ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.08.2012 року Справа № 29/5005/2469/2012
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий -суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді -Науменко І.М., Стрелець Т.Г.,
секретар судового засідання -Єрьоміна К.В.,
за участю представників:
скаржника -Рахленко А.Ю., довіреність від 30 березня 2012 року №1150/9/10-035;
ініціюючого кредитора -Палкін А.Ю., довіреність від 01 липня 2012 року б/н;
від боржника -не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Дніпропетровської міжрайонної державної податкової інспекції Дніпропетровської області
на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 13 червня 2012 року у справі №29/5005/2469/2012
за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія "Терра Агро", м.Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Рєгада Груп", м.Дніпропетровськ
про визнання банкрутом, -
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 13 червня 2012 року у справі №29/5005/2469/2012 (суддя Полєв Д.М.) затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора Товариства з обмеженою відповідальністю "Рєгада Груп"; ліквідовано юридичну особу -ТОВ "Рєгада Груп"; провадження у справі припинено.
Ухвала місцевого господарського суду мотивована достатністю підстав для затвердження ліквідаційного балансу та ліквідації юридичної особи банкрута.
Вказана ухвала оскаржена в апеляційному порядку Дніпропетровською МДПІ. В апеляційній скарзі податкова інспекція, посилаючись на неправильне застосування норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу скасувати та направити справу на новий розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
В апеляційній скарзі скаржник, з посиланням на положення ст.ст.41, 78 Податкового кодексу України, ст.2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", зазначає про ненадання ліквідатором податковому органу документів фінансово-господарської діяльності для проведення відповідно типу перевірки боржника. Вказує, що направлення ліквідатором на затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу свідчить про ухилення ліквідатора від виконання законних вимог контролюючого органу, а винесення ухвали про ліквідацію боржника позбавило податковий орган здійснити перевірку та звернутися з грошовими вимогами до банкрута.
Ініціюючий кредитор - ТОВ "Компанія "Терра-Агро" вважає апеляційну скаргу безпідставною та необґрунтованою, просить залишити її без задоволення, а постанову господарського суду -без змін. У поданому відзиві зазначає, що судом під час прийняття оскаржуваної ухвали було надано належну правову оцінку відсутності керівних органів за її місцезнаходженням.
Боржник відзив на апеляційну скаргу не надав, про час і місце судового засідання повідомлений належним чином, своїм правом участі в судовому засіданні не скористався, явку представників в судове засідання не забезпечив. Враховуючи те, що наявні в справі докази дозволяють визначитися відносно законності оскаржуваної ухвали, судова колегія дійшла висновку про можливість розгляду справи у відсутність боржника.
У зв'язку з неявкою у судове засідання кредитора та боржника, розгляд справи відкладався з 18 липня 2012 року до 01 серпня 2012 року.
Вислухавши пояснення представників скаржника та кредитора, вивчивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до висновку про часткове задоволення апеляційної скарги виходячи з наступного.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 16 березня 2012 року за заявою ТОВ "Компанія "Терра Агро" порушено провадження у справі №29/5005/2469/2012 про банкрутство ТОВ "Рєгада Груп" на підставі ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" /а.с.1 т.1/.
Постановою господарського суду Дніпропетровської області від 26 березня 2012 року ТОВ "Рєгада Груп" визнано банкрутом; відкрито ліквідаційну процедуру у справі та призначено ліквідатором ініціюючого кредитора ТОВ "Компанія "Терра Агро" /а.с.37-39 т.1/.
30 березня 2012 року в газеті "Голос України" №58 (5308) опубліковано оголошення про визнання підприємства боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури у справі /а.с.68 т.1/
В ході ліквідаційної процедури ліквідатором розглянуто та визнано вимоги наступних кредиторів:
- Товариство з обмеженою відповідальністю "Компанія "Терра Агро" на суму 30300 грн.;
- Дніпропетровська міжрайонна державна податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби на суму 4413544,50 грн.
29 травня 2012 року до господарського суду Дніпропетровської області надійшов на затвердження звіт про проведену роботу з додатками та ліквідаційний баланс.
Оскаржуваною ухвалою від 13 червня 2012 року затверджено ліквідаційний баланс та звіт ліквідатора боржника, ліквідовано юридичну особу ТОВ "Рєгада Груп", припинено провадження у справі /а.с.143-145 т.1/.
Відповідно до ст.4-1 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку провадження, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (надалі Закон про банкрутство) провадження у справах про банкрутство регулюється цим Законом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законодавчими актами України.
Відповідно до норми ст.32 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" після завершення усіх розрахунків з кредиторами ліквідатор подає до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс. Господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
Ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора, ліквідаційного балансу є за своєю правовою природою судовим рішенням, яке підсумовує хід ліквідаційної процедури, в якому необхідно повно відобразити обставини, що мають значення для даної справи (вчинення належних дій по виявленню активів та пасивів боржника, зокрема, виявлення ліквідатором кредиторів та дотримання їх процесуальних прав під час розгляду їх грошових вимог, доведення неможливості відновлення платоспроможності боржника внаслідок вжитих ліквідатором заходів, доведення неможливості задоволення визначених ліквідатором вимог кредиторів з наслідками його ліквідації), висновки суду про встановлені обставини і їх правові наслідки повинні бути вичерпними, відповідати дійсності та підтверджуватися достовірними доказам, дослідженими в судовому засіданні.
Разом з тим, ухвала суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу є судовим актом, який не тільки встановлює обставини відсутності майна боржника для задоволення вимог кредиторів, дає оцінку повноті дій ліквідатора в ході ліквідаційної процедури, але також підсумовує хід процедури банкрутства та припиняє провадження у справі про банкрутство.
В зв'язку з цим, у підсумковому засіданні суду необхідно дати оцінку в цілому здійсненій процедурі банкрутства, а у випадку, якщо судом першої інстанції не досліджувались обставини обґрунтованості порушення провадження у справі про банкрутство при введенні ліквідаційної процедури дати їм оцінку в судовому засіданні при затвердженні звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу.
При винесенні оскаржуваної ухвали місцевий господарський суд виходив з того, що під час проведення ліквідаційної процедури ліквідатор здійснив всі заходи з ліквідації банкрута. Взявши до уваги, що у банкрута відсутні активи, необхідне для задоволення вимог кредиторів, суд першої інстанції дійшов висновку про необхідність затвердження звіту ліквідатора і ліквідаційного балансу.
Однак з таким висновком господарського суду погодитись не можна.
Як вбачається з матеріалів справи, заява про порушення справи про банкрутство ТОВ "Рєгада Груп" була подана в порядку ст.52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Статтею 52 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачені особливості банкрутства відсутнього боржника.
Згідно з ч.1 вказаної статті незалежно від розміру вимог до боржника та строку виконання зобов'язань кредитором може бути подана заява про порушення справи про банкрутство відсутнього боржника у разі, якщо керівні органи боржника - юридичної особи відсутні за її місцезнаходженням, або у разі ненадання боржником протягом року до органів державної податкової служби згідно із законодавством податкових декларацій, документів бухгалтерської звітності, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Отже, за правилами цієї статті справа про банкрутство може бути порушена у разі наявності хоча б однієї з перелічених умов, а також за наявності інших ознак, що свідчать про відсутність підприємницької діяльності боржника.
Для ініціювання справи про банкрутство відсутнього боржника та визнання його банкрутом на підставі відсутності боржника за місцем знаходження кредитор зобов'язаний надати відповідні докази.
Відповідно до ч.1 ст.32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Як встановлено ч.1 ст.43 ГПК України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Як свідчать матеріали справи, підставою для її порушення є наявність ознак, передбачених ч.1 ст.52 Закону України, а саме відсутність ТОВ "Регада Груп" за його місцезнаходженням. Факт відсутності боржника за його місцезнаходженням ініціюючий кредитор -ТОВ "Компанія "Терра Агро" підтверджує довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 14 березня 2012 року.
Із вказаної довідки /а.с.118-121 т.1) вбачається, що з 13 вересня 2010 року боржник був зареєстрований за адресою: 52005, Дніпропетровська область, Дніпропетровський район, селище міського типу Ювілейне, вул.Совхозна, будинок 52-А, кімната 1. 06 лютого 2012 року до Єдиного державного реєстру внесено запис № 6 про зміну місцезнаходження боржника, а саме реєстрацію його за адресою: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Кіровський район, вул.Фрунзе, будинок 4.
Із запису №9 вказаної довідки вбачається, що місцезнаходженням боржника є: 49000, Дніпропетровська область, місто Дніпропетровськ, Кіровський район, вул.Фрунзе, будинок 4, але одночасно, реєстраційна дія державного реєстратора у цьому записі має назву: «Внесення інформації щодо відсутності юридичної особи за вказаною адресою». Вказаний запис внесений 13 березня 2012 року.
Відповідно до ст.19 Закону Україну "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки.
Якщо державному реєстратору повернуто рекомендованого листа, державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
Таким чином, законодавством встановлено відповідний порядок внесення до Єдиного державного реєстру запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням.
З'ясування вказаних обставин має вирішальне значення для встановлення обґрунтованості порушення справи про банкрутство та подальшого здійснення судового провадження.
При цьому господарському суду слід з'ясувати правомірність внесення запису про відсутність боржника за його місцезнаходженням до Єдиного державного реєстру з урахуванням порядку, встановленого ст.19 Закону Україну "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців".
Слід звернути увагу, що надана суду ліквідатором копія довідки Бабушкінського РВ ДМУ ГУМВС України в Дніпропетровській області свідчить про те, що Стаднік Володимир Вадимович звертався до Бабушкінського РВ ДМУ УМВС України в Дніпропетровській області за фактом втрати бухгалтерських та статутних документів, а також печатки ТОВ "Регада Груп" /а.с.72 т.1/.
Згідно ч. 15 ст.19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" у разі втрати оригіналів установчих документів засновники (учасники) юридичної особи або уповноважений ними орган чи особа подає державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи юридичної особи заяву про втрату оригіналів установчих документів встановленого зразка. До цієї заяви додаються: документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціальному друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів; довідка, видана органом внутрішніх справ, про реєстрацію заяви про втрату оригіналів установчих документів. Державний реєстратор за відсутності підстав для залишення без розгляду заяви про втрату оригіналів установчих документів зобов'язаний не пізніше наступного робочого дня з дати її надходження внести до Єдиного державного реєстру запис про втрату оригіналів установчих документів юридичної особи.
Як вбачається з довідки з довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, запису в Єдиному державному реєстрі про втрату установчих документів ТОВ "Регада Груп" не зроблено.
Також судова колегія вважає за необхідне зазначити, що затверджуючи звіт ліквідатора боржника, ліквідаційний баланс та припиняючи провадження у справі, судом першої інстанції не було належним чином досліджено звіт ліквідатора та ліквідаційний баланс, не було з'ясовано, чи вчинив ліквідатор всі необхідні заходи по пошуку майна , яке належить банкруту, що підлягає включенню до ліквідаційної маси.
На підтвердження факту відсутності у боржника (банкрута) будь-якого майна на час здійснення ліквідаційної процедури ліквідатором надано довідку № 5455 від 25 квітня 2012 року КП "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" Дніпропетровської обласної ради про те, що станом на 23 квітня 2012 року відомості щодо права власності на нерухоме майно за ТОВ "Регада Груп" за адресою вул.Фрунзе,4 не зареєстровано, відомості в Реєстрі прав власності на нерухоме майно про реєстрацію права власності по м.Дніпропетровську (зона обслуговування КМ "ДМБТІ" за вищевказаною юридичною особою відсутні /а.с.60 т.1/.
Згідно з ч.1 ст.25 Закону про банкрутство на ліквідатора покладені у тому числі повноваження щодо вжиття заходів, спрямованих на пошук, виявлення та повернення майна банкрута, що знаходиться у третіх осіб.
Таким чином, ліквідатор з урахуванням факту зміни боржником свого місцезнаходження має вживати заходи, спрямовані на виявлення майна, у тому числі за попереднім місцем державної реєстрації боржника.
Тільки після з'ясування вказаних питань є можливим подання ліквідатором до суду звіту та ліквідаційного балансу.
Крім цього, при розгляді справи в апеляційному порядку судовою колегією встановлено, що боржник ТОВ "Рєгада Груп" 08 листопада 2011 надав до Дніпропетровської МДПІ декларацію з податку на прибуток за ІІ-ІІІ квартали 2011 року, а 13 лютого 2012 року подав декларацію з податку на додану вартість за серпень 2011 року, підписану директором Стадник В.В. та головним бухгалтером Мутель С.Г., задекларувавши розмір операцій, що оподатковуються за основною ставкою, в сумі 4169168 грн. /а.с.35-38 т.2/.
Вказане може свідчити про фактичне здійснення ТОВ "Рєгада Груп" господарської діяльності та, відповідно, відсутність підстав для застосування до нього процедури банкрутства за ст.52 Закону.
Отже, затверджуючи звіт ліквідатора боржника, ліквідаційний баланс та припиняючи провадження у справі, судом першої інстанції не було належним чином досліджено всіх обставин справи та прийнято передчасне рішення про припинення провадження у справі про банкрутство ТОВ "Регада Груп".
З урахуванням вищенаведеного оскаржувана ухвала господарського суду, у зв'язку з неповним з'ясуванням суттєвих обставин справи, невідповідністю викладених судом висновків обставинам справи, підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Керуючись ст.ст.103, 105, 106 ГПК України, апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Дніпропетровської міжрайонної Державної податкової інспекції Дніпропетровської області задовольнити частково.
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 13 червня 2012 року у справі №29/5005/2469/2012 скасувати.
Справу передати на розгляд до господарського суду Дніпропетровської області.
Повний текст постанови складено - " 06 " серпня 2012 р.
Головуючий О.В.Голяшкін
Судді І.М.Науменко
Т.Г.Стрелець
Суд | Дніпропетровський апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 01.08.2012 |
Оприлюднено | 10.08.2012 |
Номер документу | 25563457 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Голяшкін Олег Володимирович
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Голяшкін Олег Володимирович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Полєв Дмитро Миколайович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні