cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"13" серпня 2012 р.Справа № 5017/1582/2012
За позовом: Державного підприємства "Іллічівський морський торговельний порт"
до відповідача: Приватного підприємства "Гамма Шиппинг"
про стягнення заборгованості у сумі 10 949,16 грн.
Суддя Щавинська Ю.М.
Представники сторін:
від позивача: Моісєєв Д.А. -за довіреністю №91 від 26.12.2011р.,
від відповідача: Шиєнков Я.Є. -за ордером №08/12 від 13.08.2012р..
СУТЬ СПОРУ: Державне підприємство "Іллічівський морський торговельний порт" звернулося до господарського суду Одеської області з позовною заявою до Приватного підприємства "Гамма Шиппинг" про стягнення заборгованості у сумі 10 675,56 грн. -основного боргу, 227,9 грн. -пені та 45,7 грн. -3% річних із покладанням судових витрат на відповідача.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 28.05.2012р. було порушено провадження у справі №5017/1582/2012 за вказаним позовом із призначенням розгляду справи в засіданні суду на 2.07.2012р.
06.06.2012р. відповідач до канцелярії суду надав відзив на позовну заяву (а.с.36-38).
В обґрунтування відзиву на позов відповідач посилався на те, що Регіональне відділення Фонду державного майна України та ПП "Гамма Шиппинг" не укладали договір № 3/14 від 23.12.2009р., натомість між РВ Фондом державного майна України та ПП "Гамма Шиппинг" був укладений договір №20984092061 від 23.12.2009р., відповідно до якого ПП "Гамма Шиппинг" отримало в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме приміщення будівлі складу тарного бензину, що розташоване за адресою: Одеська обл. м. Іллічівськ, вул. Транспортна, 2.
Крім того, у відзиві відповідач зазначив, що на виконання п.5.11. Договору №20984092061 від 23.12.2009р. між ДП "Іллічівський морський торговельний порт" та ПП "Гамма Шиппинг" було укладено договір № 188-0 від 17.03.2010р. про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання нерухомого орендованого майна та надання комунальних послуг орендарю. Відповідно до п.1.1 Договору № 188-0 від 17.03.2010р. балансоутримувач забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт будівлі складу тарного бензину, а також утримання прибудинкових територій, а орендар бере на себе зобов'язання щодо відшкодування вказаних витрат.
Як стверджує відповідач, в порушення виконання умов договору №188-0 від 17.03.2010р., орендарю комунальні послуги, а також жодні роботи з обслуговування, експлуатації та ремонту будівлі не надавались.
02.07.2012р. судом розгляд справи був відкладений на 13.07.2012р. у зв'язку з нез'явленням у судове засідання представника відповідача, належним чином повідомленого про час та місце розгляду справи (поштове повідомлення від 11.06.2012р. (а.с.53), від якого не надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутністю, частковим невиконанням відповідачем вимог ухвали суду, а також у зв'язку з необхідністю витребування нових доказів по справі.
Ухвалою суду від 13.07.2012р. розгляд справи було відкладено у зв'язку з нез'явленням у судове засідання представника відповідача, за відсутності доказів його належного повідомлення про час та місце розгляду справи, та невиконанням відповідачем вимог ухвали суду. Крім того, на підставі поданого у судовому засіданні 13.07.2012р. представником позивача клопотання про продовження строку розгляду справи на п'ятнадцять днів для можливості повідомити відповідача про час та місце розгляду справи, відповідний строк було продовжено згідно до ст.69 ГПК України.
У судовому засіданні 13.07.2012р. представником позивача були надані заперечення на відзив, в яких останній заперечує проти доводів відповідача з тих підстав, що, по-перше, різні номери договорів обумовлені внутрішньою реєстрацією сторін, проте обидва договори є ідентичними. По-друге, твердження відповідача про невиконання робіт з обслуговування експлуатації, ремонту будівлі та ненадання комунальних послуг позивач спростовується актами здачі -прийняття робіт, що підписані обома сторонами та містяться в матеріалах справи (а.с.29-34).
У судове засідання 13.08.2012р. представник відповідача з'явився, проте жодних документів суду не надав, натомість звернувся до суду з усним клопотанням про відкладення розгляду справи (оголошення перерви) для можливості ознайомитись з матеріалами справи, посилаючись на те, що отримав ордер на представлення інтересів тільки у день засідання.
Розглянувши клопотання про відкладення розгляду справи, суд відхиляє його, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 77 ГПК України, господарський суд відкладає в межах строків, встановлених статтею 69 цього Кодексу , розгляд справи, коли за якихось обставин спір не може бути вирішено в даному засіданні.
Згідно до ст.69 ГПК України спір має бути вирішено судом у двохмісячний строк. У виняткових випадках за клопотанням сторони, з урахуванням особливостей розгляду спору, господарський суд ухвалою може продовжити строк розгляду спору, але не більш як на п'ятнадцять днів.
Ухвалою суду від 13.07.2012р. розгляд справи за клопотанням представника позивача вже було продовжено до 13.08.2012р.
Водночас, згідно з частиною третьою статті 22 ГПК України, сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Враховуючи, що строк розгляду справи сплив 13.08.2012р., а також те, що згідно до чинного господарського процесуального законодавства інститут представництва юридичної особи не є безпосередньо пов'язаним з особистістю будь-якого окремого представника, а, як свідчать матеріали справи, відповідач був повністю обізнаний про хід судового розгляду та надав відзив на позов, суд доходить висновку про відсутність підстав для відкладення судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні 13.08.2012р. підтримав позовні вимоги у повному обсязі. Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, підтримуючи наданий відповідачем відзив.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, проаналізувавши надані докази у сукупності, суд дійшов наступних висновків:
Відповідно до ст. 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно ст. 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
У відповідності до ст. 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Як встановлено судом 23.12.2009р. між регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області (Орендодавець) та Приватним підприємством „ГАММА ШИППИНГ" було укладено договір оренди нерухомого майна. Згідно до нумерації Фонду державного майно України йому присвоєно №3/14.
Згідно з п.п. 1.1, 1.2, 10.1 договору Орендодавець передає, а Орендар приймає в строкове платне користування державне нерухоме майно, а саме: приміщення будівлі складу тарного бензину на території 3-го терміналу порту, загальною площею 327,7 кв.м. (далі -майно), розташоване за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Транспортна, 2, що перебувають на балансі ДП „Іллічівський морський торговельний порт" (далі -Балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку, що була проведена ТОВ „Консалтингове бюро „Домінанта" на 08 липня 2009р. і становить 887 739,00 грн. Майно передається в оренду з метою розміщення бази з технічного обслуговування та ремонту суднового рятувального обладнання (інше використання нерухомого майна). Даний договір укладено строком на два роки одинадцять місяців з моменту підписання договору оренди.
Орендар вступає у строкове платне користування майном у термін, указаний у договорі, але не раніше дати підписання сторонами цього договору та акту приймання-передавання майна (п.2.1 договору). Передача майна в оренду не тягне за собою виникнення у Орендаря права власності на це майно. Власником майна залишається держава, а Орендар користується ним протягом строку оренди (п.2.2 договору). Орендоване нерухоме майно передається на баланс Балансоутримувача, яким згідно з умовами даного договору є ДП „Іллічівський морський торговельний порт", із зазначенням того, що цей об'єкт є орендованим (п. 2.5 договору).
До обов'язків Орендодавця згідно з п. 7.1. договору віднесено передання за участю Балансоутримувача Орендарю в оренду майна згідно з цим договором та актом приймання-передавання майна, який підписується одночасно з цим договором.
На виконання умов договору Орендодавець за участю Балансоутримувача передав, а Орендар прийняв майно, яке є предметом даного договору, що підтверджується наявним в матеріалах справи та підписаним всіма сторонами актом приймання -передачі державного нерухомого майна (а.с.18).
Як свідчать матеріали справи, укладений сторонами договір, за своєю правовою природою відноситься до договорів найму, різновидом якого є оренда. Приймаючи до уваги, що майно, яке виступає предметом договору, належить до державної власності, до спірних правовідносин застосовуються також норми Закону України „Про оренду державного та комунального майна".
Згідно до п. п.1,2 ст. 762 ЦК України, яка цілком кореспондується з ч. 3 ст. 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна", за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
За приписами п.2.4 договору та ч.1 ст.19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" орендар вносить орендну плату щомісячно, незалежно від результатів його господарської діяльності.
Пунктом 5.3 договору передбачено, що Орендар зобов'язаний своєчасне й у повному обсязі сплачувати орендну плату.
Згідно з п.п. 3.1, 3.2, 3.3, 3.5 договору, орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.10.95р. № 786 (зі змінами) (надалі -методика розрахунку) та п. 19 Порядку проведення конкурсу на право оренди державного майна, який затверджено наказом Фонду державного майна України від 16.05.2007р. № 768, і становить за пропозицією Орендаря як єдиного заявника 11 200,00 грн. Орендна плата за перший місяць оренди -грудень 2009р. визначається шляхом коригування орендної плати, яка зазначена у абзаці І цього пункту на індекси інфляції за серпень 2009р., вересень 2009р., жовтень 2009р., листопад 2009р. та грудень 2009р. включно. Нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється у порядку, визначеному законодавством. Орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний
місяць. Орендна плата перераховується до державного бюджету та Балансоутримувачу у співвідношенні 70% та 30% щомісяця не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним відповідно до пропозиції розподілу, установлених Кабінетом Міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж.
Відповідно до п. п. 1, 2 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
На виконання умов договору, портом відповідачу були виставлені рахунки, на загальну суму 9 219,18 грн., а саме: №А/6159 від 29.02.2012р. на суму 4781,40 грн., №А/6160 від 29.02.2012р. на суму 1 859,43 грн., №А/8802 від 31.03.2012р. на суму 1856,41грн., №А/8801 від 31.03.2012р. на суму 721,94 грн. (а.с.23-26)
Проте, відповідач, підписавши відповідні акти здачі-прийняття робіт (надання послуг) (а.с.29-30, 33-34) виставлені позивачем рахунки не сплатив, у зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість за вказаним договором від 23.12.2009р. в сумі 9 219,18 грн.
Як встановлено судом, рішенням господарського суду Одеської області від 03.01.2012р. по справі №27/17-4624-2011, яке набрало законної сили 13.03.2012р. (дата постанови Одеського апеляційного суду), договір оренди від 23.12.2009р., укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Одеській області та ПП „Гамма Шиппинг" розірвано.
Згідно з п.7 ст.180 ГК України строком дії договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору.
Враховуючи, що заборгованість по орендній платі за договором від 23.12.2009р. у сумі 9 219,18 грн. підтверджується матеріалами справи, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів її погашення, господарський суд доходить висновку про обґрунтованість вказаних позовних вимог ДП „Іллічівський морський торговельний порт".
Заперечення відповідача про неспівпадіння номерів договорів судом не приймаються до уваги, адже перевіривши надані сторонами договори від 23.12.2009р., суд дійшов висновку про їх ідентичність. Крім того, у актах здачі-прийняття робіт, які підписані обома сторонами, зазначається саме договір №3/14 від 23.12.2009р. (а.с.29-34).
На виконання умов пункту 5.11 договору, яким передбачено, що орендар зобов'язаний здійснювати витрати, пов'язані з утриманням орендованого майна, та протягом 15 робочих днів після підписання цього договору зобов'язаний укласти з Балансоутримувачем орендованого майна договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю, між сторонами 17.03.2010р. був укладений договір про відшкодування витрат Балансоутримувача на утримання орендованого майна та надання комунальних послуг Орендарю №188-0 (а.с.19-21)
Відповідно п.1.1 договору Балансоутримувач Іллічівський морський торговельний порт забезпечує обслуговування, експлуатацію та ремонт будівлі складу тарного бензину, що знаходиться за адресою: Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Транспортна, 2, 3 термінал (далі -будівля), загальною площею 327,7 кв.м., а також утримання прибудинкової території, а орендар бере участь у витратах Балансоутримувача на виконання вказаних робіт пропорційно до займаної площі в цій будівлі, якщо інше не випливає з характеру послуг, наданих Балансоутримувачем за цим договором. Орендар користується нежитловими вбудованими приміщеннями складу тарного бензину, загальною площею 327,7 кв.м., експертною вартістю 887 739,00 грн.
Балансоутримувач будівлі зобов'язаний забезпечувати виконання всього комплексу робіт, пов'язаних з обслуговування та утриманням будівлі і при будинкової території, та створення необхідних умов для здійснення господарської діяльності, у тому числі орендарю і його співробітникам згідно з вимогами чинного законодавства про користування будівлями (п.2.1.1 договору №188-0), надання комунальних послуг за діючими розцінками та тарифами (п.2.1.2 договору №188-0).
Відповідно пп.2.1, 2.3 договору №188-0, орендар зобов'язаний дотримуватись вимог установлених правил користування будівлею та приміщеннями за цим договором. Не пізніше 12 числа місяця, наступного за звітним вносити плату у розмірі 874,96 грн., без врахування ПДВ на рахунок Балансоутримувача будівлі за санітарне обслуговування при будинкової території та допоміжних приміщень будівлі, технічне обслуговування будівлі відповідно до загальної площі приміщення, на ремонт відповідно до відновної вартості приміщення, а також комунальні послуги згідно з додатком.
На виконання умов договору №188-0, для оплати наданих портом послуг відповідачу були виставлені наступні рахунки: № Пр/6151 від 29.02.2012р. на суму 1 049,95 грн., №Пр/8794 від 26.03.2012р. на суму 406,43 грн., на загальну суму 1 456,38 грн.
Втім, відповідач свої зобов'язання належним чином в порушення ст.193 ГК України, не виконав, виставлені позивачем рахунки не сплатив, в зв'язку з чим у нього утворилась заборгованість за договором №188-0 в сумі 1 456,38 грн., яка також підлягає стягненню на користь позивача.
Посилання відповідача про невиконання позивачем робіт з обслуговування експлуатації, ремонту будівлі та ненадання комунальних послуг судом до уваги також не приймаються, оскільки доказів в обґрунтування такого ствердження відповідачем до суду не надано, проте в матеріалах справи містяться акти здачі -прийняття робіт, підписані обома сторонами (а.с.31-32).
Згідно ч. 2 ст. 615 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання.
У відповідності до ч.1 ст.549, п.3 ч.1 ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки -грошової суми, яку боржник повинен сплатити кредиторові у рази порушення ним зобов'язання.
Згідно ч.3 ст.549 Цивільного кодексу України, пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожний день прострочення виконання. При цьому, відповідно до ст.ст.1, 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань" від 22.11.1996р. (із змінами та доп.) платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін. Розмір пені, передбачений ст.1 вказаного Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
Пунктом 3.6. договору оренди № 3/14 від 23.12.2009р. передбачено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та Балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.5 співвідношенні відповідно до чинного законодавства України з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати.
Відповідно п.2.2.3 договору №188-0 при несвоєчасному внесенні плати, орендар зобов'язується сплачувати пеню із розрахунків подвійної облікової ставки НБУ від несплаченої суми наданих послуг за кожен день прострочи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за несвоєчасне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором № 3/14 від 23.12.2009р. та договором №188-0 від 17.03.2010р. нарахована пеня у розмірі 227,9 грн. З урахуванням викладеного, вимоги позивача про стягнення пені в сумі 227,9 грн., заявлені на підставі розрахунку, який перевірено судом, є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний, зокрема, сплатити три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Позивачем було нараховано 3% річних на суму простроченого грошового зобов'язання в розмірі 45,7 грн. Перевіривши наданий позивачем розрахунок 3% річних, суд погоджується із розміром нарахованої суми у розмірі 45,7 грн., у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині також підлягають задоволенню.
Згідно до ст. ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору в сумі 1 609,50 грн. слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з приватного підприємства „Гамма Шиппинг" (68093, Одеська область, м. Іллічівськ, с. Малодолинське, вул. Шмідта, буд. 48, код ЄДРПОУ 35873302) на користь державного підприємства „Іллічівський морський торговельний порт" (68001, Одеська область, м. Іллічівськ, вул. Праці, 6, код ЄДРПОУ 01125672) 10 675 /десять тисяч шістсот сімдесят п'ять /грн. 56 коп. -основного боргу, 227 /двісті двадцять сім/ грн. 90 коп. -пені, 45 /сорок п'ять/грн. 70 коп. -3% річних., 1609 /одну тисячу шістсот дев'ять/ грн. 50 коп. -судового збору.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 15.08.2012р.
Суддя Щавинська Ю.М.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2012 |
Оприлюднено | 20.08.2012 |
Номер документу | 25647197 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Щавинська Ю.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні