Справа № 1625/1297/12
2/1625/617/12.
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"13" липня 2012 р. Полтавський районний суд Полтавської області у складі :
головуючого -судді Гальченко О.О.,
при секретарі Вітренко С.С,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтава цивільну справу за позовом ПАТ «Банк «Київська Русь» до ОСОБА_1, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості та звернення стягнення на предмет іпотеки, -
В С Т А Н О В И В :
Представник позивача 13.03.2012 року звернув я до суду із позовом до відповідача про стягнення заборгованості та звернення стягнення на предмет іпотеки, посилаючись на те, що 28.03.2008 року між Акціонерним банком «Київська Русь»та гр. ОСОБА_1 було укладено кредитний договір № 877-01-08-2, відповідно до якого банк зобов»язався надати позичальнику кредит у сумі 52 000 грн., а позичальник повернути його разом з нарахованими відсотками.
Відповідно до п. 1.4. кредитного договору, відсоткова ставка по кредиту встановлюється в розмірі 21 % річних.
Банк свої зобов»язання виконав в повному обсязі, надавши позичальнику кредитні кошти, що підтверджується заявою на видачу готівки № авт/0170/ від 28.03.2008 р.
У рахунок забезпечення вимог по кредитному договору, позичальник уклав з банком договір іпотеки № 881-01 від 28.03.2008 року, посвідчений приватним нотаріусом Полтавського районного нотаріального округу ОСОБА_3 28.03.2008 року за реєстровим № 1586, за яким позичальник передав в іпотеку земельну ділянку площею 0,16 га. (кадастровий номер 5324084010:10:001:0071) в с. Терентіївка Полтавського району та області. Земельна ділянка належить позичальнику на підставі державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 638419, виданого 05.02.2008 року Новоселівською сільською Радою Полтавського району та області і зареєстрований в книзі записів державних актів на право власності на землю за № 010854600032.
Відповідно до п. 2.1. кредитного договору позичальник зобов»язаний погашати кредит в строк з 1-го по 20-те число відповідного місяця, згідно з графіком, визначеним п. 1.2. цього договору. Остаточне погашення кредиту здійснити не пізніше 28.03.2011 року.
Відповідно до п. 1.2. кредитного договору позичальник зобов»язується щомісячно, починаючи з квітня 2008 року по лютий 2011 року включно, сплачувати 1 445 грн., не пізніше 20-го числа кожного календарного місяця. Залишок суми в розмірі 1 425 грн. сплатити не пізніше 28.03.2011 року.
Згідно п. 2.4. кредитного договору позичальник зобов»язаний сплачувати банку відсотки за користування кредитом щомісячно, не пізніше 20-го числа місяця, наступного за місяцем, за який вони нараховані, а також, разом з повним погашенням кредиту за фактичну кількість днів користування кредитними коштами в місяці, в якому здійснюється погашення.
Відповідно до п. 2.10. кредитного договору у випадку порушення позичальником строків повернення кредиту, передбачених п.п. 1.2., 2.2. кредитного договору, позичальник зобов»язаний сплачувати банку штраф у розмірі 25 % від суми простроченого платежу за кожний випадок прострочення.
Згідно із п. 2.11. кредитного договору у випадку порушення позичальником строків сплати відсотків за користування кредитом, зазначених в п. 2.3. кредитного договору позичальник зобов»язаний сплачувати банку штраф у розмірі 25 % від суми прострочених відсотків за кожний випадок прострочення.
Відповідно до п.п. г) п. 3.1. банк має право вимагати дострокового повернення кредиту, про що письмово повідомити позичальника у випадках -утворення простроченої заборгованості за кредитом та/або відсотками щонайменше на один календарний місяць.
Відповідно до п. 5.1. договору іпотеки, у разі порушення основного зобов»язання або умов цього договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю письмову вимогу про усунення порушення.
Згідно п. 5.2. договору іпотеки, іпотекодержатель набуває права звернути стягнення на предмет іпотеки незалежно від настання строку виконання основного зобов»язання у разі настання одного з таких випадків :
- якщо у момент настання строку виконання основного зобов»язання або додатковими договорами до нього воно не буде виконано належним чином, а саме: при повному або частковому неповерненні кредиту (часткового платежу по кредиту) та/або при несплаті або частковій несплаті процентів та/або при несплаті або частковій несплаті штрафних санкцій у встановлені основним зобов»язанням строки;
- у випадку порушення іпотекодавцем обов»язків за цим договором та/або основним зобов»язанням та невиконання вимоги іпотекодержателя про дострокове виконання основного зобов»язання.
Відповідно до п.п. 5.4.2. договорів іпотеки, за вибором іпотекодержателя застосовується один із наведених нижче способів звернення стягнення на предмет іпотеки та задоволення вимог іпотеко держателя : у безспірному порядку на підставі виконавчого напису нотаріуса.
Відповідно до п. 8.4. договорів іпотеки, сторони дійшли згоди, що у разі внесення змін до основного зобов»язання щодо зміни строку дії кредитного договору, розміру процентів по кредиту (в тому числі при їх збільшенні) до цих договорів іпотеки зміни не вносяться, строк дії основного зобов»язання і розмір процентів у випадку звернення стягнення на предмет іпотеки підтверджуватиметься відповідними договорами про внесення змін до основного зобов»язання.
01.07.2008 року між позичальником та банком було укладено договір № 2768-01 про внесення змін до кредитного договору № 877-01-08-2 від 28.03.2008 року.
Відповідно до договору № 2768-01 про внесення змін, сторони вирішили п. 1.4. кредитного договору викласти в такій редакції: «відсоткова ставка по кредиту встановлюється в розмірі 23,5 % річних».
Станом на 13.03.2012 року заборгованість позичальника за кредитним договором № 877-01-08-2 від 28 березня 2008 року склала 84 163,79 грн., з яких :
- 40 299,43 грн. -фактична заборгованість по кредиту;
- 28 328,55 грн. -відсотки за користування кредитом;
- 8 737,23 грн. -штраф за прострочку погашення відсотків;
- 6 798,57 грн. -штраф за прострочку погашення кредиту.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про іпотеку», основне зобов»язання -зобов»язання боржника за договорами позики, кредиту, купівлі-продажу, лізингу, а також зобов»язання, яке виникає з інших підстав, виконання якого забезпечене іпотекою;
- іпотекодавець - особа, яка передає в іпотеку нерухоме майно для забезпечення виконання власного зобов»язання або зобов»язання іншої особи перед іпотекодержателем. Іпотекодавцем може бути боржник або майновий поручитель;
- майновий поручитель - особа, яка передає в іпотеку нерухоме майно для забезпечення виконання зобов»язання іншої особи-боржника;
- іпотекодержатель - кредитор за основним зобов»язанням.
Згідно із абз. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про іпотеку», іпотека - вид забезпечення виконання зобов»язання нерухомим майном, що залишається у володінні і користуванні іпотекодавця, згідно з яким іпотекодержатель має право в разі невиконання боржником забезпеченого іпотекою зобов»язання одержати задоволення своїх вимог за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими кредиторами цього боржника у порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до ч. 6 ст. 3 Закону України «Про іпотеку», у разі порушення боржником основного зобов»язання відповідно до іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити забезпечені нею вимоги за рахунок предмета іпотеки переважно перед іншими особами, права чи вимоги яких на передане в іпотеку нерухоме майно не зареєстровані у встановленому законом порядку або зареєстровані після державної реєстрації іпотеки. Якщо пріоритет окремого права чи вимоги на передане в іпотеку нерухоме майно виникає відповідно до закону, таке право чи вимога має пріоритет над вимогою іпотекодержателя лише у разі його/її виникнення та реєстрації до моменту державної реєстрації іпотеки.
Згідно ч. 1 ст. 7 Закону України «Про іпотеку», за рахунок предмета іпотеки іпотекодержатель має право задовольнити свою вимогу за основним зобов»язанням у повному обсязі або в частині, встановленій іпотечним договором, що визначена на час виконання цієї вимоги, включаючи сплату процентів, неустойки, основної суми боргу та будь-якого збільшення цієї суми, яке було прямо передбачене умовами договору, що обумовлює основне зобов»язання.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України «Про іпотеку», майновий поручитель несе відповідальність перед іпотекодержателем за невиконання боржником основного зобов»язання виключно в межах вартості предмета іпотеки.
Згідно ч. 1 ст. 12 Закону України «Про іпотеку», у разі порушення іпотекодавцем обов»язків, встановлених іпотечним договором, іпотекодержатель має право вимагати дострокового виконання основного зобов»язання, а в разі його невиконання - звернути стягнення на предмет іпотеки.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про іпотеку», у разі невиконання або неналежного виконання боржником основного зобов»язання іпотекодержатель вправі задовольнити свої вимоги за основним зобов»язанням шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки. Право іпотекодержателя на звернення стягнення на предмет іпотеки також виникає з підстав, встановлених ст.. 12 цього Закону.
Згідно ч. 3 ст. 33 Закону України «Про іпотеку», звернення стягнення на предмет іпотеки здійснюється на підставі рішення суду, виконавчого напису нотаріуса або згідно з договором про задоволення вимог іпотекодержателя.
Відповідно до п. 5.1. договору іпотеки, у разі порушення основного зобов»язання або умов цього договору іпотекодержатель надсилає іпотекодавцю письмову вимогу про усунення порушення. В цьому документі зазначається стислий зміст порушених зобов»язань, вимога про виконання порушеного зобов»язання у не менш ніж тридцяти денний строк та попередження про звернення стягнення на предмет іпотеки у разі невиконання цієї вимоги. Якщо протягом встановленого строку вимога іпотекодержателя залишається без задоволення, іпотекодержатель вправі розпочати звернення стягнення на предмет іпотеки.
27.01.2009 року до позичальника направлялася вимога про дострокове погашення кредитної заборгованості № 212, яку позичальник не виконав та проігнорував, тим самим надав банку здійснювати реалізацію в примусовому порядку.
Відповідно до п. 2.8. кредитного договору позичальник зобов»язаний повідомити банк про зміну місця проживання, роботи, прізвища, імені, по батькові, а також інших обставин, які можуть вплинути на виконання зобов»язань позичальника за цим договором, і надати засвідчені належним чином копії відповідних документів протягом 3-х днів з дати відповідних змін.
Згідно ч. 1 ст. 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
- місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік;
- місце проживання - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік.
Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, зобов»язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання.
Відповідно до ч. 6 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»особи, які перебувають більше одного місяця за межами адміністративно-територіальної одиниці, в якій зареєстроване їх місце проживання, і які мають невиконані майнові зобов»язання, накладені в адміністративному порядку чи за рішенням суду, або призиваються на дійсну військову службу і не мають відстрочки, або беруть участь у судовому процесі в будь-якій якості, зобов»язані зареєструвати місце перебування.
Відповідно до ч. 9 ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»при зміні місця проживання в межах адміністративно-територіальної одиниці, на яку поширюється повноваження органу реєстрації, особа, яка зареєструвала місце проживання, або її законний представник повинні письмово повідомити про це відповідний орган реєстрації протягом семи днів.
Згідно ст. 8 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні»реєстрація місця перебування здійснюється за заявою особи, яка зобов»язана подати її протягом семи днів після прибуття в місце перебування. При реєстрації місця перебування особи інформація про неї повідомляється до органу реєстрації за місцем проживання особи.
Також, 16.01.2012 року до відповідача за адресою місця реєстрації та останнього місця проживання направлялися вимоги банка щодо погашення заборгованості за вих. № 31/89 рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Дані вимоги відповідач не отримав у зв»язку із закінченням терміну зберігання. Таким чином, банк вважає, що відповідач навмисно ухиляється ознайомлюватися із даними вимогами, тим самим дає право позивачу на примусове стягнення боргу, так як за умовами кредитного договору та умов законодавства про реєстрацію місця проживання позичальник зобов»язаний повідомити відповідні органи у разі зміни місця проживання.
Вимогою банк попередив відповідача про наявну заборгованість за кредитним договором та надав термін у десятиденний строк здійснити повне погашення заборгованості. Також, банк роз»яснив, що у випадку невиконання даних вимог, після спливу тридцяти днів з моменту отримання вимоги, банк має право на здійснення початку процедури звернення стягнення на іпотечне майно.
Згідно зі ст. 525 та 526 ЦК України зобов»язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов»язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов»язковим для виконання сторонами.
Згідно ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов»язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов»язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ч. 1 ст. 1056-1 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.
Згідно ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов»язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов»язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов»язку.
Відповідно до ст. 572 ЦК України, в силу застави кредитор (заставодержатель) має право у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов»язання, забезпеченого заставою, одержати задоволення за рахунок заставленого майна переважно перед іншими кредито рами цього боржника, якщо інше не встановлено законом (право застави).
Згідно ч. 1 ст. 575 ЦК України, іпотекою є застава нерухомого майна, що залишається у володінні заставодавця або третьої особи.
Відповідно до ст. 589 ЦК України, у разі невиконання зобов»язання, забезпеченого заставою, заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави. За рахунок предмета застави заставодержатель має право задовольнити в повному обсязі свою вимогу, що визначена на момент фактичного задоволення, включаючи сплату процентів, неустойки, відшкодування збитків, завданих порушенням зобов»язання, необхідних витрат на утримання заставленого майна, а також витрат, понесених у зв'язку із пред»явленням вимоги, якщо інше не встановлено договором.
Отже, із вищевикладеного треба зробити висновок, що відповідач перед ПАТ «Банк «Київська Русь»має заборгованість по кредитному договору № 877-01-08-2 від 28.03. 2008 року у розмірі 84 163,79 грн., яка підтверджується розрахунком заборгованості станом на 13.03.2012 року та банківськими виписками з рахунку позичальника, тому банк в примусовому порядку вимушений звернутися до суду із позовною заявою про звернення стягнення на іпотечне майно.
Згідно ч. 1 ст. 39 Закону України «Про іпотеку» у разі задоволення судом позову про звернення стягнення на предмет іпотеки у рішенні суду зазначаються :
- загальний розмір вимог та всі його складові, що підлягають сплаті іпотекодержателю з вартості предмета іпотеки;
- опис нерухомого майна, за рахунок якого підлягають задоволенню вимоги іпотекодержателя;
- заходи щодо забезпечення збереження предмета іпотеки або передачі його в управління на період до його реалізації, якщо такі необхідні;
- спосіб реалізації предмета іпотеки шляхом проведення прилюдних торгів або застосування процедури продажу, встановленої ст. 38 цього Закону;
- пріоритет та розмір вимог інших кредиторів, які підлягають задоволенню з вартості предмета іпотеки;
- початкова ціна предмета іпотеки для його подальшої реалізації.
Відповідно до п.п. 5.4.3.2. договору іпотеки, звернення стягнення здійснюється шляхом продажу іпотекодержателем від свого імені предмету іпотеки будь-якій особі на підставі договору купівлі-продажу у порядку, встановленому ст. 38 Закону України «Про іпотеку» за ціною, що буде встановлена відповідно до висновку незалежного експерта-суб'єкта оціночної діяльності, або за згодою між іпотекодавцем та іпотекодержателем.
Таким чином, у вимогах про початкову ціну продажу, банк у своїх вимогах прохає звернення стягнення проводити за ціною, що буде встановлена незалежним експертом -суб»єктом оціночної діяльності на момент продажу, шляхом проведення прилюдних торгів в рамках Закону України «Про виконавче провадження».
У зв»язку зі змінами в чинному законодавстві України, а саме Законі України «Про акціонерні товариства», протоколом Загальних зборів АБ «Київська Русь»№ 02/11 від 27.04.2011 року прийнято рішення про зміну найменування Акціонерного банку «Київська Русь»на Публічне акціонерне товариство «Банк «Київська Русь»(скорочена назва ПАТ «Банк «Київська Русь»). Зміни до Статуту товариства зареєстровані державним реєстратором 12.05.2011 року. Відповідно до. п. 1.5. Статуту товариства -Банк є правонаступником Акціонерного банку Київська Русь, який було створено як закрите акціонерне товариство згідно з Установчим договором про створення та діяльність Акціонерного банку «Київська Русь» від 25.03.1996 року і вперше зареєстровано Національним банком України 1996 року за № 258.
Отже, ПАТ «Банк «Київська Русь»є правонаступником за всіма правами та обов»язками АБ «Київська Русь».
Відповідно до ч. 1 ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно статті 114 ЦПК України «Виключна підсудність», ч. 1 передбачено, що позови, які виникають з приводу нерухомого майна, пред»являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Прохали стягнути з ОСОБА_1 на користь Публічного акціонерного товариства «Банк «Київська Русь»( 04071, м.Київ, вул.Хорива, 11А код ЄДРПОУ 24214088, МФО 319092 р/р 3739696940) суму заборгованості за кредитним договором № 877-01-08-2 від 28.03.2008 року в розмірі 84 163,79 грн., з яких: фактична заборгованість по кредиту - 40 299,43 грн., відсотки за користування кредитом - 28 328,55 грн., штраф за прострочку погашення відсотків - 8 737,23 грн., штраф за прострочку погашення кредиту 6 798,57 грн.
Для погашення заборгованості за кредитним договором № 877-01-08-2 від 28 березня 2008 року в розмірі 84 163,79 грн. (вісімдесят чотири тисячі сто шістдесят три гривні 79 коп.) звернути стягнення на предмет іпотеки - земельну ділянку площею 0,16 га. (кадастровий номер 5324084010:10:001:0071), що знаходиться : с. Терентіївка Полтавського району та області відповідно до договору іпотеки № 881-01 від 28.03.2008 року , що належить ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 638419, виданого 05.02.2008 року Новоселівською сільською Радою Полтавського району Полтавської області та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 010854600032.
Звернення стягнення на предмет іпотеки здійснювати шляхом проведення прилюдних торгів за початковою ціною, що буде встановлена незалежним експертом -суб»єктом оціночної діяльності на момент продажу нерухомого майна.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Банк «Київська Русь» суму сплаченого судового збору за подання позовної заяви в розмірі 841,64 грн.
В ході розгляду справи судом згідно ухвали від 28.05.2012 року було залучено до участі у справі в якості співвідповідача - дружина позивача ОСОБА_2 ( а. с. 59 ).
В судове засідання сторони не з»явилися. Представник позивача - ОСОБА_4 ( а. с. 35 ), надавши суду заяву про розгляд справи в його відсутності, позов підтримав, не заперечував щодо заочного винесення рішення по справі ( а. с. 82 ).
Відповідачі, будучи належним чином повідомленими в засідання не з»явилися, про що в матеріалах справи маються підтвердження у вигляді поштових повідомлень з відмітками пошти про не проживання даного адресата за вказаною адресою ( а. с. 53-57, 61-71, 77-79 ), тому судом було дано оголошення в пресу щодо належного повідомлення відповідачів ( а. с. 72, 80, 81 ). Від них не надійшло повідомлення про причини неявки. Тому, суд, вважає за можливе розгляд даної справи по суті у відсутності не з»явившихся, належно повідомлених сторін по наявним матеріалам справи в заочному порядку відповідно до ст. 224, 169 ч. 4 ЦПК України.
Судом встановлено всі обставини, на які позивач послався в позові і вони доводяться матеріалами справи на а. с. 10 - 31.
Суд, дослідивши докази, якими обґрунтовується позов, вважає, що позов підлягає задоволенню із підстав вказаних у позові відповідно до ст. 589, 590 ЦПК України, так як заставодержатель набуває право звернення стягнення на предмет застави у разі не виконання зобов»язання забезпеченого заставою і звернення стягнення на предмет застави здійснюється за рішенням суду. А також відповідно до вимог ст. 24 - 26 Закону України «Про забезпечення вимог кредиторів та реєстрацію обтяжень».
Керуючись ст. 27, 31, 208, 214, 215, 218, 294 ЦПК України, ст. 526, 554, 610, 611, 651 ЦК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов -задовольнити частково.
Звернути стягнення для погашення заборгованості за кредитним договором № 877-01-08-2 від 28.03.2008 року в розмірі 84 163,79 грн. станом на 13.03.2012 року, укладений між ОСОБА_1 та ПАТ «Банк «Київська русь» на предмет іпотеки - земельну ділянку площею 0,16 га. (кадастровий номер 5324084010:10:001:0071), розташовану в с. Терентіївка Полтавського району та області, відповідно до договору іпотеки № 881-01 від 28.03.2008 року , що належить ОСОБА_1 на підставі Державного акту на право приватної власності на земельну ділянку серії ЯЕ № 638419, виданого 05.02.2008 року Новоселівською сільською Радою Полтавського району та області та зареєстрований в Книзі записів державних актів на право власності на землю за № 010854600032 шляхом проведення прилюдних торгів за початковою ціною, що буде встановлена незалежним експертом -суб»єктом оціночної діяльності на момент продажу нерухомого майна.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ПАТ «Банк «Київська Русь»понесені судові витрати в розмірі 841,64 грн.
В решті вимог відмовити як безпідставних.
Заява про перегляд заочного рішення може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення надруковано суддею в нарадчій кімнаті та є оригіналом.
Суддя: О. О. Гальченко
Суд | Полтавський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 13.07.2012 |
Оприлюднено | 31.07.2012 |
Номер документу | 25306250 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський районний суд Полтавської області
Гальченко О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні