Рішення
від 17.02.2012 по справі 5027/1381/2011
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" лютого 2012 р. Справа № 5027/1381/2011.

За позовом приватної науково-виробничої фірми «Ольвія»с. Борівці Кіцманського району Чернівецької області

до відповідача -публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго»в особі Сокирянського району електричних мереж

про скасування оперативно-господарської санкції

Суддя М.І.Ніколаєв

Представники :

Від позивача -Явіц В.Й. представник, дов. від 14.12.2011 року

Від відповідача -Кушнір С.П. представник, дов. від 18.03.2011 року

СУТЬ СПОРУ: приватна науково-виробнича фірми «Ольвія» с. Борівці Кіцманського району Чернівецької області звернулася до суду із позовною заявою до публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго»в особі Сокирянського району електричних мереж про скасування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 12744,78 грн., застосовану у формі протокольного рішення комісії Сокирянського РЕМ ВАТ «ЕК «Чернівціобленерго»від 17.12.2010 року без номеру за актом про порушення правил користування електричною енергією від 10.12.2010 року №8-173.

Відповідач у відзиві на позов проти позовних вимог заперечує, посилаючись при цьому на дійсність акту про порушення правил користування електричною енергією від 10.12.2010 року №8-173 та сплив строку його оскарження до суду.

Ухвалою суду від 19.12.2011 року порушено провадження у справі, судове засідання призначено на 04.01.2012 року.

У судових засіданнях неодноразово оголошувалась перерва.

Ухвалою суду від 07.02.2012 року розгляд справи за клопотанням представника відповідача відкладено на 17.02.2012 року.

Розглянувши подані документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд -

ВСТАНОВИВ:

14.09.2009 року між ВАТ Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго»в особі Сокирянського району електричних мереж, правонаступником якого є відповідач, та приватною науково-виробничою фірмою «Ольвія»укладено договір №10 про постачання електричної енергії.

Під час виконання умов вказаного договору, а також при вирішенні всіх питань, які ним не обумовлені, сторони зобов'язалися керуватися діючим законодавством України, зокрема, Законом України "Про електроенергетику" та Правилами користування електричною енергією, затвердженими Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 року №28, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 02.08.1996 року №417/1442 (підпункт 2.1 пункту 2 Договору).

Пунктом 4.2.3 договору сторони передбачили, що споживач сплачує постачальнику вартість електроенергії, розраховану виходячи з приєднаної потужності струмоприймачів та кількості годин їх використання відповідно до „Методики обчислення обсягу електричної енергії, недоврахованої унаслідок порушення споживачем - юридичною особою Правил користування електричною енергією", яка затверджена постановою Національної комісії регулювання електроенергетики від 04.05.2006р. №562, яка зареєстрована у Міністерстві юстиції України 04.07.2006р. за №782/12656, за тарифами, які діяли в період споживання електричної енергії, у випадках таких дій споживача, як, зокрема, пошкодження приладів обліку електроенергії, втручання в їх роботу, зняття пломб з приладів обліку.

10.12.2010 року працівниками відповідача при обстеженні об'єкта позивача в с. Ломачинці складено Акт про порушення Правил користування електричною енергією №8-173, яким виявлено примінення магніту (лічильник не працював). Будь-яких інших відомостей (щодо пошкодження або зриву пломб, самовільного приєднання споживачем струмоприймачів до мережі, підключеної потужності струмоприймачів) в акті не зазначено.

Даний акт споживачем не підписаний, відмітка про його вручення представнику позивача також відсутня. Крім того, будь-яких зауважень, причин відмови від підписання акту він не містить.

При цьому, згідно нотаріально завірених прояснень працівника позивача ОСОБА_3 остання в обстеженні електрообладнання та засобів обліку приватної науково-виробничої фірми «Ольвія»участі не приймала.

Крім того, згідно вищевказаного акту у перевірці приймав участь також водій відповідача, повноваження якого здійснювати контрольний огляд або технічну перевірку відповідачем не доведені.

17.12.2010 року комісією відповідача, за наслідками розгляду акту про порушення Правил користування електричною енергією №8-173, було прийнято рішення, оформлене протоколом б/н від 17.12.2010 року про донарахування позивачеві, на підставі п.п.1 п.2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, вартості недоврахованої електричної енергії на суму 12744,78 грн.

При цьому представник позивача участі у засіданні комісії не приймав. У свою чергу, доказів належного повідомлення позивача про дату і час засідання комісії відповідачем також не надано.

17.12.2010 року на вказану суму позивачу був виставлений рахунок №б/н, який позивач отримав разом із протоколом комісії 20.12.2010 року, проте не оплатив і, не погодившись з такими діями відповідача, звернувся до господарського суду з даним позовом про скасування оперативно-господарської санкції, застосованої до нього.

Згідно акту про вилучення пристроїв та матеріалів використаних споживачем при порушенні ПКЕЕ від 10.12.2010 року представники відповідача провели вилучення неодимового магніту. Разом з тим, даний акт представником позивача не підписаний, при цьому доказів його вхідної реєстрації відповідачем не надано. Крім того, про вилучення магніту не зазначено як при складанні акту про порушення Правил користування електричною енергією №8-173, так і в протоколі комісії від 17.12.2010 року.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" та п. 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996р. № 28, споживання електроенергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником.

Згідно п. 6.40 Правил користування електричною енергією у разі виявлення представниками електропередавальної організації або представниками постачальника електричної енергії пошкоджень чи зриву пломб, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів обліку, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів (систем) обліку з метою зміни їх показів перерахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ від 04.05.2006 року №562, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 04.07.2006 року за №782/12656.

Відповідно до приписів п.6.41 Правил користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.

В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недоврахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт складається в двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт підписується представником постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) та представником споживача.

Пунктом 6.42 Правил користування електричною енергією передбачено, що рішення комісії оформляється протоколом і набирає чинності з дня вручення протоколу споживачу. Разом з протоколом споживачу надаються розрахунок величини вартості та розрахункові документи для оплати недоврахованої електричної енергії та/або збитків.

Споживач має право оскаржити рішення комісії в суді. У разі звернення до суду впродовж 10 робочих днів з дня вручення протоколу споживачу останній має право не оплачувати виставлені рахунки до вирішення спірних питань у судовому порядку.

Постачальник електричної енергії (електропередавальна організація) під час вручення протоколу споживачу зобов'язаний ознайомити споживача з його правом щодо можливості оскарження рішення комісії.

При цьому суд виходить з того, що оформлене протоколом рішення комісії, прийняте за результатом розгляду акта про порушення правил користування електричною енергією, за своєю правовою природою є актом ненормативного характеру, який має обов'язковий характер для споживача щодо сплати вартості недоврахованої електричної енергії. Саме по собі рішення про нарахування позивачу 12744,78 грн. вартості недооблікованої електроенергії є оперативно-господарською санкцією, яка застосовується постачальником електричної енергії як відповідальність за порушення споживачем Правил користування електричною енергією.

Як встановлено судовим слуханням, Акт про порушення Правил користування електричною енергією №8-173 складений не у відповідності з вимогами п.6.41 Правил користування електричною енергією, оскільки:

- з опису зазначеного в акті порушення неможливо встановити, які пункти Правил користування електричною енергією порушено; які саме дії, направлені на зміну або зниження показників засобу обліку електроенергії були здійснені позивачем, в той час як необхідність зазначення таких даних передбачена Правилами;

- не зазначено, внаслідок яких причин лічильник не працював, і чи було це наслідком дії магніту

- не визначено підключена потужність струмоприймачів, їх назва, кількість та потужність тощо.

Крім того, Акт не містить інформації, чи лічильник працював після зняття лічильника та чи був він придатний для подальшої експлуатації, відтак неможливо встановити причинний зв'язок між приміненням магніту та тим, що не працював лічильник. Також не описано сам магніт (внутрішній чи зовнішній) і не зазначено в самому акті про факт його вилучення.

Крім того, неправомірним суд вважає посилання відповідача в протоколі від 17.12.2010 року та розрахунку до нього на п.п.1 п. 2.1 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією, згідно якого дана методика застосовується в разі виявлення порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, фальсифікації тавр про повірку засобів обліку, тавр електропередавальної організації, тавр інших заінтересованих сторін, відбитки яких нанесені на пломби (далі - пошкодження пломб), або відсутності пломб на розрахункових засобах обліку в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному ПКЕЕ. При цьому суд виходить з того, що жодне з вищевказаних порушень проведеною 10.12.2010 року перевіркою не виявлене.

У свою чергу, у відповідача були відсутні також підстави посилатись на редакцію Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією станом із змінам від 14.10.2010 року, оскільки Постанова НКРЕ «Про затвердження Змін до Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією»зареєстрована в Міністерстві юстиції України лише 29 грудня 2010 р. за N 1417/18712, тож станом на момент застосування спірної оперативно -господарської санкції не пройшла державну реєстрацію та не набрала чинності.

Крім того, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів отримання позивачем повідомлення відповідача про дату та місце засідання комісії, яке відбулося 17.12.2010 року та за результатами якого прийнято рішення про застосування оскаржуваної оперативно-господарської санкції.

Відповідно до ст. 235 Господарського кодексу України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції -заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.

Частиною 1 ст. 236 Господарського кодексу України встановлено види господарсько-оперативних санкцій, серед яких, зокрема, передбачено встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо.

Згідно ч. 2 ст. 237 Господарського Кодексу України порядок застосування сторонами конкретних оперативно-господарських санкцій визначається договором. У разі незгоди з застосуванням оперативно-господарської санкції заінтересована сторона може звернутися до суду з заявою про скасування такої санкції та відшкодування збитків, завданих її застосуванням.

З урахуванням вищевикладеного суд вважає, що невідповідність акту №8-173 від 10.12.2010 року вимогам п. 6.41 Правил користування електричною енергією та порушенням відповідачем вимог п. 6.42 Правил щодо повідомлення позивача про розгляд комісією вказаного акту є підставами для скасування оперативно-господарської санкції у вигляді донарахування вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 12744,78 грн., застосовану у формі протокольного рішення комісії Сокирянського РЕМ ВАТ «ЕК «Чернівціобленерго»від 17.12.2010 року без номеру.

За таких обставин справи позов слід задовольнити, а судові витрати слід віднести на відповідача, з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82,84 Господарського процесуального кодексу України, суд -

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити.

2. Скасувати оперативно-господарську санкцію у вигляді донарахування вартості недоврахованої електричної енергії в розмірі 12744,78 грн., застосовану до приватної науково-виробничої фірми «Ольвія»с. Борівці Кіцманського району Чернівецької області у формі протокольного рішення комісії Сокирянського району електричних мереж відкритого акціонерного товариства «ЕК «Чернівціобленерго»від 17.12.2010 року без номеру за результатом розгляду акту про порушення правил користування електричною енергією від 10.12.2010 року №8-173

3. Стягнути з публічного акціонерного товариства «Енергопостачальна компанія «Чернівціобленерго»(м. Чернівці вул. Прутська,23/а код 00130760) в особі Сокирянського району електричних мереж (м. Сокиряни вул. Бірюкової,33) на користь приватної науково-виробничої фірми «Ольвія»с. Борівці Кіцманського району Чернівецької області (код ЄДРПОУ 21411635) -1411,50 грн. судового збору.

3. Видати наказ.

Повне рішення складено та підписано 22.02.2012 року.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя М.І.Ніколаєв

СудГосподарський суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення17.02.2012
Оприлюднено08.08.2012
Номер документу25535536
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5027/1381/2011

Ухвала від 19.12.2011

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Рішення від 17.02.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

Ухвала від 07.02.2012

Господарське

Господарський суд Чернівецької області

Ніколаєв Михайло Ілліч

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні