Рішення
від 06.08.2012 по справі 5009/2538/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 15/91/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06.08.12 Справа № 5009/2538/12

За позовом Прокурора Приазовського району Запорізької області, 72401, Запорізька область, смт. Приазовське, вул. Фрунзе, 2-А, в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області, 72401, Запорізька область, смт. Приазовське, вул. Леніна, 31

до відповідача-1 Дівнинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області, 72442, Запорізька область, Приазовський район, с. Дівнинське, вул. Свердлова, 31

до відповідача-2 Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівка",72445, Запорізька область, Приазовський район, с. Олександрівка, вул. Насонова, 5

про визнання недійсним договору спільної діяльності по обробітку землі, вирощуванню сільськогосподарських культур від 01.01.2011

Суддя Горохов І.С.

представники:

від прокуратури: Романов Р.О., прокурор відділу представництва інтересів громадян та держави в судах прокуратури області, посвідчення № 83 від 06.08.2008р.

від позивача: не з'явився

від відповідачів 1, 2: не з'явились

Суть спору:

Розглядається позовна заява Прокурора Приазовського району Запорізької області в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області до відповідачів Дівнинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівка" про визнання недійсним договору спільної діяльності по обробітку землі, вирощуванню сільськогосподарських культур від 01.01.2011.

Ухвалою господарського суду Запорізької області від 04.07.2012 порушено провадження у справі, розгляд якої призначено на 19.07.2012. Розгляд справи відкладався.

В судовому засіданні 06.08.2012 оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Прокурором позовні вимоги заявлені з наступних підстав: між відповідачами укладено договір спільної діяльності по обробітку землі та вирощуванню сільськогосподарських культур від 01.01.2011. Однак заявник просить визнати його недійсним у зв'язку з: відсутністю будь-яких прав у Дівнинської загальноосвітньої школи І-ІП ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області на земельну ділянку, яка надана на підставі договору в спільний обробіток; Дівнинська загальноосвітня школа І-ІП ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області згідно законодавства взагалі не має повноважень орендодавця земельних ділянок державної власності; умови договору не відповідають істотним умовам договорів про оренду землі, як того вимагає чинне законодавство.

Позивач підтримав позовні вимоги, заявлені прокурором. Надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Відповідач 1 в судове засідання не з'явився, надіслав суду заяву про розгляд справи за йог відсутності, також зазначив, що позов визнає в повному обсязі.

Відповідач 2 заявлені позовні вимоги не спростував, відзив на позов суду не надав, представник відповідача в судове засідання за викликом не з'явився, правом надати відзив на позов не скористався. Про час та місце судового засідання відповідача повідомлено належним чином. Відповідні процесуальні документи надіслані згідно з поштовими реквізитами учасників процесу.

Згідно зі ст. 75 Господарського процесуального кодексу України справу розглянуто за наявними матеріалами, які суд визнав достатніми для вирішення спору по суті.

За клопотанням представника прокуратури розгляд справи здійснювався без застосування технічних засобів фіксування судового процесу.

Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника прокуратури суд встановив наступне.

01.01.2011 між Дівнинською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області (відповідач-1) у справі та Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрівка»(відповідач-2) укладено договір спільної діяльності на обробітку землі, вирощування сільськогосподарських культур, за умовами якого договір укладено з метою матеріального забезпечення Дівнинської ЗОШ І-ІІІ ступенів строком на п'ять років, загальною площею 30 га ріллі згідно з державним актом №237 від 18.05.1994, згідно з планом землекористування та діючим законодавством.

Згідно розділу 3 договору, ТОВ «Олександрівка»має право використовувати земельну ділянку за призначенням, за потребою для товарного виробництва сільськогосподарських культур; за рахунок власних коштів несе всі витрати по обробці землі, посіву та збору врожаю сільськогосподарських культур.

Згідно з п. 4.1., плата за землю вноситься в два етапи: у розмірі не менше 3% від грошової оцінки за 1 га до 15 травня кожного року, до 01 грудня кожного року.

Строк дії договору становить 5 років (п. 5.1 договору).

Прокурор звернувся до суду з вимогою визнати недійсним даний договір з тієї підстави, що відповідач-1 не мав права укладати даний договір, а також даний договір є договором оренди земельної ділянки та не містить всіх істотних умов для договору оренди землі.

Згідно із ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ст. 13 Закону України «Про оренду землі», договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно з ч. 4 ст. 125 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.

Статтею 125 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Відповідно до ч. 5 ст. 126 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про оренду землі»орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про оренду землі»передбачено, що орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Статтею 14 Закон України «Про оренду землі»передбачено, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.

Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.

Статтею 15 зазначеного Закону передбачено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6,є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.

Невід'ємною частиною договору оренди землі є: план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду; кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів; акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості); акт приймання-передачі об'єкта оренди; проект відведення земельної ділянки; у разі його розроблення згідно із законом.

Згідно зі ст. 125 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

З аналізу оспорюваного договору вбачається, що основними його ознаками є платне володіння і користування на певний строк земельною ділянкою. Тобто даний договір є договором оренди земельної ділянки.

Таким чином, договір про спільну діяльність від 01.01.2011 є удаваним правочином.

Частиною 2 ст. 235 Цивільного кодексу України передбачено, що в разі встановлення, що правочин був вчинений сторонами для приховування іншого правочину, який вони насправді вчинили, відносини сторін регулюються правилами щодо правочину, який сторони насправді вчинили.

Відповідно до ч. 1 ст. 215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.

Статтею 203 ЦК України визначені загальні вимоги, додержання яких необхідне для чинності правочину. Так, за приписами частин першої-третьої ст. 203 ЦК України:

1. Зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.

2. Особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.

3. Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.

5. Правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним.

6. Правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.

Законом прямо не передбачено недійсності удаваного правочину, однак всупереч законодавству, в даному випадку зовнішнє волевиявлення сторін не узгоджено з їх внутрішньою волею.

За викладених обставин, договір про сумісну діяльність, укладений 01.01.2011 між відповідачами є недійсним, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідачів.

Керуючись ст. ст. 29, 33, 44, 47, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

Вирішив:

1. Позов Прокурора Приазовського району Запорізької області, заявлений в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах, - Приазовської районної державної адміністрації Запорізької області до відповідачів Дівнинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Олександрівка" про визнання недійсним договору спільної діяльності по обробітку землі, вирощуванню сільськогосподарських культур від 01.01.2011 задовольнити.

2. Визнати недійсним договір спільної діяльності по обробітку землі, вирощуванню сільськогосподарських культур від 01.01.2011, укладений між Дівнинською загальноосвітньою школою І-ІІІ ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області та Товариством з обмеженою відповідальністю «Олександрівка».

3 . Стягнути солідарно з Дівнинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Дівнинської сільської ради Приазовського району Запорізької області (72442 с. Дівнинське Приазовського району Запорізької області, вул. Свердлова, 31, код ЄДРПОУ 26251461) та Товариства з обмеженою відповідальністю «Олександрівка»(72445 с. Олександрівка Приазовського району Запорізької області, вул. Насонова, 5, код ЄДРПОУ 03750776) на користь Державного бюджету (одержувач: УДКСУ у м. Запоріжжя (Орджонікідзевський район), 22030001; банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області; МФО 813015; код ЄДРПОУ 38025409; № рахунку 31215206783007, код класифікації доходів бюджету 22030001 "Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) суму 1073 (одна тисяча сімдесят три) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ.

Суддя І.С. Горохов

Рішення оформлено та підписано відповідно до вимог ст. 84 Господарського процесуального кодексу України 13.08.2012р.

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення06.08.2012
Оприлюднено15.08.2012
Номер документу25621584
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5009/2538/12

Ухвала від 19.07.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Рішення від 06.08.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Ухвала від 04.07.2012

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні