ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
36000, м. Полтава, вул.Зигіна, 1, тел. (0532) 610-421, факс (05322) 2-18-60, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.06.2012 р. Справа №18/633/12
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дука", адреса: вул.Леніна, 75-а, с.Велика Терешківка, Кременчуцький район, Полтавська область,39628
про стягнення 3 254,32 грн.
Суддя Солодюк О.В.
Представники:
від позивача: ОСОБА_1, дов. в протоколі
від відповідача: Лозовенко О.О. наказ в протоколі
СУТЬ СПРАВИ: Розглядається позовна заява про стягнення 3 254,32 грн. заборгованості за перевищення договірних величин споживання електричної енергії.
До початку судового засідання від позивача надійшли супровідний лист (вх. №8032д від 14.06.12р.) з додатковими документами для залучення до матеріалів справи.
Позивач на вимогах наполягає.
Відповідач у відзиві позов не визнає, посилаючись зокрема на те, що В. Кохнівська філія ПАТ "Полтаваобленерго" не надало обґрунтованої відмови про неможливість збільшення договірних величин споживання електричної енергії за січень 2011р., оскільки додатковою угодою до договору від 23.06.10р. був встановлений цілодобовий робочий графік ТОВ "Дука" та ПАТ "Полтаваобленерго", а тому заява про збільшення ліміту договірних величин та коригування договірних величин електроспоживання на січень місяць 2011р. була подана ТОВ "Дука" в межах передбачених строків.
Від відповідача надійшли клопотання про відмову від фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та про зменшення розміру штрафних санкцій на 50 % в зв"язку із скрутним фінансовим становищем товариства (вх. №8057д від 14.06.12р., вх. №8056д від.14.06.12р.).
Строк розгляду спору продовжено згідно ч.3 ст. 69 ГПК України.
В судовому засіданні 14.06.12р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд встановив:
Між Відкритим акціонерним товариством "Полтаваобленерго", його структурним підрозділом В. Кохнівка (електропостачальна організація) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Дука" (споживач) (далі-відповідач) був укладений договір від 07.06.07р. №3101 про постачання електричної енергії та додаткова угода до цього договору від 07.06.07р.
У зв"язку зі внесенням змін до Закону України "Про акціонерні товариства" Відкрите акціонерне товариство "Полтаваобленерго" змінило свою назву на Публічне акціонерне товариство "Полтаваобленерго" (далі-позивач). Згідно з наказом №153 (ПАТ "Полтаваобленерго") від 12.05.11р. назву відокремленого підрозділу товариства слід застосовувати Велико-Кохнівська філія Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" (копія наказу в мат. справи).
Відповідно до умов договору електропостачальна організація взяла на себе зобов"язання безперебійно постачати споживачу електричну енергію, як різновид товару, а останній зобов"язувався, зокрема, дотримуватися режиму споживання електричної енергії, розраховуватись за спожиту електроенергію в повному обсязі в терміни, передбачені договором, а також дотримуватись інших умов договору та "Правил користування електричною енергією", затверджених Постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996р. (зі змінами та доповненнями)
На виконання умов договору позивач здійснював постачання електричної енергії відповідачу.
Відповідно до п. 1 додатку 2 до договору про постачання електричної енергії №3101 від 07.06.07р. розрахунковим вважається період з 8-00 годин 18 числа попереднього місяця до 8-00 годин такого ж числа поточного місяця.
Відповідно до вказаного додатку 2 та додаткової угоди коригування договірних величин споживання електричної енергії здійснюється при виконанні споживачем наступних умов :
а) звернення споживача не пізніше ніж за п"ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду;
б) проведення попередньої оплати за договірний обсяг електричної енергії з врахуванням додатково заявленого не пізніше п"яти робочих днів після звернення.
Коригування дійсне з дня, вказаного в письмовому повідомленні постачальника про проведення коригування, але не раніше, ніж з дня проведення зазначеної оплати.
При наявності заборгованості за спожиту електричну енергію коригування не проводиться.
Відповідно до додатку 1 до договору "Обсяги постачання (договірні величини) електричної енергії споживачу та субспоживачу на 2011р." договірна величина споживання електричної енергії для відповідача на розрахунковий період січня місяця 2011р. становила 1,100 тис. кВт*г.
11.01.11р. відповідач звертався до позивача з листом про збільшення договірної величини електроспоживання на січень місяць 2011р. на 15 000,00 кВт.(копія листа в мат. справи)
17.01.11р. Велико-Кохнівська філія повідомила відповідача листом №05-01-03-1/58 про відмову в коригуванні договірних величин електроспоживання на розрахунковий період січня 2011р., тому що лист про коригування наданий пізніше терміну, який передбачений умовами договору, так як з 12.01.11р. по 14.01.11р., 17.01.11р. - робочі дні, а 18.01.11р. о 8-00 - закінчення розрахункового періоду, оскільки п.8 додатку №2 до договору передбачено, що звернення споживача не пізніше ніж за п"ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду.
Отже, відповідно до умов договору договірна величина споживання електричної енергії на січень 2011р. складала 1,100 тис кВт*г, а величина фактично спожитої електричної енергії протягом розрахункового періоду січня 2011р. склала 5,618 тис кВт*г. (акт від 18.01.11р. та рахунок №А3101/01 від 18.01.11р. в мат. справи додаються).
Перевищення договірної величини споживання електроенергії за розрахунковий період січень 2011р. склало 4,518 тис кВт*г.
Відповідно до п. 6.15. Правил КЕЕ перевищення договірної величини електричної потужності фіксується протягом розрахункового періоду в години контролю максимуму навантаження та оформляється актом з контролю електричної потужності.
Згідно ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" від 16.10.97р. № 575/97-ВР (зі змінами та доповненнями станом на 12.01.11р.) споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач. Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України. Правила користування електричною і тепловою енергією для населення затверджуються Кабінетом Міністрів України. Споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини. У випадку перевищення договірної величини потужності споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності. Споживач, якому електрична енергія постачається енергопостачальником, що здійснює підприємницьку діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, зобов'язаний оплачувати її вартість виключно коштами шляхом їх перерахування на поточний рахунок із спеціальним режимом використання енергопостачальника. У разі проведення споживачем розрахунків в інших формах та/або сплати коштів на інші рахунки такі кошти не враховуються як оплата спожитої електричної енергії. За умови неповної оплати за спожиту електричну енергію споживач зобов'язаний обмежити власне електроспоживання до рівня екологічної броні або повністю його припинити в разі відсутності такої. Споживач забезпечує безперешкодний доступ відповідальних представників енергопостачальника, підприємства, що здійснює передачу електричної енергії, до власних електричних установок для контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого порядку. В разі перешкоди у доступі зазначених представників до електричних установок споживача посадові особи такого споживача несуть відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 6.16. Правил КЕЕ передбачено, що обсяг перевищення договірних величин споживання електричної енергії та/або величини потужності протягом розрахункового періоду оплачується споживачами постачальнику електричної енергії за регульованим тарифом відповідно до законодавства України та договору.
Відповідно до п.6.17. Правил КЕЕ у разі перевищення договірної величини споживання електричної енергії за розрахунковий період споживачем, який розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу, або якщо відповідно до договору для споживача протягом розрахункового періоду змінювався тариф, він за обсягом перевищення сплачує на поточний рахунок із спеціальним режимом використання постачальника електричної енергії підвищену згідно з законом вартість різниці між фактично спожитим та договірним обсягами електричної енергії за середньозваженим тарифом.
Відповідно до ч.7 п. 6.11 Правил КЕЕ рахунки на оплату надаються споживачам у відповідних структурних підрозділах постачальника електричної енергії, поштовим зв'язком, кур'єром, факсимільним зв'язком, електронною поштою, через персональну сторінку споживача на web-сайті постачальника електричної енергії або іншим способом з використанням новітніх інформаційних технологій у системі електронного документообігу у порядку, передбаченому договором про постачання електричної енергії.
Відповідно до п. 4.2.2 договору за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, визначених згідно із вимогами розділу 5 цього договору, споживач сплачує постачальнику двократну вартість різниці фактично спожитої та договірної величин. При цьому плата за перевищення договірної величини потужності стягується із споживачів з приєднаною потужністю 150 кВт і більше та середньомісячним споживанням 50000 кВт.год і більше.
Позивачем відповідачеві направлений рахунок №С3101 від 18.01.11р. та повідомлення про перевищення договірної величини електричної енергії на суму 3 254,32 грн., які отримані останнім 25.01.11р., що підтверджується поштовим повідомленням (в мат. справи додаються).
Відповідно до додатку №2 до договору "Порядок розрахунків" та додаткової угоди від 07.06.07р. розрахунки за перевищення договірних величин споживання електроенергії здійснюються споживачем самостійно протягом 5 операційних днів з дня виписки рахунків.
Відповідачем вищезазначений рахунок не був оплачений, як вказує в позові позивач.
Позивачем відповідачеві нараховано заборгованість за споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період (січень 2011р.) в сумі 3 254,32 грн.
28.02.11р. позивач до відповідача звертався з претензією №05-01-01-4/373, в якій пропонував останньому сплатити перевищення обсягів споживання електричної енергії, яка залишена без задоволення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем здійснена проплата за електроенергію за січень 2011р. відповідно до договору від 07.06.07р. №3101 про постачання електричної енергії в сумі 3 000,00 грн. (платіжне доручення № 172 від 17.01.2012 р. в мат. справи), що передбачено п. 2 додатку №2 до договору та п.6.6 Правил КЕЕ.
Відповідно до п. 2 додатку №2 до договору про постачання електричної енергії від 07.06.07р. №3101 споживач до початку розрахункового періоду здійснює платіж на наступний розрахунковий період у сумі вартості 100% заявленого (договірного) обсягу споживання електричної енергії.
Відповідно до 6.6. Правил користування електричною енергією, затверджених постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики від 31.07.1996, № 28 оплата електричної енергії, яка відпускається споживачу, здійснюється споживачем, як правило, у формі попередньої оплати у розмірі вартості заявленого обсягу споживання електричної енергії на відповідний розрахунковий або плановий період.
Споживачі за взаємною згодою сторін (постачальника електричної енергії та споживача) можуть здійснювати оплату вартості обсягу електричної енергії плановими платежами з наступним перерахунком або оплатою, що провадиться за фактично відпущену електричну енергію.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем попередня оплата за договірний обсяг електричної енергії з врахуванням додатково заявленого не здійснена, чим порушено умови пункту б чачтини 8 додаткової угоди від 07.06.2007 р. до договору про постачання електричної енергії № 3101 від 07.06.2007 р. Крім того, відповідач звернувся до позивача з заявою про коригування договірних виличин із запізненням.
Таким чином, заборгованість відповідача перед позивачем становить 3 254,32 грн.
Відповідач в судовому засіданні 14.06.12р. фактично визнав суму заборгованості, відповідно до чого клопотанням просить суд зменшити розмір штрафної санкції на 50% в зв"язку зі скрутним становищем ТОВ "Дука".
Згідно ст. 233 ГК України, у разі якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу. Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Враховуючи скрутне становище відповідача та приписи ст.233 ГК України, суд вважає за можливе зменшити розмір стягуваної суми на 50%, тобто, до 1 627,16 грн.
Доказів оплати заборгованості відповідачем не надано.
Таким чином, вимоги позивача про стягнення з відповіда 3 254,32 грн. за перевищення обсягів споживання електричної енергії підлягають частковому задоволенню в сумі 1 627,16 грн.
Судовий збір згідно ст. 49 ГПК України покладається на відповідача.
На підставі матеріалів справи та керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дука", вул.Леніна, 75-а, с.Велика Терешківка, Кременчуцький район, Полтавська область,39628, р/р 26003720000224 ХОФ "АКБ" Укрсоцбанк МФО 351016, код ЄДРПОУ 22517991 на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго" Велико-Кохнівська філія, пр-т Полтавський,277, м.Кременчук, 39628. р/р 26036301364 у Філії Полтавського облуправління ВАТ "Ощадбанк", МФО 331467, код 25693441, перевищення договірних величин споживання електроенергії - 1 627,16 грн. за перевищення обсягів споживання електричної енергії.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дука", вул. Леніна, 75-а, с.Велика Терешківка, Кременчуцький район, Полтавська область, 39628, р/р 26003720000224 ХОФ "АКБ" Укрсоцбанк МФО 351016, код ЄДРПОУ 22517991 на користь Публічного акціонерного товариства "Полтаваобленерго", 36022, м. Полтава, вул. Старий Поділ,5, р/р 26009173285071 в ПГРУ КБ "Приватбанк" м. Полтава, МФО 331401, код ЄДРПОУ 00131819 - 1 609,50 грн. судового збору.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
4. В решті позову відмовити.
Суддя О.В. Солодюк
Повний текст рішення виготовлено та підписано 21 червня 2012 року.
Примітка: Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому cm. 85 ГПК України та може бути оскаржене в порядку, визначеному cm. 93 ГПК України.
Суд | Господарський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 14.06.2012 |
Оприлюднено | 09.07.2012 |
Номер документу | 25120680 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Полтавської області
Солодюк О.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні