ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
33013, м. Рівне, вул. Набережна, 26А
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" липня 2012 р. Справа № 5019/778/12
Суддя Романюк Р.В. розглянувши матеріали справи
за позовом Державно-комунального підприємства "Міське об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного"
до відповідача Фізичної особи - підприємця Нагорної Ірени Юріївни
про стягнення в сумі 6 722 грн. 83 коп.
В засіданні приймали участь:
Від позивача: Хильчук К.Ю. (довіреність від 01.04.2012р.).
Від відповідача: не з'явився.
Обставини справи: Позивач -Державно - комунальне підприємство "Міське об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного" звернулося до господарського суду Рівненської області з позовом до Фізичної особи - підприємця Нагорної Ірени Юріївни про стягнення 6 722 грн. 83 коп., у т.ч. 5756 грн. 41 коп. заборгованості за договором оренди нежитлового приміщення № 7 від 01 квітня 2011 року та 966 грн. 42 коп. неустойки в розмірі подвійної плати користування річчю за час прострочення за період з 10.04.2012 р. по 15.05.2012 р.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав зазначених у позовній заяві. При цьому зазначив, що всупереч умов Договору оренди нежитлового приміщення № 7 від 01 квітня 2011 року, Фізична особа -підприємець Нагорна Ірена Юріївна свої зобов'язання в частині оплати орендної плати не виконала.
Відповідач - Фізична особа -підприємець Нагорна Ірена Юріївна у судове засідання 09 липня 2012 року не з'явилася, витребуваного ухвалами суду відзиву на позов не надала, вимог позивача не оспорила. Проте, до господарського суду повернувся конверт, в якому за адресою: АДРЕСА_1 відповідачу направлено ухвалу суду з довідкою відділення підприємства зв'язку: "за закінченням терміну зберігання" .
Згідно свідоцтва про державну реєстрацію фізичної особи -підприємця Нагорної Ірени Юріївни (а.с. 12) місце проживання відповідача: АДРЕСА_1.
За вказаною адресою судом направлялась відповідачу ухвала суду .
Відповідно до п. 3.9.1. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року " Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації -адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Таким чином, господарський суд вжив усіх заходів для повідомлення відповідача про час і місце проведення судового засідання, направляючи рекомендованою кореспонденцією ухвали за місцем реєстрації відповідача.
За таких обставин, суд вважає можливим розгляд справи по суті позовних вимог, без участі представника відповідача за наявними матеріалами, відповідно до ст. 75 ГПК України.
Дослідивши зібрані у справі докази, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
Пунктом 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України передбачено, що однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 ЦК України).
01.04.2011 року між ДКП "Міське об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного" (далі - Орендодавець) та Фізичною особою - підприємцем Нагорною Іреною Юріївною (далі - Орендар) було укладено договір оренди нежитлового приміщення № 7 (далі - Договір), згідно з умовами якого Орендарю, передано в строкове платне користування нежитлове приміщення (будинок) для розміщення буфету без здійснення продажу товарів підакцизної групи по АДРЕСА_2, загальною площею 9,5 кв. м. (а.с. 13-14).
01 квітня 2011 року між сторонами підписано акт прийому передачі орендованого приміщення про передачу в строкове платне користування орендарю, Нагорній І.Ю., нежитлове приміщення загальною площею 9,5 кв.м. для розміщення буфету без здійснення продажу товарів підакцизної групи ( а.с. 16).
Пунктом 3.1. Договору передбачено, що орендна плата по цьому догору становить 390,07 грн.
Відповідно до п. 3.3 Договору, розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за попередній місяць, який визначається Мінстатом.
Орендна плата сплачується Орендарем до 20 числа поточного місяця (п. 3.4. Договору).
Відповідач, в порушення умов Договору, не виконував взяті на себе зобов'язання щодо сплати орендної плати, у зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість по орендній платі за період з 01.04.2011 р. по 09.04.2012р. в сумі 5 756 грн. 41 коп.
Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші, тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно частиною 1 статті 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
За частиною 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до частини 1 статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
15 лютого 2012 року ДКП "Міське об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного" було направлено лист Нагорній І.Ю. про погашення заборгованості по орендній платі відповідно до договору оренди нежитлового приміщення № 7 від 01.04.2012 року. Вищевказаний лист 16.02.2012р. отримано орендарем, згідно з відміткою про вручення поштового відправлення (а.с. 17-18).
Відповідно до п. 2.1 Договору, строк договору оренди встановлюється з 01.04.2011 року по 01.04.2013 року.
Згідно п. 2.2 Договору, при відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий строк і на тих же самих умовах, які були передбачені договором.
16 березня 2012 року ДКП "Міське об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного" надіслано повідомлення Фізичній особі - підприємцю Нагорній Ірені Юріївні про односторонню відмову від договору оренди нежитлового приміщення № 7 від 01.04.2011 року з вимогою звільнити орендоване майно та погасити заборгованість в сумі 5 305,05 грн. Вказаним повідомленням Державно - комунальне підприємство "Міське об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного" повідомило ФОП Нагорну І.Ю. про припинення договору оренди нежитлового приміщення № 7 від 01.04.2011 року в повному обсязі, в зв'язку із систематичним невиконанням договірних зобов'язань, серед яких, зокрема, внесення орендної плати своєчасно і в повному обсязі. Повідомлення орендарю було направлено рекомендованим листом з відміткою про вручення поштового відправлення 09.04.2012 року особисто Нагорній І.Ю. (а.с. 19-20).
Однак, станом на день звернення позивача до суду з даним позовом відповідач не звільнив орендоване приміщення та надалі ним користується.
Посилаючись на ст. 785 ЦК України позивач нарахував відповідачу неустойку за користування приміщенням у розмірі подвійної плати за оренду за період з 14 квітня 2012 року - 15 травня 2012 року, загальна сума якої складає 966 грн. 42 коп.
У відповідності до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України - боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. При цьому статтею 525 Цивільного кодексу України встановлено, що одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з положеннями ч. 5 ст. 1 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" оренда майна інших форм власності може регулюватися положеннями цього Закону, якщо інше не передбачено законодавством та договором оренди.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.
Як встановлено ч. 1 ст. 283 Господарського кодексу України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.
Частиною 1 статті 759 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором (частини 1, 5 ст. 762 ЦК України).
За умовами ч. 1 ст. 27 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі розірвання договору оренди, закінчення строку його дії та відмови від його продовження або банкрутства орендаря він зобов'язаний повернути орендодавцеві об'єкт оренди на умовах зазначених у договорі оренди.
Частиною 2 статті 782 Цивільного кодексу України передбачено, у разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
Статтею 785 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення.
З огляду на зазначене, та враховуючи те, що сума заборгованості за договором оренди нежитлового приміщення № 7 від 01.04.2011 року, яка складає 5756 грн. 41 коп. та неустойки в сумі 966 грн. 42 коп. за користування приміщенням у розмірі подвійної плати за оренду, підтверджена належними доказами, наявними у матеріалах справи, і відповідач на момент прийняття рішення не надав доказів, які б свідчили про погашення вказаної заборгованості та неустойки перед позивачем, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а відтак позов підлягає задоволенню з покладенням судових витрат на відповідача у справі.
Керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Нагорної Ірени Юріївни (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) на користь Державно - комунального підприємства "Міське об'єднання парків культури та відпочинку м. Рівного" (33028, м. Рівне, вул. Соборна, 3Д, код ЄДРПОУ 02220007) 5 756 грн. 41 коп. заборгованості, 966 грн. 42 коп. неустойки та 1 609 грн. 50 коп. судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено " 11 " липня 2012 року
Суддя Р.Романюк
Суд | Господарський суд Рівненської області |
Дата ухвалення рішення | 09.07.2012 |
Оприлюднено | 26.07.2012 |
Номер документу | 25159678 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Рівненської області
Романюк Р.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні