ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18.07.2012Справа №5002-26/1760-2012
За позовом Публічного акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк»,
м. Донецьк
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Реале», м. Сімферополь АР Крим
про стягнення 249313,33 грн.
Суддя Медведчук О.Л.
Представники:
від позивача - Анікін Д.В., представник за довіреністю №969 від 16.03.2011 р.,
від відповідача - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ: Публічне акціонерне товариство «Перший український міжнародний банк» звернувся до Господарського суду Автономної Республіки Крим з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Реале» суми основної заборгованості за кредитним договором №102-09/КР-SEL від 21.08.2009р. в розмірі 194788,37 грн, заборгованості по відсотках за користування кредитом, нараховану станом на 15.05.2012 р. у розмірі
26767,91 грн, заборгованості за нарахованою пенею за порушення строків виконання зобов'язань з повернення кредиту та сплати відсотків за користування кредитом, нараховану станом на 15.05.2012 р. у розмірі 27757,05 грн, всього 249313,33 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем договірних зобов'язань при виконанні кредитного договору в частині своєчасного та належного погашення кредиту.
Відповідач жодного разу у судове засідання не з'явився, явку представника не забезпечив, про причини неявки не повідомив, вимоги суду щодо надання письмового відзиву на позов із документальним обґрунтуванням своїх заперечень, не виконав. Про день, час та місце розгляду справи був повідомлений за адресою вказаній у позовній заяві, що відповідає адресі зазначеній у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України, відповідач жодного разу в судове засідання не з'явився, явку представника не забезпечив, про причини неявки не повідомив, вимоги суду щодо надання письмового відзиву на позов із документальним обґрунтуванням, не виконав.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд
встановив:
21.08.2009 р. між Публічним акціонерним товариством «Перший український міжнародний банк» - Банком та Товариством з обмеженою відповідальністю «Реале» - Позичальником укладений кредитний договір №102-09/КР-SEL.
Відповідно до п.1.1. статті 1 даного договору, передбачених цим договором Банк зобов'язується надати Позичальнику Кредит у розмірі 253000 гривень, а Позичальник зобов'язується прийняти Кредит, використати його за цільовим призначенням, сплатити Плату за Кредит та повернути Банку Кредит в повному обсязі в порядку та у строки, обумовлені цим Договором.
Згідно з п. 6.1. договору кредиту, Позичальник зобов'язується повернути Кредит в повному обсязі не пізніше 25.07.2010 р. відповідно до наведеного в договорі графіку.
Статтею 7 договору встановлена плата за кредит та положеннями якої передбачено наступне.
За користування Кредитом Позичальник зобов'язаний сплатити Банку відповідну плату в порядку і на умовах, обумовлених нижче, а саме:
Проценти за користування Кредитом нараховуються Банком за ставкою у розмірі 28,0% річних (із розрахунку 365 днів на рік).
Період нарахування процентів складає календарне число днів. Датою закінчення періоду нарахування процентів є перший Банківський день після 24 числа (без його урахування) або день, що передує даті повернення Кредиту, а початком - дата надання Кредиту та/або перший банківський день після 24 числа (з його урахуванням).
Проценти нараховуються щоденно на фактичну суму і за весь час користування Кредитом.
Нараховані проценти повинні сплачуватися Позичальником, щомісячно не пізніше 1 Банківського дня, наступного за 24 числом кожного місяця.
У випадку невиконання чи неналежного виконання/ненастання недотримання з будь - яких підстав (в т.ч. форс - мажорного характеру) зобов'язань/умов, встановлених п.п. 10.3.6.4. цього договору, починаючи з першого дня такого невиконання чи неналежного виконання /ненастання/недотримання зобов'язань умов, проценти за користування Кредитом збільшуються на 5,0% процентів річних за кожний випадок невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання і будуть нараховуватися Банком за такою підвищеною ставкою до тієї дати, коли зазначені зобов'язання /умови будуть виконані/дотримані належним чином/настануть.
У випадку невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання з будь - яких підстав (в т.ч. форс - мажорного характеру) зобов'язань/умов, встановлених п.п. 10.3.6.1. та п.п. 10.3.6.5. цього Договору, починаючи з першого дня такого невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання зобов'язань/умов, проценти за користування Кредитом збільшуються на 2,0% проценти річних за кожний випадок невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання і будуть нараховуватися Банком за такою підвищеною ставкою до тієї дати, коли зазначені зобов'язання/умови будуть виконані/дотримані належним чином/настануть.
Положення цього пункту мають поновлювальний характер і можуть застосовуватися протягом всього строку дії цього договору.
Підвищення розміру процентної ставки у випадках, передбачених п.п. 10.3.6.1.,
п.п. 10.3.6.4., п.п. 10.3.6.5. цього договору, відбувається сумарно, тобто у випадку невиконання чи неналежного виконання декількох або усіх разом умов, передбачених п.п. 10.3.6.1., п.п. 10.3.6.4. та п.п. 10.3.6.5. цього договору, розрахунок кожного наступного збільшення процентної ставки здійснюється Банком на вже попередньо збільшений розмір процентної ставки.
23.07.2010 р. між Публічним акціонерним товариством «Перший український міжнародний банк» - Банком та Товариством з обмеженою відповідальністю «Реале» - Позичальником укладена додаткова угода за якою сторони домовились змінити п. 6.1. та викласти його в наступній редакції: Позичальник зобов'язаний повернути Кредит в повному обсязі не пізніше 30.11.2010 р.
22.11.2010 р. між Публічним акціонерним товариством «Перший український міжнародний банк» - Банком та Товариством з обмеженою відповідальністю «Реале» - Позичальником укладена додаткова угода №1 за якою сторони домовились змінити положення кредитного договору та викласти їх в наступній редакції, зокрема:
- п. 1.1. «Відповідно до умов, передбачених цим договором, Банк зобов'язується надати Позичальнику Кредит у розмірі 223000 гривень, а Позичальник зобов'язується прийняти Кредит, використати його за цільовим призначенням, сплатити Плату за Кредит та повернути Банку Кредит в повному обсязі в порядку та у строки, обумовлені цим Договором.
- п.6.1. «Позичальник зобов'язаний повернути Кредит в повному обсязі не пізніше 25.08.2011 р. відповідно до наведеного у договорі графіку.».
- п. 7.2.1. «Проценти за користування Кредитом нараховуються Банком за ставкою у розмірі 23,0% річних (із розрахунку 365 днів на рік).».
- п. 7.2.5. «У випадку невиконання чи неналежного виконання/ненастання недотримання з будь - яких підстав (в т.ч. форс - мажорного характеру) зобов'язань/умов, встановлених
п.п. 10.3.6.4. цього договору, починаючи з першого дня такого невиконання чи неналежного виконання /ненастання /недотримання зобов'язань умов, проценти за користування Кредитом збільшуються на 5,0% процентів річних за кожний випадок невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання і будуть нараховуватися Банком за такою підвищеною ставкою до тієї дати, коли зазначені зобов'язання /умови будуть виконані/дотримані належним чином/настануть.
У випадку невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання з будь - яких підстав (в т.ч. форс - мажорного характеру) зобов'язань/умов, встановлених
п.п. 10.3.6.1. та п.п. 10.3.6.5. цього Договору, починаючи з першого дня такого невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання зобов'язань/умов, проценти за користування Кредитом збільшуються на 2,0% проценти річних за кожний випадок невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання і будуть нараховуватися Банком за такою підвищеною ставкою до тієї дати, коли зазначені зобов'язання/умови будуть виконані/дотримані належним чином/настануть.
У випадку невиконання чи неналежного виконання/ненастання /недотримання з будь - яких підстав (в т.ч. форс - мажорного характеру) зобов'язань/умов встановлених п.п. 10.3.6.7. цього договору, починаючи з першого дня такого невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання зобов'язань/умов, відсотки за користування Кредитом збільшуються на 2,0 % річних за кожний випадок невиконання чи неналежного виконання/ненастання/недотримання і будуть нараховуватись Банком за такою підвищеною ставкою з першого числа місяця наступного за датою, коли зазначені зобов'язання/умови будуть виконані/дотримані належним чином/настануть.
Положення цього пункту мають поновлювальний характер і можуть застосовуватися протягом всього строку дії цього договору.
Підвищення розміру процентної ставки у випадках, передбачених
п.п. 10.3.6.1., п.п. 10.3.6.4., п.п. 10.3.6.5. та п.п. 10.3.6.7. цього договору, відбувається сумарно, тобто у випадку невиконання чи неналежного виконання декількох або усіх разом умов, передбачених п.п. 10.3.6.1., п.п. 10.3.6.4., п.п. 10.3.6.5., та п.п. 10.3.6.7. цього договору, розрахунок кожного наступного збільшення процентної ставки здійснюється Банком на вже попередньо збільшений розмір процентної ставки.».
06.07.2011 р. ПАТ «Перший український Міжнародний банк» через своє представництво в м. Севастополі направив на адресу ТОВ «Реале» лист №23/710/119 з вимогою про дострокове повернення кредиту.
Вказаний лист обґрунтованим тим, що Банк належним чином виконав свої договірні зобов'язання - своєчасно та в повному обсязі надав ТОВ «Реале» кредит. Що ж стосується ТОВ «Реале», то Позичальник не виконує належним чином свої зобов'язання за кредитним договором, а саме: протягом всього строку користування кредитними коштами, мало місце неодноразове порушення умов Кредитного договору відносно строків погашення кредиту та нарахованих відсотків, прострочка на 01.07.2011 р. становить 187 днів. Таким чином, у зв'язку з виникненням вищевказаних порушень Банком неодноразово направлялись листи Позичальнику з вимогою їх усунення в яких зверталась увага на неприпустимість виникнення порушень в майбутньому. Однак, на сьогодні Позичальник має прострочену заборгованість перед Банком за Кредитним договором, яка станом на 01.07.2011 р. складає 118288,37 грн, а саме: прострочена заборгованість за відсотками, нарахованими за користування кредитом 4504,55 грн та прострочена заборгованість з основної суми кредиту 113783,82 грн.
Звернувшись до Господарського суду Автономної Республіки Крим за захистом своїх майнових прав позивач вказує на те, що після звернення з вимогою про дострокове погашення кредиту Позичальник жодним чином не відреагував, а отже, у зв'язку з цим, стягнення заборгованості підлягає здійсненню у примусовому порядку.
Оцінюючи подані учасниками судового процесу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позов обґрунтований та такий, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Проаналізувавши відносини, що склалися між сторонами у даному спорі суд встановив, що вони походять з кредитних правовідносин, які регулюються, зокрема, параграфами 1 та 2 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
Особливості регулювання відносин за договором про надання споживчого кредиту встановлені законом.
За ст. 1046 ЦК України, за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості.
Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.
Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України, позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.
Частиною 1 ст. 1049 ЦК України встановлено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Частиною 3 вказаної статті передбачено, що позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок.
Відповідно до пояснень позивача, станом на 15.05.2012 р. сума простроченої заборгованості Позичальника перед Банком з повернення основної суми кредиту за Кредитним договором складає 194788,37 грн (з врахуванням часткового погашення кредиту в сумі
28221,63 грн).
На день розгляду справи у суді відповідач не надав суду доказів сплати вказаної вище заборгованості.
Виконання цивільних обов'язків згідно ст. 14 Цивільного кодексу України здійснюється у межах встановлених договором або актом цивільного законодавства.
Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За вказаних обставин, суд знаходить обґрунтованими вимоги щодо стягнення суми основної заборгованості.
В іншу чергу, позивач просить стягнути відсотки за користування кредитом та обґрунтовує таку вимогу положенням статті 7 договору кредиту.
Перевіривши розрахунок вимог щодо стягнення відсотків за користування кредитом та співвіднісши їх з положеннями кредитного договору суд погоджується з заявленою до стягнення сумою відсотків, яка станом на 15.05.2012 р. складає 26767,91 грн.
Також, позивач просить стягнути пеню за порушення строків виконання грошового зобов'язання.
Частиною 3 статті 549 ЦК України, передбачено, що пенею визнається неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Статтею 230 ГК України визначено, що штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно зі ст. 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань» розмір пені, передбачений ст. 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Враховуючи те, що штрафна санкція у вигляді пені передбачена умовами укладеного між сторонами договору, а також те, що її розмір відповідає розміру встановленому діючим законодавством, вимога про стягнення нарахованої суми пені у розмірі 27757,05 грн також підлягає задоволенню.
Належний до сплати судовий збір, суд відносить на відповідача, згідно зі ст. 49 ГПК України.
Вступна і резолютивна частини рішення оголошені в судовому засіданні
18.07.2012.
Повний текст рішення складений 23.07.2012.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
вирішив:
1. Позов задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Реале» (Україна, 95001, АР Крим, м. Сімферополь, вул. Серова, 8, ЄДРПОУ 24691003) на користь Публічного акціонерного товариства «Перший український міжнародний банк» (Україна, 83001, м. Донецьк,
вул. Університетська, 2А, ЄДРПОУ 14282829) заборгованість за кредитним договором №102-09/КР-SEL від 21.08.2009 р. яка складається з суми основної заборгованості в розмірі
194788,37 грн, суми заборгованості по відсоткам за користування кредитом нарахованих станом на 15.05.2012 р. в розмірі 26767,91 грн, суму пені нараховану станом на 15.05.2012 р. в розмірі 27757,05 грн, що всього складає 249313,33 грн, та суму судового збору в розмірі 4986,27 грн.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Суддя О.Л. Медведчук
Суд | Господарський суд Автономної Республіки Крим |
Дата ухвалення рішення | 18.07.2012 |
Оприлюднено | 27.07.2012 |
Номер документу | 25381896 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Автономної Республіки Крим
О.Л. Медведчук
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні