номер провадження справи 16/93/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Запорізької області
УХВАЛА
31.07.12 справа № 5009/2135/12
м.Запоріжжя
За заявою боржника -товариства з обмеженою відповідальністю "Он Лайн Азов" (71100, м.Бердянськ Запорізької області, вул.Свободи, 2-а, код ЄДРПОУ 30921162)
банк , здійснюючий розрахунково-касове обслуговування боржника - філія Запорізьке РУ ПАТ КБ "ПриватБанк", м.Запоріжжя
про банкрутство
Суддя Ніколаєнко Р.А.
Представники:
від боржника -Андрєєв В.П. (голова ліквідаційної комісії, протокол № 47 від 27.02.2012)
ВСТАНОВЛЕНО:
ТОВ "Он Лайн Азов" в порядку ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" подано заяву про порушення справи про банкрутство.
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.06.2012 заяву прийнято до розгляду, порушено провадження у справі № 5009/2135/12, справі присвоєно номер провадження 16/93/12, засідання суду призначено на 10.07.2010. В засіданні оголошувалася перерва до 31.07.2012.
31.07.2012 за результатами розгляду справи винесено ухвалу.
На обґрунтування поданої заяви боржник пояснив, що 27.02.2012 на загальних зборах засновників ТОВ "Он Лайн Азов" було прийнято рішення про ліквідацію товариства, призначено ліквідаційну комісію та її голову. 14.03.2012 в газеті "Голос України" № 46(5296) було опубліковано оголошення про ліквідацію та встановлено строк для пред'явлення вимог кредиторів, який сплинув 14.05.2012. В ході здійснення ліквідаційної процедури було виявлено кредиторську заборгованість в загальному розмірі 3630926,38 грн., яка не оспорюється боржником. При цьому дебіторська заборгованість дорівнює 345851,80 грн., залишок коштів на рахунках в банку -близько 15 тис.грн. (станом на 25.05.2012), рухоме та нерухоме майно відсутнє. В зв'язку з такими обставинами ліквідаційною комісією було прийнято рішення про звернення до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство згідно з вимогами ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки в боржника недостатньо грошових коштів та майна для погашення кредиторської заборгованості і навіть сплата дебіторської заборгованості не дозволить погашенню у повному обсязі кредиторської заборгованості.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини, вислухавши представника боржника, суд дійшов висновку, що провадження у справі підлягає припиненню з огляду на таке.
Згідно з приписами ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" якщо вартості боржника -юридичної особи, щодо якого прийнято рішення про ліквідацію, недостатньо для задоволення вимог кредиторів, така особа ліквідується в порядку, передбаченому цим Законом. У рази виявлення зазначених обставин ліквідатор (ліквідаційна комісія) зобов'язані звернутися в господарський суд із заявою про порушення справи про банкрутство такої юридичної особи.
Обов'язковою передумовою звернення до господарського суду є дотримання встановленого законом порядку ліквідації юридичної особи поза межами процедур банкрутства.
Вимоги до такого порядку визначено нормами Цивільного та Господарського кодексів України.
Ч.1 ст. 110 Цивільного кодексу України (далі - ЦКУ), ч.ч.1, 6 ст.59 Господарського кодексу України (далі -ГКУ) передбачає можливість ліквідації юридичної особи за рішенням засновників (учасників).
У відповідності до ч.ч.1, 2 ст.105 ЦКУ учасники юридичної особи у випадку прийняття рішення про ліквідацію зобов'язані протягом трьох днів з дати прийняття рішення повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію. Після внесення запису про прийняття рішення засновників (учасників) юридичної особи про припинення юридичної особи до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців повідомлення про внесення запису по ЄДР публікується у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації.
За положеннями ч.3, 5 ст.105 ЦКУ учасники юридичної особи, якими прийнято рішення про припинення (у тому числі про ліквідацію) призначають комісію з припинення юридичної особи (у випадку ліквідації -ліквідаційну комісію), голову комісії або ліквідатора та встановлюють порядок і строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється. Строк заявлення кредиторами своїх вимог до юридичної особи, що припиняється, не може становити менше двох і більше шести місяців з дня опублікування повідомлення про рішення щодо припинення юридичної особи.
Ч.ч.1, 2 ст.60 ГКУ також передбачають здійснення ліквідації суб'єкта господарювання ліквідаційною комісією, яка утворюється власником (власниками) суб'єкта господарювання та якою встановлюється порядок та визначаються строки проведення ліквідації, а також строк для заяви претензій кредиторами, що не може бути меншим, ніж два місяці з дня оголошення про ліквідацію.
Згідно з ч.3 ст.60 ЦКУ ліквідаційна комісія має вмістити в друкованих органах відповідно до закону повідомлення про ліквідацію суб'єкта господарювання та про порядок і строки заяви кредиторами претензій, а явних (відомих) кредиторів повідомляє персонально у письмовій формі у встановлені строки.
Ч.4 ст.60 ГКУ встановлює, що одночасно ліквідаційна комісія вживає необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості суб'єкта господарювання, який ліквідується, та виявлення вимог кредиторів, з письмовим повідомленням кожного з них про ліквідацію суб'єкта господарювання.
Відповідно до ч.5 ст.60 ГКУ ліквідаційна комісія оцінює наявне майно суб'єкта господарювання, який ліквідується, і розраховується з кредиторами, складає ліквідаційний баланс та подає його власнику або органу, який призначив ліквідаційну комісію. Достовірність та повнота ліквідаційного балансу повинні бути перевірні у встановленому законодавством порядку з обов'язковою перевіркою органом державної податкової служби.
За вимогами ч.1 ст.111 ЦКУ з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи щодо ліквідації ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов'язана вжити всіх необхідних заходів щодо стягнення дебіторської заборгованості юридичної особи, що ліквідується, та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи в установлені строки. Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
У відповідності до ч.3 ст.111 ЦКУ під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення строку пред'явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
За ч.4 ст.111 ЦКУ ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна юридичної особи, що припиняється, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, яке перебуває у третіх осіб.
Ч.7 ст.111 ЦКУ передбачено, що для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості із сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам державної податкової служби та Пенсійного фонду України, фондів соціального страхування документів юридичної особи, у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового органу. До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає органам державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування звітність за останній період.
Ч.8 ст.111 ЦКУ встановлено, що після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами ліквідаційна комісія складає проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, перелік пред'явлених кредиторами вимог та результат їх розгляду. Проміжний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, що прийняв рішення про ліквідацію юридичної особи.
Згідно з ч.3 ст.110 ЦКУ якщо вартість майна юридичної особи є недостатньою для задоволення вимог кредиторів, юридична особа здійснює всі необхідні дії, встановлені законом про відновлення платоспроможності або визнання банкрутом.
За приписами ст.ст.33, 34 Господарського процесуального кодексу України сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. При цьому обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ "Он Лайн Азов" зареєстровано в якості суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи 05.04.2000 за рішенням виконавчого комітету Бердянської міської ради.
Представлений суду протокол № 47 загальних зборів засновників ТОВ "Он лайн Азов" від 27.02.2012 засвідчує прийняття засновниками рішення про припинення діяльності товариства шляхом його ліквідації, призначення ліквідаційної комісії та її голови -Андрєєва В.П., а також встановлення терміну прийняття претензій кредиторів протягом двох місяців з дати опублікування інформації про ліквідацію ТОВ "Он Лайн Азов" у спеціалізованому ЗМІ.
01.03.2012 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про рішення засновників ТОВ "Он Лайн Азов" щодо припинення юридичної особи.
В Бюлетені державної реєстрації № 206 (6) 2012 р. здійснено публікацію про розпочаток ліквідації ТОВ "Он Лайн Азов".
ТОВ "Он Лайн Азов" в офіційному друкованому органі -газеті "Голос України" № 46 (5296) від 14.03.2012 вміщено оголошення про ліквідацію товариства та прийняття вимог кредиторів протягом двох місяців з дня опублікування оголошення.
Для проведення перевірок та визначення наявності або відсутності заборгованості ТОВ "Он Лайн Азов" подавало документацію до податкового органу, органу ПФУ, фондів соціального страхування. Ати перевірок та довідки представлені суду.
Обґрунтовуючи подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство -недостатність майна для задоволення вимог кредиторів заявник зазначає про виявлену кредиторську заборгованість в розмірі 3630926,38 грн., яка не оспорюється, існування дебіторської заборгованості у значно меншому розмірі - 345851,80 грн., залишку коштів на рахунках в банку в розмірі близько 15 тис.грн. (станом на 25.05.2012), відсутність рухомого та нерухомого майна за результатами інвентаризації.
Після закінчення строку для пред'явлення вимог кредиторами ліквідаційною комісією складено проміжний ліквідаційний баланс станом на 25.05.2012, який досліджено судом на предмет його відповідності ч.8 ст.111 ЦКУ, в результаті чого встановлено, що визначеним законом вимогам цей баланс не відповідає.
Так, всупереч вимогам проміжний баланс не затверджено засновниками ТОВ "Он Лайн Азов". Представлений протокол № 2 від 25.05.2012 загальних зборів членів ліквідаційної комісії від 25.05.2012, згідно з яким на підставі розглянутого проміжного ліквідаційного балансу вирішено звернутися до господарського суду із заявою про порушення справи про банкрутство, не є належним доказом такого затвердження. Цим протоколом зафіксовано певне та передчасне рішення ліквідаційної комісії, але не засновників у їх повному складі.
Крім того, представлений проміжний ліквідаційний баланс складений як стандартна форма балансу бухгалтерської звітності та всупереч встановленим саме до проміжного ліквідаційного балансу вимогам не містить конкретних відомостей про склад майна (у тому числі грошові кошти та рухоме майно), переліку пред'явлених кредиторами кредиторських вимог (не зазначено кожного кредитора в окремості, підстави та розмір кредиторських вимог), а також відсутні відомості про результати їх розгляду (визнання боржником вимог кредиторських вимог або їх відхилення з зазначенням конкретних сум та причин їх відхилення).
Таке, виходячи зі змісту ч.8 ст.111 ЦКУ, повинно мати вигляд невід'ємних частин проміжного ліквідаційного балансу (додатків, розшифровок до конкретних строк тощо), з врахуванням яких проміжний ліквідаційний баланс у повному обсязі підлягає затвердженню складом засновників, чого в даному випадку місця не має.
Заявником представлено реєстр кредиторів ТОВ "Он Лайн Азов", який містить, між іншим, перелік визначених ліквідаційною комісією контрагентів ТОВ "Он Лайн Азов", розмір визначеної перед ними заборгованості, а також суми заборгованості перед бюджетами та витрат у ліквідаційній процедурі, черговість задоволення вимог кредиторів. Згідно з реєстром кредиторська заборгованість заявника складає 3630926,38 грн.
Вказаний реєстр не може бути розцінений як складова частина проміжного ліквідаційного балансу та як результат розгляду вимог кредиторів.
Слід звернути увагу, що заявником представлені докази надіслання контрагентам листів-повідомлень про існування заборгованості ТОВ "Он Лайн Азов" перед ними, про ведення роботи з підготовки та подання до господарського суду заяви про порушення справи про банкрутство, а також про те, про грошові вимоги у визначеному розмірі будуть враховані в повному обсязі та включені до ліквідаційного акту (балансу) ТОВ "Он Лайн Азов".
Листи-повідомлення датовані та надіслані за спливом встановленого ліквідаційною комісією строку ліквідаційної процедури, напередодні звернення до суду, про що свідчать відповідні реквізити листів та поштові фіскальні чеки.
Але ж при цьому докази заявлення протягом встановленого строку самими кредиторами (як зазначеними заявником, так й іншими) вимог до ТОВ "Он Лайн Азов", розмір яких може відрізнятися від сум, визначених заявником, в матеріалах справи відсутні, заявником не представлені.
Щодо перевірки проміжного ліквідаційного балансу податковим органом зазначається, що представлений заявником акт Бердянської ОДПІ Запорізької області від 05.06.2012 № 023/23-108/31317271 відображує результати позапланової виїзної перевірки ТОВ "Он Лайн Азов" з питань дотримання вимог податкового законодавства, валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2009 по 18.05.2012.
Таким чином, проміжний ліквідаційний баланс ТОВ "Он Лайн Азов", складений станом на 25.05.2012, на предмет його правильності та достовірності податковим органом не перевірявся.
Окрім зазначеного, не можна визнати належними вжиті ліквідаційною комісією заходи щодо стягнення дебіторської заборгованості, зазначеною в сумі 345851,80 грн., як то встановлено ч.1 ст. 111 ЦКУ.
Такі заходи згідно з названою нормою мають вживатися з дати внесення до ЄДР запису про рішення засновників щодо ліквідації юридичної особи та полягають у персональному повідомленні боржників про ліквідацію, заявленні вимог та позовів.
Між тим, заявник обмежився направленням його боржникам лише вимог про погашення заборгованості та, на що слід звернути увагу, лише напередодні звернення до господарського суду, що слідує з відповідних реквізитів листів-вимог та поштових фіскальних чеків.
За стягненням дебіторської заборгованості шляхом судового захисту та реалізації вимог до боржників через примусове виконання заявник взагалі не звертався, що слідує з матеріалів справи та пояснень представника.
Крім викладених вище недоліків при здійсненні ліквідаційної процедури, є суперечливими обставини щодо виконання заявником положення ч.3 ст.111 ЦКУ, згідно з якою ліквідаційна комісія мала закрити рахунки у фінансових установах, крім рахунка, який використовується для розрахунків з кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Так, за змістом заяви та наданими до неї матеріалами заявник зазначає про його рахунки в ПАТ "ВіЕйБі Банк" та Запорізькому РУ ПАТ "ПриватБанк". Від цих банківських установ заявником надані довідки.
Згідно з довідкою ЗРУ ПАТ "ПриватБанк" станом на 25.05.2012 залишок грошових коштів на рахунках ТОВ "Он Лайн Азов" дорівнює 14591,38 грн., закриття рахунків неможливо, оскільки постановою виконавчої служби ВП № 14011957 від 31.10.2011 на рахунки накладено арешт.
За довідкою ПАТ "ВіЕйБі Банк" станом на 28.05.2012 рахунок ТОВ "Он Лайн Азов" в цій банківській установі 28.02.2012 закрито.
За витребуваними та отриманими судом даними Бердянської ОДПІ Запорізької області станом на 25.06.2012 за ТОВ "Он Лайн Азов" обліковуються відкриті рахунки в ЗРУ ПАТ "ПриватБанк", а також в АТ "ОТП Банк" та АТ "Райффайзен Банк Аваль".
Пояснень щодо такого від боржника не отримано.
Таким чином, матеріали справи не дозволяють зробити висновок про дотримання заявником встановленого законом порядку ліквідації юридичної особи за рішенням засновників поза межами процедур банкрутства, що на цей час виключає підстави для здійснення провадження у справі справи про банкрутство за ст.51 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Провадження у справі підлягає припиненню в силу п.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України.
На підставі викладеного, керуючись ст.5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", п.1 ст.80, ст.86 Господарського процесуального кодексу України, суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі припинити.
Примірники даної ухвали надіслати боржнику, державному реєстратору виконавчого комітету Бердянської міської ради, банкам, відділу з питань банкрутства ГУЮ у Запорізькій області, ВДВС Бердянського МРУЮ.
Суддя Р.Ніколаєнко
Суд | Господарський суд Запорізької області |
Дата ухвалення рішення | 31.07.2012 |
Оприлюднено | 07.08.2012 |
Номер документу | 25516258 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Запорізької області
Ніколаєнко Р.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні