ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
24 травня 2012 р. Справа №2а-3092/12/0170/26
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Петренко В.В., за участю секретаря Асєєвої Л.О., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу
Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим
до Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2
про спонукання до виконання певних дій,
за участю представників сторін:
від позивача - не з'явився;
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи - не з'явився.
Суть спору: Сімферопольська районна державна адміністрація АР Крим звернулось до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим про зобов'язання Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим провести державну реєстрацію угоди (договору) від 17.01.2012 року, укладену Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим з гр. ОСОБА_2 про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, що розташована на території Перовської сільської ради АР Крим, кадастровий номер якого 0124785400-17-001-0216; зобов'язання Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим скасувати запис в Книзі записів реєстрації державних актів на прав власності на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, що розташована на території Перовської сільської ради АР Крим, кадастровий номер якого 0124785400-17-001-0216,у відношенні гр. ОСОБА_2
Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі заяви ОСОБА_2 про добровільну відмову на користь держави від права власності на земельну ділянку Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК було прийнято розпорядження від 24.11.2011 року № 2371-р. «Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку». На виконання вимог закону та на підставі прийнятого розпорядження між Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК та ОСОБА_2 була укладена угода про передачу права власності на земельну ділянку, посвідчена нотаріально 17.01.2012 року приватним нотаріусом Хоменко Ю.В., реєстровий номер № 30. Враховуючи прийняте розпорядження та нотаріально посвідчену угоду про передачу права власності на земельну ділянку, позивач вважає, що у відповідності до вимог Порядку ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 09.09.2009 року № 1021, запис про державну реєстрацію документа, що посвідчує право на земельну ділянку, в розділі Книги записів у паперовому вигляді підлягає скасуванню. Крім того, на думку позивача, державній реєстрації підлягає угода від 17.01.2012 року про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації в АРК права власності на земельну ділянку.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 26.03.2012 року відкрито провадження у справі, закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача ОСОБА_2.
Сторони явку своїх представників у судове засідання 24.05.2012 року не забезпечили.
До дня розгляду справи від позивача надійшло клопотання про розгляд справи у відсутність його представника.
Відповідач явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином - поштовою кореспонденцією. Відповідач заперечень на адміністративний позов не надав, про причини неявки суду не повідомив, клопотання про відкладення розгляду справи або про розгляд справі у відсутність його представника не надсилав.
До дня розгляду справи від третьої особи надійшло клопотання про визнання позовних вимог та про розгляд справи у відсутність його представника.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з'ясування обставин по справі, суд вважає можливим на підставі статті 128 КАС України розглядати справу за відсутністю представників сторін та третьої особи, повідомлених належним чином про дату, час та місце розгляду справи.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
На підставі заяви ОСОБА_2 про добровільну відмову на користь держави від права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, розташовану на території Перовської сільської ради АРК, кадастровий номер 0124785400-17-001-0216, Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК прийнято розпорядження «Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку» від 24.11.2011 року № 2371-р (а.с.6).
У подальшому, на підставі прийнятого розпорядження між Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК та ОСОБА_2 була укладена угода про передачу права власності на земельну ділянку, посвідчена нотаріально 17.01.2012 року приватним нотаріусом Хоменко Ю.В., реєстровий номер № 153 (а.с.7).
Листом від 28.02.2012 року 468/10-02-2 Управління Держкомзему в Сімферопольському районі АРК повідомило про необхідність у судовому порядку вирішити питання щодо скасування запису про державну реєстрацію права власності на земельну ділянку (а.с.10).
Перевіряючи законність та обґрунтованість позивних вимог, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно.
Тому вирішуючи справу стосовно позовних вимог позивача щодо законності дій відповідача, який є суб'єктом владних повноважень, суд зобов'язаний перевірити, чи здійснено такі дії на підставі закону в межах повноважень, безсторонньо та добросовісно.
Предметом спору по справі є фактична відмова Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим вчинити дії щодо скасування запису про державну реєстрацію документу, що посвідчує право на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, розташовану на території Перовської сільської ради АРК, кадастровий номер 0124785400-17-001-0216, що зареєстрована в Книзі записів реєстрації державних актів на прав власності, та здійснити дії щодо реєстрації угоди (договору) про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації в АРК права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, розташовану на території Перовської сільської ради АРК, кадастровий номер 0124785400-17-001-0216.
Відповідно до ст.ст. 13, 14 Конституції України земля та її надра є об'єктами права власності українського народу.
Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією України та іншими нормативно-правовими актами.
Статтею 142 Земельного кодексу України передбачено право громадян - власників земельних ділянок добровільно відмовитися від права власності на земельну ділянку на користь держави шляхом подання відповідної заяви до органу влади.
Орган виконавчої влади в разі згоди на отримання права власності на земельну ділянку укладає угоду про передачу права власності на земельну ділянку.
Угода про передачу права власності на земельну ділянку підлягає нотаріальному посвідченню та державній реєстрації.
Статтею 140 Земельного кодексу України визначено, що добровільна відмова власника від права власності на земельну ділянку є підставою для припинення права власності на нього.
Відповідно до ст. 125 ЗК України встановлено, що право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Частиною 2 ст. 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою; б) свідоцтвом про право на спадщину.
При набутті права власності на земельну ділянку на підставі документів, визначених частиною другою цієї статті, державний акт на право власності на земельну ділянку, що відчужується, долучається до документа, на підставі якого відбувся перехід права власності на земельну ділянку, в кожному такому випадку відчуження земельної ділянки. На державному акті про право власності на земельну ділянку нотаріус, який посвідчує (видає) документ, та орган, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обмежень, роблять відмітку про перехід права власності на земельну ділянку із зазначенням документа, на підставі якого відбувся такий перехід (ч. 6 ст. 126 Земельного кодексу України).
Згідно статті 202 Земельного кодексу України державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель. Державний реєстр земель складається з двох частин:
а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок;
б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку.
Статтею 204 Земельного кодексу України визначено, що державний земельний кадастр ведеться уповноваженим органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів. Порядок ведення державного земельного кадастру встановлюється законом.
З матеріалів справи вбачається, що згідно із заявою ОСОБА_2 Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК прийнято розпорядження «Про згоду на отримання права власності на земельну ділянку» від 24.11.2011 року № 2372-р., на підставі якого була нотаріально посвідчена угода між Сімферопольською райдержадміністрацією в АРК та ОСОБА_2 про передачу права власності на земельну ділянку.
А відтак, враховуючи наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, розташовану на території Перовської сільської ради АРК, кадастровий номер 0124785400-17-001-0216, ОСОБА_2 було припинено у встановленому законом порядку.
Порядок скасування записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку встановлений Порядком ведення Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 9 вересня 2009 року X 1021 (надалі - Порядок №1021).
Відповідно до п.1 Порядку № 1021 цей Порядок визначає процедуру ведення за формою згідно з додатком Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі (далі - Книга записів) - документа суворого обліку, який є власністю держави і складовою частиною державного реєстру земель та містить відомості про зареєстровані державні акти на право власності на земельну ділянку, на право постійного користування земельною ділянкою та договори оренди (суборенди) землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок.
Згідно п. 2 Порядку № 1021 облік книг записів ведеться відповідно до Інструкції про порядок обліку, зберігання і використання документів, справ, видань та інших матеріальних носіїв інформації, які містять конфіденційну інформацію, що є власністю держави, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 27.11.1998 року № 1893.
Територіальний орган Держкомзему забезпечує зберігання книг записів з метою запобігання їх викраденню, втраті, знищенню або пошкодженню. Відповідальність за організацію зберігання книг записів несе керівник територіального органу Держкомзему згідно із законодавством. Книги записів зберігаються довічно, знищення або вилучення частини Книги записів забороняється. Організація виготовлення та постачання книг записів покладається на Держкомзем.
Пунктом 2 Порядку №1021 також передбачено, що записи до розділів Книги записів вносяться при видачі документа, що посвідчує право на земельну ділянку, якими є державний акт на право власності на земельну ділянку, державний акт на право постійного користування земельною ділянкою, договір оренди землі, договір суборенди землі та договір про внесення змін до договорів оренди та суборенди землі.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1021 Поземельна книга відкривається та ведеться на кожну земельну ділянку:
- у паперовому вигляді - територіальними органами Держкомзему;
- в електронному вигляді - операторами - структурними підрозділами державного підприємства «Центр державного земельного кадастру», яке є адміністратором автоматизованої системи державного земельного кадастру, які мають доступ та вносять відомості до автоматизованої системи державного земельного кадастру (далі - автоматизована система), формують з її використанням аркуші Поземельної книги та аркуші витягів з неї, перевіряють результати робіт із землеустрою в електронному вигляді, дані про які містяться в файлі обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).
Відповідно до 14. Порядку № 1021 у разі здійснення нотаріусом у встановленому законом порядку відмітки про перехід права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину вносяться відомості до розділу 3 Поземельної книги «Земельна ділянка. Права власності, постійного користування». Дата внесення відомостей є датою державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку.
Пунктом 27 та 28 Порядку № 1021 передбачено, що запис у Поземельній книзі скасовується (поновлюється) посадовою особою територіального органу Держкомзему на підставі рішення суду. Скасування (поновлення) запису здійснюється шляхом внесення до автоматизованої системи відомостей про скасування (поновлення) із зазначенням дати та підстави скасування (поновлення), посади, прізвища та ініціалів посадової особи, яка скасувала (поновила) запис, та формування з використанням автоматизованої системи нових аркушів Поземельної книги, що засвідчується підписом посадової особи та скріплюється печаткою територіального органу Держкомзему.
Таким чином, враховуючи укладену угоду про передачу права власності на земельну ділянку та наведені норми діючого законодавства, суд дійшов висновку про існування підстав для задоволення позову.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 98,160-163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити.
2. Зобов'язати Управління Держкомзему в Сімферопольському районі АРК провести державну реєстрацію угоди (договору) від 17.01.2012 року, укладену Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим з гр. ОСОБА_2 про передачу Державі в особі Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, що розташована на території Перовської сільської ради АР Крим, кадастровий номер якого 0124785400-17-001-0216.
3. Зобов'язати Управління Держкомзему у Сімферопольському районі АР Крим скасувати запис про державну реєстрацію за ОСОБА_2 права власності на земельну ділянку НОМЕР_1 в лоті № 9, загальною площею 0,7815 га, що розташована на території Перовської сільської ради АР Крим, кадастровий номер якого 0124785400-17-001-0216, що здійснений в Книзі записів реєстрації державних актів на прав власності на земельну ділянку.
4. Стягнути на користь Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим з Державного бюджету судовій збір у сумі 32,19 грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Петренко В.В.
Суд | Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 24.05.2012 |
Оприлюднено | 22.08.2012 |
Номер документу | 25345610 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Петренко В.В.
Адміністративне
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим
Петренко В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні