Рішення
від 03.07.2012 по справі 5023/2345/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2012 р. Справа № 5023/2345/12

вх. № 2345/12

Суддя господарського суду Яризько В.О.

при секретарі судового засідання Сінченко І.В.

за участю представників сторін:

прокурора - Лубченко Є.М. (посв.)

позивача - ОСОБА_1 (дов.)

відповідача - не з'явився

розглянувши справу за позовом заступника військового прокурора Харківського гарнізону, м. Харків в інтересах держави в особі Державного підприємства Міністерства оборони "Харківський механічний завод", м. Харків

до товариства з обмеженою відповідальністю "Восток Сталь", м. Харків

про стягнення 22514,39 грн.

ВСТАНОВИВ:

Заступник військового прокурора Харківського гарнізону звернувся до господарського суду Харківської області з позовною заявою в інтересах держави в особі ДП МО України "Харківський механічний завод" до відповідача, ТОВ "Восток - Сталь", про стягнення заборгованості по договору № 5061-н від 05.12.2011 року в загальній сумі 22514,39 грн., в т.ч. заборгованість з орендної плати - 21847,33 грн., пеня - 555,88 грн., штраф - 111,18 грн.

У судовому засіданні позивач надав заяву про уточнення позовних вимог, згідно якої просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість по договору № 5061-н від 05.12.2011 року в сумі 21847,33 грн. (орендна плата - 15730,01 грн., ПДВ на 70% орендної плати - 6117,32 грн.), пеню в сумі 478,33 грн., 3% річних у сумі 131,89 грн.

Прокурор підтримує уточнені позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідно до ст. 22 ГПК України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог. До початку розгляду господарським судом справи по суті позивач має право змінити предмет або підставу позову шляхом подання письмової заяви.

Суд приймає уточнення позовних вимог до розгляду та продовжує розгляд справи з їх урахуванням.

Відповідач у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений ухвалою суду, яка направлялась на адресу, по якій він зареєстрований та яка підтверджується спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Ухвала суду від 28.05.2012р. про порушення провадження у справі та призначення справи до розгляду отримана відповідачем, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Ухвала суду від 12.06.2012 р. про відкладення розгляду справи, яка направлялась на адресу відповідача, повернута поштою за закінченням строку зберігання.

Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, однак своїми процесуальними правами щодо участі в судовому засіданні та наданні своїх пояснень по суті спору не скористався.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідача, за наявними матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.

Прокурор та позивач повністю підтримують уточнені позовні вимоги.

Вислухавши представників прокуратури, позивача, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

05.12.2011 р. між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області (орендодавець) та ТОВ "Восток Сталь" (відповідач, орендар) було укладено Договір оренди № 5061-Н.

Згідно пункту 1.1 цього Договору орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно: нежитлове приміщення в одноповерховій будівлі ангарного типу ОРСК (інв. № 3627, реєстровий номер в єдиному реєстрі об'єктів державної власності 08248877.83.АААЕЕ018), загальною площею 1 200,00 кв.м., розташоване за адресою: Харківська область, Харківський район, с. Надточії, вул. Кільцева, 49 (майно), що знаходиться на балансі Державного підприємства Міністерства оборони України "Харківський механічний завод" (балансоутримувач, позивач).

Відповідно до пункту 2.1 Договору орендар вступає в строкове платне користування майном у термін зазначений в Договорі, але не раніше дати підписання Сторонами цього Договору та акту приймання - передавання майна.

Майно було передано відповідачу за актом приймання-передачі.

Згідно з п. 5.3 Договору орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Відповідно до пункту 3.1. зазначеного Договору орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженої Постановою КМУ від 04.10.95 № 786 із змінами, затвердженими Постановою КМУ від 14.09.2011р. № 961, з урахуванням результату конкурсу на право оренди державного Майна, та становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - жовтень 2011р. - 11216,21 грн. Орендна плата за перший місяць оренди грудень 2011р. визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції за листопад 2011 р., а пунктом 3.2 передбачено, що нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством.

Згідно з п. 3.3 Договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Пунктом 3.6 Договору передбачено, що орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувачу щомісячно, до 12 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до вимог діючої Методики, у співвідношенні:

- безпосередньо до державного бюджету на рахунки, визначені фінансовими органами у розмірі 70 %;

- на рахунок, визначений балансоутримувачем - у розмірі 30 %.

Відповідно до п. 3.7 Договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню до державного бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення включаючи день оплати.

Позивачем за період грудень 2011 р. - березень 2012 р. складені акти здачі-прийняття наданих послуг, які підписані і відповідачем. Позивачем виставлялись рахунки на оплату наданих послуг, що підтверджується наданими копіями.

Однак, відповідач допустив порушення своїх зобов'язань за зазначеним договором, а саме не здійснив оплату орендної плати за період з грудня 2011 р. по березень 2012р. включно, у зв'язку з чим виникла заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 15730,01 грн.

Договором передбачено, що нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Згідно з вимогами Податкового кодексу України ( ст. 1188 ПК України) податок на всю суму орендної плати, в т.ч. і на частку, що перераховується до держбюджету, сплачується саме балансоутримувачу.

Відповідачем не виконані і дані вимоги, у зв'язку з чим виникла заборгованість зі сплати ПДВ на 70 % орендної плати за період з грудня 2011 р. по березень 2012р. у сумі 6117,32 грн.

Суд зазначає, що до матеріалів справи не надано доказів відсутності заборгованості, хоча відповідач мав можливість надати відповідні докази.

Відповідно до ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди).

Відповідно до ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Відповідно до ч.5 ст.762 Цивільного кодексу України, плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.

Відповідно до ч.1 ст.13 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передача об'єкта оренди орендодавцем орендареві здійснюється у строки і на умовах, визначених у договорі оренди.

Крім того, відповідно до ч.3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" строки внесення орендної плати визначаються у договорі.

Згідно ст. 509 Цивільного кодексу України, ст.173 Господарського кодексу України зобов'язання є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

За змістом ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом не допускається.

Згідно зі ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно ст.193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України, яка містить аналогічні положення, зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до статті 284 Господарського кодексу України орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Пунктом 1 статті 286 Господарського кодексу України встановлено, що орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Відповідно до пункту 1 статті 762 Цивільного кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Обов'язок своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату встановлені частиною 2 статті 285 Господарського кодексу України.

Враховуючи вищевикладене, відповідач визнається судом таким, що прострочив виконання зобов'язання з оплати орендної плати за грудень 2011 р. - березень 2012 р. у розмірі 15730,01 грн. та сплати ПДВ за даний період на 70 % орендної плати в розмірі 6117,32 грн.

Позовні вимоги в частині стягнення заборгованості в загальній сумі 21847,33 грн. на користь позивача підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання), тому, згідно зі ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки; відшкодування збитків та моральної шкоди.

Штрафними санкціями, відповідно до частини 1 статті 230 Господарського кодексу України, визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до статті 549 ЦК України неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання; штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання; пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Умовами Договору передбачена можливість нарахування пені.

Позивачем зроблений розрахунок пені, відповідно до якого позивачем нарахована пеня в загальній сумі 478,33 грн. з урахуванням періодів прострочення сплати. Суд зазначає, що в розрахунку позивачем зазначено, що подвійна облікова ставка НБУ складає 10,88 %, в той час коли до 22.03.2012 р. постановою НБУ 09.08.2010 N 377 встановлена облікова ставка 7,75 %, а з 23.03.2012 р. постановою НБУ від 21.03.2012 № 102 встановлена облікова ставка 7,5 %, отже заявлена сума пені фактично є меншою, ніж нарахована у відповідності до діючого законодавства.

Враховуючи, що нарахування пені передбачено умовами договору та заявлення меншої суми не суперечить діючому законодавству, суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги в частині стягнення пені в сумі 478,33 грн.

Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем зроблений розрахунок 3% річних, відповідно до якого позивачем нараховані 3% річних у загальній сумі 131,89 грн. з урахуванням періодів прострочення сплати. Наданий розрахунок відповідає вимогам чинного законодавства, умовам договору та відносинам, що фактично склалися між сторонами, а тому приймається судом.

За таких обставин суд вважає, позовні вимоги в частині стягнення 3 % річних у сумі 131,89 грн. обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 ГПК України судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст. 1, 12, 22, 32-34, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Восток Сталь" (61002 м. Харків, вул. Мельникова, 2, код 37460759) на користь Державного підприємства Міністерства оборони України "Харківський механічний завод" (61177 м Харків, вул. Залютинська, 6, р/р № 26005301810305 БВ № 5 філії "Відділення ПАТ "Промінвестбанк" в м. Харкові, МФО 351458, код 08248877) заборгованість у сумі 21847,33 грн. (орендна плата - 15730,01 грн., ПДВ на 70% орендної плати - 6117,32 грн.), пеню в сумі 478,33 грн., 3% річних у сумі 131,89 грн.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Восток Сталь" (61002 м. Харків, вул. Мельникова, 2, код 37460759) на користь державного бюджету (р/р 31215206783003, одержувач - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області, код одержувача 37999654, банк одержувача - ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО банку одержувача 851011) судовий збір у сумі 1609,50 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення складено 06.07.2012 р.

Суддя Яризько В.О.

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.07.2012
Оприлюднено09.07.2012
Номер документу25120797
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5023/2345/12

Ухвала від 12.06.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Ухвала від 28.05.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

Рішення від 03.07.2012

Господарське

Господарський суд Харківської області

Яризько В.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні