ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.07.2012 року Справа № 40/5005/668/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді : Бахмат Р. М. (доповідача),
суддів: Євстигнеєва О.С., Головка В.Г.
секретар судового засідання: Гаврилов О.М.
за участю представників сторін:
прокурора: Шрам Є.С. (посвідчення № 79)
від позивача: в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином
від відповідача: в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Благодійного фонду "Наші діти" м. Дніпропетровськ на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.02.2012 р . у справі № 40/5005/668/2012
за позовом Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради м. Дніпропетровськ
до Благодійного фонду "Наші діти" м. Дніпропетровськ
про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Дніпропетровської обл. від 09.02.2012 р. у справі № 40/5005/668/2012 (суддя Красота О.І.) задоволено позов Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора, пред'явлений в інтересах держави в особі Дніпропетровської міської ради м. Дніпропетровськ до Благодійного фонду "Наші діти" м. Дніпропетровськ про зобов'язання звільнити тимчасово зайняту земельну ділянку.
Вказаним рішенням зобов'язано відповідача звільнити за власний рахунок тимчасово зайняту земельну ділянку (кадастровий № 1210100000:02:134:0018), розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський р-н, вул. Героїв Сталінграду, 156, площею 0,1062 га, повернувши її державі в особі Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області.
Стягнуто з відповідача в доход Державного бюджету України 1 609 грн. 50 коп. судового збору.
21.02.2012 р. на примусове виконання рішення видано накази № 40/5005/668/2012.
Благодійний фонд "Наші діти" м. Дніпропетровськ не погодився з вказаним рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій просить відновити пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги.
Ухвалою від 08.06.2012 р. Дніпропетровський апеляційний господарський суд відновив пропущений процесуальний строк на подання апеляційної скарги.
Скаржник просить в апеляційній скарзі скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Відповідач вважає, що рішення по даній справі прийнято з порушенням норм процесуального права, оскільки жодні документи по даній справі, судові виклики чи повідомлення на адресу БФ "Наші діти" взагалі не надходили, про призначення судових засідань підприємство жодним чином не повідомлялось.
Скаржник зазначає в скарзі, що, як вбачається з матеріалів справи, копію ухвали господарського суду про порушення провадження у справі від 25.01.2012 р. надіслано йому рекомендованим листом 31.01.2012 р. згідно з відміткою канцелярії суду на зворотній стороні оригіналу даної ухвали (а.с.1) та конверту з неотриманою ухвалою, а також поштового повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення, на якому відсутня відмітка про отримання судової кореспонденції адресатом -БФ "Наші діти" (а.с. 14).
У зв'язку з тим, що БФ "Наші діти" не був повідомлений про час і місце засідання господарського суду, він був позбавлений можливості реалізувати власні процесуальні права.
Відповідач звертає увагу на неможливість застосування судом ст. 212 Земельного кодексу України, якою передбачено обов'язок повернути самовільно зайняті земельні ділянки власникам землі, оскільки поняття "самовільно зайняті земельні ділянки", згідно зі ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 р. № 963-ІУ свідчить про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування.
При цьому Дніпропетровською міською радою було прийнято Рішення "Про організацію Благодійним фондом "Наші діти" ринку по торгівлі запасними частинами до автомобілів вул. Героїв Сталінграда, 156" від 17.06.1999 р. № 1137, що діє та не було скасоване, яким відповідачу погоджене місце розташування майданчика з продажу автозапчастин і автостоянки.
07.11.2005 р. між позивачем та відповідачем укладений договір оренди відповідно до матеріалів відведення земельної ділянки, розроблених Міським комунальним підприємством "Земград".
На даний момент БФ "Наші діти" щомісячно сплачує за оренду землі належні платежі, та має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.
Відповідач зазначає в скарзі, що господарським судом не враховано ту обставину, що БФ "Наші діти" вчиняв дії щодо продовження дії договору оренди землі чи укладення нового договору оренди землі, а саме: звертався із відповідною заявою до міського голови м. Дніпропетровська (листи від 06.07.2010 р. № 30, від 09.03.2011 р. № 5).
Уповноваженими державними органами рішення про відмову в поновленні договору оренди спірної земельної ділянки не приймалося, а також орендодавець не надсилав свої заперечення щодо поновлення договору оренди на новий строк, тому, відповідно ч.6 ст. 33 закону України "Про оренду землі", договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором, у разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою і за відсутності протягом місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі.
Позивач відзив на апеляційну скаргу не надав.
Представники позивача та відповідача в судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
11.07.2012 р. скаржник подав клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості отримати всі необхідні докази та подати їх до суду в обґрунтування своєї апеляційної скарги.
Колегія суддів, порадившись, відмовила у задоволенні клопотання скаржника, оскільки у нього було достатньо часу для надання суду всіх необхідних доказів.
Неявка представників позивача та відповідача не перешкоджає перегляду справи за наявними в ній доказами
Розпорядженням заступника голови суду № 956 від 11.07.2012 р, у зв'язку з хворобою судді постійної колегії Лотоцької Л.О. та на підставі наказу голови суду № 13 від 03.07.12 р., змінено склад колегії суддів.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Заслухавши суддю-доповідача та пояснення представника прокуратури, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом норм матеріального та процесуального права, колегія суддів встановила, що на підставі рішення Дніпропетровської міської ради від 21.09.2005р. № 349/30 між Дніпропетровською міською радою (орендодавцем) та Благодійним фондом "Наші діти" (орендар) був укладений договір оренди землі від 07.11.2005 р.(державна реєстрація проведена 07.11.2005 р. за № 10558), за яким відповідач прийняв у строкове платне користування земельну ділянку площею 0,1062 га (кадастровий номер: 1210100000:02:134:0018), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграда у районі будинку № 156 (Бабушкінський район), для розміщення об'єктів нерухомого майна, інших об'єктів інфраструктури, які зазначені в акті приймання-передачі земельної ділянки.
Вказаний договір укладався сторонами на один рік.
Згідно ч.1 ст. 31 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
У п. 7.1. договору оренди сторони визначили, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Доказів продовження договору оренди на новий строк сторони суду не надали, акт про повернення зазначеної земельної ділянки не склали.
Предметом спору у даній справі є вимоги Дніпропетровського міжрайонного природоохоронного прокурора про зобов'язання Благодійного фонду "Наші діти" повернути до земель Дніпропетровської міської ради земельну ділянку (кадастровий номер 1210100000:02:134:0018), що знаходиться за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Героїв Сталінграду, 156 площею 0,1062 га.
Відповідно до п. 12.3 договору підставою припинення договору оренди є:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- викупу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної з мотивів суспільної необхідності в порядку. встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи -орендаря.
- інших випадків, передбачених законом.
Згідно із ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до ст.ст. 142 -145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень.
Статтею 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»визначено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України, до земельних відносин належать відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Відповідно до п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абзаці другому цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради з урахуванням вимог абзацу третього цього пункту, а за межами населених пунктів -відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Статтею 123 Земельного кодексу України визначено порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, та, зокрема, встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
В силу ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Частиною 5 ст. 126 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Згідно із ст. 19 Закону України «Про оренду землі»строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років.
В силу ст. 31 названого Закону дія договору оренди землі припиняється в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Статтею 34 вказаного Закону унормовано, що у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця. У разі невиконання орендарем обов'язку щодо умов повернення орендодавцеві земельної ділянки орендар зобов'язаний відшкодувати орендодавцю завдані збитки.
В порушення наведених вимог законодавства відповідач після припинення договору оренди землі земельну ділянку орендодавцеві не повернув, що відповідачем не заперечується, та продовжує користуватися спірною земельною ділянкою.
Відповідно до ст. 189 Земельного кодексу України, ст. 20 Закону України «Про охорону земель»самоврядний контроль за використанням та охороною земель здійснюється сільськими, селищними, міськими, районними та обласними радами.
Порядок здійснення контрольних повноважень органами місцевого самоврядування визначається насамперед Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні». Зокрема, п. «б»ч. 1 ст. 33 Закону надає виконавчим органам рад повноваження щодо здійснення контролю за дотриманням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель.
Дніпропетровською міжрайонною природоохоронною прокуратурою із залученням спеціалістів управління Держкомзему у м. Дніпропетровську Дніпропетровської обл. проведено перевірку додержання вимог земельного законодавства Благодійним фондом "Наші діти" при користуванні земельною ділянкою площею 0,1062 га., розташованою за адресою: м. Дніпропетровськ, Бабушкінський район, вул. Героїв Сталінграду, 156, яка використовується під розміщення майданчика з продажу автозапчастин і автостоянки.
Перевіркою встановлено, що Благодійний фонд "Наші діти" використовує вказану земельну ділянку з порушенням строків повернення тимчасово зайнятих земель, рішення про продовження строку дії договору оренди земельної ділянки не приймалось, договір оренди земельної ділянки не продовжувався, відповідач вищевказану земельну ділянку Дніпропетровській міській раді не повернув.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
З огляду на викладене позовні вимоги підлягали задоволенню., а колегія суддів не вбачає правових підстав для скасування судового рішення.
На підставі викладеного, керуючись статями 103-105 Господарського процесуального кодексу України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Благодійного фонду "Наші діти" м. Дніпропетровськ залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 09.02.2012 р. у справі № 40/5005/668/2012 залишити без змін.
Головуючий Р.М. Бахмат
Судді: О.С.Євстигнеєв
В.Г.Головко
Постанова виготовлена в повному обсязі 13.07.2012 р.
З оригіналом згідно:
Пом. судді І.Г.Логвиненко
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2012 |
Оприлюднено | 26.07.2012 |
Номер документу | 25182720 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Бахмат Рауфа Муллахметовна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Красота Олександр Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні