ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"30" липня 2012 р.Справа № 5017/1876/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Зайцева Ю.О.
при секретарі судового засідання Кравченко К.С.
за участю представників сторін:
від прокуратури: Вигнанюк Т.Л. (посвідчення №213 від 01.11.2010 р.);
від позивача: Піщємуха Н.В. (довіреність від 06.12.2011 р.)
від відповідача: Радченко В.Ю. (довіреністю від 01.06.2012 р.);
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Заступника Прокурора м. Одеси в інтересах держави -Одеської міської ради в особі Комунального підприємства «Теплопостачання м. Одеси»
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю «Технопарк 2007»
про стягнення 380 748 грн. 59 коп.
Суддя Зайцев Ю.О.
Суть спору: 22.06.2012 р. до господарського суду Одеської області з позовною заявою звернувся Заступник прокурора м. Одеси в інтересах держави -Одеської міської ради в особі Комунального підприємства «Теплопостачання міста Одеси»до Товариства з обмеженою відповідальністю «Технопарк 2007»про стягнення з відповідача заборгованості за спожиту теплову енергію у сумі 349 983 грн. 97 коп., суму на яку підлягає збільшенню основна сума боргу з урахуванням 3% річних -4 976 грн. 97 коп., суми пені у розмірі 24 953 грн. 06 коп., суми інфляційних втрат в розмірі 834 грн. 59 коп.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачем вимог договору на постачання теплової енергії, укладеного між комунальним підприємством «Теплопостачання міста Одеси»і Товариством з обмеженою відповідальністю «Технопарк 2007»від 01.02.2009 р. № 1419, оскільки відповідача несвоєчасно здійснював оплату за надані йому послуги теплопостачання та має заборгованість.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 25.06.2012 р. порушено провадження у справі № 5017/1876/2012, розгляд справи призначено на 09.07.2012 р.
Відповідно до ст.77 ГПК України ухвалою суду від 09.07.2012 р. розгляд справи відкладено на 23.07.2012 р.
У судовому засіданні 23.07.2012р. представником відповідача ТОВ «Технопарк 2007»подано відзив на позовну заяву, відповідно до змісту якого ТОВ «Технопрак 2007»частково визнає заявлені позовні вимоги, а саме в сумі 378 248 грн. 59 коп.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 23.07.2012р. розгляд справи відкладено на 30.07.2012р. згідно ст. 77 ГПК України.
30.07.2012 р. представником прокуратури м. Одеси подані уточнені позовні вимоги, якими зменшено суму основного боргу у зв'язку з частковим погашенням заборгованості відповідачем.
У судових засіданнях представник прокуратури м. Одеси та представник КП «Теплопостачання м. Одеси»підтримали у повному обсязі уточнені позовні вимоги, просили позов задовольнити.
У судовому засіданні 30.07.2012 р. після повернення з нарадчої кімнати було проголошено вступну та резолютивну частини рішення суду в порядку статті 85 ГПК України.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст. 2 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами, зокрема, прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. При цьому, згідно до ст.29 ГПК України у разі прийняття господарським судом позовної заяви, поданої прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача.
Завданням суду при здійсненні правосуддя, в силу ст.2 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" є, зокрема, захист гарантованих Конституцією України та законами, прав і законних інтересів держави.
Встановивши наявність у позивача суб'єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з'ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорювання і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачу у захисті, встановивши безпідставність та необґрунтованість заявлених вимог.
Як свідчать матеріали справи, між позивачем та відповідачем був укладений договорів на постачання теплової енергії від 01.02.2009 р. № 1419, проте відповідач обов'язки по сплаті послуг теплопостачання виконував неналежним чином, у зв'язку з чим утворилась заборгованість. Несплата споживачем заборгованості негативно позначається на роботі підприємства.
Тривала криза платежів у паливно-енергетичному комплексі створила загрозливу ситуацію з енергозабезпеченням споживачів України. В результаті систематичних неплатежів за теплову енергію з боку споживачів не виконуються зобов'язання КП "Теплопостачання міста Одеси" перед газопостачальними компаніями.
Енергетична безпека України є невід'ємною складовою національної та економічної безпеки і необхідною умовою існування та розвитку держави. Енергетична безпека - своєчасне, повне і безперебійне забезпечення якісним паливом та енергією матеріального виробництва, невиробничої сфери, населення, кому пально-побутових та інших споживачів, запобігання шкідливому впливові на довкілля транспортування, перетворення і споживання паливно-енергетичних ресурсів в умовах сучасних ринкових відносин, тенденцій та показників світового ринку енергоносіїв.
Таким чином, порушуються економічні та соціальні інтереси держави.
Згідно зі ст. 121 Конституції України одним із завдань прокуратури України є представництво інтересів громадянина або держави в суді у випадках, визначених законом.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право, зокрема, звертатися до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.
Згідно зі ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», однією із форм представництва прокурором інтересів держави в суді є звернення до суду з позовами про захист прав і свобод іншої особи, невизначеного кола осіб, прав юридичних осіб, коли порушуються інтереси держави. Підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб.
Всі перелічені вище події і стали підставою для звернення заступника прокурора м. Одеси до господарського суду Одеської області в інтересах держави в особі Одеської міської ради в особі комунального підприємства "Теплопостачання м. Одеси" з позовною заявою до ТОВ «Технопарк 2007»про стягнення заборгованості за теплопостачання.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до п.1 ч.2 ст.11 ЦК України однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, який в силу вимог ч.1 ст.629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами.
01.02.2009р. Комунальне підприємство «Теплопостачання міста Одеси»та Товариство з обмеженою відповідальністю «Технопарк 2007»уклали договір № 1419 на постачання теплової енергії, відповідно до умов якого теплова енергія постачається на об'єкти споживача -ТОВ «Технопарк 2007», що розташовані у м. Одесі по вул. Чорноморського козацтва, 111 (промисловий цех) та вул. Чорноморського козацтва, 111 (адміністративний корпус).
Згідно ст. 277 ГК України, абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. 'Правила користування тепловою енергією», затверджені постановою КМ України від 03.10.2007 р. №1198.
Згідно п. 23 зазначених Правил та п.5.1 Договору, облік споживання теплової енергії на опалення визначається розрахунковим способом.
Розрахунки за теплову енергію здійснюються згідно тарифів, що затверджено постановою Національної комісії регулювання ринку комунальних послуг від 30.09.2011 року № 133 «Про встановлення тарифів на теплову енергію КП «Теплопостачання міста Одеси».
Відповідно до п. 5.1 Договору на постачання теплової енергії №1419 від 01.02.2009 р. облік споживання теплової енергії на опалення промислового приміщення визначається по показникам приладу обліку, а на опалення адміністративного корпусу визначається розрахунковим способом.
Договором, а саме п. 3.2.2. прямо передбачений обов'язок споживача виконувати умовита порядок сплати теплової енергії в обсягах і в терміни ним передбачені п.п. 6.3, 6.4. Договору визначено, що, розрахунковим періодом є календарний місяць, споживач за три дні до початку розрахункового періоду сплачує енергопостачальній організації вартість, зазначеної в договорі кількості теплової енергії. Кінцевим терміном розрахунку за спожиту теплову енергію, відповідно п.6.6. Договору, є 20 число місяця наступного за розрахунковим. Для підвищення дисципліни взаєморозрахунків та своєчасного проведення оплати, Споживач та Теплопостачальна організація щомісячно до 15 числа місяця після розрахункового складають акт звіряння взаєморозрахунків. Підписання акту звіряння взаєморозрахунків є обов'язковим для Споживача та Теплопостачальної організації.
Згідно пунктів 6.1 договору розрахунки за теплову енергію проводяться в грошовій формі на розрахунковий рахунок теплопостачальної організації відповідно до встановлених тарифів -528,65 грн. за 1 Гкал.
На виконання договірних зобов'язань, комунальне підприємство відпускало теплову енергію споживачу, проте споживач, в порушення своїх обов'язків, визначених у п.п. 3.2.2., 6.3., 6.4., 6.5 договору, за спожиту теплову енергію не сплачував в повному обсязі, внаслідок чого, у нього зникла заборгованість за період з 01.12.2011 р. по 01.05.2012 р., яка складає 349 983, 97 грн.
Пунктом п. 40 «Правил користування тепловою енергією»встановлено, що, споживач зобов'язаний дотримуватись вимог договору.
Відповідно до ст. 526 ЦК України, зобов'язання повинно виконуватися належним відповідно до умов договору та вимог діючого законодавства.
Таким чином, Підприємство свої зобов'язання виконало у повному обсязі, а в порушення своїх зобов'язань, несвоєчасно здійснював оплату за надані йому послуги та має заборгованість.
Пунктом 7.2.3 Договору передбачено, що в разі несвоєчасного виконання грошового зобов'язання споживач -ТОВ «Технопрак 2007»зобов'язаний сплатити Теплопостачальній організації заборгованість з рахуванням норм ст. 625 ЦК України та, крім цього, йому нараховується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочення платежу.
Позивач по справі вважає, що відповідач неналежним чином не виконав умови договору № 1419 на постачання теплової енергії від 01.02.2009 р., а саме: не своєчасно здійснює оплату за надані йому послуги, за період з 01.12.2011 р. по 01.05.2012 р. має заборгованість за спожиту теплову енергію.
В обґрунтування позову позивач посилається на ст. 277 Господарського кодексу України, яка передбачає, що абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Представник відповідача в поданому до суду 23.07.2012 р. відзиві позовні вимоги визнав частково, оскільки ТОВ «Технопарк 2007» частково погасило заборгованість. При цьому суд враховує, що визнання позову представником відповідача не може бути прийнято до уваги, оскільки відповідно до наявної в матеріалах справи довіреності (без номеру) від 01.06.2012 р., виданої ТОВ «Технопарк 2007»на ім'я Радченко В.Ю. в переліку прав, наданих представнику за довіреністю, відсутнє право на повне або часткове визнання позову.
Згідно уточнених вимог від 30.07.2012 р. позивач просить стягнути відповідача заборгованість у сумі 347 483 гривень 97 копійок, оскільки ТОВ «Технопарк 2007»погасило заборгованість частково в сумі 2 500 грн., що підтверджується платіжним дорученням №130 від 20.07.2012 р., наявним в матеріалах справи.
Дослідивши надані докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних правових підстав.
Згідно ч. 1 ст. 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію: передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо, або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною 2 ст. 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 1 ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Згідно ч. 1 ст. 277 Господарського кодексу України абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями ч. 6 ст. 19 Закону України «Про теплопостачання»передбачено, що споживач повинен щомісячно сплачувати теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
Із змісту ч. 3 ст. 24, ч. 2, ст. 25 Закону України «Про теплопостачання»вбачається, що основними обов'язками споживача теплової енергії є: своєчасне укладання договору з теплопостачальною організацією на постачання теплової енергії; додержання вимог договору та нормативно-правових актів. Теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов'язані: забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів; здійснювати перерахунок за спожиту теплову енергію із споживачами з урахуванням авансового платежу та показань приладів комерційного обліку теплової енергії протягом місяця після закінчення опалювального періоду
За умовами ч. 6 ст. 25 Закону України «Про теплопостачання»у разі відмови споживача оплачувати споживання теплової енергії заборгованість стягується в судовому порядку.
Також, відповідно до ст. ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом 23 Правил користування тепловою енергією, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України визначено, що розрахунки за спожиту теплову енергію здійснюються на межі продажу, яка є межою балансової належності (відповідальності), відповідно до договору на підставі показань вузла обліку згідно з діючими тарифами (цінами), затвердженими в установленому порядку. У споживачів, що не мають приладів комерційного обліку, обсяг фактично спожитої теплової енергії розраховується відповідно до теплового навантаження, визначеного у договорі, з урахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія в теплових мережах теплопостачальної організації, середньомісячної температури зовнішнього повітря та кількості годин (діб) роботи тепловикористального обладнання в розрахунковому періоді. П. 40 Правил користування тепловою енергією передбачає, що споживач зобов'язаний дотримуватися вимог договору, а саме вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію.
У відповідності ст. 193 Господарського кодексу України, відповідно до якої суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Частиною 2 ст. 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
За таких обставин, вимога позивача щодо стягнення з відповідача заборгованості за спожиту теплову енергію у сумі 55 684 грн. 48 коп., суму на яку підлягає збільшенню основна сума боргу з урахуванням 3% річних - 535,29 грн., суми пені у розмірі 2 698,57 грн.
Судові витрати по сплаті судового збору покласти на відповідача згідно зі ст. ст. 44,49 ГПК України.
Керуючись ст.ст. 33,34,43,44,49,82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства «Теплопостачання м. Одеси»до Товариства з обмеженою відповідальністю «Технопарк 2007»про стягнення заборгованості за спожиту теплову енергію -задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Технопарк 2007»(65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, буд. 111, код ЄДРПОУ 31892819, р/р №260004211384801 в АБ „Південний" м. Одеса, МФО 328209) на користь Комунального підприємства «Теплопостачання м. Одеси»(65110, м. Одеса, вул. Балківська, буд. 1-Б, код ЄДРПОУ 34674102, р/р №26002002189001 в Філії ВАТ КБ «Надра»Одеське РУ, МФО 328975 ) основний борг у розмірі 347 483 (триста сорок сім тисяч чотириста вісімдесят три) грн. 97 коп., пеню у сумі 24 953 (двадцять чотири тисячі дев'ятсот п'ятдесят три) грн. 06 коп., суму 3% річних у розмірі 4 976 (чотири тисячі дев'ятсот сімдесят шість) грн. 97 коп., суму втрат від інфляції у розмірі 834 (вісімсот тридцять чотири) грн. 59 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Технопарк 2007»(65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, буд. 111, код ЄДРПОУ 31892819, р/р №260004211384801 в АБ „Південний" м. Одеса, МФО 328209) в доход Державного бюджету України (р/р 31210206783008, одержувач ГУ ДКСУ в Одеській області код ЄДРПОУ 37607526, банк одержувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, КБК 22030001, символ звітності банку 206) судовий збір в сумі 7564 (сім тисяч п'ятсот шістдесят чотири) грн. 97 коп.
Рішення господарського суду Одеської області набирає чинності у порядку ст.85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст складено та підписано 06.08.2012 року.
Суддя Зайцев Ю.О.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 30.07.2012 |
Оприлюднено | 10.08.2012 |
Номер документу | 25563194 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Зайцев Ю.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні