Рішення
від 03.08.2012 по справі 2021/2-869/11
КРАСНОГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 2021/2-869/11

Провадження № 2/2021/72/2012

РІШЕННЯ

Іменем України

заочне

31.07.2012 року Красноградський районний суд Харківської області

В складі: головуючого -судді Гусар П.І.

При секретарі Івашкіної Т.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Краснограді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до СФГ «Злагода», третя особа-Управління Держкомзему у Красноградському районі Харківської області про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до відповідача з позовом про витребування своєї земельної ділянки із чужого незаконного володіння СФГ «Злагода».

Із позову слідує, що позивач має в приватній власності земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9356 гектарів на території Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської області, кадастровий номер 6323386000:04:000:0031, право власності на яку підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю серії III-XР № 107641, однак його земельною ділянкою довгий час незаконно користується відповідач.

23.12.2010 року позивач з письмовою заявою звернувся до відповідача селянського фермерського господарства "ЗЛАГОДА" з проханням письмово повідомити про підстави використання його земельної ділянки, але відповіді не отримав.

23.12.2010 року із відповідною письмовою заявою він звернувся до Харківської регіональної філії Державного підприємства "Центр Державного земельного кадастру" та Управління Держкомзему у Красноградському районі Харківської області з проханням не здійснювати державну реєстрацію договору оренди належної їй земельної ділянки і отримав 02.11.2011 року відповідь, що відомості про договір оренди відсутні.

Позивач ОСОБА_1 вказує, що незареєстрований договір оренди земельної ділянки, не є укладеним і права користування землею для СФГ "Злагода" не породжує, оскільки СФГ "Злагода" користується вказаною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, і тому ця земельна ділянка підлягає поверненню, як безпідставно набуте майно.

Представник СФГ «Злагода» Рибальченко С.Л. в судове засідання не з'явилася, про день, час і місце слухання справи повідомлена належним чином, суд вважає за можливе винесення заочного рішення, тому що від Рибальченко С.Л. не надійшло заяви про розгляд справи за її відсутністю, вона належним чином повідомлена про судове засідання і позивач не заперечує проти такого вирішення справи.

Під час судових засідань, які були проведені раніше, Рибальченко С.Л. позов не визнавала і вказувала, що 26.05.2008 року між сторонами був укладений договір оренди належної ОСОБА_1 земельної ділянки строком на 10 років, починаючи з дати його державної реєстрації. Сторони в належній (письмовій) формі досягли взаємної згоди з усіх істотних умов укладеного між ними договору, позивач в добровільному порядку передав свою земельну ділянку в користування.

Потім СФГ "Злагода" уклала договір із землевпорядною організацією "Зембудпроект" на предмет складання файлів IN-4 для подальшого внесення їх до бази даних ДП "Центр ДЗК" та складання індексних кадастрових карт і кадастрових планів земельних ділянок на розроблення технічної документації із землеустрою та провела всі інші попередні дії, необхідні для державної реєстрації договору.

Таким чином, вважала представник СФГ «Злагода», ОСОБА_1 надавши до Держкомзему у Красноградському районі заяву проханням не здійснювати державну реєстрацію договору оренди земельної ділянкою, створив перепони та порушив право користування орендованою землею, хоча на протязі 3-х років отримував оренду плату та не мав жодних претензій. Вона вважає, що укладений договір є двостороннім і ОСОБА_1 має відповідні до договору обов'язки, які виключають здійснення процесуальної диверсії проти господарської діяльності СФГ «Злагода», оскільки це заборонено ч. 2-6 ст. 13 ЦК України. ОСОБА_1 щорічно отримував оплату за оренду своєї землі, розписувався у відомостях та не відмовлявся від неї, що давало підстави позивачу розраховувати на подальшу дію договору оренди та одержання прибутку, наданням 23.12.2010 року відповідної заяви про заборону реєстрації договору оренди земельної ділянки, ОСОБА_1 заподіяв СФГ «Злагода» збитки в сумі виплаченої орендної плати та зроблених позивачем витрат на майно і на оплату виготовлення технічної документації.

Від представника Головного Управління Держкомзему у Харківській області та Управління Держкомзему у Красноградському районі Харківської області, Репета Г.В. надійшла заяву з проханням розглядати справу без його участі.

Суд дослідивши матеріали справи, вважає, що позов ОСОБА_1 необхідно задовольнити з наступних підстав.

Статтями 317, 321 ЦК України, ст..41 Конституції України передбачено, що право володіння, користування та розпорядження своїм майном належить власнику. Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійснені.

Згідно зі ст.. 373 ЦК України, ст.. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю(земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Власник земельної ділянки має право використовувати її на свій розсуд відповідно до її цільового призначення.

Згідно ст.. 386 ЦК України, ст.. 152 Земельного кодексу України держава забезпечує рівний захист усіх суб'єктів права власності, у тому числі і прав власності на землю. Власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його права на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою.

Відповідно до ст.. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема є договори та інші правочини.

Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків. ( ст.. 202 ЦК України). Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків ( ч.1 ст. 626 ЦК України.)

Згідно зі ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Відповідно до ст.. ст.. 93, 124 Земельного кодексу України, ст..1 Закону України «Про оренду землі»(далі Закон) право оренди земельної ділянки, тобто володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької чи іншої діяльності, виникає виключно на підставі договору оренди.

Поняття договору оренди землі визначено в ст.. 13 Закону, відповідно до якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За положеннями ч.1 ст. ст.. 20 Закону України «Про оренду землі»договір оренди землі підлягає обов'язковій державній реєстрації і на підставі ч.1 ст. 210; ч.2 ст. 631; ч.3 ст. 640 ЦК України, ч.2 ст. 125 Земельного кодексу України та ст.. 18 Закону України «Про оренду землі»є укладеним, тобто набирає чинності з моменту його державної реєстрації .

Як встановлено судом, позивач ОСОБА_1 є власником земельної ділянки сільськогосподарського призначення площею 5, 9356 га, розташованої на території Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської області на підставі Державного акту на право приватної власності на землю, виданого Соснівською сільською радою Красноградського району Харківської області 14 листопада 2002 року ( а.с. 7).

Згідно наданої копії договору 26 травня 2008 року між позивачем та відповідачем СФГ «Злагода»був підписаний договір оренди земельної ділянки строком на 10 років з моменту її державної реєстрації ( а.с. 54-55).

Однак як встановлено судом, державна реєстрація зазначеного договору оренди земельної ділянки не відбулася і цей договір у Державному підприємстві «Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах»не зареєстрований, що сторонами по справі визнається і не заперечується.

Таким чином, вказаний договір оренди є неукладеним, а тому не породжує будь-яких прав чи обов'язків для сторін, в зв'язку з чим необхідно зобов'язати відповідача СФГ «Злагода»повернути позивачу належну йому земельну ділянку.

Приймаючи до уваги, що згідно ст..41 Конституції України право володіння, користування та розпорядження своїм майном належить власнику і це право є непорушним, а також що ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійснені, то спонукання позивача до надання згоди на державну реєстрацію договору оренди його земельної ділянки із СФГ «Злагода» є незаконним.

Судові витрати відповідно до ст.. 88 ЦПК України необхідно стягнути з СФГ «Злагода».

Керуючись ст.. ст.. 1, 6, 10,11, 57-50, 168, 209, 212- 215, 224, 226 ЦПК України; ст.. ст. 202, 317, 321, 373, 386, 626, 631 ЦК України; ст.. ст.. 3, 93, 124, 125, 152, Законом України «Про оренду землі»; ст.. ст.. 14, 41 Конституції України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до СФГ «Злагода», третя особа-Управління Держкомзему у Красноградському районі Харківської області про витребування земельної ділянки із чужого незаконного володіння, задовольнити повністю.

Витребувати та передати земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 5,9356 гектарів на території Соснівської сільської ради Красноградського району Харківської області, кадастровий номер 6323386000:04:000:0031 із незаконного володіння та користування СФГ "Злагода" її власнику, ОСОБА_1.

Стягнути с СФГ "Злагода", юридична адреса с. Соснівка Красноградскського району Харківської області на користь держави судовий збір 795 ( сімсот дев'яносто п'ять) грн. 18 коп, які перерахувати на розрахунковий рахунок № 31214206700300, МФО - 851011, одержувач: УДК у Красноградському районі 22030001, код одержувача - 37886402 банк одержувач - ГУДКУ в Харківській області, «Судовий збір, код 02893918».

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача, поданою протягом 10 днів з дня отримання його копії.

Суддя:

СудКрасноградський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення03.08.2012
Оприлюднено08.08.2012
Номер документу25507952
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —2021/2-869/11

Ухвала від 13.02.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Гусар П. І.

Ухвала від 09.07.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Гусар П. І.

Рішення від 03.08.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Гусар П. І.

Ухвала від 13.02.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Гусар П. І.

Ухвала від 10.05.2012

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Пшенічна Л. В.

Ухвала від 13.02.2012

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Гусар П. І.

Ухвала від 22.12.2011

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Гусар П. І.

Ухвала від 21.11.2011

Цивільне

Красноградський районний суд Харківської області

Гусар П. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні