ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 червня 2012 р. Справа № 5010/465/2012-П-12/11
Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Матуляк П. Я. , при секретарі судового засідання Михалевич А. Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Микитинецької сільської ради , вул.Грицишина,10,с.Микитинці Івано-Франківської міської ради, 76494
до відповідача: Приватне підприємство "Вовчук" вул.Тролейбусна,17/72,м.Івано-Франківськ,76000
про стягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 10 914,63 грн. та 1334,72 пені
за участю представників сторін:
Учасник судового засідання: Чернописька Г.О., (посвідчення №10 від 06.08.08р. - помічник прокурора)
Від позивача: ОСОБА_2, (довіреність б/н від 14.02.12р. - представник)
Від відповідача представники не з'явилися.
встановив, що заступник прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Микитинецької сільської ради звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовом до приватного підприємства "Вовчук" про стягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 10 914,63 грн. та 1334,72грн. пені.
Позовні вимоги мотивовані невиконанням ПП "Вовчук" договору оренди землі від 27.08.07р. в частині сплати орендної плати за період з травня 2009 по серпень 2010 року.
Ухвалою суду від 24.04.12р. порушено провадження по справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 17.05.12р.
17.05.12р. судове засідання не відбулося у зв"язку з перебуванням судді Матуляка П.Я. на лікарняному, тому ухвалою суду від 24.04.12р. розгляд справи призначено на 12.06.12р.
Ухвалою суду від 12.06.12 продовжено строк розгляду спору до 05.07.12 та відкладено розгляд справи на 25.06.12 у зв"язку з неявкою представників сторін в судове засідання .
В судовому засіданні представник Микитинецької сільської ради та прокуратури м.Івано-Франківська підтримали заявлений позов з підстав, викладених у позовній заяві та подали суду уточнений розрахунок пені, згідно якого розмір пені, нарахованої з 01.05.09 по 31.10.09, становить 166 грн.81коп.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився, докази повідомлення відповідача належним чином про час та дату судового засідання у суду відсутні.
Частиною 3 статті 22 ГПК України встановлено обов"язок сторін добросовісно користуватися належними їм процесуальним правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Згідно п.3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції (із змінами, внесеними згідно з Постановою Вищого господарського суду N 3 від 23.03.2012) якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.
За таких обставин, згідно ст.75 Господарського процесуального кодексу України та ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача за наявними в ній матеріалами, запобігаючи, одночасно, безпідставному затягуванню розгляду спору та сприяючи своєчасному поновленню порушеного права.
Розглянувши матеріали справи, із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, вислухавши представників позивача, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких грунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.
Згідно рішення Микитинецької сільської ради від 25.07.07 №58 позивачем передано в оренду відповідачу земельну ділянку загальною площею 0,3460 га в с.Микитинці поруч елеватора Хриплинський промвузол в с.Микитинці.
На виконання зазначеного рішення між позивачем - Микитинецькою сільскою радою (орендодавець) та приватним підприємством "Вовчук" (орендар) укладено договір оренди землі від 27.08.2007(а.с.7). За цим договором орендодавець зобов"язався передати , а орендар прийняти в строкове платне користування вищезазначену земельну ділянку (п.1.1 договору).
Згідно п.5.1 даного договору цей договір укладено строком на три роки .
Пунктом 3.1 даного договору сторони погодили, що плата за оренду земельної ділянки встановлюється в грошовій формі в розмірі 1654грн. на рік. Орендна плата сплачується щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця (п.3.2 договору).
Додатком до договору оренди від 12.03.09 (а.с.9) сторони внесли зміни до п.3 договору оренди землі від 27.08.07, передбачивши розмір орендної плати за оренду земельної ділянки в сумі 12 855 грн. на рік.
Пунктом 2.5.4 даного договору визначено обов"язок орендаря своєчасно вносити орендну плату.
В порушення прийнятих на себе договірних зобов"язань відповідачем у період травень 2009 - серпень 2010 року не сплачувалася орендна плата, внаслідок чого заборгованість приватного підприємства "Вовчук" перед позивачем за договором оренди землі від 27.08.07 за вказаний період згідно поданого позивачем розрахунку (а.с.6) складає 10 914грн.63коп.
Крім того, у зв"язку з порушенням відповідачем прийнятих на себе договірних зобов"язань в частині сплати орендної плати , позивачем , на підставі п.4.2 договору оренди нараховано 1 334грн.72коп. пені(166 грн.81коп. згідно уточненого розрахунку) .
Доказів погашення даної суми заборгованості відповідачем суду не подано .
За змістом ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставою виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договір .
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов"язання виникають з підстав, передбачених ст.11 цього кодексу , зокрема , із договорів .
В силу статті 792 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Статтею 1 Закону України "Про оренду землі" визначено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно ст.13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Приписами статті 21 даного закону визначено , що розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Статтями 35, 36 Закону України "Про оренду землі" встановлено , що спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку. У разі невиконання зобов'язань за договором оренди землі сторони несуть відповідальність згідно із законом та договором.
Відповідно до вимог ст. 629 ЦК України договір є обов'язковий для виконання сторонами.
В контексті ст.9 Цивільного кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 193 Господарського кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.ст.525,526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 530 ЦК України передбачено, що у разі, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Порядок та строк сплати орендної плати визначено розділом 3 даного договору (з врахуванням додатку до договору від 12.03.09) : плата за оренду земельної ділянки встановлюється в грошовій формі в розмірі 12 855 грн. на рік, орендна плата сплачується щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного місяця.
Факт порушення відповідачем договірних зобов"язань підтверджується матеріалами справи , тому суд вважає позовну вимогу щодо стягнення 10 914грн.63коп. заборгованості з орендної плати обгрунтованою .
Крім того , згідно приписів статті 216 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
В ст. 549 Цивільного кодексу України визначено, що неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
У відповідності до ст. 547 Цивільного кодексу України правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання вчиняється у письмовій формі. Правочин щодо забезпечення виконання зобов'язання, вчинений із недодержанням письмової форми, є нікчемним.
Згідно п. 4.2 спірного договору у випадку прострочення терміну внесення орендної плати , орендар сплачує орендодавцю пеню у розмірі 120% річних облікової ставки НБУ , що діє на момент виникнення такого боргу чи на день його погашення , нараховану на суму простроченого платежу за весь період прострочення .
З вищенаведеного випливає, що, укладаючи Договір, сторони дійшли згоди відносно забезпечення виконання відповідачем грошових зобов'язань пенею та погодили строк її нарахування.
Згідно зі ст.230 Господарського кодексу України штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Водночас, відповідно до ч.3 ст.551 Цивільного кодексу України розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків, та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Право місцевого господарського суду при прийнятті рішення зменшувати у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання, передбачено також пунктом 3 статті 83 розділу ХІ (Вирішення господарських спорів у першій інстанції) Господарського процесуального кодексу України.
Ч.6 ст.232 ГК України передбачено, що нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.
За змістом ст. 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Суд , перевіривши правильність нарахування позивачем пені, приходить до висновку про стягнення з відповідача 166 грн.81коп. пені згідно поданого позивачем в судовому засіданні 25.06.12 уточненого розрахунку за період з 01.05.09 по 31.10.09 .
В контексті вищенаведеного позов підлягає до задоволення частково. При цьому судом враховано практику Вищого господарського суду України з розгляду аналогічних спорів , викладену у постановах від 03.04.12 у справі № 1/314 та від 12.04.12 у справі № 28/144/2011 .
Судові витрати у відповідності до ст.49 ГПК України покласти на відповідача .
Керуючись ст.8,124 Конституції України, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, ст.ст. 9, 525, 526, 530, 547, 549, 551, 629, 792 Цивільного кодексу України , ст.ст.2, 21, 35 , 36 Закону України "Про оренду землі", ст.3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст.193, 216, 230, 232 Господарського кодексу України , ст.ст.49 , 75, ст. 82 ст. 82 ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
позов заступника прокурора м.Івано-Франківська в інтересах держави в особі Микитинецької сільської ради до приватного підприємства "Вовчук" про стягнення заборгованості по орендній платі в розмірі 10 914,63 грн. та 1334,72грн. пені задовольнити частково .
Стягнути з приватного підприємтсва"Вовчук"(вул.Тролейбусна,17/72, м.Івано-Франківськ, код ЄДРПОУ 33646006) заборгованість по орендній платі в розмірі 10 914,63 грн. (десять тисяч дев"ятсот чотирнадцять гривень шістдесят три копійки) та 166грн.81коп. (сто шістдесят шість гривень вісімдесят одна копійка) пені на користь Микитинецької сільської ради (вул.Грицишина,10, с.Микитинці Івано-Франківської міської ради ) .
Стягнути з приватного підприємтсва"Вовчук"(вул.Тролейбусна,17/72, м.Івано-Франківськ , код ЄДРПОУ 33646006) 1073 грн.(одна тисяча сімдесят три гривні) судового збору (найменування суду Господарський суд Івано-Франківської області код ЄДРПОУ суду 03499939 номер рахунку 31219206783002 одержувач Управління Державної казначейської служби України у м. Івано-Франківську Івано-Франківської обл. код ЄДРПОУ одержувача 37952250 банк одержувача Головне управління Державної казначейської служби України в Івано-Франківській області МФО одержувача 836014 код класифікації доходів бюджету 22030001).
Накази видати після набрання рішенням законної сили .
В частині стягнення з приватного підприємтсва"Вовчук"(вул.Тролейбусна,17/72, м.Івано-Франківськ , код ЄДРПОУ 33646006) 1167грн.91коп. пені на користь Микитинецької сільської ради (вул.Грицишина,10, с.Микитинці Івано-Франківської міської ради ) в позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 26.06.12
Суддя Матуляк П. Я.
Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"
Суд | Господарський суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 25.06.2012 |
Оприлюднено | 03.07.2012 |
Номер документу | 24944735 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Івано-Франківської області
Матуляк П. Я.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні