Рішення
від 17.05.2012 по справі 2035/71/2012
ЧЕРВОНОЗАВОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Справа № 2035/71/2012

2/2035/526/2012

Р І ШЕ Н Н Я

(заочне)

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17.05.2012 року м. Харків

Червонозаводський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді: Шелест І.М.

за участю секретаря Вождаєвої Н.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до АТ "Харківкомунпромсервіс" про стягнення заборгованості за простими векселями,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду області з позовом про стягнення з Акціонерного товариства "Харківкомунпромсервіс" (надалі - Відповідач) суму заборгованості за простими векселями № 80350385288818, № 80350385288816, № 80350385288821, №80350385288820, у розмірі 900 000,00 грн (дев"ятсот тисяч грн. 00 коп.).

Представник позивача у судовому засіданні підтримує заявлені позовні вимоги та просить суд задовольнити їх у повному обсязі. Також надав додаткові документи, які суд долучає до матеріалів справи.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, про день та час розгляду справи був повідомлений належним чином.

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.

Суд, вислухавши пояснення представника позивача, перевіривши надані ним докази, приходить до наступного.

1 грудня 2011р. ОСОБА_1 придбав у AT "Харімпекс" за договором про відступлення права вимоги №1/12/11-У прості векселі 80350385288818, № 80350385288816, № 80350385288821, №80350385288820, які були видані Відповідачем 25.12.2003 р. із строком платежу 25.12.2008 р. на суму 900 000, 00грн., місцем платежу за якими є: м. Харків, р/р № 26002961052149 в Філії ПУМБ, м. Харків, МФО 350385.

В зв'язку з несплатою відповідачем за вказаними векселями у строк зазначений на векселях, АТ "Харімпекс" звернулося до приватного нотаріуса Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 для вчинення протесту про несплату векселів.

26.12.2008 р. приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу ОСОБА_2 було вчинено протести про несплату векселів 80350385288818, № 80350385288816, № 80350385288821, №80350385288820 на суму 900 000,00грн. (зареєстровано в реєстрі за №№ 5571, 5572, 5573,5574 від 26.12.2008р.).

Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, повністю, всесторонньо, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному і обєктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, оцінивши надані сторонами докази та надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам справи з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог учасників судового процесу, користуючись принципом обєктивної істини, принципами добросовісності, розумності та справедливості суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно вимог ст.ст. 525, 615 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобовязання і одностороння зміна умов договору не допускаються.

Згідно ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Частиною 1 ст. 530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 194 ЦК України, цінним папером є документ установленої форми з відповідними реквізитами, що посвідчує грошове або інше майнове право і визначає взаємовідносини між особою, яка його розмістила (видала), і власником та передбачає виконання зобов'язань згідно з умовами його розміщення, а також можливість передачі прав, що випливають з цього документа, іншим особам.

Статтею 195 ЦК України передбачені групи та види цінних паперів, де зазначено, що в Україні в цивільному обороті можуть бути такі групи цінних паперів, як: (1) пайові цінні папери, які засвідчують участь у статутному капіталі, надають їх власникам право на участь в управлінні емітентом і одержання частини прибутку, зокрема у вигляді дивідендів, та частини майна при ліквідації емітента; (2) боргові цінні папери, які засвідчують відносини позики і передбачають зобов'язання емітента сплатити у визначений строк кошти відповідно до зобов'язання; (3) похідні цінні папери, механізм розміщення та обігу яких пов'язаний з правом на придбання чи продаж протягом строку, встановленого договором, цінних паперів, інших фінансових та (або) товарних ресурсів; (4) товаророзпорядчі цінні папери, які надають їхньому держателю право розпоряджатися майном, вказаним у цих документах. Законом можуть визначатися також інші групи цінних паперів. Види цінних паперів та порядок їх обігу встановлюються законом. Цінні папери можуть існувати в документарній та бездокументарній формі відповідно до закону.

Згідно статті 196 ЦК України встановлені вимоги до цінного паперу, а саме: (1) Обов'язкові реквізити цінних паперів, вимоги щодо форми цінного паперу та інші необхідні вимоги встановлюються законом. (2) Документ, який не містить обов'язкових реквізитів цінних паперів і не відповідає формі, встановленій для цінних паперів, не є цінним папером.

Статтею 197 ЦК України визначено передання прав за цінним папером. Права, посвідчені цінним папером, можуть належати: (1) пред'явникові цінного паперу (цінний папір на предя'вника); (2) особі, названій у цінному папері (іменний цінний папір); (3) особі, названій у цінному папері, яка може сама здійснити ці права або призначити своїм розпорядженням (наказом) іншу уповноважену особу (ордерний цінний папір).

Законом може бути виключена можливість розміщення цінних паперів визначеного виду як іменних, або як ордерних, або як паперів на пред'явника. Для передання іншій особі прав, посвідчених цінним папером на пред'явника, достатньо вручення цінного паперу цій особі.

Права, посвідчені іменним цінним папером, передаються у порядку, встановленому для відступлення права вимоги (цесії). Особа, яка передає право за цінним папером (індосант), відповідає лише за недійсність відповідної вимоги і не відповідає за її невиконання.

Права за ордерним цінним папером передаються шляхом вчинення на цьому папері передавального напису (індосаменту). Індосант відповідає за існування та здійснення цього права.

За передавальним написом (індосаментом), вчиненим на цінному папері, до особи, якій або у розпорядження якої передаються права за цінним папером (індосата), переходять усі права, посвідчені цінним папером. Індосамент може бути бланковим (без зазначення особи, якій має бути здійснене виконання) або ордерним (із зазначенням особи, якій або за наказом якої має бути здійснене виконання). Індосамент може бути обмежений тільки дорученням здійснювати права, посвідчені цінним папером, без передання цих прав індосату. У цьому разі індосат виступає як представник.

Особа, що розмістила (видала) цінний папір, та особи, що індосували його, відповідають перед її законним володільцем солідарно. У разі задоволення вимоги законного володільця ордерного цінного паперу про виконання посвідченого цим папером зобов'язання однією або кількома особами з числа тих, хто зобов'язався за цінним папером, вони набувають право зворотної вимоги (регресу) щодо інших осіб, які зобов'язалися за цінним папером. Відмова від виконання зобов'язання, посвідченого цінним папером, з посиланням на відсутність підстави зобов'язання або на його недійсність не допускається. Володілець незаконно виготовленого або підробленого цінного паперу має право пред'явити особі, яка передала йому папір, вимоги про належне виконання зобов'язання, посвідченого цим папером, та про відшкодування збитків (ст. 198 ЦК України).

Згідно зі ст. 14 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок" вексель є цінним папером, який посвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця або його наказ третій особі сплатити після настання строку платежу визначену суму власнику векселя. Векселі можуть бути прості або переказні та існують виключно у документарній формі. Особливості видачі та обігу векселів, здійснення операцій з векселями, погашення вексельних зобов'язань та стягнення за векселями визначаються законом.

Відповідно до статті 2 Женевської Конвенції від 07.06.1930 р., якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі Уніфікований закон застосовується до переказних та простих векселів, які видані на момент набуття чинності цієї Конвенції. Пунктом 4 вказаної Постанови встановлено, що при вирішення питання про наявність вексельних зобов'язань судам слід звертати увагу на додержання вимог вексельного законодавства щодо підписів зобов'язаних за векселем осіб.

Відповідно до ст. 76 Уніфікованого закону про переказні та прості векселі до простих векселів застосовуються такі ж положення, що стосуються переказних векселів, тією мірою, якою вони є сумісними з природою цих документів, а саме положення щодо, зокрема, індосаменту (статті 11 - 20).

Відповідно до ст. 12 Уніфікованого закону про переказні та прості векселі індосамент повинен бути написаний на переказному векселі або на приєднаному до нього аркуші (алонжі). Він повинен бути підписаний індосантом.

Відповідно до ст. 34 Уніфікованого закону про переказні векселі та прості векселі, запровадженого (Конвенція якою запроваджено Уніфікований закон про переказні векселі та прості векселі) переказний вексель строком за пред'явленням підлягає оплаті при його пред'явленні.

Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України „Про деякі питання розгляду спорів пов'язаних з обігом векселів" від 08.06.2007р. №5, зазначено, що в разі якщо останній індосамент є бланковий або на пред'явника (тобто в ньому не зазначено особу, що отримує вексель), законним векселедержателем такого векселя вважається особа, у якої вексель фактично знаходиться. Така особа має всі права за векселем, у тому числі право вимоги платежу за ним.(абз.4 п.7 постанови)

В свою чергу, статтею 43 Уніфікованого Закону встановлено, що держатель може використати своє право регресу проти індосантів, трасанта та інших зобов'язаних осіб при настанні строку платежу, якщо платіж не був здійснений.

Згідно ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Статтею 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права, у разі його порушення невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам, цивільного законодавства.

Право кожної особи на звернення до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу закріпленого ст. 16 цього Кодексу. Тому здійснення особою свого права на судовий захист не може ставитися у залежність від використання нею інших засобів приватного захисту, до яких відносяться, зокрема, захист цивільних прав нотаріусом шляхом вчинення виконавчого напису на борговому документі у випадках і порядку, встановлених законом.

Відповідна позиція викладена в Постанові Верховного суду України від 24.01.2006 р.

Відповідно до статей 88 Цивільного процесуального кодексу України, у разі задоволення позовних вимог, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача, оскільки спір з його вини доведено до суду, тому судовий збір підлягає стягненню з відповідача у розмірі 3012,00 (три тисячі дванадцять гривень, 00 копійок).

На підставі статей 6, 8, 19, 55, 124, 129 Конституції України, Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок", Женевської Конвенції від 07.06.1930 р., ст.ст. 12, 34, 43 Уніфікованого Закону, ст.ст. 194, 525, 530, 615 Цивільного кодексу України та керуючись статтям 10,11,60,61 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до АТ "Харківкомунпромсервіс" про стягнення заборгованості за простими векселями - задовольнити.

Стягнути з Акціонерного товариства „Харківкомунпромсервіс" (61140, м. Харків, пр. Гагаріна, 98, код ЄДРПОУ 23760216, р/р №26002961052149 в Філії ПУМБ, м. Харків, МФО 350385), на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідент. код № НОМЕР_1) суму заборгованості за простими векселями 80350385288818, № 80350385288816, № 80350385288821, №80350385288820, у розмірі 900 000,00грн. (дев"ятсот тисяч грн. 00 коп.), судовий збір у розмірі 3012,00 (три тисячі дванадцять гривень, 00 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається позивачем до Апеляційного суду Харківської області через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Суддя І.М. Шелест

СудЧервонозаводський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення17.05.2012
Оприлюднено24.07.2012
Номер документу25117807
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2035/71/2012

Рішення від 17.05.2012

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Шелест І. М.

Ухвала від 07.05.2012

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коровін С. Г.

Ухвала від 12.01.2012

Цивільне

Червонозаводський районний суд м.Харкова

Шелест І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні