Рішення
від 03.07.2012 по справі 5011-18/5635-2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 5011-18/5635-2012 03.07.12

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг»;

до Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Ойл Груп»;

про стягнення 252 413,65 грн.

Суддя Мандриченко О.В.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_2, представник, довіреність №б/н від 15.01.2012 р.;

Від відповідача: не з'явилися.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 07.05.2012 р. порушено провадження у справі №5011-18/5635-2012; розгляд справи призначено на 22.05.2012 р.

В судовому засіданні 22.05.2012 року було оголошено перерву до 19.06.2012 р.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.06.2012 р. відкладено розгляд справи до 03.07.2012 р.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Позивач у поданій до господарського суду позовній заяві просить стягнути з відповідача суму заборгованості у розмірі 245 320,29 грн., 5 306,85 грн. пені, 735,96 грн. інфляційних втрат, 1 050,55 грн. трьох відсотків річних з простроченої суми, а також 5 048,28 грн. витрат по сплаті судового збору з мотивів, вказаних у позовній заяві.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі.

Сторони були належним чином повідомлені про час, день та місце розгляду справи, що підтверджується відмітками відділу канцелярії Господарського суду міста Києва про направлення ухвал суду на адреси позивача і відповідача, які зазначені у позовній заяві.

Відповідач -Товариство з обмеженою відповідальністю «Гранд Ойл Груп», повноважних представників в останнє судове засідання не направив, письмовий відзив на позовну заяву не надав, позовні вимоги по суті не заперечив.

Розглянувши документи і матеріали, додані до позовної заяви, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для вирішення спору, господарський суд

В С Т А Н О В И В:

15.08.2010 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг»(постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Гранд Ойл Груп»(покупець) було укладено договір №15-08/10/0078 поставки нафтопродуктів та послуг, відповідно до умов якого постачальник протягом строку дії цього договору зобов'язується здійснювати постачання нафтопродуктів покупцю на умовах EXW за місцезнаходженням АЗС, а покупець зобов'язується приймати таке паливо та оплачувати його на умовах цього договору. Умови поставки палива визначаються сторонами у договорі та відповідних додатках до нього.

Відповідно до п. 2.2. договору, перелік АЗС узгоджується сторонами у додатку №1 до цього договору і може змінюватися постачальником залежно від його технічних можливостей здійснювати відпуск товарів на АЗС з використанням смарт-карт та з інших причин.

Згідно з п. 2.6. договору, передача (відпуск) товарів відбувається безпосередньо на АЗС. Право власності на товари, отримані в рамках та на підставі цього договору, переходить до покупця в момент їх безпосереднього отримання на АЗС покупцем (пред'явником смарт-карти).

Пунктом 2.12. договору передбачено, що з метою визначення (уточнення) розмірів виконання зобов'язань за договором сторони зобов'язані оформлювати видаткові накладні або акти приймання-передачі палива за звітний період.

У п. 3.1.1. договору зазначається, що покупець зобов'язаний здійснювати повну та своєчасну оплату отриманих товарів відповідно до умов даного договору.

Постачальник зобов'язаний постачати товари на АЗС на умовах даного договору при умові пред'явлення пластикової смарт-карти покупцем, технічних можливостей постачальника та наявності на АЗС товарів, проведення оплати покупцем в порядку, визначеному даним договором (п. 3.3.1. договору).

Відповідно до п. 4.1. договору, ціна товарів, які відпускатимуться (передаватимуться) постачальником покупцеві в рамках та на підставі цього договору і яка підлягає оплаті покупцем, визначається постачальником самостійно з урахуванням знижки, передбаченої даним договором.

Ціна товарів без урахування знижки, відповідає роздрібній ціні на АЗС на день отримання товарів та повинна відповідати ціні, зазначеній в інформаційному табло (стеллі)/прейскуранті на момент відпуску товарів. Роздрібна ціна на товар на АЗС щодня фіксується постачальником в POS-терміналі, встановленому на АЗС та відображається в чеку POS-терміналу.

Згідно з п. 4.2. договору, ціна товарів, переданих протягом звітного місяця на підставі цього договору, зазначається постачальником у видаткових накладних на поставлені (передані у власність) покупцеві товари та/або акта прийому-передачі палива і підлягає оплаті покупцем, з урахуванням знижки у розмірі, визначеному даним договором.

Ціна товарів є динамічною та може змінюватися (визначатись та коригуватись) постачальником в односторонньому порядку залежно від зміни цін на ринку товарів, індексу інфляції, зміни курсу української гривні стосовно курсів іноземних валют, збільшення розміру податків, зборів, інших обов'язкових платежів тощо. В ціну товару включається податок на додану вартість.

Пунктом 4.3. договору передбачено, що оплата за товар за даним договором здійснюється покупцем на умовах передплати шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок постачальника, що вказаний у п. 12.2. даного договору. Постачальник виставляє покупцю рахунки на суму передплати, яка не може бути меншою за 85 000,00 грн. Рахунок постачальник виставляє покупцеві за допомогою факсимільного зв'язку. Покупець зобов'язаний сплатити отриманий за допомогою факсимільного зв'язку рахунок протягом наступних 3 робочих днів з дати отримання факсимільної копії рахунка. Рахунок вважається сплаченим з моменту списання грошових коштів з поточного рахунку покупця. Якщо день оплати припадає на вихідний або святковий день, то покупець проводить оплату постачальнику у перший робочий день, наступний за вихідним або святковим.

У п. 4.5. договору зазначається, що покупець, у випадку відсутності зауважень, зобов'язаний протягом трьох робочих днів з моменту отримання акту приймання-передачі палива та/або видаткової накладної підписати його, скріпити печаткою, підписаний екземпляр направити постачальнику.

Якщо до 27 числа поточного місяця, покупець не отримає від постачальника оригіналів первинних документів за попередній звітний місяць, покупець має право призупинити оплату за товар до моменту отримання оригіналів первинної документації, у свою чергу постачальник зобов'язаний безперервно поставляти товар/надавати послуги покупцю згідно умов даного договору.

Щомісяця 25-го числа місяця, наступного за звітним, сторони підписують бухгалтерські акти звірки взаєморозрахунків, які покупець надсилає постачальнику факсом та відправляє оригінали поштою рекомендованим листом або кур'єром. Постачальник зобов'язаний підписати отримані акти звірки взаєморозрахунків протягом 2 календарних днів з моменту отримання та направити один примірник підписаного акту покупцю рекомендованим листом або кур'єром. У разі виявлення розбіжностей даних по актах звірки взаєморозрахунків, сторони можуть відкласти остаточний розрахунок за отриманий товар до з'ясування причин невідповідності даних (п. 4.7. договору).

Відповідно до п. 5.5. договору, кожна зі сторін, яка неналежним чином виконує свої грошові зобов'язання за цим договором, повинна сплатити на користь іншої сторони і за її вимогою пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Згідно з п. 8.1. договору, всі зміни і доповнення до цього договору дійсні лише у тому випадку, якщо вони здійснені в письмовій формі і підписані уповноваженими представниками сторін та скріплені печатками сторін, якщо інше не передбачено договором. При підписанні змін, додатків, додаткових угод, актів та інших документів за даним договором, сторонами може бути використано факсимільне відтворення підпису його уповноваженого представника за допомогою засобів механічного копіювання.

Пунктом 10.1. договору передбачено, що всі додатки, згадані в цьому договорі і всі додаткові угоди, укладені в період виконання цього договору, є його невід'ємними частинами. Всі письмові документи мають бути підписані уповноваженими особами та завірені печаткою відповідної сторони.

Договір набирає сили з 15 серпня 2010 року та діє до 31 грудня 2010 року, а у частині виконання грошових зобов'язань -до моменту їх повного виконання (п. 11.1. договору).

Додатковою угодою до договору сторони домовилися, що договір набирає сили з моменту його підписання та діє до 31 грудня 2012 року, а у частині виконання грошових зобов'язань -до моменту їх повного виконання.

Між сторонами виникли зобов'язання з договору поставки, згідно якого, в силу статті 712 Цивільного кодексу України, продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товари у власність покупця для виконання його підприємницької діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар та сплатити за нього певну грошову суму, що підтверджується документами, копії яких знаходяться у матеріалах справи.

До даного договору застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Як визначено абзацом 1 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до абзацу 2 частини 1 статті 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Згідно зі статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 Цивільного кодексу України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Частина 2 статті 218 Господарського кодексу України зазначає, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Пунктом 1 статті 692 Цивільного кодексу України передбачено обов'язок покупця оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлено інший строк оплати товару, а у разі прострочення оплати товару продавець, відповідно до пункту 3 цієї ж статті, має право вимагати оплати товару та сплати процентів за користування чужими коштами.

Відповідно до статті 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням визначених змістом зобов'язання умов (неналежне виконання).

Відповідно до статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобовязання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Як вже зазначалося, між сторонами виникли зобов'язання з договору поставки. До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Згідно зі статтею 655 Цивільного кодексу України за договором купівлі-продажу продавець зобов'язується передати майно у власність покупцеві, а покупець зобов'язується прийняти майно і сплатити за нього певну грошову суму.

Пунктом 2.12. договору передбачено, що з метою визначення (уточнення) розмірів виконання зобов'язань за договором сторони зобов'язані оформлювати видаткові накладні або акти приймання-передачі палива за звітний період.

В період з 01.12.2011 року по 29 лютого 2012 року позивач здійснив поставку відповідачеві товарів на загальну суму 752 454,62 грн., що підтверджується актами прийому-передачі нафтопродуктів за грудень №0000004128 від 31.12.2011 року на суму 265 250,04 грн., за січень №0000000058 від 31.01.2012 року на суму 272 337,96 грн., за лютий №0000000188 від 29.02.2012 року на суму 214 866,62 грн.

У п. 3.1.1. договору зазначається, що покупець зобов'язаний здійснювати повну та своєчасну оплату отриманих товарів відповідно до умов даного договору.

Відповідач свої зобов'язання за договором виконав не в повній мірі, внаслідок чого виникла заборгованість, яка станом на 29.02.2012 року становила 250 320,29 грн.

Вищенаведені дані підтверджуються актами звіряння взаєморозрахунків за період з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року та за період з 01.02.2012 року по 29.02.2012 року, які були складені та підписані сторонами за результатами звірки взаєморозрахунків, що були проведені на виконання вимог п. 4.7. договору.

Позивач направив відповідачеві рахунок №РІ00000285 від 01.03.2012 року на суму 250 320.29 грн.

12.03.2012 року відповідач частково погасив свою заборгованість, сплативши на рахунок позивача 5 000,00 грн., що підтверджується випискою з банківської установи, яка міститься в матеріалах справи.

Статтею 33 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до статті 34 ГПК України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи.

Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Отже, розмір заборгованості відповідача перед позивачем становить 245 320,29 грн.

Також позивач просить стягнути з відповідача 5 306,85 грн. пені за несвоєчасне виконання взятих на себе зобов'язань.

Згідно з статтею 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають встановлені договором або законом правові наслідки.

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у встановлений договором або законом строк (частина 1 статті 612 ЦК України).

Частиною 1 статті 230 Господарського кодексу України встановлено, що штрафними санкціями у цьому кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Відповідно до частини 6 статті 232 Господарського кодексу України, нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Статтею 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»встановлено, що розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Відповідно до п. 5.5. договору, кожна зі сторін, яка неналежним чином виконує свої грошові зобов'язання за цим договором, повинна сплатити на користь іншої сторони і за її вимогою пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу за кожний день прострочення.

Отже, господарський суд вважає за можливе задовольнити і цю вимоги позивача.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення та 3% річних з простроченої суми, якщо законом або договором не встановлений інший розмір процентів.

Позивач просить стягнути з відповідача 735,96 грн. інфляційних втрат і 1 050,55 грн. трьох процентів річних. Господарський суд вважає дані вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене та керуючись статтями 43, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Гранд Ойл Груп»(інд. 02660, м. Київ, вул. Попудренко, 52, оф. 101, код ЄДРПОУ 37140742) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Альянс Холдинг»(інд. 03680, м. Київ, вул. М. Грінченка, 4, код ЄДРПОУ 34430873) 245 320 (двісті сорок п'ять тисяч триста двадцять) грн. 29 коп. заборгованості, 5 306 (п'ять тисяч триста шість) грн. 85 коп. пені, 735 (сімсот тридцять п'ять) грн. 96 коп. інфляційних втрат, 1 050 (одна тисяча п'ятдесят) грн. 55 коп. трьох відсотків річних з простроченої суми, 5 048 (п'ять тисяч сорок вісім) грн. 28 коп. витрат по сплаті судового збору. Видати наказ.

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

СуддяО.В. Мандриченко Дата складання рішення 09.07.2012 р.

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.07.2012
Оприлюднено12.07.2012
Номер документу25141420
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5011-18/5635-2012

Рішення від 03.07.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

Ухвала від 07.05.2012

Господарське

Господарський суд міста Києва

Мандриченко О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні