АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
І М Е Н ЕМ У К Р А Ї Н И
2012 року березня місяця 28 дня Судова колегія судової палати в цивільних справах апеляційного суду Одеської області
в складі:
головуючого - Суворова В.О.
суддів - Черевко П.М.
-Сватаненко В.І.
при секретарі - Журіло Г.К.
за участю: представника ОСОБА_2- ОСОБА_3, представника ДП НЕК «Укренерго»- Єрмоленко А.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Одеської області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на заочне рішення Біляївського районного суду Одеської області від 12 серпня 2011 року по справі за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»» в особі Південної електроенергетичної системи (далі Позивач) до ОСОБА_2, третіх осіб: відділу Держкомзему Біляївського району Одеської області, Біляївської районної державної адміністрації про визнання відмови землевласника в попередньому погодженні місця розташування об'єкту будівництва двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ «МолдДРЕС-Усатове»/«Аджалик-Усатове» недійсною та встановлення за Позивачем права земельного сервітуту на прокладення та експлуатацію двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ «МолдДРЕС-Усатове»/ «Аджалик-Усатове», -
встановила:
08 липня 2011 року Позивач звернувся з зазначеним позовом. Обґрунтовуючи свої вимоги він вказує, що розробляється проект будівництва виносу двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ «МолдДРЕС-Усатове»/«Аджалик-Усатове» за межі селищ Усатове та Нерубайське. Відповідно до вказаного проекту двох ланцюгові ділянки повинні проходити по двом земельним ділянкам, що належать на праві власності відповідачу. В зв'язку з будівництвом вказаної лінії електропостачання, яка буде розташовуватися у тому числі на земельних ділянках відповідача, та в подальшому її експлуатації, позивач просить встановити безоплатний безстроковий земельний сервітут, умови якого позивач зазначив у своєму позові.
Справа розглядалася за відсутності відповідача, який при розгляді справи не висловив свою думку що до позову.
Заочним рішенням суду першої інстанції від 12 серпня 2011 року позов задоволений. Визнано відмову громадянина ОСОБА_5 в попередньому погодженні місця розташування об'єкту будівництва - виносу за межі с. Нерубайське та с. Усатове, Біляївського району Одеської області двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ "МолдДРЕС-Усатове" / "Аджалик-Усатове" - недійсною. Встановлено за Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго», в подальшому іменоване «Сервітуарій», право земельного сервітуту на прокладання та експлуатацію двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ «Аджалик-Усатове»/ «МолдДРЕС-Усатове» стосовно частин земельних ділянок зазначених в план-схемах (додаток 1), які належать громадянину ОСОБА_5, в подальшому пойменований «Власник земельної ділянки» на підставі державних актів на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ № 314096 (кадастровий № 5121085200:01:001:0010) і серія ЯЖ№ 314097 (кадастровий № 5121085200:01:001:0009) та зареєстрованих у Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за № 01:08:516.00311 і № 01.08.516.00312 та які розташовані на території Біляївського району Одеської області, на умовах:
1. Сервітуарій набуває право обмеженого безоплатного строкового користування Земельною ділянкою (її частиною) без зміни її існуючого цільового призначення для прокладання (будівництва) та експлуатації (обслуговування) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС -Усатове / Аджалик - Усатове. Межі встановленого земельного сервітуту встановлюються на плані-схемі (кадастровому плані Земельної ділянки) (додаток 1) на підставі Акту виносу меж встановленого земельного сервітуту в натуру (на місцевість) (додаток 2). Площа Земельної ділянки (її частини), на яку встановлюється земельний сервітут становить - 1,1867 гектарів.
2. Право Сервітуарія на обмежене користування Земельною ділянкою (право земельного сервітуту) полягає у безперешкодному проході обслуговуючого персоналу та проїзді транспортними засобами і механізмами НЕК «Укренерго», її відособлених структурних підрозділів або залучених до виконання робіт підрядних організацій Земельною ділянкою (її частиною) для прокладання (будівництва) та експлуатації (обслуговування) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове, а також у випадках необхідності проведення аварійно-відновлювальних робіт, планових робіт з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове.
Також рішенням суду визначені наступні зміст, умови встановлення та дія земельного сервітуту :
- встановлення земельного сервітуту на Земельну ділянку (її частину) не позбавляє Власника повноважень щодо володіння, користування та розпорядження Земельною ділянкою (її частиною), а встановлює обмеження (обтяження) щодо користування Власником Земельною ділянкою (її частиною), розташованою в межах охоронної та санітарно-захисної зон ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове відповідно до вимог чинних нормативних та законодавчих актів України.
Частина Земельної ділянки, на яку встановлюється земельний сервітут, не відчужується у Власника, а Сервітуарій лише набуває право обмеженого безоплатного строкового користування частиною Земельної ділянки без зміни її існуючого цільового призначення для прокладання (будівництва) та експлуатації (обслуговування) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове.
Земельний сервітут встановлений за цим Договором є неподільним та зберігає чинність у разі переходу права на Земельну ділянку (її частину), щодо якої встановлений земельний сервітут, до іншої особи;
- встановлений земельний сервітут є безоплатним, при цьому Сервітуарій
зобов'язаний відшкодовувати Власнику Земельної ділянки збитки, які будуть фактично
заподіяні обслуговуючим персоналом (у т.ч. транспортними засобами і механізмами)
НЕК «Укренерго», її відособлених структурних підрозділів або залучених до виконання
робіт підрядних організацій внаслідок користування Земельною ділянкою (її частиною)
для прокладання (будівництва) та експлуатації (обслуговування) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС -
Усатове / Аджалик - Усатове, а також у випадках проведення аварійно-відновлювальних
робіт, планових робіт з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування ПЛ 330 кВ
МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове. Розміри нанесених збитків визначаються в
кожному окремому випадку у відповідності до порядку встановленому чинним
законодавством України.
Відшкодування прямих втрат сільськогосподарського виробництва землевласнику (землекористувачу) проводиться відповідно до результатів роботи комісії та акту, оформленого згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України № 284 від 19.04.1993 р. та інших законодавчих актів.
Не підлягають відшкодуванню збитки, завдані Власнику Земельної ділянки, розташованої у межах охоронної та санітарно-захисної зон ПЛ 330 кВ МолдДРЕС -Усатове / Аджалик - Усатове, внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання Земельної ділянки (її частин), встановлених згідно з чинним законодавством;
- сервітут встановлено на строк прокладання (будівництва) та експлуатації ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове і він набуває чинності з моменту його державної реєстрації в порядку, встановленому чинним законодавством України. Обов'язки щодо підготовки, оформлення та державної реєстрації цього Договору несе Сервітуарій.
Дія земельного сервітуту може бути припинена відмовою від нього Сервітуарію, або в інших випадках, передбачених ст. 406 Цивільного кодексу України.
Перехід права на Земельну ділянку (її частину) до іншої особи та / або реорганізація Сторін не є підставою для зміни умов та припинення дії земельного сервітуту;
- власник Земельної ділянки має право:
Володіти, користуватися та розпоряджатися Земельною ділянкою, не порушуючи при цьому прав Сервітуарія, у тому числі не перешкоджаючи НЕК «Укренерго», її відособленим структурним підрозділам або залученим до виконання робіт підрядним організаціям прокладати (будувати) та експлуатувати (обслуговувати) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС-Усатове / Аджалик - Усатове, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначеної ПЛ 330 кВ.
Здійснювати контроль та вимагати від Сервітуарія дотримання вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України стосовно при користуванні земельною ділянкою.
Вимагати від Сервітуарія проводити планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначеної ПЛ 330 кВ після збору врожаю сільськогосподарських культур.
На відшкодування Сервітуарієм фактично нанесених збитків. У разі погіршення корисних властивостей земельних ділянок має право на відшкодування витрат у розмірі, визначеному сторонами на підставі документально підтверджених даних;
- власник Земельної ділянки зобов'язаний:
Надати Сервітуарію право обмеженого безоплатного строкового користування Земельною ділянкою (її частиною) для прокладання (будівництва) та експлуатації (обслуговування) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове.
Не вчиняти дій, які можуть перешкодити НЕК «Укренерго», її відособленим структурним підрозділам або залученим до виконання робіт підрядним організаціям прокладати (будувати) та експлуатувати (обслуговувати) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначеної ПЛ 330 кВ.
Попередити Сервітуріарія про особливі властивості та недоліки Земельної ділянки, які в процесі її використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове.
Володіти, користуватися та розпоряджатися Земельною ділянкою (її частинами) у межах охоронної та санітарно-захисної зонах ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик -Усатове з обмеженнями (обтяженнями) в частині виконання вимог Закону України «Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів», Правил охорони електричних мереж, Державних санітарних норм і правил захисту населення від впливу електромагнітних випромінювань та інших чинних нормативних і законодавчих актів України, не вчиняти будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електричних мереж, спричинити їх пошкодження або нещасні випадки, а саме:
будувати житлові, громадські та дачні будинки;
розміщати споруди іншого призначення на меншій відстані від елементів електричних мереж, ніж встановлена нормами;
розташовувати майданчики для стоянок і зупинки всіх видів транспорту, підприємства, на яких використовується легкозаймисті рідини і гази, підприємства по обслуговуванню автомобілів;
розташовувати сховища нафти, нафтопродуктів, паливно-мастильних матеріалів та інших пожежонебезпечних речовин;
працювати з легкозаймистими рідинами і газами; виконувати ремонт машин та механізмів; влаштовувати будь-які звалища;
складати добрива, корми, солому, інші матеріали; розпалювати вогнища;
саджати дерева та інші багаторічні насадження, крім кущів та саджанців з висотою перспективного росту не більше двох метрів;
влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов'язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
запускати спортивні моделі літальних апаратів, повітряних зміїв;
здійснювати зупинки усіх видів транспорту;
відсипати ґрунт, влаштовувати водосховища, ставки та інші водні споруди; без письмової згоди енергопідприємства, у віданні якого перебуває ця повітряна лінія електропередачі, а також без присутності їх представника забороняються: будівництво, реконструкція, капітальний ремонт, знесення будівель і споруд;
здійснення усіх видів гірничих, вантажно-розвантажувальних, землечерпальних, підривних, меліоративних, днопоглиблювальних робіт, вирубування дерев, розташування польових станів, загонів для худоби, установлення дротяного загородження, шпалер для виноградників і садів, а також поливу сільськогосподарських культур;
проїзд в охоронних зонах повітряних ліній електропередачі машин і механізмів загальною висотою з вантажем або без нього від поверхні дороги понад 4,5 м;
обробка ґрунту в межах обвалування навколо фундаментів і відтяжок опор;
- Сервітуарій має право:
На обмежене безоплатне строкове користування Земельною ділянкою (її частиною) для прокладання (будівництва) та експлуатації (обслуговування) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС-Усатове / Аджалик - Усатове.
Вимагати від Власника право на безперешкодний прохід обслуговуючого персоналу та проїзд транспортними засобами і механізмами НЕК «Укренерго», її відособлених структурних підрозділів або залучених до виконання робіт підрядних організацій Земельною ділянкою (її частиною) для прокладання (будівництва) та експлуатації (обслуговування) ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове, проводити аварійно-відновлювальні роботи, планові роботи з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування зазначеної ПЛ 330 кВ.
Вимагати від Власника користуватись Земельною ділянкою (її частинами), розташованої у межах охоронної та санітарно-захисної зон ПЛ 330 кВ МолдДРЕС -Усатове / Аджалик - Усатове з обмеженнями (обтяженнями) відповідно до вимог чинних нормативних та законодавчих актів України.
Відповідно до вимог чинних нормативних та законодавчих актів України здійснювати заходи, спрямовані на захист повітряної лінії електропередачі.
Не відшкодовувати збитки, завдані Власнику Земельної ділянки, розташованої у межах охоронної та санітарно-захисної зон ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик -Усатове, внаслідок недотримання ним обмежень щодо використання Земельної ділянки (її частин), встановлених згідно з чинним законодавством.
У випадках аварій або загрози їх виникнення (аварійної ситуації) для негайної їх локалізації, ліквідації можливих наслідків або відвернення їх загрози без погодження з Власником Земельної ділянки:
безперешкодного проїзду до місця аварії (аварійної ситуації) та виконання ремонтних і аварійно-відновлювальних робіт;
здійснювати рубку та обрізування гілок дерев у разі аварій (аварійних ситуацій) у межах охоронної зони повітряної лінії електропередачі, без наступного відшкодування вартості цих дерев і насаджень;
- Сервітуарій зобов'язаний:
Користуватись Земельною ділянкою (її частинами) відповідно вимог закону України „Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів".
Дотримуватись вимог земельного, цивільного і іншого законодавства України стосовно умов цього Договору.
Письмово повідомляти Власника Земельної ділянки про проведення робіт з прокладання (будівництва), планових робіт з ремонту, технічного обслуговування і реконструкції ПЛЗЗО кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове не пізніше ніж за десять днів до початку таких робіт.
Після закінчення робіт з прокладання (будівництва), аварійно-відновлювальних робіт, планових робіт з реконструкції, ремонту та технічного обслуговування ПЛ 330 кВ МолдДРЕС - Усатове / Аджалик - Усатове відшкодовати Власнику Земельної ділянки фактично нанесені збитки, завдані при виконані зазначених робіт, та за свій рахунок відновити родючий шар з проведенням рекультивації Земельної ділянки (її частини), на якій вони виконувалися, для подальшого її використання за цільовим призначенням.
З усіх питань, які можуть виникнути в стосунках між Власником Земельної ділянки та Сервітуарієм сторони зобов'язані керуватись чинним законодавством та правилами добросусідства.
Стягнуто з ОСОБА_5 на користь Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Південної електроенергетичної системи судові витрати, а саме: судовий збір у сумі - 17 грн, та витрати на інформаційно-техничне забезпечення судового розгляду справи у сумі - 37 грн.
22 серпня 2011 року відповідач подав заяву про перегляд заочного рішення (а.с.58)
Ухвалою суду першої інстанції від 13 жовтня 2011 року заяву відповідача про перегляд заочного рішення суду від 12 серпня 2011 року залишено без задоволення(а.с.78).
В апеляційній скарзі ОСОБА_5 ставиться питання про скасування рішення суду першої інстанції у зв'язку з порушенням норм матеріального та процесуального права, та ухвалення нового рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність рішення суду в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 16 Закону України "Про землі енергетики та правовий режим спеціальних зон енергетичних об'єктів" підприємства, які будують чи експлуатують об'єкти енергетики та передачі електричної енергії, мають право використовувати земельні ділянки за договором про встановлення земельного сервітуту з власником чи користувачем земельної ділянки для розміщення об'єктів, зазначених у частині четвертій цієї статті, на праві постійних або строкових земельних сервітутів.
Постійні земельні сервітути можуть встановлюватися для розміщення споруд опорних конструкцій повітряних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів, пристроїв і споруд.
Строкові земельні сервітути можуть встановлюватися на період будівництва чи проведення планових ремонтних робіт об'єктів передачі електричної енергії.
Постійні або строкові земельні сервітути можуть встановлюватися для:
будівництва, реконструкції, капітального ремонту, розміщення споруд опорних конструкцій повітряних ліній електропередачі, трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів та пристроїв;
проходу, проїзду, а також перевезення будівельних та інших матеріалів через земельну ділянку для будівництва і експлуатації ліній електропередачі;
розміщення на земельній ділянці інформаційних щитів, попереджувальних знаків, які стосуються будівництва та експлуатації ліній електропередачі;
проведення вишукувальних, дослідних та інших робіт для будівництва ліній електропередачі.
Земельні сервітути щодо права будівництва та обслуговування об'єктів передачі електричної енергії встановлюються на підставі договору про встановлення земельного сервітуту між експлуатуючим підприємством та власниками чи постійними користувачами земельних ділянок, укладеному в порядку, встановленому Цивільним кодексом України.
Земельні сервітути на земельних ділянках державної та комунальної власності, які не надані у власність чи користування, встановлюються за договором з органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених Земельним кодексом України, та експлуатуючим підприємством.
Строк дії земельного сервітуту визначається у договорі про встановлення земельного сервітуту.
Відповідно до ст. 98 ЗК України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою (ділянками).
Земельні сервітути можуть бути постійними і строковими.
Встановлення земельного сервітуту не веде до позбавлення власника земельної ділянки, щодо якої встановлений земельний сервітут, прав володіння, користування та розпорядження нею.
Згідно з ч.1 п. «в» ст. 99 ЗК України власники або землекористувачі земельних ділянок можуть вимагати встановлення таких земельних сервітутів як право прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку, трубопроводів, інших лінійних комунікацій.
Згідно з правилами ст. 401 ЦК України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
Земельний сервітут може бути встановлений договором між особою, яка вимагає його встановлення, та власником (володільцем) земельної ділянки (ч. 2 ст. 402 ЦК України).
Судом першої інстанції вірно встановлено, що відповідно до Державних актів на право власності на земельні ділянки: серія № ЯЖ № 314096 та серія № ЯЖ № 314097 від 24 вересня 2008 року ОСОБА_2 належать дві земельні ділянки площею 1,82 га. та 1,82 га. Цільове призначення земельних ділянок є для будівництва та експлуатації об'єктів промислово-складського, адміністративного та торговельно-розважального призначення. Державні акти зареєстровано в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 01,08,516,00311 та № 01,08,516,00312 (а.с. 14,15). Необхідність переносу за межі с. Нерубайського та с. Усатого Біляївського району Одеської області двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ «МолдДРЕС-Усатове»/«Аджалик-Усатове» виникла при здійсненні її реконструкції у зв'язку з перешкодами населення вказаних населених пунктів.
Попереднє місце розташування двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ «МолдДРЕС-Усатове»/«Аджалик-Усатове» проводиться по трасі , що запропонована та затверджена Нерубайською селищною радою Біляївського району Одеської області.
З п'яти варіантів прокладення траси був залишений один, оскільки неможливо було погодити проекти через неможливості перетину автомобільної траси, інших діючих ЛЄП, залізниці та інше.
На теперішній час Розпорядженням Біляївської райдержадміністрації Одеської області затверджено єдиний можливий варіант щодо перетину 90 земельних ділянок, існуючих ЛЄП, залізниці та автошляхів. Вказаний варіант на думку позивача є оптимальним. При виконанні попереднього погодження місця розташування об'єкту для будівництва двох ланцюгової ділянки ПЛ 330 кВ «МолдДРЄС-Усатове»/«Аджалик-Усатове» отримана більшість погоджень від землевласників на розташування вказаного об'єкту.
Ланцюгова ділянка ПЛ 330 кВ «МолдДРЕС-Усатове»/«Аджалик-Усатове» проходить через земельні ділянки, що належать відповідачу. З метою встановлення земельного сервітуту для будівництва та обслуговування ланцюгової ділянки позивач звернувся до відповідача з метою укладення договору на встановлення земельного сервітуту.
29 червня 2011 року позивач отримав відповідь, якою відповідач відмовляється від укладення договору на встановлення земельного сервітуту. В зв'язку з виниклим спором позивач звернувся до суду.
Суд першої інстанції прийшов до обґрунтованого висновку, що виконати проектувальні , будівельні роботи та експлуатувати ЛЕП без використання земельних ділянок відповідача неможливо. Його відмова від укладення договору земельного сервітуту робить неможливим проектування , будівництво та експлуатацію ланцюгової ділянки.
На підставі викладеного судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, який задовольнив вимоги позивача.
Доводи апеляційної скарги не спростовують вірність висновків суду першої інстанції.
Враховуючи все вищевикладене, колегія вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. ст. 209, 303, 307 ч.1 п.1, 308, 314, 315, 319 ЦПК України, судова колегія-
ухвалила:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 -відхилити.
Заочне рішення Біляївського районного суду Одеської області від 12 серпня 2011 року залишити без змін.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржене протягом двадцяти днів безпосередньо до суду касаційної інстанції з дня набрання ним законної сили.
Судді апеляційного суду Одеської області В.О. Суворов
П.М.Черевко
В.І. Сватаненко
Суд | Апеляційний суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2012 |
Оприлюднено | 23.08.2012 |
Номер документу | 25680959 |
Судочинство | Цивільне |
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні