cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.07.12 Справа№ 5015/2010/12
За позовом: Регіонального відділення ФДМ України по Львівській області, м. Львів
до відповідача: Приватного акціонерного товариства „ПДТ Україна", м. Львів
про спонукання до внесення змін до договору оренди
Суддя Чорній Л.З.
Представники сторін:
Від позивача: Долішній І.І.-представник
Від відповідача: Породько Б.Є. -представник
Судом роз'яснено зміст ст.ст. 20,22 ГПК України, а саме, процесуальні права та обов'язки, зокрема, право заявляти відводи. Відводу не заявлено.
Суть спору:
Позов заявлено Регіональним відділенням ФДМ України по Львівській області, м. Львів до Приватного акціонерного товариства „ПТТ Україна", м. Львів про спонукання до внесення змін до договору оренди.
Ухвалою суду від 23.05.12 р. порушено провадження у справі і розгляд справи призначено на 10.07.12 р. Ухвалою суду від 10.07.12р. розгляд справи відкладено на 23.07.12 р. Ухвалою суду від 23.07.12 р. за клопотанням позивача продовжено строк розгляду спору, судовому засіданні оголошено перерву до 27.07.12 р.
27.07.12 р. представник позивача в судове засідання з'явився, позовні вимоги підтримав, просить суд прийняти рішення, яким спонукати відповідача -Приватне акціонерне товариство „ПДТ Україна", м. Львів внести зміни до договору оренди індивідуально визначеного майна, що належить до державної власності №64 від 19.08.2005 р. (із змінами) виклавши п.3.1 у редакції, запропонованій позивачем.
Представник відповідача в судове засідання з'явився, подав відзив на позовну заяву №47/06/12 від 21.06.12 р., проти позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази, які мають значення для справи , суд встановив.
19.08.2005 р. між РВ ФДМУ у Львівській області (орендодавець) та ПрАТ „ПДТ Україна" (орендар) укладено договір №64 оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності відповідно до п.1.1 якого орендодавець передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нерухоме державне майно, а саме: нежитлове приміщення загальною площею 247,6 кв.м., розміщене на першому цокольному поверсі за адресою: м. Львів, вул. Ген. Чупринки,71, що перебуває на балансі ДП Державного інституту проектування міст „Містопроект".
Відповідно до п.3.4 договору розмір орендної плати переглядається на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством.
14.09.2011 р. внесено зміни до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №786 від 04.10.1995 р.
Враховуючи наведене, 07.03.2012 р. РВ ФДМУ по Львівській області направлено на адресу ПрАТ „ПДТ Україна" супровідний лист №11-03-01431 з трьома примірниками договору про внесення змін до договору оренди №64 від 19.08.2005 р., яким повідомлено відповідача про необхідність приведення договору оренди відповідно до вимог чинного законодавства та про необхідність підписання даних змін. Станом на 11.05.12 р., зазначає позивач, РВ ФДМУ по Л/о не отримало жодної відповіді на даний лист.
У своєму відзиві на позов та листі-відповіді №25/03/12 від 30.03.12 р. щодо внесення змін до договору оренди, відповідач зазначає, що пропозиція внести зміни до договору оренди №64 від 19.08.2005 р. отримана ним лише 10.03.2012 р. тобто по спливу 5-ти місяців з дня набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 р. №961. Зобов'язання по сплаті орендних платежів за період з 20.09.2011 р. по 01.03.12 р. орендарем виконані в повному обсязі. Запропоновані ФДМУ у Л/о зміни до договору встановлюють зобов'язання орендаря провести перерахунок орендної плати з 20.09.11 р. Вказане, зазначає відповідач, суттєво погіршить майнове становище орендаря, спричинить порушення внутрішніх зобов'язань підприємства перед акціонерами.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа також має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Згідно із ст. 651 ЦК України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає зі звичаїв ділового обороту.
Відповідно до п.2 ст.10 Закону України „Про оренду державного та комунального майна" укладений сторонами договір оренди в частині істотних умов повинен відповідати типовому договору оренди відповідного майна. Типові договори оренди державного майна розробляє і затверджує Фонд державного майна України, типові договори оренди майна, що належать АРК або перебуває у комунальній власності, затверджують відповідно ВР АРК та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до положень ст. 188 Господарського кодексу України, зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що позивач вживав заходів до внесення змін у Договір оренди у зв'язку з тим, що 14.09.2011 р. внесено зміни до Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна. Проте, як стверджує позивач, відповідач не розглянув по суті заяви позивача про внесення змін до договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності №64 від 19.08.05 р.
Однак, як встановлено судом, позивачем договір про внесення змін до договору оренди на адресу відповідача надіслано 07.03.12 р. та отримано останнім 10.03.12 р . В матеріалах справи міститься лист-відповідь відповідача №25/03/12 від 30.03.12 р. на пропозицію позивача щодо внесення змін до договору відповідно до якої останній зазначає, що „не відмовляється від перегляду орендної плати відповідно до Методики", „однак пропозицію ним отримано лише 10.03.12 р., а нарахування орендної плати з 20.09.11 р. суперечать вимогам Закону України „Про оренду державного та комунального майна" (ч.4 ст.10), оскільки суттєво погіршить майнове становище орендаря". Тобто відповідач не заперечує проти внесення змін до договору, однак вважає, що такі зміни не можуть вноситись до договору з 20.09.11 р. -з моменту прийняття Методики. Як стверджує позивач, зміни до договору в частині нарахування орендної плати згідно зміненої Методики повинні здійснюватись з моменту її прийняття- 20.09.11 р. Однак законодавець передбачає загальний порядок внесення змін до договору, який не залежить від часу прийняття того чи іншого нормативного акту. Так, відповідно до вимог ст. 188 ГК України сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором, що й було зроблено позивачем. Відповідно до п.3 ст. 188 ГК України сторонам надається двадцятиденний строк для розгляду пропозиції щодо внесення змін до договору. В матеріалах справи міститься лист-відповідь відповідача №25/03/12 від 30.03.12 р. на пропозицію позивача щодо внесення змін до договору. З огляду на викладене, з врахуванням загальних положень господарського законодавства щодо порядку укладення та внесення змін до договору, суд дійшов висновку, що орендна плата згідно зміненої Методики повинна сплачуватись орендарем з 30.03.2012 р., - з моменту отримання відповіді на подану пропозицію.
За таких обставин, вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають до часткового задоволення.
Відповідно до статей 33, 38 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Сторона або прокурор у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування господарським судом доказів. У разі задоволення клопотання суд своєю ухвалою витребовує необхідні докази.
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 4 3 Господарського процесуального кодексу України. Згідно з положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами. Господарський суд створює сторонам та іншим особам, які беруть участь у справі, необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.
За таких обставин суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги підставні, обґрунтовані поданими суду доказами і такими, що підлягають до задоволення.
Відповідно до частини 1 статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 15, 651,654 Цивільного кодексу України, ст.ст. 188 Господарського кодексу України, ст.ст. 4 3 , 33, 38, 43, 49, 82, 83, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити частково.
2. Спонукати Приватне акціонерне товариство „ПДТ Україна", м. Львів внести зміни до Договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, до належить до державної власності №64 від 19.08.2005 року (із змінами) виклавши п. 3.1 у наступній редакції:
„3.1. Орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженої постановою Кабінетом Міністрів України від 04.10.1995 №786 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 №961, які набрали чинності з 20.09.2011)(далі-Методика), становить без ПДВ за перший повний місяць оренди квітень 2012 р. 14 373,98 грн.
Орендна плата згідно даного Договору сплачується з 30.03.2012 р.
Орендар зобов'язується протягом 20-ти днів з моменту підписання цих змін сплатити до державного бюджету та Балансоутримувачу суму донарахувань орендної плати, що виникла у зв'язку з перерахунком розміру орендної плати відповідно до Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорцій її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.1195 №786 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2011 №961, які набрали чинності з 20.09.2011).
3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства „ПДТ Україна" (м. Львів, вул. Ген. Григоренка, 1а/4; код ЄДРПОУ 30994665) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області (м. Львів, вул. Січових Стрільців,3) 1 073,00 грн. судового збору.
4. Наказ видати згідно ст. 116 ГПК України.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 01.08.2012р.
Суддя Чорній Л.З.
Суд | Господарський суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 27.07.2012 |
Оприлюднено | 07.08.2012 |
Номер документу | 25516413 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Львівської області
Чорній Л.З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні