСА_2, на першому поверсі одноповерхового будинку, що знаходиться на балансі Дніпропетровського індустріального технікуму, вартість якого згідно незалежної оцінки становить 221 100,00 грн.
Майно передається в оренду з метою використання під виробництво столярних виробів без права реалізації.
Відповідно до пункту 2.1 зазначеного Договору орендар вступає у строкове платне користування державним майном у термін, вказаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна.
Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно. Власником орендованого майна залишається держава, а орендар користується ним протягом строку оренди (п.2.2. договору).
На виконання умов вищевказаного договору, Орендодавець здав, а Орендар (відповідач) прийняв вказані у п.1 договору приміщення, що підтверджується актом приймання-передачі від 01.01.2006р.
Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Відповідно до п.10.1. Договору цей Договір діє з 01.01.2006р. до 01.12.2006р. включно. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов Договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії Договору, повній оплаті за Договором і при наданні інформації щодо виконання умов цього Договору, а саме: наявності договору страхування, дозволу або декларації органами державного пожежного нагляду та узгодження балансоутримувача, Договір, за заявою орендаря щодо продовження терміну дії, може бути продовжений на тих самих умовах, які передбачені у Договорі.
Частиною 1 ст.762 Цивільного кодексу України встановлено, що за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Відповідно до п.3.1. Договору орендна плата у розмірі 1842,50 грн. (базова за листопад місяць 2005 р.). без ПДВ, коригується на індекс інфляції, починаючи з грудня місяця, розрахована за "Методикою розрахунку та використання плати за оренду державного майна", яка затверджена Постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95 р. № 786 зі змінами та доповненнями до неї.
Відповідно до п.п.3.2., 3.3. орендна плата за кожний наступний місяць, визначається шляхом корегування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць, згідно розрахунку перераховується таким чином:
- 50 % - до державного бюджету по місцю реєстрації орендаря у податковій інспекції на рахунки, відкриті відділенням казначейства - у розмірі 1575,10 грн.;
- 50 % - балансоутримувачу - у розмірі 1575,10 грн. Ця додаткова угода набирає чинності з 29.05.2007 року.
Відповідно до п.5.16 Додаткової угоди про внесення змін до договору оренди державного нерухомого майна від 02.07.2010р. (далі - Додаткова угода) протягом місяця після підписання Договору внести завдаток, передбачений цим Договором. Завдаток стягується до державного бюджету і Балансоутримувачу у співвідношенні, визначеному у п. 3.3. цього Договору. Після закінчення основного строку Договору оренди здійснюється перерахування орендної плати за останні місяці з урахуванням внесеного Орендарем завдатку. У разі порушення орендарем зобов'язання зі сплати орендної плати він має відшкодувати державному бюджету і Балансоутримувачу збитки в сумі, на яку вони перевищують розмір завдатку. Якщо в разі дострокового припинення Договору за згодою Сторін сума сплачених орендних платежів і завдатку перевищить передбачені Договором платежі за період фактичної оренди, то це перевищення розглядається як зайва сума орендної плати відповідно до п.3.7. цього Договору.
Згідно до приписів ч.1 ст. 530 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України, цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином і у встановлений договором строк, а одностороння відмова від виконання зобов'язань не допускається, крім випадків, передбачених законом.
Пункт 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачає, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.
Згідно п. 3.4. договору оренди орендна плата сплачується орендарем щомісяця у термін не пізніше 07 числа наступного місяця і не залежить від наслідків господарської діяльності орендаря. Про внесення орендної плати, скоригованої на індекс інфляції, до державного бюджету орендар звітує орендодавцю не пізніше 07 числа з одночасним наданням копій платіжних доручень з відміткою обслуговуючого банку (п.п. 5.5. Договору).
Частиною 1 та 2 ст.17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" встановлено, що термін договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту, або інших вимог, що звичайно ставляться.
Позивач, згідно взятих на себе зобов'язань по договору виставив відповідачу рахунки (а.с. 24-26) на оплату, які відповідач не оплатив.
Відповідач свої обов'язки по договору не виконав, розрахунки по орендній платі відповідно до виставлених рахунків не здійснив внаслідок чого виникла заборгованість за період з вересня 2011р. по березень 2012р. в сумі 27 925,49 грн. (в тому числі орендна плата за землю у розмірі 3 761,84 грн.).
Позивач направив на адресу Відповідача вимогу № 178 від 15.03.2012р. про перерахування суми заборгованості за наданні послуги оренди в розмірі 27 925,42 грн..
Відповідач на вимогу не відповів, заборгованість не погасив у зв'язку з чим позивач був змушений звернутися до господарського суду за захистом своїх прав.
Доказів виконання зобов'язання по оплаті орендної плати у сумі 24 163,58 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав.
Відповідно до ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
В силу ст. 20 Господарського кодексу України держава забезпечує захист прав і законних інтересів суб'єктів господарювання та споживачів, зокрема, шляхом присудження до виконання обов'язку в натурі.
З огляду на викладене, вимоги позивача щодо стягнення заборгованості по орендній платі в сумі 24 163,58 грн. слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Позивачем безпідставно в розрахунок суми боргу, що виникла у спірний період, на підставі договору оренди державного майна №12/02-2096-ОД, включено заборгованість по орендній платі в сумі 3 761,84 грн., яка виникла на підставі договору № 15 від 26.12.2009р. про сплату експлуатаційних витрат на утримання приміщення та комунальних послуг, який було укладено з відповідачем, в зв'язку з чим вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Відповідно до ст. 49 ГПК України, витрати у справі слід покласти на сторони, пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Також, судом встановлено, що при зверненні до суду, позивачем було сплачено 1 641,00 грн. судового збору, що підтверджено платіжним дорученням № 170 від 04.04.2012р.
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" з 01 січня 2012 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1 073, 00 грн.
Відповідно до п. 2.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за позовні заяви майнового характеру позивач сплачує 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат, тобто від 1 609,50 грн. до 64 380,00 грн..
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року , в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Судом встановлено, що ціна позову по даній справі складала 27 925,42 грн., тому судовий збір мав складати 1 609,50 грн.
Відповідно до п. 1. ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
З огляду на викладене, позивачу підлягає поверненню з Держаного бюджету України 31,50 грн. надмірно сплаченого судового збору, про що слід винести ухвалу.
Керуючись ст.ст. 526, 530, 629, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 1, 33, 34, 44, 49, 75, 82-85, 87, 116-118 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного вищого навчального закладу "Дніпропетровський індустріальний коледж" (49064, м. Дніпропетровськ, пр.-т Калініна, буд. 55, код ЄДРПОУ 00193387) основного боргу (орендна плата) у розмірі 24 163,58 грн. (двадцять чотири тисячі сто шістдесят три грн. 58 коп.), 1 392,68 грн. (одна тисяча триста дев'яносто дві грн. 68 коп.) судового збору, про що видати наказ.
В решті позовних вимог - відмовити.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повернути з Державного бюджету України на користь Державного вищого навчального закладу "Дніпропетровський індустріальний коледж" (49064, м. Дніпропетровськ, пр.-т Калініна, буд. 55, код ЄДРПОУ 00193387) зайво сплачений судовий збір у 31,50 грн. (тридцять одна грн.. 50 коп.) перерахований на підставі платіжного доручення № 170 від 04.04.2012р., оригінал якого знаходиться у справі № 21/5005/4144/2012, про що винести ухвалу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.Г. Назаренко
Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 22.06.2012р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2012 |
Оприлюднено | 03.07.2012 |
Номер документу | 24922802 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Назаренко Наталія Григорівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні