ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
73000, м. Херсон, вул. Горького, 18
тел. /0552/ 49-31-78, 42-06-22, 32-11-36
про відмову у прийнятті позовної заяви
"11" липня 2012 р. вих. № 01.01-13/ / 2012
Суддя господарського суду Херсонської області Пінтеліна Т.Г. , розглянувши матеріали
за заявою: - ОСОБА_1, АДРЕСА_1
- ОСОБА_2, АДРЕСА_2
- ОСОБА_3, АДРЕСА_3
- ОСОБА_4, АДРЕСА_8
- ОСОБА_5, АДРЕСА_9
- ОСОБА_6 АДРЕСА_4
- ОСОБА_7, АДРЕСА_5
- ОСОБА_8, АДРЕСА_6
- ОСОБА_9, АДРЕСА_10
до: Кредитної спілки "Кредит-Енерго" місцезнаходження м. Херсон вул. І. Кулика, 133, кв.66, код ЄДРПОУ 34074248
про визнання банкрутом
в с т а н о в и в:
Члени кредитної спілки «Кредит-Енерго»звернулися до господарського суду з заявою, якою просять порушити справу про банкрутство Кредитної спілки «Кредит - Енерго»та призначити розпорядника майна.
Вимоги заявників обґрунтовуються тим, що кредитна спілка залучила на депозитні рахунки грошові кошти своїх членів за договорами на певний строк з виплатою відсотків, строк сплати яких настав понад три місяці, в сумі 430 189, 14 грн. підтверджені судовими рішеннями.
В прийнятті цієї заяви до розгляду має бути відмовлено з наступних підстав.
Організаційні, правові та економічні засади створення та діяльності кредитних спілок, права та обов'язки членів кредитних спілок визначаються Законом України «Про кредитні спілки». Статтею 9 цього Закону встановлено умови припинення діяльності кредитної спілки, в тому числі через процедури неспроможності та банкрутства.
Пунктом 3 ст.9 Закону «Про кредитні спілки»встановлено, що ліквідація кредитної спілки провадиться за поданням Уповноваженого органу, за позовом членів або кредиторів кредитної спілки у разі неплатоспроможності кредитної спілки.
Пунктом 6 ст.9 Закону «Про кредитні спілки»визначено, що у разі недостатності вартості майна кредитної спілки, щодо якої прийнято рішення про ліквідацію, для задоволення вимог кредиторів, вона ліквідується в порядку, передбаченому законом про банкрутство.
Зазначені положення Закону «Про кредитні спілки»вказують на те, що кредитна спілка може бути суб'єктом банкрутства лише у разі прийняття рішення про її ліквідацію та при умові, що вартості майна кредитної спілки не достатньо для задоволення вимог кредиторів.
Кредитна спілка, як суб'єкт права, - це неприбуткова організація, заснована фізичними особами, професійними спілками, їх об'єднаннями на кооперативних засадах з метою задоволення потреб її членів у взаємному кредитуванні та наданні фінансових послуг за рахунок об'єднаних грошових внесків членів кредитної спілки.
Кооперативні засади організації і діяльності кредитної спілки, що встановлені в законі, вказують, що кредитні спілки є добровільним об'єднанням громадян, створеним і діючим на основі членства.
Процедури відновлення платоспроможності, які передбачені Законом України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»не застосовуються до діючих кредитних спілок, які не виконують своїх зобов'язань перед кредиторами. Арбітражний керуючий, який у справах про банкрутство діє на підставі ліцензії Міністерства економіки і на її підставі, виконує обов'язки розпорядника майна та керуючого санацією не може бути призначений для здійснення цих повноважень щодо неплатоспроможної кредитної спілки.
Суб'єктом банкрутства відповідно до ч. 3 ст. 209 Господарського кодексу України (банкрутом) може бути лише суб'єкт підприємницької діяльності.
У відповідності до ст. 42 Господарського кодексу України підприємництво є видом господарської діяльності, яка здійснюється особою самостійно, ініціативно, систематично, на власний ризик з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Одержання прибутку - це одне із основних завдань підприємництва. Оскільки кредитна спілка є неприбутковою організацією, то вона в період своєї господарської діяльності не є суб'єктом банкрутства.
В той же час, у разі припинення господарської діяльності і ліквідації кредитної спілки, з метою справедливого і пропорційного задоволення вимог кредиторів кредитної спілки, що ліквідується, кредитна спілка може стати суб'єктом банкрутства. Цей статус у неї виникає на підставі загальної норми права ч. 3 ст. 110 ЦК України, якою визначено, що якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа ліквідується в порядку, встановленому законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом. Статус кредитної спілки, що ліквідується, як суб'єкта банкрутства, також прямо передбачений ч. 6 ст.9 Закону України «Про кредитні спілки», де вказано, що якщо вартість майна кредитної спілки є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, вона ліквідується в порядку, передбаченому законом про банкрутство.
Одним із суб'єктів звернення до господарського суду з заявою про банкрутство, таким чином, може бути ліквідатор (голова ліквідаційної комісії, власник, уповноважений орган) відповідно до ст.ст. 7, 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»грошове зобов'язання - це зобов'язання боржника заплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового договору та на інших підставах, передбачених цивільним законодавством України. До складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються зобов'язання перед засновниками (учасниками) боржника - юридичної особи, що виникли з такої участі.
Грошові зобов'язання, що виникають у кредитної спілки перед особами, які довірили спілці свої грошові кошти (внески, вклади), хоча й ґрунтуються на договорах (угодах), але відповідно до Закону, вони обов'язково пов'язані із членством, участю цих громадян у спілці.
Згідно ст. 21 Закону України «Про кредитні спілки»кредитна спілка відповідно до свого статуту приймає вступні та обов'язкові пайові та інші внески від членів спілки, залучає на договірних умовах внески (вклади) своїх членів.
Діяльність кредитної спілки ґрунтується на таких принципах: самофінансування; добровільності вступу та свободи виходу з кредитної спілки; рівноправності членів кредитної спілки; самоврядування тощо. Відповідно до визначених засад ніхто не може бути примушений вступати до кредитної спілки, усі члени кредитної спілки мають рівні права, в тому числі у разі голосування на загальних зборах, незалежно від розміру пайового та інших внесків.
Таким чином, правове положення членів кредитної спілки, яке визначене законодавством, вказує, що грошове зобов'язання кредитної спілки з повернення внеску (вклада) не може зараховуватися до складу грошового зобов'язання, що дає право на звернення громадянина до господарського суду з заявою про визнання боржника-юридичної особи банкрутом, оскільки таке зобов'язання боржника виникло з участі (членства) громадянина в кредитній спілці (юридичній особі).
За таких обставин, заява про порушення справи про банкрутство та призначення розпорядника майна діючої кредитної спілки щодо якої не прийнято рішення про ліквідацію, не підлягає розгляду в господарському суді.
На підставі п.1 ст. 62 Господарського процесуального кодексу України суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах України.
Крім того, до заяви не додано доказів оплати судового збору у встановленому розмірі.
Також необхідно врахувати, що відповідно до ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ч.3 ст. 209 Цивільного кодексу України, суб'єктом банкрутства ( боржником ) у справі про банкрутство може бути не будь-яка юридична особа, а лише суб'єкт підприємницької діяльності.
Керуючись п.1 ст. 62 ГПК України, ст. 1. ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», ст. 9 Закону України «Про кредитні спілки», суддя
у х в а л и в:
1. Відмовити у прийнятті заяви, заяву і матеріали повернути заявникові.
Додаток: на 69 ( шістдесят дев'ять ) арк.
Суддя Т.Г. Пінтеліна
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 11.07.2012 |
Оприлюднено | 20.08.2012 |
Номер документу | 25180652 |
Судочинство | Господарське |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні