ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
23.07.12 Справа № 5021/884/12.
За позовом: Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «Приватбанк», м. Дніпропетровськ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Сант-Глухів», м. Суми
про стягнення: 23 751 грн. 09 коп.
СУДДЯ КОВАЛЕНКО О.В.
Представники:
Від позивача Почкун О.Г., довіреність №1236-О від 12.04.2012 року;
Від відповідача: не з'явився;
У засіданні брали участь: секретар судового засідання Саленко Н.М.
Суть спору: відповідно до вимог позовної заяви від 22.05.2012 року позивач просить суд стягнути з відповідача на свою користь заборгованість за Договором № б/н банківського рахунка від 23.11.2011 року в розмірі 23 751 грн.09 коп., з яких: заборгованість із простроченого кредиту - 20 000 грн. 00 коп., прострочена заборгованість із сплати відсотків - 2 507 грн. 14 коп., заборгованість з комісії - 720 грн. 00 коп., пеня - 523 грн. 95 коп., а також судові витрати пов'язані з розглядом справи.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, письмового відзиву на позовну заяву не надав, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення від 02.07.2012 року, тому відповідно до вимог ст. 75 ГПК України справа розглядається за наявним в ній матеріалами.
Представником позивача було подано до суду заяву від 12.07.2012 року, в якій просить суд долучити до матеріалів справи документи відповідно до переліку, яку судом було задоволено.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши та оцінивши докази по справі, суд встановив:
Відповідно до умов укладеного договору б/н від 23.11.2011 року, який складається з заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «Сант-Глухів» про відкриття поточного рахунку та «Умов і правил надання банківських послуг» (надалі - Умов), відповідачу було встановлено кредитний ліміт в розмірі 20 000 грн. 00 коп. на поточний рахунок 26004060499914, в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку Банку і Клієнта, що визначено і врегульовано Умовами.
Відповідно до 3.18.1.16. Умов - при укладанні договорів і угод, чи вчиненні інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до «Умов і правил надання банківських послуг» (або у формі «Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-якій іншій формі), Банк і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно - цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований Банком через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом «першого» підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про електронний цифровий підпис» - Електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису (печатки). Електронний підпис не може бути визнаний недійсним лише через те, що він має електронну форму.
Пунктом 3.18.6.1. Умов обслуговування кредитного ліміту на поточному рахунку клієнта здійснюється з моменту подачі заяви на приєднання до Умов.
23.11.2011 року відповідач підписав заяву про відкриття поточного рахунку, згідно якої приєднався до Умов, тарифів банку, які разом з заявою складають Договір банківського обслуговування б/н від 23.11.2011 року (надалі - Договір).
Згідно з п. 3.18.1.1. Умов кредитний ліміт на поточний рахунок надається для поповнення обігових коштів та здійснення поточних платежів відповідача, в межах кредитного ліміту.
Як вбачається з матеріалів справи, свої зобов'язання за Договором позивач виконав, надавши відповідачу кредитний ліміт в розмірі 20 000 грн. 00 коп.
Відповідно до п. 3.18.4 Умов за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку відповідача при закритті банківського дня відповідач виплачує відсотки.
За період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат з наступного 20-го до 25-го числа місяця, розрахунок відсотків здійснюється за процентною ставкою в розмірі, 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості.
При необнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнуленню, протягом 90 днів з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, відповідач виплачує позивачу за користування кредитом проценти в розмірі 24% річних, починаючи з останньої дати періоду, в яку дебетове сальдо підлягало обнуленню.
У випадку непогашення кредиту протягом 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, починаючи з 91-го дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнуленню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання відповідача щодо погашення заборгованості вважаються порушеними.
При порушенні відповідачем будь-якого з грошового зобов'язання відповідач сплачує позивачу відсотки за користування кредитом у розмірі 48 % річних від суми залишку непогашеної заборгованості. Розрахунок відсотків проводиться до повного погашення заборгованості за кредитом, на суму залишку заборгованості за кредитом.
Згідно до п. 3.18.2.3.4. Умов у разі порушення відповідачем будь-якого із зобов'язань позивач має право вимагати дострокове повернення кредиту, сплати відсотків, виконання інших зобов'язань за кредитом у повному обсязі.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач взяті на себе зобов'язання по сплати коштів за Кредитним договором у передбачений строк, відповідно до п. 1.3 Кредитного договору до 01.11.2012р., не виконав, грошові кошти не повернув, у зв'язку із чим виникла заборгованість за Кредитним договором у розмірі 23 751 грн. 09 коп., з яких: заборгованість із простроченого кредиту - 20 000 грн. 00 коп.; прострочена заборгованість із сплати відсотків - 2 507 грн. 14 коп.; заборгованість з комісії 720 грн. 00 коп.; пеня - 523 грн. 95 коп.
Статтею 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України визначено, що зобов'язання повинні виконуватися належним чином відповідно до закону, інших актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Відповідно до ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно до ч. 2 ст. 1050 та ч. 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України, якщо договором встановлено обов'язок позичальника повернути позику частинами, то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишалася, та сплати процентів.
Суд дійшов висновку, що заборгованість відповідача перед позивачем підтверджується матеріалами справи та враховуючи, що відповідач не надав суду доказів сплати заборгованості або обґрунтованих заперечень проти позову, а тому позовні вимоги про стягнення 20 000 грн.00 коп. заборгованості за кредитом, 2 507 грн. 14 коп. заборгованості по процентам за користування кредитом є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Крім того позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість з комісії в розмірі 720 грн.00 коп.
Згідно п. 3.18.4.4. Умов, відповідач сплачує позивачу щомісячну комісію 1-го числа кожного місяця в розмірі 0,9% від суми максимального сальдо кредиту, що існував на кінець банківського дня за попередній місяць, у порядку, передбаченому Умовами. Відповідач доручає позивачу здійснювати списання винагороди зі своїх рахунків.
Оскільки заборгованість відповідача перед позивачем підтверджується матеріалами справи, то вимога про стягнення заборгованості з комісії в розмірі 720 грн. є правомірною та такою, що підлягає задоволенню.
Також, правові наслідки порушення зобов'язання встановлені статтею 611 Цивільного кодексу України. Відповідно до частини 1 вказаної статті, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Відповідно до п. 3.18.5.1. Умов, при порушенні відповідачем будь-якого із зобов'язань зі сплати відсотків за користування кредитом, термінів повернення кредиту, винагороди (комісії) відповідач сплачує позивачу за кожний випадок порушення пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня від суми простроченого платежу за кожний день прострочення платежу.
Оскільки порушення грошового зобов'язання відповідачем перед позивачем підтверджене матеріалами справи, а пеня передбачена умовами Договору, нарахована в межах строків позовної давності, то суд вважає правомірною вимогу позивача про стягнення з відповідача пені в розмірі 523 грн. 95 коп.
Відповідно до ст. ст. 32 -34 ГПК України кожна сторона повинна довести суду ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, позивач, з урахуванням всіх обставин справи, подав суду належні докази, які об'єктивно і у визначеному законом порядку підтвердили його позицію, тому вимоги позивача визнаються судом правомірними, обґрунтованими і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. ст. 44, 49 ГПК України витрати по сплаті судового збору понесені позивачем покладаються на відповідача .
Керуючись ст. ст. 44, 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Сант-Глухів» (40012, м. Суми, вул. Харківська, 122, код 35539596) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційного банку «Приватбанк» (49094, м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, буд. 50, код 14360570) заборгованість із простроченого кредиту в розмірі 20 000 грн. 00 коп., заборгованість із сплати відсотків в розмірі 2 507 грн. 14 коп., заборгованість з комісії в розмірі 720 грн. 00 коп., пеню в розмірі 523 грн. 95 коп., судовий збір в розмірі 1 609 грн. 50 коп.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення підписаний 25.07.2012 р.
СУДДЯ О.В. КОВАЛЕНКО
Суд | Господарський суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 23.07.2012 |
Оприлюднено | 30.07.2012 |
Номер документу | 25405620 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Сумської області
Коваленко Олександр Вікторович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні