номер провадження справи 32/51/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18.07.12 Справа № 5009/2528/12
Суддя Колодій Н.А.
за позовом: Концерну "Міські теплові мережі" в особі філії концерну "Міські теплові мережі" Орджонікідзевського району (69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; 69057, м. Запоріжжя, вул. Адм. Нахімова, 4)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "Марс" (69057, м. Запоріжжя, вул. Яценка, 1)
про стягнення основного боргу в розмірі 7519,76 грн., 3% річних - 48,63грн., та пені - 199,81 грн.
Представники сторін:
від позивача: Білозерська К.О., довіреність № 1924/27 від 10.04.2012р.
від відповідача: не з'явився
СУТНІСТЬ СПОРУ:
03.07.2012 р. до господарського суду Запорізької області звернувся Концерн "Міські теплові мережі" в особі Філії Концерну "Міські теплові мережі" Орджонікідзевського району м. Запоріжжя з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Марс" про стягнення 7519,76 грн. основного боргу за використану теплову енергію за договором купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді № 201406 від 01.12.2006 р., 3% річних -48,63грн. та пені - 199,81 грн.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 03.07.2012 р. позовну заяву прийнято до розгляду, судове засідання призначено на 18.07.2012 р.
Позивач до початку судового засідання 18.07.2012 р. надав заяву, якою уточнив та зменшив розмір позовних вимог. Повідомив суду, що відповідач після звернення позивача до суду - 13.07.2012 р. погасив частину заборгованості в сумі 540,00грн., на момент розгляду справи в суді основна заборгованість складає 6979,76грн. Позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму основного боргу за поставлену теплову енергію у сумі 6979,76 грн., 3% річних -48,63грн., та пені - 199,81грн.
Заява відповідає вимогам ст. 22, 28 ГПК України та задовольняється судом.
Відповідач заявлені позовні вимоги не спростував, відзиву на позов суду не надав, представник відповідача в судове засідання 18.07.2012р. за викликом не з'явився. Про причини неявки суд не повідомив.
Згідно п. 3.6 Роз'яснення президії Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 р. № 02-5/289 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України" з наступними змінами та доповненнями, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Неявка представника відповідача не перешкоджала вирішенню спору.
У судовому засіданні 18.07.2012 р., розгляд справи закінчений, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Справа розглянута в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами та без застосування засобів технічної фіксації судового процесу.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
01.12.2006 року концерн "Міські теплові мережі" в особі філії концерну "Міські теплові мережі" Орджонікідзевьского району (надалі -позивач) та товариством з обмеженою відповідальністю "Марс" (надалі -відповідач, споживач) уклали договір № 201406 купівлі-продажу теплової енергії в гарячій воді (далі -договір) .
За вказаним вище договором, позивач взяв на себе зобов'язання відпустити теплову енергію в гарячій воді відповідачу, а відповідач зобов'язався прийняти та оплатити її вартість за діючими тарифами (цінами) в терміни та порядку, встановленими умовами цього договору та додатками до договору, що є його невід'ємними частинами (п.1.1. договору).
Згідно п.п. 6.2, 6.3, 6.4. договору розрахунковим періодом є календарний місяць. Підставою для розрахунків споживача з теплопостачальною організацією є рахунок та акт приймання-передачі. Споживач зобов'язаний до 20 числа місяця, наступного за розрахунковим, перерахувати на розрахунковий рахунок теплопостачальної організації суму заборгованості за спожиту теплову енергію. Споживач має право робити передоплату.
Пунктами 6.7., 6.7.1. договору встановлено, що споживач з 10 по 12 число місяця, наступного за розрахунковим, повинен отримати від відповідача за адресою: вул. Адм. Нахімова, 4, документи за розрахунковий період: рахунок-фактуру, акт приймання-передачі теплової енергії; податкову накладну (платникам ПДВ). Отриманий акт приймання передачі теплової енергії споживач повинен підписати, оформити належним чином та повернути на адресу позивача протягом п'яти днів з дати отримання. Датою отримання акту вважається: при отриманні нарочним -дата вручення представнику відповідача; при направлені поштовим листом - дата зазначена у відбитку поштового штемпеля на документі, що зроблений поштовим відділенням та підтверджує відправлення, з урахуванням поштового пробігу документа (по місту -з дні, по області -5 днів, по Україні -7 днів).
Частиною 1 п. 6.7.2. договору встановлено, що у разі неотримання теплопостачальної організації підписаного акту приймання-передачі, або обґрунтованих заперечень в його підписанні, у термін, встановлений п. 6.7.1. договору, акт підписується теплопостачальною організацією з позначенням про відмову у підписанні його споживачем, та оформленим таким чином акт вважається погодженим і є підставою для проведення остаточних розрахунків за зазначений в ньому розрахунковий період.
Відповідачу за період з липня по вересень 2011 р. з січня по березень 2012 р. відпускалася теплова енергія, що підтверджується актами приймання передачі теплової енергії, на загальну суму 8155,51 грн. Відправка позивачем відповідачу зазначених актів підтверджується реєстрами відправлених рахунків, які містяться у матеріалах справи. Позивач виконав свої зобов'язання належним чином. Відповідач вартість отриманої теплової енергії за вказаний період сплатив частково, внаслідок чого за ним склалася заборгованість в сумі 7519,76 грн.
Згідно зі ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 193 ГК України господарські зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Аналогічний припис містить ст. 526 ЦК України.
За договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами. (ст. 714 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події.
Порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Приписами ст. 629 ЦК України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Факт порушення відповідачем умов договору та факт несплати вартості отриманої теплової енергії в гарячій воді за період з липня по вересень 2011 р. з січня по березень 2012р., підтверджується матеріалами справи.
18.07.2012 р. позивач надав суду заяву з документальним підтвердженням того, що відповідач після звернення позивача до суду, сплатив частину основного боргу в сумі 540,00грн. Позивач просить суд стягнути з відповідача на користь позивача суму основного боргу за поставлену теплову енергію у сумі 6979,76 грн., 3% річних -48,63грн., та пені - 199,81грн.
Оцінивши надані докази та норми чинного законодавства суд вважає, що вимоги позивача в частині стягнення суми основного боргу підлягають задоволенню частково, в розмірі 6979,76грн., в іншій частині основного боргу провадження по справі підлягає припиненню у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Крім того, позивач просив суд стягнути з відповідача 3 % річних за весь період порушення грошових зобов'язань в розмірі 48,63грн. та пені 199,81грн.
Відповідно до ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо іншій розмір процентів не встановлений договором або законом.
Три відсотки річних - є платою за користування коштами, які не були своєчасно сплачені боржником. Вказана правова позиція викладена в інформаційному листі Верховного Суду України № 3.2-2005 від 15.07.2005 року.
Розглянувши вимоги позивача в частині стягнення 3% річних, суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково, у зв'язку з наступним.
Згідно проведеному судом розрахунку, розмір відсотків на заявлену позивачем суму боргу складає 43,94грн. Таким чином позовні вимоги в частині стягнення 3% річних слід задовольнити в розмірі 43,94грн., а врешті відмовити як необґрунтовано заявлені.
Також позивач просив суд стягнути з відповідача 199,81 грн. пені за період часу з липня 2011 р. по березень 2012р.
Відповідно до ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно з положеннями ст.ст. 1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочення платежу пеню, в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла в період, за який сплачується пеня.
Згідно з положеннями ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.
Згідно п. 7.2.8 Договору Споживач несе відповідальність за несплату або несвоєчасну оплату за теплову енергію -пеня в розмірі 0,5% від суми прострочення платежу за кожен день прострочення по день фактичної оплати, але не більше суми обумовленої чинним законодавством.
Приписами статті 223 ГК України передбачено, що при реалізації в судовому порядку відповідальності за правопорушення у сфері господарювання застосовуються загальний та скорочені строки позовної давності, передбачені Цивільним кодексом України. Статтею 258 ЦК України встановлені спеціальні строки позовної давності в один рік в частині стягнення неустойки (штрафу, пені). Відповідно до п. 6 ст. 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано. Згідно із ст. ст. 252, 253 ЦК України, строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами. Термін визначається календарною датою або вказівкою на подію, яка має неминуче настати. Перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок. Таким чином, стаття 232 Господарського Кодексу України передбачає, за який період може бути нарахована пеня, статті 252, 253 визначають загальний порядок обчислення строків, а стаття 258 ЦК України передбачає, що з позовом про стягнення неустойки (штрафу, пені) можливо звернутися в суд протягом року.
З огляду на зазначені норми права, перевіривши наданий позивачем розрахунок суми пені, суд заявлені вимоги позивача в частині стягнення суми пені задовольняє частково в розмірі 176,13грн., в решті слід відмовити як необґрунтовано заявлені вимоги.
Судові витрати згідно ст. 49 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 46, 47-1, 49, 80 п.1 1 , 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити частково.
1. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Марс" (69057, м. Запоріжжя, вул. Яценка, 1, п/р 26006301300080 у Орджонікідзевському відділення АК ПІБ, МФО 313333, ЄДРПОУ 13607293) на користь концерну "Міські теплові мережі" в особі філії концерну "Міські теплові мережі" Орджонікідзевьского району (юридична адреса: 69091, м. Запоріжжя, бул. Гвардійський, 137; фактична адреса: 69057, м. Запоріжжя, вул. Адм. Нахімова, 4, поточний рахунок зі спеціальним режимом використання № 26030301001951 у Філії -Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України», МФО 313957, код ЄДРПОУ 32121458) 6979 (шість тисяч дев'ятсот сімдесят дев'ять) грн. 76 коп. основного боргу, 43 (сорок три) грн. 94 коп. 3% річних, 176 (сто сімдесят шість) грн. 13 коп. пені та 1609 (одна тисяча шістсот дев'ять) грн. 50 коп. судового збору. Видати наказ.
2. В частині стягнення 540,00 грн. основного боргу провадження у справі припинити.
Суддя Н.А. Колодій
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підпису.
Рішення оформлено і підписано, згідно із вимогами ст. 84 ГПК України, 23.07.2012 р.
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2012 |
Оприлюднено | 26.07.2012 |
Номер документу | 25364273 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Колодій Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні