Рішення
від 16.07.2012 по справі 4/050-12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"16" липня 2012 р. Справа № 4/050-12

Господарський суд Київської області у складі судді Щоткіна О.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Прокурора Макарівського району Київської області, смт. Макарів в інтересах держави в особі Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області, с. Мар'янівка

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро Трейдінг", с. Мар'янівка

третя особа Управління держкомзему в Макарівському районі в Київській області, смт Макарів

про розірвання договору оренди земельної ділянки від 28.04.2010 р.

за участю представників:

від прокуратури: Дутчин І.М.;

від позивача: не з'явився;

від відповідача : не з'явився;

від третьої особи: не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До господарського суду Київської області звернувся прокурор Макарівського району Київської області (прокурор) в інтересах держави в особі Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області (позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро Трейдінг" (відповідач), за участю третьої особи Управління держкомзему в Макарівському районі в Київській області (третя особа про розірвання договору оренди земельної ділянки від 28.04.2010 р.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем в порушення умов договору від 28.04.2010р. про оренду землі, не сплачується орендна плата, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 44800,00 грн.

Зважаючи на систематичне порушення умов договору щодо своєчасної сплати орендної плати, прокурор просить суд, на підставі пункту 38 Договору, пункту д) ст. 141 Земельного кодексу України, ч. 2 ст. 651 ЦК України, розірвати договір оренди та зобов'язати відповідача повернути орендовану земельну ділянку площею 4,0001 га вартістю 4 316 000,00 грн., що знаходиться в межах Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області.

Ухвалою господарського суду Київської області від 17.05.2012р. було порушено провадження у даній справі, розгляд справи призначено на 11.06.2012р.

Ухвалами господарського суду Київської області від 11.06.2012 р. та від 25.06.2012р. розгляд даної справи відкладався, у зв'язку з нез'явленням в судове засідання учасників процесу та не поданням останніми документів, витребуваних ухвалами суду.

В судове засідання 16.07.2012 р. представники сторін повторно не з'явились, хоча про дату, час та місце судового засідання були повідомленні належним чином, вимоги суду, викладені в ухвалах від 11.06.2012 р. та від 25.06.2012р. не виконали.

Відповідно до Інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2010 р. № 01-08/140 "Про деякі питання запобігання зловживанню процесуальними правами у господарському судочинстві" особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві.

Згідно п. 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду від 26.12.2011 року №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи обмежений статтею 69 ГПК України строк розгляду справи, те, що всі особи, які беруть участь у справі, належним чином повідомлялися про дату, час та місце судового розгляду, та те, що матеріалів справи достатньо для вирішення спору по суті, відповідно до права суду, наданого його ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В судовому засіданні 16.07.2012 року оголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд Київської області, -

встановив:

28 квітня 2010 року, відповідно до Рішення сесії Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області за №225-23-V скликання від 24 вересня 2009 року між Мар'янівською сільською радою Макарівського району Київської області (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Дніпро трейдінг" (орендар) було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до умов якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку з цільовим призначенням „землі промисловості" для будів ництва заводу з випуску збірно-каркасних будинків, яка знаходиться в межах Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області, в межах населеного пункту села Мар'янівка по вулиці Агробудівельній, 2 за рахунок земель запасу.

Договір зареєстрований в управлінні Держкомзему у Макарівському районі Київської області, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 18.05.2010р. № 041094800020.

Згідно п. 2 договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,0001 га, у тому числі відповідно до довідки управління Держкомзему у Макарівському районі Київської області з форми №6-зем: рілля - 4,0001 га, код 05. Кадастровий код: 3222784500:03:005:0075.

Договір укладено на 10 (десять) років, починаючи з дати його державної реєстрації (п. 8 Договору)

Пунктом 9 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у гривнях у розмірі 1% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (розмір річної орендної плати).

В свою чергу, обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку здійснюється з врахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладання або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 10 договору).

Відповідно до п. 11 договору, сплата орендної плати провадиться орендарем за базовий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щорічно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на спеціальний бюджетний рахунок орендодавця на підставі відповідних рахунків, наданих орендодавцем орендареві.

Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду (п. 21 Договору);

Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 38 договору).

За невиконання або неналежне виконання договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору (п. 39 договору).

Відповідно до частини 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Частиною 1 ст. 173 та пунктом 2 частини 1 ст. 175 ГК України визначено, що господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.

Укладений між сторонами договір за правовою природою є договором найму (оренди) земельної ділянки. Згідно положень статті 792 ЦК України за договором найму (оренди) земельної ділянки наймодавець зобов'язується передати наймачеві земельну ділянку на встановлений договором строк у володіння та користування за плату. Відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України "Про оренду землі", який є спеціальним з питань оренди землі, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Згідно статей 1, 13 Закону України "Про оренду землі", оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

За змістом статей 1, 13 Закону України "По оренду землі", основною метою договору оренди земельної ділянки та одним із визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати в установленому розмірі.

За таких обставин, укладення між сторонами договору оренди було спрямоване на отримання відповідачем права на строкове платне користування земельною ділянкою під будівництво заводу з випуску збірно-каркасних будинків, що в свою чергу породжує обов'язок ТОВ "Дніпро трейдінг" сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Як стверджує позивач, на виконання своїх господарських зобов'язань позивач передав відповідачу - ТОВ "Дніпро трейдінг" у платне строкове користування земельну ділянку по вул. Агробудівельній,2 в с. Марянівка Макарівського району Київської області під будівництво багатоповерхового будинку.

Проте відповідач, в порушення умов договору, систематично не оплачує грошові кошти за оренду земельної ділянки, у зв'язку з чим станом на день розгляду справи у ТОВ " Дніпро трейдінг " утворився борг по орендній платі за землю в розмірі 44 800,00 грн., що підтверджується довідкою ДПІ у Макарівському районі Київської області від 12.04.2012р. № 117/9 та від 18.06.2012р. №624/24-0 (копії наявні в матеріалах справи).

Згідно приписів пункту в) ст. 96 Земельного кодексу України, землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

Відповідно до статей 21, 22 Закону України "Про оренду землі", орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди. Внесення орендної плати оформлюється письмово, за винятком перерахування коштів через фінансові установи.

Відповідно до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 16 ЦК України зазначено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого майнового або немайнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 32 ГПК України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За таких обставин, суд приймає в якості доказу щодо наявності заборгованості по орендній платі станом на 18.06.2012р., складеною ДПІ у Макарівському районі Київської області № 624/24-0 від 18.06.2012р.

Згідно з частиною 2 ст. 614 ЦК України, відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.

Відповідно до ст. 33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідач відзив на позов не подав, доводи позивача не спростував та доказів належного виконання своїх господарських зобов'язань за Договором оренди землі суду не надав.

Таким чином, враховуючи наявні у справі докази та пояснення представника позивача, існування заборгованості відповідача по орендній платі в сумі 44 800,00 грн. матеріалами справи та фактичними обставинами справи підтверджується.

У зв'язку з систематичним порушенням відповідачем умов договору, щодо сплати орендної плати, позивач просить суд розірвати Договір оренди землі від 28.04.2010р. та зобов'язати відповідача повернути орендовану земельну ділянку площею 4,0001 га, що знаходиться в межах Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області.

Відповідно до пункту 1) частини 1 ст. 783 ЦК України наймодавець має право вимагати розірвання договору найму, якщо наймач користується річчю всупереч договору або призначення речі.

Згідно частини 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі", на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до абзацу п'ятого частини першої ст. 24 Закону України "Про оренду землі" орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.

Згідно положень пункту д) ст. 141 Земельного кодексу України, підставами припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.

Відповідно до пункту 38 договору оренди землі від 28.04.2010р. сторони передбачили, що дія договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін в наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню, а також з інших підстав, визначених законом.

Відповідно до пункту 6 Листа Вищого арбітражного суду України від 12.04.2001р. № 01-8/442 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних з орендними правовідносинами" невиконання обов'язку щодо внесення у встановлений законом строк орендної плати є підставою для розірвання договору оренди.

Пунктом 2.23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин"від 17.05.2011р. №6 зазначено що, розглядаючи справи зі спорів про розірвання договору оренди з підстав заборгованості з орендної плати, потрібно мати на увазі, що згідно зі статтями 1, 13 Закону України "Про оренду землі" основною метою договору оренди земельної ділянки та одним з визначальних прав орендодавця є своєчасне отримання останнім орендної плати у встановленому розмірі. Разом з тим доводи про наявність заборгованості з орендної плати мають підтверджуватися належними доказами, наприклад, довідкою, виданою державною податковою інспекцією про наявність (або відсутність) заборгованості за земельним податком та орендною платою.

Відповідно до вищевикладеного, судом встановлено, що відповідач користується орендованою земельною ділянкою всупереч умовам пунктів Договору оренди землі від 28.04.2010р. щодо внесення орендної плати, що є підставою для розірвання Договору оренди землі від 28.04.2010р. на вимогу орендодавця на підставі пункту 1) частини 1 ст. 783 ЦК України, пункту д) ст. 141 Земельного кодексу України та пункту 38 Договору оренди землі від 28.04.2010р.

Згідно положень частин третьої, четвертої ст. 31 Закону України "Про оренду землі"договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом.

Таким чином, вимога позивача про розірвання Договору оренди землі від 28.04.2010р. є законною, обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 785 ЦК України у разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.

Відповідно до частини 1 ст. 34 Закону України "Про оренду землі"у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором. Орендар не має права утримувати земельну ділянку для задоволення своїх вимог до орендодавця.

Відповідно до пункту 21 договору сторони передбачили, що після припинення дії договору орендар повертає орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.

Орендодавцем за Договором та особою, управненою законом на розпорядження вказаною земельною ділянкою є Мар'янівська сільська рада Макарівського району Київської області.

Відповідно до вищевикладеного, вимога позивача про зобов'язання відповідача повернути позивачу орендовану земельну ділянку площею 4,0001 га розташовану в межах Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області є законною обґрунтованою та підлягає задоволенню.

З урахуванням вищевикладеного, суд вважає вимоги прокурора обґрунтованими, законними та задовольняє позовні вимоги про розірвання договору оренди від 28.04.2010р. та зобов'язання товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпро трейдінг" повернути орендовану земельну ділянку площею 4,0001 га вартістю 4 316 000,00 грн., розташовану в межах Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області.

Оскільки позов поданий прокурором, який звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до вимог ст. 49 Господарського процесуального кодексу України підлягають стягненню з відповідача в доход бюджету.

Враховуючи вищезазначене, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 44, 49, 82-84, Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,

вирішив:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Розірвати договір оренди земельної ділянки від 28.04.2010 року, укладений між Мар'янівською сільською радою Макарівського району Київської області (Київська обл., Макарівський р-н, с. Мар'янівка, вул. Леніна, 1, код ЄДРПОУ 05277539) та Товариством з обмеженою відповідальністю „Дніпро трейдінг" (08051, Київська обл., Макарівський р-н, с. Мар'янівка, вул. Агробудівельна, 2, код ЄДРПОУ 32711524) та зареєстрованого у ДП «Київський регіональний центр державного земельного кадастру»за № 041094800020.

3. Зобов'язати товариство з обмеженою відповідальністю „Дніпро трейдінг" (08051, Київська обл., Макарівський р-н, с. Мар'янівка, вул. Агробудівельна, 2, код ЄДРПОУ 32711524) повернути Мар'янівській сільській раді Макарівського району Київської області (Київська обл., Макарівський р-н, с. Мар'янівка, вул. Леніна, 1, код ЄДРПОУ 05277539) земельну ділянку площею 4,0001 га вартістю 4 316 000,00 грн., що знаходиться в межах Мар'янівської сільської ради Макарівського району Київської області.

4. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Дніпро трейдінг" (08051, Київська обл., Макарівський р-н, с. Мар'янівка, вул. Агробудівельна, 2, код ЄДРПОУ 32711524) в доход Державного бюджету України 1 073 (одну тисячу сімдесят три) грн. 00 коп. судового збору.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Дата складання повного тексту рішення: 23.07.2012р.

Суддя О.В. Щоткін

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення16.07.2012
Оприлюднено13.08.2012
Номер документу25582650
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —4/050-12

Рішення від 16.07.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Щоткін О.В.

Ухвала від 17.05.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Щоткін О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні