Рішення
від 31.07.2012 по справі 5017/1794/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"31" липня 2012 р.Справа № 5017/1794/2012

За позовом: Товариство з обмеженою відповідальністю "Ізмаїльська виробничо-комерційна фірма "Істр"

До відповідача: Одеська залізниця

Про стягнення

Суддя Рога Н.В.

Представники:

Від позивача: Фуфаєва Т.А. -згідно довіреності від 01.12.2010 р.

Від відповідача: Белоусова С.В. -згідно довіреності № 366 від 12.03.2012 р.

Суть спору: Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Ізмаїльська виробничо-комерційна фірма "Істр" (далі -ТОВ "Ізмаїльська виробничо-комерційна фірма "Істр"), звернувся до господарського суду Одеської області з позовом до Одеської залізниці про стягнення заборгованості у сумі 99 902 грн. 16 коп., пені у сумі 307 грн. 91 коп. та 3% річних у сумі 123 грн. 16 коп.

Згідно заяви про уточнення позовних вимог, що надійшла до суду 31.07.2012р., позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 70 000 грн., пеню у сумі 1 102 грн. 78 коп., 3% річних у сумі 270 грн. 41 коп.

Представник позивача позовну заяву підтримує, наполягає на задоволенні позову.

Відповідач проти позову не заперечує.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив:

06 квітня 2012р. між підприємцем ТОВ "Ізмаїльська виробничо-комерційна фірма "Істр" (Постачальник) та Одеською залізницею (Замовник) був укладений Договір поставки № ИХ-12-153НЮ, згідно якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Замовнику певну продукцію (далі-Товар), відповідно до Специфікацій (Додаток № 1), а Замовник зобов'язався прийняти та оплатити Товар на умовах даного Договору. Термін дії Договору з моменту його підписання до 31.12.2012р., а в частині розрахунків -до повного виконання сторонами зобов'язань.

Згідно п. 3.1. Договору кількість та асортимент Товару визначається у Специфікації (Додаток № 1), яка є невід'ємною частиною Договору.

Відповідно до п. 6.1. Договору Замовник оплачує поставлений Постачальником Товар за ціною, вказаною у специфікації. Загальна сума по Договору 99 902 грн. 16 коп., у тому числі ПДВ 20% 16 650 грн. 36 коп. (п. 6.4. Договору).

Згідно розділу 7 Договору розрахунки за поставлену партію Товару здійснюються у безготівковій формі. Замовник здійснює оплату поставленого Товару протягом 30 банківських днів з дня його отримання. Днем отримання Товару вважається день підписання сторонами або їх уповноваженими представниками акту прийому-передачі Товару та видаткової накладної. Сторони, після виконання своїх зобов'язань, складають акт звірки взаєморозрахунків.

Позивач зазначає, що на виконання умов Договору ним було поставлено відповідачу товар на загальну суму 99 902 грн. 16 коп., що підтверджується видатковими накладними № ИС-0000179 від 13.04.2012р. на суму 15 763 грн. 90 коп., № ИС-0000180 від 13.04.2012р. на суму 84 138 грн. 26 коп.

Несплату відповідачем наявної заборгованості позивач вважає порушенням своїх прав та охоронюваних законом інтересів, у зв'язку з чим звернувся до суду за захистом та просить суд стягнути з відповідача заборгованість у сумі 70 000 грн. (з вирахуванням часткової проплати, згідно платіжного доручення № 944 від 15.06.2012р. на суму 19 902 грн. 16 коп., а також платіжного доручення № 1027 від 25.06.2012р. на суму 10 000 грн.).

Відповідно до п. 11.2. Договору Замовник за несвоєчасну оплату виплачує Постачальнику пеню в розмірі облікової ставки НБУ, що діяла на період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості, за кожен день прострочення. На підставі зазначеного пункту Договору позивач нарахував відповідачу пеню у сумі 1 102 грн. 78 коп., яку також просить суд стягнути з відповідача.

Крім того, позивач зазначає, що відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі зазначеної статті позивач нарахував відповідачу 3% річних у сумі 270 грн. 41 коп., які також просить стягнути з відповідача.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору

Крім того, позивач зазначив, що відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. При цьому, покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Відповідач проти позову не заперечує.

Розглянув матеріали справи, на підставі чинного законодавства України, суд доходить до такого висновку:

Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Частиною 2 зазначеної статті встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Відповідно до частини 1, 2 ст. 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

За приписами ст. 174 Господарського кодексу України однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є укладання господарського договору та іншої угоди, що передбачені законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Відповідно до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість сторін, спрямована на встановлення , зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно ст. 627 Цивільного кодексу України, відповідно до ст. 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Як вбачається з матеріалів справи, 06 квітня 2012р. між підприємцем ТОВ "Ізмаїльська виробничо-комерційна фірма "Істр" (Постачальник) та Одеською залізницею (Замовник) був укладений Договір поставки № ИХ-12-153НЮ, згідно якого Постачальник зобов'язується поставити та передати у власність Замовнику певну продукцію (далі-Товар), відповідно до Специфікацій (Додаток № 1), а Замовник зобов'язався прийняти та оплатити Товар на умовах даного Договору. Термін дії Договору з моменту його підписання до 31.12.2012р., а в частині розрахунків -до повного виконання сторонами зобов'язань.

За наявними у справі матеріалами, позивачем було поставлено відповідачу товар на загальну суму 99 902 грн. 16 коп., але, оплату відповідачем здійснено частково, згідно платіжного доручення № 944 від 15.06.2012р. на суму 19 902 грн. 16 коп., а також платіжного доручення № 1027 від 25.06.2012р. на суму 10 000 грн.

Згідно розділу 7 Договору розрахунки за поставлену партію Товару здійснюються у безготівковій формі. Замовник здійснює оплату поставленого Товару протягом 30 банківських днів з дня його отримання. Днем отримання Товару вважається день підписання сторонами або їх уповноваженими представниками акту прийому-передачі Товару та видаткової накладної. Сторони, після виконання своїх зобов'язань, складають акт звірки взаєморозрахунків.

За приписами ст. 193 Господарського кодексу України та ст. 526 Цивільного кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати свої зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору. Згідно ст. 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язання встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідно до ст. 692 Цивільного кодексу України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. При цьому, покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

За таких обставин, правомірною є вимога позивача щодо стягнення з Одеської залізниці заборгованості у сумі 70 000 грн.

За умовами п. 11.2. Договору Замовник за несвоєчасну оплату виплачує Постачальнику пеню в розмірі облікової ставки НБУ, що діяла на період, за який нараховується пеня, від суми заборгованості, за кожен день прострочення. На підставі зазначеного пункту Договору позивач правомірно нарахував відповідачу пеню у сумі 1 102 грн. 78 коп., яка також підлягає стягненню.

Крім того, відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

На підставі зазначеної статті позивач правомірно нарахував відповідачу 3% річних у сумі 270 грн. 41 коп., які також підлягають стягненню.

Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно ст.ст. 44, 49 ГПК України.

На підставі зазначеного, керуючись ст.ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізмаїльська виробничо-комерційна фірма "Істр" -задовольнити повністю.

2. Стягнути з Одеської залізниці (м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19, код ЄДРПОУ 01071315) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ізмаїльська виробничо-комерційна фірма "Істр" (68600, Одеська область, м. Ізмаїл, вул.. Гагаріна, 56, код ЄДРПОУ 02971185, р/р 260003147601 у Ізмаїльській філії АБ «Південний», МФО 328890) заборгованість у сумі 70 000 грн., пеню у сумі 1 102 грн. 78 коп., 3% річних у сумі 270 грн. 41 коп. та витрати по сплаті судового збору у сумі 2 006 грн. 66 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 03 серпня 2012р.

Суддя Рога Н. В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення31.07.2012
Оприлюднено06.08.2012
Номер документу25504513
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5017/1794/2012

Рішення від 31.07.2012

Господарське

Господарський суд Одеської області

Рога Н. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні