Рішення
від 14.08.2012 по справі 8/5005/5773/2012
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

09.08.12р. Справа № 8/5005/5773/2012

За позовом Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі", (м. Дніпропетровськ)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трест реконструкції та розвитку", (м. Дніпропетровськ)

про стягнення 16 636,02 грн.

Суддя Дубінін І.Ю.

Представники:

Від позивача: Остапенко О.І. - юрисконсульт (дов. № 108 від 02.02.11р.)

від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Міське комунальне підприємство "Дніпропетровські міські теплові мережі" (далі-позивач) звернулось до господарського суду із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Трест реконструкції та розвитку" (далі-відповідач) про стягнення 16 636,02 грн.

Сума позову складається з наступних сум: 16 258,30 грн. - основний борг, 377,72 грн. - пеня.

Позовні вимоги обґрунтовані порушенням відповідачем зобов'язань за договором про постачання теплової енергії № 080918 від 01.07.06р., в частині повного та своєчасного розрахунку за спожиту теплову енергію.

Відповідач двічі у судове засідання не з'явився, витребувані судом документи не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що також підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за № 14331104 станом 24.07.2012 року, де юридичне місцезнаходження відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Трест реконструкції та розвитку" є - 49070, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, 27 - куди і направлялись ухвали суду.

За таких обставин господарський суд вважає, що відповідач не скористався своїм правом на участь представника у судовому засіданні.

Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

При цьому, суд вважає достатніми матеріали справи для слухання справи у відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Розгляд справи відкладався з 24.07.12р. на 09.08.12р.

В порядку ст. 85 Господарського процесуального кодексу України судом було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, вислухавши доводи представника позивача, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Кабінетом Міністрів України 17 січня 2000р. прийнята постанова N 59 "Про забезпечення дисципліни розрахунків за спожиті природний газ, теплову та електричну енергію", яка встановлює, що здійснення поставок природного газу, теплової та електричної енергії споживачам буде здійснюватися тільки виключно у межах оплачених обсягів відповідно до укладених договорів. Згідно з цим підприємство "Дніпропетровські міські теплові мережі" зобов'язане здійснювати передплату у розмірі 100% від вартості поставленого природного газу, у іншому випадку його відпуск буде припинено.

Підприємство "Дніпропетровські міські теплові мережі" є комунальним підприємством, заснованим Дніпропетровською міською радою з метою забезпечення територіальної громади міста тепловою енергією у вигляді опалення та гарячої води (підігрів). Підприємство підпорядковане, підзвітне та підконтрольне міській раді (ст. 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

01.07.2006 року між Міським комунальним підприємством "Дніпропетровські міські теплові мережі", як енергопостачальна організація, та Товариством з обмеженою відповідальністю "Трест реконструкції та розвитку", як споживач, було укладено договір про постачання теплової енергії № 080918, відповідно до умов якого, енергопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а споживач зобов'язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни передбачені цим договором.

Згідно п. 2 договору, теплова енергія постачається споживачу в обсягах згідно з додатком № 1 до цього договору у вигляді гарячої води на потреби опалення та вентиляції, гарячого постачання, технологічні потреби та кондиціювання повітря.

Згідно правил користування тепловою енергією споживач зобов'язаний встановити прилади обліку теплової енергії. Облік споживання теплової енергії здійснюється за показниками приладів обліку, встановлених розрахунковим способом на опалення по вул. Леніна, 27 (п. 5.1., п. 5.2. договору).

Згідно додаткової угоди до договору, тариф для розрахунків за цим договором складає: теплова енергія 1 Гкал - 686,50 грн. з ПДВ, гаряче водопостачання (підігрів) 1 м 3 - 34,33 грн. з ПДВ (п. 6.2. договору).

Відповідно до п. 7.1., 7.2. договору, розрахунки за теплову енергію, що споживається проводяться в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів, або, за згодою сторін будь-яким іншим шляхом, не забороненим чинним законодавством України. Розрахунковим періодом є календарний місяць, по результатам якого підписується акт (в 2-х примірниках) на відпуск - отримання теплової енергії по формі додатку № 4.

Споживач зобов'язаний не пізніше ніж за 5 діб до початку розрахункового періоду сплачувати енергопостачальній організації вартість теплової енергії згідно з її кількістю, передбаченою у додатку № 1 до цього договору, по власним платіжним дорученням з указанням періоду, за який він сплачує (п. 7.3. договору).

Останній розрахунок за спожиту теплову енергію проводиться споживачем в продовж 5 діб після одержання рахунку енергопостачальної організації, яка зобов'язана направити його споживачу не пізніше 10 числа місяця слідуючого за розрахунковим. У випадку утворення переплати, вона зараховується в рахунок платежів (п. 7.4. договору).

Позивач стверджує, що на протязі опалювального періоду 2011-2012 р.р., відповідач систематично порушував свої зобов'язання відносно оплати за отриману теплову енергію, чим порушив пункти 7.3, 7.4 договору. Внаслідок чого за ТОВ "Трест реконструкції та розвитку", утворилась заборгованість у розмірі 16 258,30 грн.

За період з 01.10.2011р. по 01.04.2012р. відповідачу пред'явлена грошова сума у розмірі 23 010,23 грн. Сплачено 8 751,93 грн. Отже, станом на 01.04.12р. до сплати підлягає сума у розмірі 16 258,30 грн., що також підтверджується довідкою від 07.08.12р., яка знаходиться в матеріалах справи, в якій зазначено, що заборгованість відповідача складається у розмірі 16 258,30 грн. та після 01.04.12р. погашення заборгованості по 07.08.12р. не здійснювалося.

Обсяг відпущеної теплової енергії згідно з п. 7.2 Договору підтверджується двостороннім актом на відпуск-отримання теплової енергії, який складається за кожний місяць поставки теплової енергії окремо.

На підставі викладеного позивач просить суд стягнути з відповідача заборгованість за отриману теплову енергію у сумі 16 258,30 грн.

Доказів виконання по оплаті за договором про постачання теплової енергії № 080918 на загальну суму 16 258,30 грн. на момент розгляду спору відповідач не надав, доводи позивача, наведені в обґрунтування позову, не спростував.

Приймаючи рішення господарський суд виходить із наступного.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України, господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Господарське зобов'язання виникає, зокрема із господарського договору (ст. 174 Господарського кодексу України).

Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння відмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу, iнших актiв цивiльного законодавства. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн).

Згідно п. 2 ст. 218 Господарського кодексу України учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання.

У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (ст. 612 Цивільного кодексу України).

Згідно ст. 599 Цивільного кодексу України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.

Викладене є підставою для задоволення позову в частині стягнення основного боргу у сумі 16 258,30 грн.

Відповідно до п. 8.2.3 договору, в разі несвоєчасної оплати за спожиту теплову енергію - нараховується пеня в розмірі 1%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу, за кожен день прострочки.

На підставі п. 8.2.3. договору позивач просить суд стягнути з відповідача пеню у сумі 377,72 грн., згідно розрахунку станом на 20.04.12р., який знаходиться в матеріалах справи (а.с. 14 - 15).

За ст.ст. 611, 549, 551 ЦК України, у разi порушення зобов'язання настають правовi наслiдки, встановленi договором або законом, зокрема - сплата неустойки. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або iнше майно, якi боржник повинен передати кредиторовi у разi порушення боржником зобов'язання. Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у вiдсотках вiд суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання. Предметом неустойки може бути грошова сума, рухоме i нерухоме майно. Якщо предметом неустойки є грошова сума, її розмiр встановлюється договором або актом цивiльного законодавства.

За ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", платники грошових коштiв сплачують на користь одержувачiв цих коштiв за прострочку платежу пеню в розмiрi, що встановлюється за згодою сторiн.

Враховуючи викладене, та перевіривши розрахунок позивача за допомогою нормативно-довідкових таблиць системи "Ліга", судом встановлено, що розрахунок пені не відповідає вимогам чинного законодавства.

Вимоги позивача щодо стягнення пені підлягають задоволенню частково в сумі 302,78 грн., в решті позовних вимог щодо стягнення пені позов задоволенню не підлягає, у зв'язку з допущеними арифметичними помилками при розрахунку.

Викладене є підставою для часткового задоволення позову. Судові витрати по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 525, 526, 530, 549, 551, 599, 610, 611, 612 Цивільного кодексу України, ст.ст. 173, 193, 218 Господарського кодексу України, ст. 1 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань", ст. 49, ст. 75, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Трест реконструкції та розвитку" (49070, м. Дніпропетровськ, вул. Леніна, буд. 27; р/р 2600030252301 ПАО Банк "Кредит Дніпро", МФО 305749, код ЄДРПОУ 16403817) на користь Міського комунального підприємства "Дніпропетровські міські теплові мережі" (49044, м. Дніпропетровськ, пр. К. Маркса, 37; р/р 26004060368059 в ПАО КБ "ПриватБанк", МФО 305299, код ЄДРПОУ 32082770) - 16 258 (шістнадцять тисяч двісті п'ятдесят вісім) грн. 30 коп. основного боргу, 302 (триста дві) грн. 78 коп. пені, 1 633 (одна тисяча шістсот тридцять три) грн. 61 коп. витрат по сплаті судового збору.

В решті позову відмовити.

Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Суддя І.Ю. Дубінін Повне рішення складено 14.08.12р.

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення14.08.2012
Оприлюднено17.08.2012
Номер документу25628887
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —8/5005/5773/2012

Рішення від 14.08.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Ухвала від 24.07.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

Ухвала від 09.07.2012

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Дубінін Ігор Юрійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні