Рішення
від 31.07.2012 по справі 5026/931/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 липня 2012 року Справа № 01/5026/931/2012

Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого судді Чевгуза О.В., при секретарі судового засідання Олійник І.С., за участю представників сторін:

від позивача: представник не з'явився,

від відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду Черкаської області у м. Черкаси справу за позовною заявою товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат», м. Київ

до фізичної особи -підприємця ОСОБА_1

про розірвання договору та стягнення 79722 грн. 51 коп., -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат»звернулось до суду з позовом про розірвання договору оренди від 01 січня 2011 року №1/11 та стягнення з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 79722 грн. 51 коп. заборгованості за договорами оренди та постачання друкованої продукції.

Сторони своїх представників у судове засідання не направили, хоча про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином неодноразово.

Відповідач про причини неявки не повідомив, відзиву на позов не надав.

Позивач тричі направляв клопотання про відкладення розгляду справи.

Справа розглядається в порядку ст. 75 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) за наявними матеріалами.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, вважає за необхідне позов задовольнити повністю, виходячи з наступного.

01 січня 2011 року між товариством з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат» (орендодавець) та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 (орендар) було укладено договір оренди кіоску №1/11 (далі - договір).

У відповідності до умов укладеного договору орендодавець зобов'язався передати в строкове платне користування кіоск «Акцент-136», що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2, площею 15 м 2 , а орендар - прийняти у строкове платне користування кіоск, своєчасно сплачувати орендну плату, після припинення договору повернути орендодавцю орендоване майно в належному стані.

В оренду також передається майно, що знаходиться в кіоску згідно з переліком, вказаному в акті приймання-передачі кіоску, що становить невід'ємну частини цього договору. Кіоск надається для торгівлі друкованою продукцією товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат», іншою друкованою продукцією, а також тією, на яку надано дозвіл (п.п. 1.3., 1.4. договору).

Відповідно до п.п. 2.1. договору орендодавець повинен передати орендарю кіоск протягом п'яти календарних днів з дати підписання договору за актом приймання-передачі, що становить невід'ємну частину цього договору.

Відповідно до п.п. 2.2. договору датою фактичної передачі всього орендованого майна є дата, визначена актом приймання передачі.

Розмір орендної плати за договором становить 430 грн. за один квадратний метр на місяць. Орендну плату орендар незалежно від результатів його господарської діяльності сплачує не пізніше 15 числа поточного місяця за наступний місяць (п.п. 3.1., 3.2. договору).

Строк оренди майна становить один рік. Починається з дати підписання цього договору і закінчується 31 грудня 2011 року (п.п. 4.1., 4.2. договору).

01 січня 2011 року сторонами підписано акт приймання-передачі майна, за яким відповідач на умовах договору прийняв у позивача кіоск в належному технічному та санітарному стані, придатному для використання за призначенням, та майно, що у ньому знаходиться. Інженерні комунікації, що знаходяться в кіоску, перебувають в робочому стані і функціонують за призначенням.

Відповідач договірних зобов'язань не виконав належним чином: борг перед позивачем з орендної плати склав 28200 грн., який останній просить стягнути у примусовому порядку, а також розірвати договір оренди.

26 березня 2012 року сторонами складено, підписано та скріплено їх печатками акт звірки розрахунків, яким підтверджується сума заборгованості відповідача у розмірі 28200 грн.

Позивач надсилав відповідачу претензію від 26 березня 2012 року №1322 з вимогою розірвати договір, повернути орендоване майно та сплатити орендну плату. Претензія відповідачем отримана, відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, 31 березня 2012 року та залишена без відповіді.

Крім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача 426 грн. 33 коп. пені, нарахованої на підставі п.п. 6.1.1. договору в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, 84 грн. 60 коп. інфляційних донарахувань та 148 грн. 34 коп. трьох процентів річних.

01 січня 2012 року сторонами був кладений договір №25 постачання друкованої продукції з відстрочкою платежів на сім днів (далі договір №25).

Відповідно до умов договору №25 товариство з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат» (постачальник) взяло на себе зобов'язання поставити, а фізична особа -підприємець ОСОБА_1 (покупець) - прийняти та оплатити в асортименті, за цінами та в кількості, обумовленими у п. 2.1. договору, друковану продукцію.

Кількість, ціна та асортимент друкованої продукції, що постачається, вказуються у накладних.

Розрахунки проводяться шляхом перерахування покупцем коштів на розрахунковий рахунок постачальника або готівкою з відстрочкою платежу на сім календарних днів з моменту отримання друкарської продукції. (п.п. 4.1., 4.2. договору №25).

Строк дії договору сторонами визначений до 31 грудня 2012 року.

У зв'язку з неналежним виконанням покупцем своїх договірних зобов'язань постачальник на підставі п. 6.3. договору №25 призупинив поставку продукції.

Сторонами складено, підписано та скріплено їх печатками акт звірки розрахунків за період з 27.12.2011 по 26.03.2012, яким підтверджується сума заборгованості відповідача у розмірі 49164 грн. 05 коп.

Крім того, позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача 1293 грн. 08 коп. пені, нарахованої на підставі п.п. 6.2. договору в розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня, 147 грн. 49 коп. інфляційних нарахувань та 258 грн. 62 коп. трьох процентів річних.

Зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 Цивільного кодексу України (далі -ЦК України) та ст. 174 Господарського кодексу України (далі -ГК України) зокрема з договорів та інших правочинів.

Відповідно до ст. 283 ГК України за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

У користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживча річ).

До відносин оренди застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Згідно зі ст. 759 ЦК України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

Отже, між сторонами укладено договір оренди майна, тобто виникли орендні правовідносини.

Згідно з ст. 286 ГК України орендна плата - це фіксований платіж, який орендар сплачує орендодавцю незалежно від наслідків своєї господарської діяльності. Розмір орендної плати може бути змінений за погодженням сторін, а також в інших випадках, передбачених законодавством.

Орендар має право вимагати зменшення розміру орендної плати, якщо через обставини, за які він не відповідає, змінилися передбачені договором умови господарювання або істотно погіршився стан об'єкта оренди.

Орендна плата встановлюється у грошовій формі. Залежно від специфіки виробничої діяльності орендаря орендна плата за згодою сторін може встановлюватися в натуральній або грошово-натуральній формі. Строки внесення орендної плати визначаються в договорі.

Загальні умови виконання господарських зобов'язань визначені главою 22 ГК України. Згідно зі ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Загальні положення про оренду врегульовані параграфом 5 глави 30 ГК України.

Наявність вимог позивача з орендної плати повністю підтверджується наданими суду доказами: договір від 01 січня 2011 року, акт приймання-передачі майна, акт звірки розрахунків.

На підставі вищевказаного, суд приходить до висновку, що відповідач свої зобов'язання зі сплати орендної плати порушив, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 28200 грн. 00 коп. боргу за оренду кіоску обґрунтовані, доведені наявними в матеріалах справи доказами, а відповідно такі, що підлягають до задоволення.

Згідно з ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї з сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Орендар порушував умови договору в частині внесення орендної плати.

Відповідно до статті 284 ГК України орендна плата є істотною умовою договору оренди.

Судом встановлено факт невнесення орендної плати орендарем за оренду кіоску, що відповідно до вищезазначених приписів законодавства є підставою для розірвання договору.

Таким чином, договір оренди кіоску №1/11 від 01 січня 2011 року, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат»та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1 підлягає до розірвання.

Відповідно до п.п. 1, 2 ст. 712 ЦК України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Як вбачається із матеріалів справи, відповідач не виконав свої зобов'язання в повному обсязі за договором від 01 січня 2012 року №25 постачання друкованої продукції з відстрочкою платежів на сім днів.

З урахуванням викладеного, позовні вимоги в частині стягнення 49164 грн. 05 коп. боргу за поставлену друковану продукцію являються обґрунтованими, доведеними наявними в матеріалах справи доказами та підлягають до задоволення.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Відповідно до ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Частиною 2 ст. 625 ЦК України встановлено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Судом перевірено розрахунки пені за несвоєчасну сплату орендної плати, оплати поставленої друкарської продукції, а також інфляційних нарахувань та трьох процентів річних.

Останні вчинені позивачем вірно та підлягають до стягнення.

Підпунктом 1 пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України «Про судовий збір»встановлено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру позивачем сплачується судовий збір у розмірі 2 відсотків ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат; підпунктом 2 пункту 2 частини 2 статті 4 цього ж Закону встановлено, що за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру позивачем сплачується судовий збір у сумі, що відповідає 1 розміру мінімальної заробітної плати, при цьому, згідно положень частини 1 цієї ж статті, для розрахунку суми судового збору, належної до сплати, використовується місячний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік» станом на 1 січня 2012 року місячний розмір мінімальної заробітної плати встановлено у сумі 1073 грн.

Оскільки позовна заява одночасно містить майнову вимогу (стягнення заборгованості) та немайнову вимогу (розірвання договору оренди) позивачу належить сплачувати судовий збір за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру, що передбачено ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір».

Таким чином, за результатами розгляду справи на підставі ст. 49 ГПК України з позивача належить стягнути до Державного бюджету України несплачений в установленому порядку та розмірі судовий збір -1073 грн.

Відповідно до ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати, понесені останнім при поданні позову, з урахуванням несплаченого в установленому порядку та розмірі судового збору, який підлягає стягненню з позивача до Державного бюджету України, всього: 2682 грн. 50 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Розірвати договір оренди кіоску №1/11 від 01 січня 2011 року, укладений між товариством з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат»та фізичною особою -підприємцем ОСОБА_1.

Стягнути з фізичної особи -підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат» (провулок Оболонський, 16-є, к. 472, м. Київ, код ЄДР 31749740): 77364 грн. 05 коп. - основного боргу, 1719 грн. 41 коп. - пені, 232 грн. 09 коп. - інфляційних донарахувань, 406 грн. 96 коп. -трьох процентів річних, 2682 грн. 50 коп. - судового збору.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Видавництво «Магнат» (провулок Оболонський, 16-є, к. 472, м. Київ, код ЄДР 31749740) в доход Державного бюджету України на рахунок №31213206783002, отримувач -УДКСУ у м. Черкасах, код 38031150, банк -ГУДКСУ у Черкаській області, МФО -854018, код бюджетної класифікації -22030001, через ДПІ у м. Черкасах - 1073 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

Суддя О.В.Чевгуз

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення31.07.2012
Оприлюднено17.08.2012
Номер документу25499810
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5026/931/2012

Рішення від 31.07.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 19.07.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 05.07.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

Ухвала від 20.06.2012

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Чевгуз О.В

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні