ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21.06.12р. Справа № 15/5005/4520/2012
За позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області, м. Нікополь
до Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1, Дніпропетровська обл., Нікопольський район, с. Менжинське
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Нікопольська об'єднана державна податкова інспекція, м. Нікополь
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки
Суддя Петренко Н.Е.
секретар судового засідання Гурський В.С.
Представники:
від прокуратури: не з'явився
від позивача: ОСОБА_2, представник за довіреністю № 1092 від 11.04.12р.
від відповідача: ОСОБА_1
від третьої особи: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Нікопольський міжрайонний природоохоронний прокурор звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Нікопольської районної державної адміністрації Дніпропетровської області (далі-позивач) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі-відповідач), у якому просить внести зміни до пункту 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, зареєстрованого у Нікопольському відділі Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.10.2008 року за № 040812503745, виклавши його в наступній редакції:
"п.4.2.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
Ухвалою господарського суду від 23.05.12р. порушено провадження у справі, прийнято позовну заяву до розгляду, призначено судове засідання на 21.06.12р.
21.06.12р. повноважний представник позивача у судовому засіданні заявив про уточнення позовних вимог та просив суд внести зміни до пункту 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, зареєстрованого у Нікопольському відділі Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.10.2008 року за № 040812503745, виклавши його в наступній редакції:
"п.4.2.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється в розмірі 199 грн. 22 коп. за 0,0612 га орендованої земельної площі". Крім того, повноважний представник позивача надав для долучення до матеріалів справи докази в обґрунтування позову.
В свою чергу, відповідач позовні вимоги визнає та не заперечує щодо задоволення позовних вимог, про що також зазначено у відзиві на позов, який долучено до матеріалів справи. Крім того, відповідач надав для долучення до матеріалів справи документи, що посвідчують його правовий статус.
В судове засідання не з'явився прокурор та повноважний представник третьої особи. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. Про день, час та місце розгляду справи прокурор та третя особа повідомлені належним чином, що підтверджує повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.24, 25).
Враховуючи зазначене, господарський суд прийшов до висновку про те, що прокурор та повноважний представник третьої особи у судове засідання не з'явилися без поважних причин, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглянути справу в даному судовому засідання без участі прокурора та повноважного представника третьої особи за наявними в ній матеріалами справи.
В судовому засіданні 21.06.12р. оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення, згідно зі ст. 85 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення повноважного представника позивача та відповідача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
03.10.07р. між позивачем та відповідачем був укладений Договір оренди землі (далі- Договір), відповідно до п.1.1 якого, позивач на підставі розпорядження голови Нікопольської райдержадміністрації від 29.09.2007р. № 876-р-07 надає, а відповідач приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку № 1- 0,0612 га із земель запасу на території Придніпровської сільської ради 1222986000:01:014:0432. Межі земельної ділянки визначені у технічній документації, яка є невід`ємною частиною цього договору.
Згідно п.1.2 Договору, в оренду передається земельна ділянка площею 0,0612 га, з них: 0,0612 га - інших відкритих земель без рослинного покриву або незначним рослинним покривом.
Як зазначено в п.2.1 Договору, земельна ділянка надається в оренду для - код 1.11.3. по УКЦВЗД. Для комерційного використання (розміщення виробничих будівель і складських приміщень та торгівельного кіоску).
Відповідно до п. 3.1 Договору, земельна ділянка надається в оренду строком на 49 (сорок дев`ять) років, починаючи з моменту державної реєстрації договору оренди. Передача земельної ділянки здійснюється згідно з актом приймання-передачі. Акт приймання-передачі є невід`ємною частиною договору оренди земельної ділянки.
Орендна плата є договірна, що складає 495,00 грн. за 1,0 га, або всього - 30,29 грн. за 0,0612 га щорічно (п.4.2 Договору).
Пунктом 4.3 Договору передбачено, що орендна плата сплачується відповідачем рівними частками щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця. На підставі Закону про внесення змін до закону України від 18.03.2005р. № 2496-4.
У разі необхідності, за домовленістю сторін, розмір, порядок, строки та умови сплати орендної плати можуть змінюватись, що встановлюється додатковою угодою (п.4.7 Договору).
В п.4.8 Договору зазначено про те, що підставами для зміни розміру, порядку, строків та умов виплати орендної плати можуть бути:
- зміни умов господарювання, передбачених договором (п. 4.8.1);
- змін умов договору з причинених інфляційними процесами (4.8.2);
- погіршення стану земельної ділянки не з вини відповідача, що підтверджується відповідними документами (4.8.3);
- невиконання або неналежне виконання відповідачем обов`язків, які викладені у пункті 1.5 цього Договору (4.8.4);
- збільшення розмірів ставки земельного податку (4.8.5);
- інші випадки, передбачені законодавством України (4.8.6).
Як зазначено в п. 8.1.5 Договору, позивач має право вимагати від відповідача зміни розміру, умов та строків орендної плати, якщо мають місце умови, викладені у пунктах 4.8.1 - 4.8.6 цього договору.
Пунктом 9.1 Договору передбачено, що зміна умов договору можлива за ваємною згодою сторін.
Будь-які зміни або доповнення до цього договору здійснюються у письмовій формі, за підписами сторін (п. 9.6 Договору).
У разів недосягнення згоди щодо змін та доповнень до цього договору - спір вирішується судом (п. 9.7 Договору).
Прокурор посилаючись на ст. 288 Податкового кодексу України зазначає, що у зв'язку із зміною законодавства виникла необхідність внести зміни у Договір укладений між позивачем та відповідачем.
Статтею 288 Податкового кодексу України встановлено, що розмір річної орендної плати за земельні ділянки несільськогосподарського призначення (інші категорії земель), які перебувають у державній або комунальній власності, не може бути меншим ніж трикратний розмір земельного податку, що встановлюється цим кодексом.
Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Прокурор зазначає, що з метою вдосконалення земельних відносин у сфері оренди землі, встановлення економічно обґрунтованих, справедливих, єдиних ставок орендної плати, приведення діючих договорів оренди землі у відповідність до вимог чинного законодавства, керуючись ст. ст. 17, 93, 122 Земельного кодексу України, розділом 13 Податкового кодексу України, ст. 21 Закону України "Про оренду землі", ст. 6 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" Нікопольською районною радою було винесено розпорядження від 02.03.2012 року № 83-р-12 "Про встановлення розміру орендної плати та внесення змін до договорів оренди земельних ділянок", яким встановлено на 2012 рік розмір орендної плати у вигляді трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України для земель "іншого призначення".
Позивачем на підставі вказаного розпорядження було направлено на адресу відповідача лист з вих. № 769 від 15.03.12р. з пропозицією внесення змін до п. 4.2 Договору, який 16.03.12р. відповідачем був отриманий особисто, що підтверджує відповідна відмітка.
Але, жодної відповіді на пропозицію внесення змін до спірного Договору позивач від відповідача не отримав.
Враховуючи зазначене, прокурор в позовній заяві просить суд внести зміни до пункту 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, зареєстрованого у Нікопольському відділі Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.10.2008 року за № 040812503745, виклавши його в наступній редакції: "п.4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється відповідно до Податкового кодексу України у розмірі трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України".
21.06.12р. повноважний представник позивача у судовому засіданні заявив про уточнення позовних вимог та просив суд внести зміни до пункту 4.2 договору оренди земельної ділянки, укладеного між позивачем та відповідачем, зареєстрованого у Нікопольському відділі Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.10.2008 року за № 040812503745, виклавши його в наступній редакції: "п.4.2. Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється в розмірі 199 грн. 22 коп. за 0,0612 га орендованої земельної площі".
В свою чергу, відповідач позовні вимоги визнає у повному обсязі та не заперечує щодо їх задоволення.
При викладених обставинах уточнені вимоги слід визнати обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Приймаючи рішення господарський суд виходив з наступного.
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України).
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України" внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме у частині другій слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України", а частину четверту, п'яту та сьому виключено. Цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Податковим кодексом України.
02.12.2010 року прийнято Податковий кодекс України, який набрав чинності з 01.01.2011 року.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п. 288.1 Податкового кодексу України).
Пунктом 288.5. Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою, зокрема, для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом, та більшою ніж 12% нормативної грошової оцінки.
Після проведення господарським судом детального аналізу умов укладеного між сторонами у справі спірного договору оренди землі на їх відповідність Податковому кодексу України встановлено, що Договір в частині встановленої річної орендної плати суперечить (не відповідає) вимогам чинного законодавства, оскільки розмір річної орендної плати за земельну ділянку, надану в оренду, не може бути менше трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України.
В той же час, прокурор вважає, що прийняття нового законодавства, яким внесено зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до спірного договору оренди земельної ділянки, що є причиною спору.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільним кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо вказано про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст. 6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до статей 759, 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно зі ст. 15 Закону України "Про оренду землі," орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Згідно ч. 2 ст. 651 Цивільного кодексу України, договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1, 2 ст. 632 Цивільного кодексу України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Відповідно ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту (ст. 654 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Крім того, як зазначено у ст. 36 Господарського процесуального кодексу України, письмовими доказами є документи і матеріали, які містять дані про обставини, що мають значення для правильного вирішення спору, які подаються в оригіналі або в належній чином засвідченій копії.
Між тим, господарський суд вважає за необхідне вказати на те, що укладений між позивачем та відповідачем спірний договір оренди земельних ділянок передбачає можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. Зазначене узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України щодо застосування відповідних норм матеріального права у подібних правовідносинах, наведеною в постанові ВСУ від 27.12.10р., винесеній за заявою про перегляд Верховним Судом України постанови Вищого господарського суду України від 23.06.10р. у справі № 27/15-10, яка в силу ст. 111 28 ГПК України є обов'язковою для господарського суду.
Крім того, в матеріалах справи міститься лист з вих. № 769 від 15.03.12р. (а.с.20), який позивачем направлявся на адресу відповідача, та отриманий 16.03.12р. відповідачем особисто, що підтверджує відповідна відмітка. Даним листом позивач інформував відповідача про необхідність внесення змін до договору у зв'язку зі зміною законодавства та зазначав, які дії необхідно для цього зробити відповідачу, а в свою чергу відповідач по невідомим причинам не здійснив жодної дії спрямованої на внесення змін до спірного договору.
Враховуючи, що відбулась зміна законодавства України, зокрема, щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, отже і позовні вимоги щодо внесення змін у спірний Договір підлягають задоволенню.
Викладене є підставою для задоволення позовну в повному обсязі.
Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись ст. ст. 6, 509, 632, 651, 653, 654, 759, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст. 174, 193 Господарського кодексу України, Податковим кодексом України, Законом України "Про оренду землі", ст.ст. 4, 32-34, 36, 43, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Внести зміни, з дня набрання рішенням законної сили, до пункту 4.2. договору оренди землі від 03.10.2007р., укладеного між Нікопольською районною державною адміністрацією Дніпропетровської області (53200, м. Нікополь, вул. Шевченко, буд. 130, код ЄДРПОУ 04052318) та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), зареєстрованого у Нікопольському відділі Дніпропетровської регіональної філії центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 23.10.2008 року за № 040812503745, виклавши його в наступній редакції:
"п.4.2.Орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється в розмірі 199 грн. 22 коп. за 0,0612 га орендованої земельної площі".
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м.Дніпропетровська Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 37989269, р/р 31214206783005 в ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 22030001, призначення платежу "Судовий збір, код 03499891, Пункт 2.2") судовий збір в розмірі 1073,00 грн. (одна тисяча сімдесят три грн. 00 коп.).
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Суддя Н.Е. Петренко
Повне рішення складено 25.06.12р.
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 21.06.2012 |
Оприлюднено | 03.07.2012 |
Номер документу | 24922823 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Наталія Едуардівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Петренко Наталія Едуардівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні