УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "05" липня 2012 р. Справа № 16/5007/52/12
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Гансецького В.П.
за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 - дов. від 19.06.12р. № 1
від відповідача: не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні в м.Житомирі справу
за позовом Фермерського господарства "Лука-Агро" (с.Лука Житомирського району Житомирської області)
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліта-Агро-М" (с.Малинівка Малинського району Житомирської області)
про стягнення 31830,87 грн.
Позивач звернувся з позовом про стягнення на свою користь з відповідача 31830,87 грн., з яких 28315,63 грн. боргу за недопоставлений товар згідно договору № 1 від 01.01.10р., 1429,97 грн. 3% річних та 2085,27 грн. інфляційних нарахувань.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в сумі 30251,99 грн., з яких 26815,63 грн. боргу за недопоставлений товар згідно договору № 1 від 01.01.10р., 1436,03 грн. 3% річних та 2000,33 грн. інфляційних нарахувань.
Ухвала господарського суду від 21.06.12р., яка направлялась відповідачу за адресою: с.Малинівка Малинського району Житомирської області, пров.Леніна 1, повернулася до суду з відміткою поштового зв'язку - "за закінченням терміну зберігання".
Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців станом на 25.05.12р. відповідач значиться в ЄДРЮОФОП за адресою: с.Малинівка Малинського району Житомирської області, пров.Леніна 1 (а.с.15).
Відповідно до ч.3 п.2 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.10р. № 01-08/140 "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.
Відповідно до пункту 3.5.11 "Інструкції з діловодства в господарських судах України", затвердженої наказом Вищого господарського суду України від 10.12.2002 № 75 (з подальшими змінами), перший, належним чином підписаний, примірник процесуального документа (ухвали, рішення, постанови) залишається у справі; на звороті у лівому нижньому куті цього примірника проставляється відповідний штамп суду з відміткою про відправку документа, що містить: вихідний реєстраційний номер, загальну кількість відправлених примірників документа, дату відправки, підпис працівника, яким вона здійснена. Дана відмітка є підтвердженням належного надсилання копій процесуального документа сторонам та іншим учасникам судового процесу.
Водночас до повноважень господарських судів не віднесено з'ясування фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Про це Вищим господарським судом України зазначалося і в інформаційних листах від 02.06.06р. № 01-8/1228 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році" (пункт 4), від 14.08.2007 № 01-8/675 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у першому півріччі 2007 року" (пункт 15), від 18.03.2008 № 01-8/164 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2007 році" (пункт 23).
Відповідно до п.11 Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 №01-8/123 "Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році" зазначено, що до повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до пп.3.9.1 та 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого Господарського Суду України від 26.12.11р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК... За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом... У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Отже, господарський суд вважає, що відповідач у справі був належним чином повідомлений судом за адресою, вказаною у позовній заяві, про час та місце судового розгляду справи, а тому нез'явлення його представника не перешкоджає вирішенню спору.
У зв'язку з цим, господарський суд відповідно до ст.75 ГПК України розглянув справу та прийняв рішення на підставі наявних у справі документів.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд,-
ВСТАНОВИВ:
Відповідно до укладеного між сторонами договору № 1 від 01.01.10р., ТОВ "Еліта-Агро-М" (постачальник/відповідач) зобов'язався поставити ФГ "Лука-Агро" (покупцю/позивачу) поросята (далі - товар)(а.с.8).
Згідно пп.1.3 договору передбачено, що розрахунки за товари проводяться між сторонами в безготівковому порядку на розрахунковий рахунок постачальника не пізніше 10 календарних днів з дня одержання товарів або передоплатою на розрахунковий рахунок згідно домовленості між сторонами.
На виконання умов договору позивач перерахував відповідачу кошти в якості попередньої оплати за товар в сумі 45000 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 06.08.10р. № 75 та від 26.08.10р. № 83 (а.с.21,22).
Відповідно до пп.1.5 договору, у разі неможливості постачання товару по передоплаті сума надлишково сплачених коштів повинна бути повернена у 10-денний термін на розрахунковий рахунок замовника.
Згідно даних позивача, відповідач свої договірні зобов'язання по поставці товару у повному обсязі не виконав.
При цьому, відповідач повернув позивачу лише частину коштів за недопоставлений товар в загальній сумі 4000,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями № 401 від 15.04.11р. та № 411 від 11.05.11р., № 829 від 15.06.12р. (а.с.11,12, 17).
У зв'язку з невиконанням відповідачем умов договору, позивач направив відповідачу претензію від 13.01.12р. № 4 про перерахування у семиденний строк на рахунок позивача коштів в сумі 28315,63 грн. (а.с.13).
Згідно даних позивача, вказана претензія не була отримана відповідачем на пошті (а.с.14).
Згідно з ч.1 ст.712 ЦК України, за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч.2 ст.712 ЦК України).
Відповідно до ст.655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст.509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Згідно з ч.1 ст.173 ГК України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Відповідно до ст.193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три відсотки річних від простроченої суми, якщо інший розмір відсотків не встановлений договором або законом.
Згідно уточнених розрахунків позивача, розміри 3% річних та інфляційних нарахувань становлять, відповідно, 1436,03 грн. та 2000,33 грн. (а.с.31).
Нараховані суми 3% річних та інфляційних нарахувань обгрунтовані та відповідають чинному законодавству і укладеному договору.
Відповідно до ст.610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Згідно ст.ст.525 і 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться; одностороння відмова від зобов'язання не допускається.
Згідно ч.2 ст.693 ЦК України, якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Подані позивачем докази свідчать, що внаслідок неналежного виконання відповідачем прийнятих на себе зобов'язань, він безпідставно утримує у себе чуже майно, а саме кошти позивача в сумі 26815,63 грн., що підтверджується також підписаним сторонами актом звірки розрахунків від 06.10.10р. (а.с.10).
Відповідач позов не оспорив, своїм правом на участь в судовому розгляді справи не скористався, доказів сплати боргу не подав, що підтверджується довідкою позивача від 05.07.12р. (а.с.30), підписаним позивачем актом звірки розрахунків станом на 21.06.12р. (а.с.32) та іншими матеріалами справи.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, заявленими відповідно до чинного законодавства і укладеного договору та такими, що підлягають задоволенню - з відповідача стягується на користь позивача 26815,63 грн. боргу за недопоставлений товар згідно договору № 1 від 01.01.10р., 1436,03 грн. 3% річних, 2000,33 грн. інфляційних нарахувань.
В частині стягнення 1500,00 грн. боргу, сплаченого відповідачем після подачі позову, провадження у справі підлягає припиненню за відсутністю предмета спору (п.1-1 ч.1 ст.80 ГПК України).
Керуючись ст.ст. 49, 80, 82-85 ГПК України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Еліта-Агро-М", 11642, с.Малинівка Малинського району Житомирської області, провулок Леніна 1, ідентифікаційний код 35638180:
- на користь Фермерського господарства "Лука-Агро", 12433, с.Лука Житомирського району Житомирської області, вул.Огородна 1-а, ідентифікаційний код 36083165 - 26815,63 грн. боргу за недопоставлений товар згідно договору № 1 від 01.01.10р., 1436,03 грн. 3% річних, 2000,33 грн. інфляційних нарахувань та 1609,50 грн. судового збору.
3. В частині стягнення 1500,00 грн., сплачених відповідачем після подачі позову до суду, провадження у справі припинити за відсутністю предмета спору.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 05.07.12
Суддя Гансецький В.П.
Друк: 2 прим.:
1 - у справу,
2 - відповідачу (рек. з повід. про вруч.).
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 05.07.2012 |
Оприлюднено | 09.07.2012 |
Номер документу | 25103254 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Гансецький В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні