cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" липня 2012 р.Справа № 5017/1710/2012
За позовом Публічне акціонерне товариство "ОДЕСАГАЗ";
до відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЕРДА"
про розірвання договору купівлі-продажу та зобов'язання повернути майно
Суддя Гуляк Г.І.
Представники:
Від позивача: Саєнко Р.К. - за дорученням;
Від відповідача: не з'явився;
СУТЬ СПОРУ: 11 червня 2012 року ПАТ «Одесагаз»звернулося до господарського суду Одеської області з позовними вимогами до ТОВ «Герда»про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0 від 23.04.2003 року, а саме нежитлового приміщення колишнього газорозподільного пункту, розташованого за адресою: Військовий узвіз, 1А, м. Одеса, укладеного між ВАТ «Одесагаз»і ТОВ «ГЕРДА», та зобов'язання ТОВ «Герда»повернути ПАТ «Одесагаз»нежитлове приміщення колишнього газорозподільного пункту площею 12,7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, Військовий узвіз, 1А і розташоване на земельній ділянці площею 16,5 кв.м.
Свої вимоги позивач обґрунтував тим, що ТОВ "Герда" не були виконані умови договору купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0 від 23.04.2003 року щодо оплати вартості придбаного ним нерухомого майна, що призвело до виникнення у ПАТ «Одесагаз»права на розірвання указаного договору купівлі-продажу нерухомого майна в судовому порядку.
Відповідач -ТОВ "Герда" позовні вимоги, заявлені ПАТ «Одесагаз», визнав в повному обсязі, про що 23.07.2012 року подав до канцелярії суду заяву про визнання позову.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення та доводи представників сторін, суд дійшов висновку про необхідність задоволення позовних вимог з наступних підстав.
23 квітня 2003 року між ВАТ «Одесагаз», повним правонаступником якого є ПАТ «Одесагаз», і ТОВ «Герда»був укладений договір купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0. Те, що ПАТ «Одесагаз»є повним правонаступником ВАТ «Одесагаз»підтверджується статутом Публічного акціонерного товариства «Одесагаз»затвердженим загальними зборами акціонерів ВАТ «Одесагаз від 18 жовтня 2011 року реєстраційний номер №15561050027008373 та витягом з протоколу чергових загальних зборів акціонерів Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню і газифікації «Одесагаз»від 12.10.2011 року №18, копії яких є в матеріалах справи.
За умовами указаного договору ВАТ «Одесагаз»продало, а ТОВ «Герда»купило нежитлове приміщення колишнього газорозподільного пункту площею 12,7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, Військовий узвіз, 1А.
Указане нежитлове приміщення належало ВАТ «Одесагаз»на праві власності на підставі свідоцтва про право власності №014603, зареєстрованого КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості»19.07.2001 року.
Пунктом 2.1. договору було встановлено, що ціна, яку ТОВ «Герда» має сплатити за нежитлове приміщення, складає 7743 грн.
07.05.2003 року сторони уклали додаткову угоду до договору купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0, якою було встановлено, що вартість нежитлового приміщення колишнього газорозподільного пункту складає 15000 грн. з урахуванням ПДВ.
При цьому ТОВ «Герда»зобов'язалося оплатити вартість придбаного ним нерухомого майна протягом трьох років з дня державної реєстрації нежитлового приміщення колишнього газорозподільного купку за ТОВ «Герда»в КП «Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об'єктів нерухомості».
Як вбачається з реєстраційного посвідчення на домоволодіння, виданого КП «ОМБТІта РОН», нежитлове приміщення площею 12,7 кв.м., що знаходиться за адресою м. Одеса, Військовий узвіз, 1А, було зареєстроване за ТОВ «Герда»08.05.2003 року, про що було зроблено запис в реєстраційну книгу за №23 неж, стор. 166, реєстр 1212.
Тобто виходячи з умов договору купівлі-продажу ТОВ «Герда»мало здійснити оплату вартості придбаного ним за договором купівлі-продажу нерухомого майна не пізніше 08.05.2006 року, чого ним зроблено не було.
Натомість, ТОВ «Герда» оплатило за придбане нерухоме майно 7743 грн. Указана сума була оплачена на користь ВАТ «Одесагаз»16.05.2003 року шляхом перерахування указаної суми на розрахунковий рахунок позивача.
23.05.2003 року об'єкт договору купівлі-продажу був переданий ТОВ «Герда» за актом прийому-передачі.
1 січня 2004 року набрав чинності Цивільний кодекс України.
Згідно з п. 4 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов'язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.
Тобто до відносин сторін щодо оплати нерухомого майна, відчуженого ПАТ «Одесагаз»за договором №2304/0 від 23.04.2003 року, а також щодо наслідків невиконання покупцем прийнятих на себе обов'язків з оплати придбаного ним майна, застосовуються положення Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 ЦК України.
Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Згідно зі ст. 525 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Ст. 526 ЦК України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно зі ст. 527 ЦК України боржник зобов'язаний виконати свій обов'язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов'язання чи звичаїв ділового обороту.
Відповідно до ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
На порушення вищевказаних норм ТОВ «Герда»не сплатило ПАТ «Одесагаз»повну вартість проданого відповідачу нерухомого майна.
Згідно зі ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Згідно з п.9.1. договору купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0, з урахуванням змісту укладеної сторонами додаткової угоди від 07.05.2003 року, договір підлягає розірванню в судовому порядку за ініціативою продавця у разі порушення покупцем хоча б одного з прийнятих на себе відповідно до цього договору зобов'язань, включаючи зобов'язання по оплаті придбаного ним майна, а також в разі ухилення покупця від виконання прийнятих ним на себе згідно з цим договором зобов'язань, або в разі їх неналежного виконання.
За умовами договору купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0 одностороння відмова від нього не допускається.
Таким чином, порушення ТОВ «Герда»зобов'язань щодо оплати придбаного ним нерухомого майна, призвело до виникнення у ПАТ «Одесагаз»права на розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0 від 23.04.2003 року в судовому порядку.
Порядок розірвання господарських договорів встановлений ст. 188 ГК України, згідно з якою сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором.
Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду.
У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Як вбачається з матеріалів справи, 10.04.2012 року ПАТ «Одесагаз»вручило директору ТОВ «Герда» письмову пропозицію про розірвання договору купівлі-продажу №2304/0 від 23.04.2003 року, але у встановлений законом строк ТОВ «Герда»не надало позивачу письмової відповіді на указану пропозицію.
Враховуючи викладене, сторони не досягли згоди про розірвання договору купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0 від 23.04.2003 р.
Статтею 1212 ЦК України встановлено, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні.
Згідно зі ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі.
Крім того, розірвання договору купівлі-продажу №2304/0 від 23.04.2003 року і повернення нерухомого майна ПАТ «Одесагаз»є підставою для поновлення КП «ОМБТІ та РОН»реєстрації права власності ПАТ «Одесагаз»на нежитлове приміщення колишнього газорозподільного пункту площею 12,7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, Військовий узвіз, 1А, згідно свідоцтва про право власності № 014603 від 17 липня 2001 року.
Ст. 22 ГПК України встановлено право відповідача визнати позов повністю або частково.
Господарський суд не приймає визнання позову відповідачем, якщо ці дії суперечать законодавству або порушують чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси.
В даному випадку визнання позову з боку ТОВ «Герда»не суперечить законодавству та не порушує чиїхось прав і охоронюваних законом інтересів.
Підсумовуючи все вищенаведене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» підлягають задоволенню в повному обсязі як обґрунтовані і підтверджені належними доказами та наявними матеріалами справи.
Судові витрати про сплаті судового збору покласти на відповідача по справі, виходячи з положень ст.ст.44,49 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 44,49, 82-85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Договір купівлі-продажу нерухомого майна №2304/0 від 23.04.2003 року, а саме нежитлового приміщення колишнього газорозподільного пункту, розташованого за адресою: Військовий узвіз, 1А, м. Одеса, укладений між Відкритим акціонерним товариством «Одесагаз» /65003 м.Одеса вул.Одарія,1 код ЄДРПОУ 03351208/ та Товариством з обмеженою відповідальністю «Герда» /м.Одеса Військовий узвіз,1А, код ЄДРПОУ 24543136/ - розірвати.
3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідльністю «Герда» (ідентифікаційний код 24543136, м. Одеса, Військовий узвіз, 1А) повернути Публічному акціонерному товариству «Одесагаз»( ідентифікаційний код 03351208, 65003, м.Одеса, вул. Одарія, 1) нежитлове приміщення колишнього газорозподільного пункту площею 12,7 кв.м., що знаходиться за адресою: м. Одеса, Військовий узвіз, 1А і розташовано на земельній ділянці площею 16,5 кв.м.
Рішення суду набуває законної сили в порядку ст.85 ГПК України.ст. 85 ГПК Укрїни.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складено та підписано 3 серпня 2012 року.
Суддя Гуляк Г.І.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2012 |
Оприлюднено | 08.08.2012 |
Номер документу | 25535083 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Гуляк Г.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні