Постанова
від 26.06.2012 по справі 2а/2570/1226/2012
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2а/2570/1226/2012

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2012 р. м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Клопот С.Л.,

при секретарі Шевченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої пенсії, -

В С Т А Н О В И В:

Управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області (далі - УПФУ в Городнянському районі) звернулось до суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення з відповідача на користь позивача переплаченої пенсії у сумі 809,01 грн. В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідач отримувала пенсію у зв'язку з втратою годувальника у відповідності до статті 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В період з 01.10.2009 року по 30.06.2010 року перебувала на повному державному утриманні, у зв'язку з чим пенсія відповідачу мала нараховуватися відповідно до частини четвертої статті 48 Закону, а саме: 50 відсотків призначеної пенсії. Проте, оскільки відповідач повідомив про те, що перебуває на повному державному утриманні лише у червні 2010 року, виникла переплата за період з 01.10.2009 року по 30.06.2010 року у сумі 1789,20 грн., а тому згідно протоколу № 92900 з відповідача утримувалось 20% призначеної пенсії протягом липня-серпня 2010 року утримано 85,08 грн. 01.09.2010 року відповідач була знята з обліку в УПФУ в Городнянському районі, а її пенсійна справа направлена до УПФУ у Новозаводському районі м. Чернігова, але пенсійна справа була повернута позивачу із залишком боргу. Згідно заяви відповідача проводилось утримання з її пенсії до повного погашення переплати. Сума переплати у зв'язку з тим, що відповідач досягла вісімнадцятирічного віку та не продовжила навчання і таким чином втратила право на пенсію була компенсована частково у сумі 895,11 грн. Таким чином, переплата у сумі 809,01 грн. залишається непогашеною та підлягає стягнення на користь УПФУ в Городнянському районі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.

Відповідач в судовому позов не визнала, у його задоволенні просила відмовити у повному обсязі і пояснив, що вказану суму він не отримував особисто.

Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Відповідно до пункту 3 частини першої статті 9 Закону № 1058-IV відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати, зокрема, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Частиною першою статті 36 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника. Відповідно до частини другої цієї ж статті пенсія непрацездатними членами сім'ї вважаються: чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є інвалідами або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали інвалідами до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні; чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.

Статтею 37 Закону № 1058-IV визначено, що пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірі: на одного непрацездатного члена сім'ї - 50 відсотків пенсії за віком померлого годувальника; на двох та більше непрацездатних членів сім'ї - 100 відсотків пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками. Дітям-сиротам пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається в розмірах, визначених частиною першою цієї статті, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

У відповідності до положень статті 38 Закону № 1058-IV пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається на весь період, протягом якого член сім'ї померлого годувальника вважається непрацездатним згідно із частиною другою статті 36 цього Закону, а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, - довічно. Зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

При цьому, відповідно до частини четвертої статті 48 Закону № 1058-IV дітям-сиротам за період перебування на повному державному утриманні пенсія у зв'язку з втратою годувальника виплачується в повному розмірі та перераховується на їхні особисті рахунки у банку. Іншим дітям, які перебувають на повному державному утриманні, виплачується 50 відсотків призначеної пенсії у зв'язку з втратою годувальника та перераховується на їхні особисті рахунки у банку. При цьому частина пенсії, що залишилася після виплати суми пенсії у зв'язку з втратою годувальника, перераховується на банківський рахунок установи, де ця дитина перебуває на повному державному утриманні, і спрямовується виключно на поліпшення умов проживання дітей у цих установах. Згідно з частиною п'ятою цієї ж статті виплата пенсії з урахуванням положень цієї статті здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому пенсіонер зарахований на повне державне утримання.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1, яка отримувала пенсію у зв'язку з втратою годувальника, навчалася в ДПТНЗ «Чернігівський центр професійно-технічної освіти» III атестаційного рівня на денній формі навчання з 01.09.2009 року (наказ про зарахування № 03-«З-УДЗ» від 31.08.2009 року) по 28.12.2010 року (наказ про відрахування № 32-«В-УДЗ» від 28.12.2010 року) та була поставлена на облік як дитина, позбавлена батьківського піклування і переведена на повне державне утримання, що підтверджується копіями довідок Чернігівського центру професійно-технічної освіти, що наявні в матеріалах справи, тобто відповідач перебувала на повному державному утриманні з 01.09.2009 року, проте пенсія нараховувалась відповідачу у повному обсязі. У зв'язку з тим, що відповідач не повідомила органи Пенсійного фонду про перебування на повному державному утриманні, утворилась переплата пенсії, починаючи з 01.09.2009 року.

У відповідності до положень статті 50 Закону № 1058-IV суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Відрахування з пенсії провадяться в установленому законом порядку на підставі судових рішень, ухвал, постанов і вироків (щодо майнових стягнень), виконавчих написів нотаріусів та інших рішень і постанов, виконання яких відповідно до закону провадиться в порядку, встановленому для виконання судових рішень. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати. З пенсії може бути відраховано не більш як 50 відсотків її розміру: на утримання членів сім'ї (аліменти), на відшкодування збитків від розкрадання майна підприємств і організацій, на відшкодування пенсіонером шкоди, заподіяної каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також у зв'язку зі смертю потерпілого, на повернення переплачених сум заробітної плати в передбачених законом випадках. З усіх інших видів стягнень може бути відраховано не більш як 20 відсотків пенсії.

Згідно рішення комісії про утримання виниклих переплат з пенсії від 30.06.2010 року на підставі пенсійної справи та особового рахунку ОСОБА_1 у зв'язку з неподанням довідки про перебування на повному державному утриманні було визначено розмір переплати, яка утворилась за період з 01.10.2009 року по 30.06.2010 року, у сумі 1789,20 грн. та підлягає поверненню ОСОБА_1 (а.с.13).

Як вбачається з матеріалів справи, з 01.09.2010 року відповідач була знята з обліку в УПФУ в Городнянському районі, так як вона не продовжила навчання і при цьому була повнолітньою особою, а, отже, втратила право на пенсію.

Згідно розрахунку позивача сума переплати з урахуванням її часткового утримання з пенсії протягом липня-серпня 2010 року на суму 85,08 грн складала 1704,12 грн, що частково компенсована в розмірі 895,11 грн. Таким чином, сума переплати, яка підлягає до стягнення становить 809,01 грн.

Статтею 39 Закону № 1058-IV передбачено, що на всіх членів сім'ї, які мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, призначається одна спільна пенсія. На вимогу члена сім'ї із загальної суми пенсії виділяється його частка, яка виплачується окремо. Виділення частки пенсії провадиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому надійшла заява про виділення частки пенсії.

Суд вважає, що твердження відповідача про те, що вона не отримувала пенсію особисто, є необґрунтованим, оскільки в матеріалах справи наявна заява про призначення-перерахунок пенсії ОСОБА_1 від 24.06.2010 року, згідно якої за розпорядженням УПФУ в Городнянському районі 929000 від 30.06.2010 року було виділено її долю з пенсії, яку отримувала ОСОБА_2 на двох утриманців ОСОБА_1 та ОСОБА_3 у зв'язку із втратою годувальника, і утримання пенсії згідно рішення від 30.06.2010 року проводилось із виділеної частини, яка виплачувалась окремо відповідачу (а.с.47).

Згідно зі статтею 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області до ОСОБА_1 про стягнення переплаченої пенсії підлягає задоволенню, а сума переплаченої пенсії в розмірі 809,01 грн. - стягненню на користь управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області.

Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області - задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на рахунок управління Пенсійного фонду України в Городнянському районі Чернігівської області (р/р 25607303071472 в філії ЧОУ АТ "Ощадбанк" м. Чернігів МФО 353553, код 21393535) переплату пенсії у сумі 809,01 грн. (вісімсот дев'ять грн 01 коп) .

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя: Клопот С.Л.

СудЧернігівський окружний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення26.06.2012
Оприлюднено04.07.2012
Номер документу24957027
СудочинствоАдміністративне

Судовий реєстр по справі —2а/2570/1226/2012

Постанова від 22.06.2012

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Клопот С.Л.

Постанова від 26.06.2012

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Клопот С.Л.

Ухвала від 13.04.2012

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Клопот С.Л.

Ухвала від 04.04.2012

Адміністративне

Чернігівський окружний адміністративний суд

Клопот С.Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні