Рішення
від 23.07.2012 по справі 5020-582/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД М. СЕВАСТОПОЛЯ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2012 року справа № 5020-582/2012 Господарський суд міста Севастополя у складі судді Єфременко О.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія Севастопольенерго»

(вул. Хрустальова, 44, м. Севастополь, 99040)

до Комунального підприємства „Ударник"

(вул. Червоноармійська, 2-а, пгт. Кача, м. Севастополь, 99804)

про стягнення заборгованості в розмірі 2 830,02 грн,

за участю представників сторін:

позивача - Гладченко О.І., довіреність №17/0/2-12 від 03.01.2012;

відповідача -не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

Публічне акціонерне товариство «Енергетична компанія Севастопольенерго»звернулось до господарського суду міста Севастополя з позовом до Комунального підприємства „Ударник" про стягнення заборгованості за договором на поставку електроенергії №4455 від 10.08.2011 у розмірі 54 344,70 грн, з яких: 51 514,68 грн -основна заборгованість, 2 372,19 грн -пеня, 457,83 грн -3% річних.

Позовні вимоги, з посиланням на статті 525, 526, 548, 549, 552, 625, 629 Цивільного кодексу України, статті 193, 275, 276, 277 Господарського кодексу України, статті 26, 27 Закону України «Про електроенергетику», обґрунтовані тим, що відповідач несвоєчасно та не у повному обсязі здійснював оплату за спожиту електроенергію.

Ухвалою від 29.05.2012 позовна заява прийнята до розгляду та порушено провадження у справі.

Розгляд справи відкладався за правилами статті 77 Господарського процесуального кодексу України.

23.07.2012 представник позивача в порядку статті 22 Господарського процесуального кодексу України звернувся до суду із заявою про зменшення розміру позовних вимог у зв'язку із сплатою відповідачем основної заборгованості за спожиту електроенергію у розмірі 51514,68 грн, просить суд стягнути з відповідача просить суд стягнути з відповідача пеню в розмірі 2372,19 грн, 3% річних в розмірі 457,83 грн та судові витрати по справі.

Відповідно до положень частини четвертої статті 22 Господарського процесуального кодексу України позивач вправі до прийняття рішення по справі збільшити розмір позовних вимог за умови дотримання встановленого порядку досудового врегулювання спору у випадках, передбачених статтею 5 цього Кодексу, в цій частині, відмовитись від позову або зменшити розмір позовних вимог.

Оскільки зменшення розміру позовних вимог є правом позивача, суд вважає за можливим заявлене клопотання представника позивача про зменшення розміру позовних вимог задовольнити.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав зменшені позовні вимоги та наполягав на їх задоволенні.

Відповідач явку уповноваженого представника в судові засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, вимоги ухвал суду від 29.05.2012, 14.06.2012, 11.07.2012 не виконав.

В матеріалах справи містяться поштові повернення ухвал суду з відміткою «за закінченням терміну зберігання», які надсилались відповідачу за адресою: вул.Червоноармійська, 2-а, пгт. Кача, м. Севастополь, 99804.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців місцем знаходження Комунального підприємства „Ударник" є: вул.Червоноармійська, 2-а, пгт. Кача, м. Севастополь, 99804 (арк. с. 61-62).

Копії ухвал були надіслані судом відповідачу за вищевказаною адресою. Таким чином про час та місце розгляду справи він був повідомлений належним чином та своєчасно.

При цьому, ухвала суду від 14.06.2012 про відкладення розгляду справи отримана уповноваженим представником відповідача, про що свідчить підпис на поштовому повідомленні, прикладеному до матеріалів справи (арк.с.63).

Згідно зі статтею 22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами. Оскільки явка в судове засідання представників сторін -це право, а не обов'язок, справа може розглядатись без їх участі, якщо нез'явлення цих представників не перешкоджає вирішенню спору.

Відповідач не скористався правом, наданим йому статтею 59 Господарського кодексу України: не надав суду відзив на позовну заяву та документи, що підтверджують заперечення проти позову.

У зв'язку з викладеним, суд розглядає справу відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, за наявними у справі матеріалами.

Представнику позивача в судовому засіданні роз'яснені його процесуальні права і обов'язки, передбачені статтями 20, 22 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, перевіривши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

10.08.2004 між Відкритим акціонерним товариством «Енергетична компанія «Севастопольенерго»(правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство «Енергетична компанія «Севастопольенерго») (Постачальник) та Комунальним підприємством „Ударник" (Споживач) був укладений договір №4455 на поставку електричної енергії (далі -Договір), відповідно до умов якого Постачальник поставляє електричну енергію Споживачу, а Споживач оплачує Постачальнику вартість електроенергії та здійснює інші платежі згідно умов даного Договору і додатків до нього.

Згідно з пунктом 2.2 Договору Споживач зобов'язався, зокрема, дотримуватися режимів споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 договору (пункт 2.2.2), сплачувати Постачальнику вартість електричної енергії відповідно до умов додатку №3 "Перелік місць установки розрахункових приладів обліку та тарифів, що застосовуються, за якими здійснюються розрахунки за поставлену електричну енергію" та №4 "Розрахунок втрат в мережах споживача", згідно з умовами, обумовленими в розділі 8 Договору (пункт 2.2.4); здійснювати оплати за послуги по компенсації перетоків реактивної електричної енергії між електромережею Постачальника та електроустановками Споживача відповідно до Додатку №8 "Порядок розрахунків за перетоки реактивної електроенергії" згідно з виставленими рахунками (пункт 2.2.5).

Постачальник має право встановлювати величини споживання електричної енергії та потужності відповідно до розділу 5 Договору (пункт 3.1.3. Договору).

Пунктом 5.1. Договору встановлено, що для визначення договірних величин споживання електричної енергії та потужності на наступний рік Споживач не пізніше 01 жовтня поточного року надає Постачальнику дані про розмір очікуваного споживання електричної енергії (додаток №1 -"Об'єми постачання електричної енергії споживача та субспоживача"). У випадку ненадання таких даних, Постачальник самостійно визначає об'єми поставки електроенергії та величини потужності, що споживається, на рівні об'ємів оплаченої електроенергії у відповідних періодах поточного року.

Згідно з пунктом 8.1 Договору розрахунковим вважається період з 15 календарного числа місяця до такого ж календарного числа поточного місяця.

Розрахунки за спожиту електричну енергію здійснюються виключно грошовими коштами на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника в уповноваженому банку. У випадку перерахування Споживачем коштів за електричну енергію на інший рахунок Постачальника, Постачальник зобов'язаний повернути ці кошти за заявою Споживача чи самостійно у триденний строк з дня їх отримання.

За дату оплати приймається дата надходження коштів на поточний рахунок зі спеціальним режимом використання Постачальника або дати внесення Споживачем готівкових коштів в касу Постачальника.

Усі рахунки на оплату електричної енергії повинні оплачуватися Споживачем на протязі 5-ти банківських днів з дня виписування рахунку.

Відповідно до пункту 8.3 Договору Споживач щомісячно 15 числа надає Постачальнику звіт про об'єми поставленої електроенергії за розрахунковий період за формою, передбаченою у Додатку №6 "Звіт про об'єми поставки електроенергії за розрахунковий період". У випадку, якщо дата надання звіту приходиться на святковий день, звіт надається протягом першого робочого дня після встановленої дати.

Згідно з пунктом 8.4 Договору Споживач здійснює оплату спожитої електроенергії плановими платежами. Строк остаточного розрахунку -20-те число календарного місяця. Споживач самостійно розраховує суму планового платежу шляхом помноження діючого в розрахунковому періоді рівня тарифу на об'єм електроенергії, заявлений на поточний розрахунковий період з урахуванням проценту планового платежу.

Пунктом 8.5. Договору встановлено, що у відповідності з фактичним об'ємом споживання електроенергії Постачальник визначає величину необхідної доплати у випадку перевищення фактичного об'єму над заявленим та виписує Споживачу рахунок для проведення остаточного розрахунку.

Судом встановлено, що Договір, у відповідності з пунктом 10.4, був пролонгований на наступні періоди та на час розгляду цієї справи є діючим.

З матеріалів справи вбачається що, на підставі показань розрахункових приборів обліку, які надає Споживач, призводилось нарахування за спожиту електроенергію та виставлялися відповідні рахунки (арк.с.17-32).

Внаслідок неналежного виконання відповідачем умов договору, утворилась заборгованість за спожиту електроенергію за період з 15.09.2011 по 25.04.2012 у розмірі 51514,68 грн.

В ході судового розгляду, 09.07.2012, відповідачем було погашено основну суму заборгованості у розмірі 51 514,68 грн, що підтверджується довідкою, наданою позивачем, випискою з банку та листом Комунального підприємства „Ударник" на адресу позивача стосовно оплати суми боргу за спожиту електроенергію (арк. с. 71-73).

У зв'язку з несвоєчасним виконанням відповідачем своїх зобов'язань, позивач просить стягнути з Комунального підприємства „Ударник" пеню у розмірі 2372,19 грн та 3% річних у розмірі 457,83 грн.

Відповідно до статті 43 Господарського процесуального кодексу України суд, провівши оцінку доказів по справі, вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Положеннями статті 26 Закону України «Про електроенергетику»визначено, що споживання енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії.

Відповідно до частини другої статті 193 Господарського кодексу України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.

Згідно зі статтею 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до статті 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема: сплата неустойки.

Частиною третьою статті 549 Цивільного кодексу України встановлено, що пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Пунктом 4.2.1 Договору зазначено, що за недотримання строків платежів, передбачених пунктами 2.2.4, 2.2.5 цього Договору, вказаних в додатках «Порядок розрахунку», Споживач сплачує Постачальнику електричної енергії пеню в розмірі подвійної облікової ставки Національного Банку України за кожен день прострочення. Пеня нараховується з дати кінцевого розрахунку, вказаної в Податку №6 «Облік про об'єм поставки електроенергії за розрахунковий період»Сума пені нараховується Споживачу до дня ліквідації заборгованості та включається в платіжну вимогу окремим рядком.

Відповідно до статті 3 Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати розміру подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Згідно з частиною шостою статті 232 Господарського кодексу України нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано.

Наданий позивачем розрахунок пені перевірений судом та визнаний вірним, а вимоги позивача щодо стягнення з відповідача пені в розмірі 2372,19 грн такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Суд перевірив наданий позивачем розрахунок 3% річних та визнав його вірним, а вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 3% річних в розмірі 457,83 грн такими, що підлягають задоволенню.

Отже, враховуючи все вищевикладене, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню 2 830,02 грн, з яких: 2372,19 грн -пеня, 457,83 грн -3% річних.

Витрати по сплаті судового збору покладаються судом на відповідача відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України.

При визначені розміру судового збору, що підлягає стягненню на користь позивача, судом враховано положення пункту 4.6 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції»№ 18 від 26.12.2011, відповідно до якого у разі зменшення позовних вимог, пов'язаних частковим визнанням та задоволенням позову відповідачем після подання позову, судові витрати у відповідній частині з урахуванням припису частини другої статті 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись статтями 43, 49, 75, 82 -85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд,

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства «Ударник» (вул. Червоноармійська, 2-а, пгт. Кача, м. Севастополь, 99804 , код ЄДРПОУ 31338878, р/р 26008945038901 в Укрсоцбанку в м. Севастополі, МФО 324195, або з іншого рахунку) на користь Публічного акціонерного товариства «Енергетична компанія «Севастопольенерго» (вул. Хрустальова, 44, м. Севастополь, 99040, р/р 260073537 в АБ «Перший інвестиційний банк»м. Києва МФО 300506, код ЄДРПОУ 05471081) пеню у розмірі 2372,19 грн , 3% річних у розмірі 457,83 грн та судовий збір у розмірі 1609,50 грн .

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 26.07.2012.

Суддя О.О. Єфременко

СудГосподарський суд м. Севастополя
Дата ухвалення рішення23.07.2012
Оприлюднено30.07.2012
Номер документу25405602
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5020-582/2012

Рішення від 23.07.2012

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Єфременко Оксана Олександрівна

Ухвала від 29.05.2012

Господарське

Господарський суд м. Севастополя

Єфременко Оксана Олександрівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні