Рішення
від 26.06.2012 по справі 5011-18/5928-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-18/5928-2012 26.06.12 За позовом Публічного акціонерного товариства акціонерний банк «Укргазбанк»;

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ індастріал груп»;

про стягнення 81 125 048,39 грн.

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1, представник, довіреність №672 від 02.09.2011 р.;

Від відповідача: не з'явилися.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.05.2012 р. порушено провадження у справі №5011-18/5928-2012; розгляд справи призначено на 29.05.2012 р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 29.05.2012 р. відкладено розгляд справи до 26.06.2012 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача заборгованість за договором купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 р. в сумі 81 125 048,39 грн., а також 64 380,00 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Сторони було належним чином повідомлені про час, день і місце розгляду справи, що підтверджується відмітками канцелярії на звороті ухвал про порушення провадження у справі та про відкладення розгляду справи.

Відповідач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Київ індастріал груп», повноважних представників в судове засідання не направив, письмовий відзив на позов не надав, позовні вимоги по суті не заперечив.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

17.03.2009 року між Відкритим акціонерним товариством акціонерний банк «Укргазбанк»(банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «МКС-Інвест»було укладено кредитний договір №7-V/2009, відповідно до умов якого банк надає позичальнику кредит в сумі 40 000 000,00 грн.

Відповідно до п. 1.2. договору, цільове призначення (мета) кредиту: на поповнення обігових коштів, в т. ч. придбання цінних паперів.

Згідно з п. 1.3.1. договору, кредит надається з 17 березня 2009 року по 24 лютого 2010 року.

Пунктом 1.3.2. договору передбачено, що позичальник у будь-якому випадку зобов'язаний повернути кредит у повному обсязі в термін не пізніше 24 лютого 2010 року, якщо тільки не застосовується інший термін повернення кредиту, встановлений на підставі додаткової угоди сторін до цього договору або до вказаного терміну (достроково) відповідно до умов розділу IV цього договору.

У разі ненадходження платежів від позичальника у встановлені дійсним договором строки суми непогашених у строк платежів визнаються простроченими та перераховуються на рахунки простроченої заборгованості наступного банківського дня.

Кредит вважається повернутим в момент зарахування грошової суми в повному обсязі на відповідний рахунок банку (п. 1.3.3. договору).

Відповідно до п. 1.4.1. договору, за користування кредитом у межах встановленого в п. 1.3. договору терміну кредитування процентна ставка встановлюється в розмірі 18% річних.

Згідно з п. 1.4.2. договору, при цьому, за користування кредитом понад термін, визначений в п. 1.3. цього договору, процентна ставка встановлюється в розмірі 28% річних.

У п. 1.4.3. договору зазначається, що розрахунок процентів по договору здійснюється за фактичне число календарних днів користування кредитом, виходячи з фактичної кількості календарних днів у місяці і році.

При цьому, проценти за користування кредитом нараховуються на суму фактичного залишку заборгованості за кредитом, починаючи з дня надання кредиту (часткового надання кредиту), до дня повного погашення заборгованості по кредиту, або в день дострокового розірвання цього договору. У разі якщо останній день для сплати (погашення) процентів припадає на вихідний або святковий день, то така сплата здійснюється напередодні.

Пунктом 2.1. договору передбачено, що в забезпечення зобов'язань за дійсним договором майновим поручителем ТОВ «Автоматик»надано, а банком прийнято в заставу товари в обороті -відсів кам'яний (щебінь) вартістю 126 000 000,00 грн., майновим поручителем ТОВ «УФК Центр»надано, а банком прийнято майнові права по договору вартістю 199 000 000,00 грн.

Кредит, наданий банком, також забезпечується всім належним позичальнику майном і коштами, на які може бути звернене стягнення в порядку, установленому законодавством України. Позичальник засвідчує, що на момент підписання даного договору його активи не знаходяться в податковій заставі (п. 2.2. договору).

Відповідно до п. 3.1.1. договору, банк зобов'язується на умовах цього договору відкрити позичальнику позичковий рахунок №20622029916.980, рахунок для погашення заборгованості по кредиту, процентам за його використання та всіх комісійних платежів, передбачених цим договором та надати позичальнику кредитні кошти на умовах, в сумі та термін, обумовлені цим договором за умови оформлення відповідного забезпечення, що задовольняє вимоги банку за цим договором.

Згідно з п. 3.3. договору, позичальник зобов'язується використовувати кредит на зазначені в п. 1.2. дійсного договору цілі і забезпечити повернення отриманого кредиту і сплату нарахованих процентів та комісій у порядку та терміни, встановлені цим договором.

Пунктом 4.1. договору передбачено, що у випадку невиконання або неналежного виконання позичальником умов цього договору (в тому числі, несвоєчасного виконання грошових зобов'язань (з простроченням їх виконання більше, ніж на один банківський день), що випливають з цього договору, зокрема: несплати процентів та/або несвоєчасного повернення кредиту або його частини та/або будь-якої іншої заборгованості, що може виникнути згідно з умовами цього договору) банк має право на свій розсуд:

- припинити свої зобов'язання в односторонньому порядку щодо подальшого кредитування позичальника;

- розірвати цей договір в односторонньому порядку;

- внести зміни/доповнення до цього договору в односторонньому порядку (внести зміни до умов зобов'язань своїх та/або позичальника, включаючи зміну позичальнику процентної ставки за користування кредитом та встановлення її на рівні 28% річних).

Про внесення відповідних односторонніх змін (доповнень) до цього договору, включаючи його розірвання, банк попереджає позичальника не менше, ніж за ім. календарних днів із зазначенням, які саме зміни (включаючи розірвання цього договору) до цього договору будуть внесені банком в односторонньому порядку, набиратимуть чинності в строки, визначені банком у таких письмових змінах, що будуть надіслані позичальнику, але в будь-якому разі такі письмові зміни набиратимуть чинності лише із закінченням семиденного терміну з дня надіслання банком позичальнику письмового попередження про внесення банком в односторонньому порядку змін (включаючи розірвання цього договору) до цього договору.

У п. 4.2. договору зазначається, що сторони домовилися, що необхідним та достатнім доказом надіслання банком позичальнику письмового попередження про внесення змін до цього договору (включаючи розірвання цього договору) в односторонньому порядку та самих письмових змін до цього договору (включаючи розірвання цього договору), що вносяться банком згідно цього розділу в односторонньому порядку, є поштова квитанція поштового відділення про прийняття від банку поштових відправлень рекомендованих листів з описом вкладення на адресу позичальника, зазначену в розділі «адреси та банківські реквізити сторін»цього договору, або наданої позичальником у випадку зміни його місцезнаходження.

Відповідно до п. 5.1. договору, у випадку порушення позичальником зобов'язань по цьому договору (пов'язаним договорам), банк має право відмовитися від виконання своїх зобов'язань та/або розірвати цей договір, при цьому позичальник зобов'язаний відшкодувати банку збитки, а також сплатити штрафні санкції, пеню та інші видатки, понесені банком за цим договором.

Згідно з п. 5.2. договору, під збитками сторони розуміють неодержані доходи (втрачена вигода), які сторона мала право одержати у разі належного виконання зобов'язань за цим договором другою стороною: нараховані проценти за користування кредитом; заборгованість за цим договором в повному обсязі; витрати, здійснені сторонами за цим договором.

Пунктом 5.3. договору передбачено, що за порушення строків (визначених в цьому договорі) повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом позичальник зобов'язаний сплатити банку пеню в розмірі 0,1% від суми простроченої заборгованості (суми основного боргу та/або процентів) за кожен день прострочення виконання зобов'язань від дня виникнення такого прострочення до повного погашення заборгованості.

У відповідності до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України сторони домовляються, що нарахування пені за прострочення виконання зобов'язань (щодо строків (визначених в цьому договорі) повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом) припиняється через один рік від дня, коли зобовязання мало бути виконано. Сплата штрафних санкцій (неустойки, пені) за цим договором не звільняє позичальника від відшкодування збитків, завданих банку, в повному обсязі.

Строк дії договору з моменту набрання ним юридичної сили по 24 лютого 2011 року. Закінчення строку дії договору не звільняє сторони від виконання тих зобов'язань, що лишилися невиконаними з будь-яких причин. Припинення (закінчення) строку дії договору не тягне за собою припинення зобов'язань, що випливають з цього договору, також у випадку, якщо такі зобов'язання виникли після припинення (закінчення) строку дії договору на підставі зобов'язань, що лишилися невиконаними на момент закінчення строку дії договору (п. 6.9. договору).

Відповідно до пункту 1.3 статуту Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк», затвердженого протоколом №3 Загальних зборів акціонерів АБ «Укргазбанк»від 01.07.2011 року, Публічне акціонерне товариство акціонерний банк «Укргазбанк»є правонаступником Відкритого акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк».

Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до частини 1 статті 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Згідно з частинами 1 і 2 статті 1056№ Цивільного кодексу України, процентна ставка за кредитом може бути фіксованою або змінюваною. Тип процентної ставки визначається кредитним договором. Розмір процентів, тип процентної ставки (фіксована або змінювана) та порядок їх сплати за кредитним договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Згідно з частиною 1 статті 762 Цивільного кодексу України, за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

Банк свої зобов'язання за кредитним договором виконав належним чином, факт отримання кредитних коштів ТОВ «ФК «МКС-Інвест»підтверджується випискою по рахунку №20622029916.980 з 17.03.2009 року по 27.03.2012 року.

ТОВ «ФК «МКС-Інвест»свої зобов'язався за кредитним договором щодо своєчасного повернення кредиту та сплати процентів за користування кредитними коштами не виконало. Станом на 27.03.2012 року заборгованість ТОВ «ФК «МКС-Інвест»за кредитним договором №7-V/2009 від 17.03.2009 року складає 70 180 103,30 грн.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Пунктом 5.3. договору передбачено, що за порушення строків (визначених в цьому договорі) повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом позичальник зобов'язаний сплатити банку пеню в розмірі 0,1% від суми простроченої заборгованості (суми основного боргу та/або процентів) за кожен день прострочення виконання зобов'язань від дня виникнення такого прострочення до повного погашення заборгованості.

У відповідності до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України сторони домовляються, що нарахування пені за прострочення виконання зобов'язань (щодо строків (визначених в цьому договорі) повернення кредиту та/або сплати процентів за користування кредитом) припиняється через один рік від дня, коли зобовязання мало бути виконано. Сплата штрафних санкцій (неустойки, пені) за цим договором не звільняє позичальника від відшкодування збитків, завданих банку, в повному обсязі.

Станом на 27.03.2012 р. банком нарахована пеня за несвоєчасне повернення кредиту та несвоєчасну сплату процентів за користування кредитними коштами в сумі 10 944 945,10 грн.

Згідно із частиною 1 статті 546 Цивільного кодексу України, виконання зобов'язався може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком.

В забезпечення виконання зобов'язань за вказаним кредитним договором між АБ «Укргазбанк»(заставодержатель) та Товариством з обмеженою відповідальністю «УФК «Центр»(заставодавець), було укладено договір про заставу майнових прав від 17 березня 2009 року.

Відповідно до п. 1.1. вказаного вище договору, він забезпечує всі вимоги заставодержателя, як кредитора за умовами кредитного договору №7-V/2009 від 17 березня 2009 року, укладеного між заставодержателем та позичальником -ТОВ «Фінансова компанія «МКС-Інвест». За умовами кредитного договору позичальник зобов'язаний заставодержателю не пізніше 24 лютого 2010 року, або в інші строки/терміни, що випливають з кредитного договору, повернути кредит у розмірі 40 000 000,00 грн., наданий для виконання зобов'язань по договору на поповнення обігових коштів, в т. ч. придбання цінних паперів, сплатити проценти за користування кредитом в розмірі 18% річних в наступні строки: нараховані за період з 17.03.2009 року по 31.08.2009 року -не пізніше 10.09.2009 року, за період з 01.09.2009 року до кінця терміну дії кредитного договору -один раз на місяць, не пізніше 10-го числа місяця, наступного за місяцем користування кредитом, а також в день закінчення строку, на який надано кредит, в день дострокового погашення заборгованості по кредиту, або в день дострокового розірвання цього договору, а по простроченій заборгованості сплатити 0% в розмірі 28% річних, а також штрафи та пені у розмірі і випадках, передбачених кредитним та цим договорами, з врахуванням змін та доповнень до кредитного та цього договору, якщо такі будуть прийняті.

Згідно з п. 1.2. договору, заставодавець надає в заставу заставодержателю право вимоги грошових коштів по договору купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 року, що укладений між ТОВ «УФК «Центр»та ТОВ «Київ Індастріал Груп»в сумі 199 000 000,00 грн.

Боржником заставодавця по договору купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 року є ТОВ «Київ Індастріал Груп».

Пунктом 2.1. договору передбачено, що виконанням зобов'язань, забезпечених заставою, вважається виконання заставодавцем (позичальником) зобов'язань за кредитним договором в повному обсязі.

Заставодержатель набуває права вимоги по договору купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 року в разі невиконання позичальником забезпечених дійсними договорами зобов'язань по кредитному договору в повному обсязі або в частині у встановлені кредитним договором строки (п. 2.2. договору).

У п. 2.4. договору зазначається, що звернення стягнення на предмет застави згідно дійсного договору здійснюється шляхом відступлення заставодавцем заставодержателю права вимоги на грошові кошти, майнові права на отримання яких є предметом застави.

Відповідно до п. 3.2.1. договору, у разі, якщо боржник заставодавця виконає свої зобовязання за умовами договору купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 року, раніше ніж позичальник виконає зобов'язання по кредитному договору, все отримане при цьому заставодавцем від боржника стає предметом застави, про що заставодавець зобов'язаний негайно повідомити заставодержателя, та передається заставодержателю для погашення боргу в той же день, незалежно від настання строку виконання зобов'язань за умовами кредитного договору.

Згідно з п. 4.2.1 договору, з метою реалізації права вимоги, що є предметом застави згідно цього договору заставодавець відступає заставодержателю свої права, набуті згідно договору купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 р. Під правом вимоги сторони розуміють вимогу повернення боржником заставодавцю грошових коштів в сумі 199 000 000,00 грн. згідно умов договору купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 р.

Заставодержатель набуває права вимоги за цим договором у випадку невиконання або неналежного виконання позичальником умов кредитного договору, а також з інших підстав, передбачених цим договором.

За договором купівлі-продажу цінних паперів (векселів) №Б64/6-16/02 від 16.02.2009 р., укладеним між ТОВ «Українська фінансова компанія «Центр»(продавець) та ТОВ «Київ індастріал груп»(покупець), продавець зобов'язався передати у власність покупцю, а покупець прийняти пакет цінних паперів, вказаний у п. 2, та оплатити повну його ціну, на умовах, передбачених цим договором.

Договірна ціна за вказаний пакет цінних паперів складає 199 000 000,00 грн. (п. 3. договору купівлі-продажу цінних паперів).

Статтею 27 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень» передбачено, що якщо інше не встановлено цим законом, обтяжував, який має намір звернути стягнення на предмет забезпечувального обтяження в позасудовому порядку, зобов'язаний надіслати боржнику та іншим обтяжувачам, на користь яких встановлено зареєстроване обтяження, письмове повідомлення про порушення забезпеченого обтяженням зобов'язання.

12.03.2012 року на адресу ТОВ «УФК «Центр» було направлено повідомлення про порушення забезпеченого обтяженням зобов'язання. В матеріалах справи немає відповіді на нього.

Враховуючи вищевикладене, на підставі положень Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень»АБ «Укргазбанк»набув прав кредитора у договорі купівлі-продажу цінних паперів №Б64/6-16/02 від 16.02.2012 року.

Отже, у позивача виникло право вимагати стягнення 81 125 048,39 грн. саме з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ індастріал груп».

Враховуючи все вищевикладене, господарський суд вважає за можливе задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Київ індастріал груп»(інд. 03124, м. Київ, вул. М. Василенка, 15, код ЄДРПОУ 36241286) на користь Публічного акціонерного товариства акціонерного банку «Укргазбанк»(фактична адреса: інд. 03087, м. Київ, вул. Єреванська, 1; поштова адреса: інд. 01004, м. Київ, вул. Червоноармійська, 39, код ЄДРПОУ 23697280) 81 125 048 (вісімдесят один мільйон сто двадцять п'ять тисяч сорок вісім) грн. 39 коп. заборгованості, 64 380 (шістдесят чотири тисячі триста вісімдесят) грн. 00 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СуддяО.В. Мандриченко Дата складання рішення 04.07.2012 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.06.2012
Оприлюднено12.07.2012
Номер документу25141389
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-18/5928-2012

Рішення від 26.06.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 11.05.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні