cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98 РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-36/7329-2012 10.07.12 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Діавест -
Комп»ютерний Світ
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТСЕРВІС
2000»
про зобов'язання підписати акт -прийому передачі приміщення
Суддя Трофименко Т.Ю.
Представники:
Від позивача: Зарубін В.Б. -по дов. №б/н від 31.05.2012р.
Від відповідача: Таценко К.М. - по дов. №б/н від 14.02.2012р.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Діавест -Комп»ютерний Світ з звернулось до Господарського суду міста Києва з вимогою про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТСЕРВІС 2000»прийняти у Товариства з обмеженою відповідальністю «Діавест -Комп»ютерний Світ» нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: проспект Металургів, будинок №9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, загальною площею 230 кв.м. шляхом складання та підписання акту від 01 квітня 2012року приймання -передачі приміщення, згідно договору оренди від 05 липня 2012року №КР-10.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 06.06.2012 р. порушено провадження у справі №5011-36/7329-2012, розгляд якої призначено у судовому засіданні на 27.06.2012р. за участю представників сторін.
Позовні вимоги вмотивовані тим, що між Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавест - Комп'ютерний Світ»та Закритим акціонерним товариством «ІНВЕСТСЕРВІС»(правонаступник Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТСЕРВІС 2000») 05 липня 2010 року був укладений договір № КР-10 на оренду нежитлового приміщення.
Відповідно до умов договору та акту прийому - передачі від 01 серпня 2010 року відповідач передав, позивач прийняв у строкове платне користування частку нежилого приміщення площею 230 кв. метрів яке знаходиться за адресою : проспект Металургів, будинок 9, м. Кривій Ріг, Дніпропетровська область. Згідно п.7.1. Договору, термін дії Договору встановлений до 30 липня 2013 року.
28 лютого 2012 року відповідач письмово повідомив позивача про припинення дії договору оренди нежитлового приміщення № КР-10 від 05 липня 2010 р. з 01 квітня 2012 року.
06 березня 2012 року позивач письмово повідомив відповідача про згоду щодо припинення дії Договору з 01 квітня 2012 року.
Згідно з п.2.5 договору приміщення вважається поверненим Орендодавцю з моменту підписання Сторонами акта приймання - передачі. Обов'язок по складанню акта приймання - передачі покладається на Орендодавця
На час звернення позивача до суду приміщення відповідачем у позивача не прийнято по акту прийому -передачі, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду.
Представником відповідача наданий письмовий відзив на позов в якому проти задоволення позову заперечує з огляду на наступне:
Згідно ч. 1 ст. 785 ЦК України, у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Не може вважатися повернута наймодавцеві - відповідачу річ у стані, в якому вона була одержана, якщо річ продовжує знаходитьсь у користуванні наймача -позивача (піднаймача). А до 18 червня 2012р. приміщення знаходилось у користуванні позивача, а саме у його суборендаря (ПТ «Ломбард «Лазуріт»).
Законодавство України покладає обов'язок по передачі речі (повернення приміщення) саме на наймача (позивача).
Крім того, відповідач зазначає, що предмет позову у вигляді спонукання відповідача до прийняття майна з орендного користування та підписання акта
приймання-передачі:
по-перше, є зверненням за захистом не права, а обов'язку;
по-друге, є примушенням особи до вчинення дії, яка є її правом, а не обов'язком;
по-третє, носить декларативний характер, оскільки в разі винесення рішення про таке, останнє не буде виконане шляхом державно - примусової діяльності, яка (діяльність) не може відбутись шляхом зобов'язання особи виконати такі дії, які неможливо присудити виконати в натурі, в даному випадку по зобов'язанню підписати акт приймання-передачі, що фактично лежить в площині її (особи) особистого волевиявлення.
Тому, відповідач вважає, що обраний позивачем спосіб захисту цивільного права не передбачено законом, оскільки він не підпадає під примусове виконання обов'язку в натурі, передбачене п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України, оскільки виключає можливість присудження.
В судовому засіданні 27.06.2012р. оголошувалась перерва до 10.07.2012р. відповідно до ст. 77 Господарського процесуального кодексу України.
В судовому засіданні 10.07.2012р. представником відповідача заявлено клопотання про витребування від державного реєстру фінансових установ інформацію, щодо місцезнаходження ПТ «Ломбард «Лазуріт»Поляков В.В. та Компанія протягом квітня, травня до 18 червня 2012року.
Представник позивача проти задоволення даного клопотання заперечував посилаючись на його необгрунтованість.
Розглянувши дане клопотання та заслухавши думку представників сторін, суд вважає що дане клопотання не підлягає задоволенню з огляду на наступне:
Відповідно до ст. 38 Господарського процесуального кодексу України, сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У клопотанні повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується; 2) обставини, що перешкоджають його наданню; 3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має підприємство чи організація; 4) обставини, які може підтвердити цей доказ. Господарський суд може уповноважити на одержання таких доказів заінтересовану сторону.
Представником відповідача в клопотанні про витребування доказів не зазначено обставини, що перешкоджають наданню відповідачем даної інформації та не зазначено обставини, які може підтвердити цей доказ.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, Господарський суд міста Києва -
В С Т А Н О В И В:
Відповідно до ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України договір - є підставою виникнення цивільних прав та обов'язків. Цивільні права і обов'язки виникають як з передбачених законом договорів, так і з договорів, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Договір - це категорія цивільного права, яка визначається як домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. До зобов'язань, що виникають з договорів, застосовуються загальні положення про зобов'язання, якщо інше не випливає із закону або самого договору. Як і будь-який правочин, він є вольовим актом, оскільки виражає спільну волю сторін, що втілюється у договорі. Змістом договору є, власне, ті умови, на яких сторони погоджуються виконувати договір, і вони мають дотримуватися взятих на себе зобов'язань.
05 липня 2010року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Діавест - Комп'ютерний Світ»(надалі відповідач) та Закритим акціонерним товариством «ІНВЕСТСЕРВІС»(правонаступник Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТСЕРВІС 2000») (надалі відповідач) був укладений договір № КР-10 на оренду нежитлового приміщення.
Відповідно до умов договору (п..1.1 договору) відповідач передає, а позивач приймає у строкове платне користування частку нежилого приміщення площею 230 кв. метрів яке знаходиться за адресою : проспект Металургів, будинок 9, м. Кривій Ріг, Дніпропетровська область.
Приміщення надається для здійснення продажу комп»ютерної техніки, аксесуарів та надання послуг (п.1.2 договору).
01 серпня 2010 року між сторонами був підписаний акт приймання -передачі приміщення площею 230 кв. метрів яке знаходиться за адресою : проспект Металургів, будинок 9, м. Кривій Ріг, Дніпропетровська область.
Згідно із ч. 1 ст. 763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором.
Термін дії Договору встановлений з 01 серпня 2010 року і до 30 липня 2013 року (п.7.1. Договору).
28.02.2012року позивач отримав від відповідача лист за №б/н від 28.02.2012р., відповідно до якого відповідач пропонував припинити дію договору оренди нежитлового приміщення №КР-10 від 05 липня 2010року з 01 квітня 2012 року.
На даний лист позивач надав згоду про припинення дії договору оренди нежитлового приміщення №КР-10 від 05 липня 2010року з 01 квітня 2012 року. Крім того в даному листі позивача зазначив, що згідно умов договору приміщення передається по акту.
З огляду на викладене, договір №КР-10 від 05 липня 2010року припинив свою дію з 01 квітня 2012 року. Даний факт не заперечується представниками сторін.
Спір виник внаслідок того, що після припинення договору оренди відповідач відмовився прийняти орендоване приміщення та підписати акт приймання-передачі, що стало підставою для звернення позивача до господарського суду з даним позовом.
Оцінюючи подані сторонами докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно до абз.2 п. 1 ст.193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Не допускаються одностороння відмова від виконання зобов'язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов'язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.
За своєю правовою природою спірний договір є договором майнового найму (оренди), який підпадає під правове регулювання норм статей 759-786 Цивільного кодексу України.
У відповідності зі ст. 759 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Статтею 631 Цивільного кодексу України встановлено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов»язки відповідно до договору. Відповідно до ст.763 Цивільного кодексу України договір найму укладається на строк, встановлений договором. Статтею 598 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов»язання припиняється частково або у повному обсязі на підставах, встановлених договором або законом.
Судом встановлено, що договір №КР-10 від 05 липня 2010року припинив свою дію з 01 квітня 2012 року за згодою сторін.
Як вбачається із матеріалів справи неповернення предмету оренди орендарем пов»язано з відмовою орендодавця прийняти таке майно та підписати акт приймання-передачі, як це передбачено ст.ст. 785, 795 Цивільного кодексу України.
Згідно до ст. 612 Цивільного кодексу України прострочення боржника не настає, якщо зобов»язання не може бути виконане внаслідок прострочення кредитора. Статтею 613 Цивільного кодексу України передбачено, що кредитор вважається таким, що прострочив якщо він відмовився прийняти належне виконання, запропоноване боржником, або не вчинив дій, що встановлені договором, актами цивільного законодавства чи випливають із суті зобов»язання або звичаїв ділового обороту, до вчинення яких боржник не міг виконати свого обов»язку.
Відповідно до ч.2 ст. 16 Цивільного кодексу України (аналогічні положення містяться у ч.2 ст.20 Господарського кодек у України) кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1)визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, та інше.
Відповідно до ст. 785 Цивільного кодексу України у разі припинення договору найму наймач зобов»язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
В силу статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від виконання зобов'язання не допускається.
Відповідно до положень частини 2 статті 795 Цивільного кодексу України повернення наймачем предмета договору найму оформлюється відповідним документом (актом), який підписується сторонами цього договору.
Така ж вимога викладена у п. 2.4 Договору, тобто обов»язок орендаря повернути орендоване приміщення кореспондується з обов»язком орендодавця його прийняти. До того ж, матеріали справи містять достатньо доказів звільнення спірного приміщення та намагання позивача передати його орендодавцю. (аналогічна думка викладені в постанові Вищого Господарського суду України від 09.06.2011р. по справі №09-07/1478-16/39д/10-15/294/10).
Таким чином, особа на підтвердження виконання зобов'язання за договором найму вправі вимагати в судовому порядку прийняття від неї майна. яке було предметом договору, та отримання документа (акта) про таке прийняття, як підтвердження виконання нею зобов'язання, а тому позивачем обрано належний спосіб захисту порушеного права шляхом подачі такого позову (аналогічна думка викладена постанові Вищого Господарського суду України від 18.04.2012р. по справі №1/5005/5719-2011).
З даних підстав суд вважає, що вимога позивача про зобов'язання відповідача прийняти у позивача нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: проспект Металургів, будинок №9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, загальною площею 230 кв.м. шляхом складання та підписання акту приймання -передачі приміщення, згідно договору оренди від 05 липня 2012року №КР-10.
Вимога позивача в частині встановлення дати підписання акту року задоволенню не підлягають, оскільки відповідно до ст.. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.
У зв'язку із частковим задоволенням позову відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на відповідача пропорційно задоволеним позовним вимогам.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 32, 33, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТСЕРВІС 2000»(01034, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 41-А, код ЄДРПОУ 30637795) прийняти у Товариства з обмеженою відповідальністю «Діавест -Комп»ютерний Світ»(03039, м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 46/1, код ЄДРПОУ 36376703) нежитлове приміщення, яке знаходиться за адресою: проспект Металургів, будинок №9, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, загальною площею 230 кв.м. шляхом складання та підписання акту приймання -передачі приміщення, згідно договору оренди від 05 липня 2012року №КР-10.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ІНВЕСТСЕРВІС 2000»(01034, м. Київ, вул. Олеся Гончара, 41-А, код ЄДРПОУ 30637795) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Діавест -Комп»ютерний Світ»(03039, м. Київ, проспект 40-річчя Жовтня, 46/1, код ЄДРПОУ 36376703) судовий збір в розмірі 536 грн. 50 коп.
В іншій частині позову відмовити.
Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
СуддяТрофименко Т.Ю.
Повний текст рішення складено
12.07.2012р.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 10.07.2012 |
Оприлюднено | 24.07.2012 |
Номер документу | 25177928 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Трофименко Т.Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні