ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"12" липня 2012 р.Справа № 5013/533/12 Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Т. В. Макаренко, розглянув у відкритому судовому засіданні справу № 5013/533/12
за позовом: публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПРИВАТБАНК", м. Дніпропетровськ,
до відповідача: фермерського господарства "Еталон-Агро", с. Олександрівка, Долинський район
про стягнення 35103,64 грн.
Представники сторін:
від позивача - Науменко В.В. довіреність від 19.12.2011р.
відповідача - участі не брали;
У судовому засіданні оголошувалась перерва до 17 год 12.07.2012 року, в порядку, визначеному ст. 77 ГПК України.
Відповідача належним чином повідомлено про час, дату та місце проведення судового засідання за юридичними адресами, що підтверджено рекомендованим повідомлення про вручення поштового відкладення від 23.06.2012 року.
Публічне акціонерне товариство комерційний банк "ПРИВАТБАНК" звернулося до господарського суду з позовною заявою про стягнення з фермерського господарства "Еталон-Агро" заборгованість за договором б/н від 28.03.2011 року у сумі 35103,64 грн, що складається з 29156,69 грн (тіло кредиту та проценти), 5946,95 грн (пеня, комісія та штрафи).
Відповідач відзиву на позовну заяву та витребувані ухвалами суду документів не подав. Позовні вимоги ні по суті, ні по розрахунку не заперечив.
Справа розглядається на підставі ст. 75 ГПК України за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, обговоривши усі обставини справи, оцінивши подані сторонами докази, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
25.03.2011 року на підставі Заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитка печатки, фермерському господарству "Еталон-Агро" (клієнт) було відкрито публічним акціонерним товариством комерційний банк "ПРИВАТБАНК" (банк) поточний рахунок № 26006060743289, № 26059060712933 та картковий рахунок № 26045060066217.
Із змісту вказаної Заяви (розділ 1 "відкриття рахунку" ) вбачається, що клієнт підписуючи цю Заяву, погодився із Умовами та Правилами надання банківського ліміту, у тому числі Умовами та Правилами обслуговування та розрахунковими картками, розміщеними на сайті банку. Крім того, клієнт ознайомився з Тарифами банку, які разом із Заявою та карткою зі зразками підписів та відбитка печатки складаю Договір банківського обслуговування (далі-Договір).
Істотною умовою Договору між сторонами про банківське обслуговування було встановлення кредитного ліміту на поточний рахунок корпоративного клієнта, режим функціювання якого полягає в наступному: банк за наявності вільних грошових коштів здійснює обслуговування кредитного ліміту клієнта за рахунок кредитних коштів у межах ліміту, про розмір якого банк повідомляє клієнта на свій вибір або у письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку банка і клієнта (розділ 2 "зразки підписів та контактні дані"). Порядок встановлення, зміни ліміту, погашення заборгованості та розмір відсоткової ставки за користування кредитним лімітом регламентуються Умовами та Правилами надання банківських послуг і тарифами банку, що розміщенні в марежах Інтернет на відповідному сайті, які разом із анкетою - заявою клієнта складають Договір про банківське обслуговування (розділ 1 "відкриття рахунку").
На підставі вищевикладеного, суд вважає допустимою та такою, що відповідає чинному законодавству, форму укладення кредитного договору через визначення його істотних умов у заяві про відкриття поточного рахунку та затверджених банком Умов і Правил надання банківських послуг, які оприлюднені через сайт банку.
Строк користування кредитними коштами сторонами не обмежено.
Пунктом 3.18.1.1 договору встановлено, що кредитний ліміт на поточний рахунок (далі -Кредит) надається клієнту на поповнення оборотних коштів і здійснення його поточних платежів в межах кредитного ліміту (далі - Ліміт). Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через засоби зв'язку між клієнтом та банком. Банк здійснює обслуговування ліміту клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.
Відповідно до пунктів 3.18.1.3, 3.18.1.4 договору, кредит надається в обмін на зобов'язання клієнта по поверненню кредиту, сплаті відсотків та винагороди. При цьому банк не оплачує витрати клієнта у випадку надходження на його рахунок документів на примусове списання (стягнення) коштів, при забороні проведення операцій по рахунку.
Ліміт кредитування банком розраховується за внутрішньобанківською методикою на підставі даних про рух коштів по поточному рахунку, платоспроможності клієнта інших показників. Банк має право в односторонньому порядку змінити розмір ліміту кредитування (п.п. 3.18.1.5, 3.18.1.6 договору).
Згідно пунктів 3.18.1.11, 3.18.1.12 договору, періодом безперервного користування кредитом є період часу, протягом якого безперервно існувало дебетове сальдо на поточному рахунку. Цей період користування повинен складати не більше 35 днів. Для розрахунку відсотків за користування кредитним лімітом встановлюється диференційована процентна ставка, яка залежить від терміну існування непогашеного залишку по кредиту. Процентна ставка може бути змінена Банком у порядку, передбаченому цим розділом "Умов і Правил надання банківських послуг".
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених вказаним Кодексом.
За правилами статті 1054 Цивільного кодексу України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів (стаття 1056-1 ЦК України).
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 78 Цивільного кодексу України, який регулює правовідносини позики, якщо інше не встановлено параграфом 2 і не випливає із суті кредитного договору.
Статтею 509 Цивільного кодексу України передбачено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Загальні умови виконання господарських зобов'язань визначені статтею 193 Господарського кодексу України, згідно з якою суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Зазначена стаття узгоджується з приписами статті 526 Цивільного кодексу України, якою встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до частини 1 статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За твердженням позивача, він свої зобов'язання по договору про обслуговування кредитних лімітів на поточному рахунку виконав, що підтверджується меморіальними ордерами № 15ХК від 28-03-2011р. на суму 1000,00 грн та № ON40 від 23-05.2011р. на суму 39000,00 грн, наданою в судове засідання 12.07.2012 року, згідно з яких відповідачеві надано кредитний ліміт у розмірі 40000,00 грн.
Відповідач отримання кредитних коштів згідно вказаного ліміту не заперечив. Користування відповідачем кредитними коштами підтверджується також і випискою по банківському рахунку відповідача.
Як встановлено статтею 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У пункті 3.18.4. договору встановлено, що обнулити дебетове сальдо клієнт повинен у проміжок часу з 20-го по 25-те число місяця і за цей період ставка за користування кредитними коштами становить 0%.
За користування кредитними коштами протягом 90 днів з дати періоду, коли дебетове сальдо підлягало обнуленню, клієнт сплачує банку відсотки за користування кредитом у розмірі 24% річних починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню. Починаючи із 91 дня кредит вважається простроченим і відсотки за користування кредитом вже сплачуються за ставкою 48% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
За розрахунком позивача, станом на 21.03.2012 року дебетове сальдо по поточному рахунку відповідача становить 21870,14 грн, що складає заборгованість відповідача по тілу кредиту. Також Банк нарахував відповідачеві проценти за користування кредитними коштами в розмірі 48% річних в сумі 7286,55 грн за період з 27.04.2011 року по 21.03.2012 року.
Відповідач не надав суду доказів проведення повного розрахунку по тілу кредиту та відсотках. Станом на момент розгляду справи його заборгованість становить 29156,69 грн. з яких: 21 870,14 грн. - заборгованість по кредиту, та заборгованість по несплачених процентах в сумі 7286,55 грн за період з 27.04.2011 року по 21.03.2012 року. З огляду на вищенаведене господарський суд задовольняє позов в цій частині позовних вимог.
Також позивач просить стягнути з відповідача штраф за порушення умов кредитування в сумі 5946,95 грн . Дані вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступного.
Умовами п. 3.18.5.1 передбачена відповідальність сторін, зокрема п. 3.18.5.1 при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, останній сплачує пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла на період за який сплачується пеня.
У відповідності до пункту 3.18.5.2. при порушенні клієнтом будь-якого із зобов'язань про щомісячне надання банку балансу, звіту про фінансові результати, звіту про рух грошових коштів та інше (ця фінансова інформація подається не пізніше останнього числа місяця, наступного за звітним кварталом); інформування про цільове використання кредитних коштів (подається щомісячно у будь-якій формі); про судові рішення щодо стягнення з клієнта боргових зобов'язань, порушення справи про банкрутство; неповідомлення про зміни свого статусу, клієнт сплачує банку за кожний випадок порушення штраф у розмірі 2% від суми отриманого кредиту.
При порушенні клієнтом строків платежу за допомогою одного з грошових зобов'язань за кредитом, більш ніж на 30 днів, що спричинило за собою звернення банку в судові органи, клієнт сплачує штраф (п. 3.18.5.8 договору).
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання (частина 2 статті 549 Цивільного кодексу України). У разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг) (частина 4 статті 231 Господарського кодексу України).
За розрахунком позивача, який суд вважає вірним, загальний розмір штрафу складає 5946,95 грн, з яких:
комісія в т.ч. прострочена комісія - 717,66 грн (п. 3.18.1.17 договору);
пеня - 2605,31 грн за період з 15.09.2011 року по 21.03.2012 року (п. 3.18.5.1 договору);
штраф - 1000,00 грн (фіксована частина) (п. 3.18.5.2 договору);
штраф - 1623,98 грн - (відсоток від суми заборгованості) (п. 3.18.5.8 договору).
Відповідач не подав господарському суду доказів виконання своїх зобов'язань за вищевказаним кредитним договором в частині своєчасного повернення позивачу кредитних коштів та сплати відсотків за користування кредитом та доказів виконання вимог позивача.
Таким чином, не суперечить вимогам законодавства та відповідає умовам договору і підтверджується матеріалами справи правомірність нарахування позивачем відповідачеві штрафу на загальну суму 5946,95 грн, з яких:
комісія в т.ч. прострочена комісія - 717,66 грн (п. 3.18.1.17 договору);
пеня - 2605,31 грн за період з 15.09.2011 року по 21.03.2012 року (п. 3.18.5.1 договору);
штраф - 1000,00 грн (п. 3.18.5.2 договору);
штраф - 1623,98 грн - (п. 3.18.5.8 договору).
З урахуванням викладеного вище, виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, зокрема, позовні вимоги про стягнення з відповідача штрафу на загальну суму 5946,95 грн підлягають задоволенню.
Згідно статей 33, 34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу , господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи, обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Позивачем у справі дотримано зазначені вище процесуальні вимоги, відтак позовні вимоги господарським судом задовольняються в повному обсязі.
Згідно статті 49 Господарського процесуального кодексу України на відповідача у справі покладаються судові витрати на судовий збір повністю.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 33,34,44,49, 82-85, 116 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з фермерського господарства "ЕТАЛОН-АГРО", 28531, с. Олександрівка, Долинський район, Кіровоградська область , код ЄДРПОУ 33914404 на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк", 49094, м. Дніпропетровськ, вул.Набережна Перемоги, 50, адреса для листування: 25006, м.Кіровоград, вул.Преображенська,26/70, код ЄДРПОУ 14360570 заборгованість у сумі 35103,64 грн, що становить: 21 870,14 грн - заборгованість по кредиту; 7 286,55 грн - заборгованість по відсотках; 717,66 грн.- заборгованість з комісії; 2 605,31 грн - пеня, 1000,00 грн. - штраф (фіксована частина), 1623,98 грн. - штраф (відсоток від суми заборгованості), а також судовий збір в сумі 1609,50 грн.
Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили та направити стягувачу.
Згідно ч. 5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Повне рішення складено 17.07.2012 року.
Суддя Т. В. Макаренко
Суд | Господарський суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 12.07.2012 |
Оприлюднено | 26.07.2012 |
Номер документу | 25302632 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Кіровоградської області
Макаренко Т.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні