Рішення
від 21.08.2012 по справі 5015/2612/12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

cpg1251

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.08.12 Справа№ 5015/2612/12

Господарський суд Львівської області у складі судді Кітаєвої С.Б.

при секретарі Дубенюк Н.А.

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовною заявою: прокурора Франківського району м. Львова, м. Львів, в інтересах держави в особі: позивача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «Багет», м. Львів

про: стягнення 5 441,1грн. заборгованості по орендній платі, пені та штрафу

Представники :

Від прокуратури: Подік Ю.О. -помічник прокурора;

від позивача: Парамонов О.С. -представник, довіреність в матеріалах справи;

від відповідача: не з»явився.

Прокурору та представнику позивача роз'яснено права та обов'язки, передбачені ст. 22 ГПК України, зокрема, право відводу судді, відповідно до ст. 20 ГПК України. Заяв та клопотань про відвід судді не заявлено та не подано. Прокурор та представник позивача не наполягає на фіксації судового процесу технічними засобами.

Суть спору: розглядається справа за позовом прокурора Франківського району м. львова, м. Львів, в інтересах держави в особі: позивача: Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області, м. Львів до товариства з обмеженою відповідальністю «Багет», м. Львів про стягнення заборгованості з орендної плати в сумі 4408,88 грн., 591,33 грн. пені та 440,89грн. штрафу.

Ухвалою господарського суду від 25.06.2012 року порушено провадження у справі та розгляд справи призначено на 09.08.2012 року, вимоги до сторін, висвітлені в ухвалі суду. Ухвалою суду від 09.08.2012 року розгляд справи відкладено на 21.08.2012 року.

Прокурор в судове засідання 21.08.2012 року з»явився, вимоги ухвал суду виконав, подав в судовому засіданні докази повноважень в.о. прокурора Франківського району м. Львова та опис вкладення, як доказ надіслання позовної заяви від 21.06.2012 року №64/846 вих.12 та додатків до неї позивачу.

Представник позивача в судове засідання 21.08.2012 року з'явився, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, подав для огляду в судовому засіданні оригінали документів, які вимагалися судом (копії в матеріалах справи), просить позов задовільнити повністю. 21.08.2012 року від позивача надійшов лист (вх..№18408/12 від 21.08.2012 року), яким повідомляє, що сума заборгованості по заявлених вимогах на час розгляду даної справи відповідачем не сплачена.

Відповідач явку повноважного представника в судове засідання не забезпечив, про причини неявки суд не повідомив, вимоги ухвал суду не виконав. Клопотання, заяви від відповідача до суду не надходили, ухвалу про порушення провадження у справі відповідач отримав 04.07.2012 року, що підтверджується наявним у справі рекомендованим повідомлення про вручення поштового відправлення, про причини невиконання вимог ухвал суду не повідомив.

Враховуючи неявку відповідача та невиконання ним вимог ухвали суду, справа розглядається у порядку статті 75 ГПК України, - за наявними в ній матеріалами.

В ході розгляду справи встановлено, що 16.06.2010 року між Регіональним відділенням Фонду державного майна України (надалі - орендодавець) укладено договір оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності № 115 (надалі - договір), згідно з умовами якого орендодавець передав, а Товариство з обмеженою відповідальністю "БАГЕТ"(надалі - орендар, відповідач) прийняв в строкове платне користування державне індивідуально визначене майно - нежитлові приміщення, загальною площею 48.9 м 2 , які знаходяться на другому поверсі п'ятиповерхової будівлі гуртожитку Львівського коледжу Державного університету Інформаційно-комунікаційних технологій, за адресою: м. Львів, вул. Володимира Великого, 33, та перебуває на балансі Державного університету Інформаційно-комунікаційних технологій (надалі -балансоутримувач, позивач).

За своєю правовою природою, основними та другорядними (не основними) ознаками, які визначені нормами чинного цивільно-господарського законодавства, зазначений договір є договором найму (оренди).

Зазначений договір оренди укладено у письмовій формі, підписано повноважними представниками двох сторін за договором, їх підписи засвідчено печатками сторін, що відповідає вимогам статті 207 Цивільного кодексу України (далі за текстом -ЦК України), в силу статті 204 ЦК України, є правомірним правочином.

Статтею 283 Господарського кодексу України (далі за текстом - ГК України) визначено, що за договором оренди одна сторона (орендодавець) передає другій стороні (орендареві) за плату на певний строк у користування майно для здійснення господарської діяльності.

Частиною 2 цієї статті передбачено, що у користування за договором оренди передається індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення (або цілісний майновий комплекс), що не втрачає у процесі використання своєї споживчої якості (неспоживна річ).

Як зазначено у частині 3 статті 283 ГК України, об'єктом оренди можуть бути:

державні та комунальні підприємства або їх структурні підрозділи як цілісні майнові комплекси, тобто господарські об'єкти із завершеним циклом виробництва продукції (робіт, послуг), відокремленою земельною ділянкою, на якій розміщений об'єкт, та автономними інженерними комунікаціями і системою енергопостачання;

нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення);

інше окреме індивідуально визначене майно виробничо-технічного призначення, що належать суб'єктам господарювання.

Статтею 759 ЦК України, передбачено, що за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.

У статті 760 ЦК України наведено предмет договору найму.

Виходячи з аналізу вищенаведених норм чинного законодавства України, за основними ознаками визначення договору, зазначений договір є договором оренди майна у сфері господарювання.

Пунктом 1.1. договору передбачено, що орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно -вбудовані нежитлові приміщення загальною площею 48.9 м2, які знаходяться на другому поверсі п'ятиповерхової будівлі гуртожитку Львівського коледжу Державного університету Інформаційно-комунікаційних технологій, за адресою: м. Львів, вул. Володимира Великого, 33, та перебуває на балансі Державного університету Інформаційно-комунікаційних технологій

Пунктом 2.3. договору встановлено, що передача майна в оренду здійснюється за участю балансоутримувач, за вартістю, визначеною в звіті про незалежну оцінку, складеному за Методикою оцінки. В розділі 3 договору визначено орендну плату.

Так, згідно пункту 3.1. договору орендна плата визначена на підставі Методики розрахунку і порядку використання, затвердженої постановою Кабінету міністрів України від 04.01.1995 року № 786 (у чинній на момент укладення договору редакції, надалі - Методика) становить за березень 2010 року (базовий місяць) без ПДВ 2 313 грн. 45 коп.

Орендна плата за перший повний місяць оренди (червень 2010 року) визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекси інфляції квітня, травня та червня 2010 року.

Пунктом 3.2. договору встановлено, що нарахування ПДВ на суму орендної плати здійснюється в порядку, встановленому чинним законодавством України.

Відповідно до пункту 3.3. договору орендна плата за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за наступний місяць.

Згідно пункту 3.6. договору орендна плата перераховується до Державного бюджету та балансоутримувачу щомісяця, не пізніше 10 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до пропорцій розподілу, установлених Кабінетом міністрів України і чинних на кінець періоду, за який здійснюється платіж, у наступному співвідношенні:

- 50 % до Державного бюджету на рахунок, визначений Управлінням Державного казначейства України;

- 50 % на рахунок балансоутримувача.

Пунктом 3.7. договору встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. договору співвідношенні з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

Згідно пункту 3.8. договору орендар сплачує штраф у розмірі 10 % заборгованості у випадку, коли на день сплати орендної плати заборгованість з неї становить не менш, ніж три місяці.

Пунктом 3. 10 договору встановлено, що зобов'язання орендаря за сплатою орендної плати забезпечується завдатком в розмірі, не меншому, ніж орендна плата за базовий місяць оренди, який вноситься в рахунок сплати останнього місяця оренди майна.

Розділом 5 договору встановлено обов'язки орендаря.

Так, згідно пункту 5.3. договору орендар зобов'язаний своєчасно і в повному обсязі сплачувати орендну плату.

Розділом 6 договору передбачено права орендаря, розділами 7 та 8 договору обов'язки орендодавця та права орендодавця та балансоутримувача відповідно.

Розділом 9 договору встановлено відповідальність сторін та вирішення спорів за договором.

Так, згідно пункту 9.1. договору за невиконання або неналежне виконання своїх зобов'язань за договором сторони несуть відповідальність згідно чинного законодавства України.

Згідно пункту 10.1. договір укладено строком на два роки та 364 дні, що діє з 16.06.2010 року по 14.06.2013 року включно.

Позивач свої зобов'язання за договором виконав належним чином, Актом приймання-передачі від 16.06.2010 року № 115/2010 передав, а орендар прийняв в строкове платне користування нежитлові приміщення загальною площею 48.9 м 2 , які знаходяться на другому поверсі п'ятиповерхової будівлі гуртожитку Львівського коледжу Державного університету Інформаційно-комунікаційних технологій, за адресою: м. Львів, вул. Володимира Великого, 33, та перебуває на балансі Державного університету Інформаційно-комунікаційних технологій.

Відповідач своїх зобов'язань зі сплати платежів за договорами в період з грудня 2011 року по березень 2011 року включно належним чином не виконав, внаслідок чого утворилась заборгованість з сплати орендної плати в розмірі 4408 грн. 88 коп. (розрахунок заборгованості в матеріалах справи). За несвоєчасну сплату орендної плати відповідно до п.3.7 Договору, нарахована пеня в сумі 591,33 грн. (розрахунок в матеріалах справи). Враховуючи факт несплати орендних платежів протягом 4 місяців, відповідно до вимог п. 3.8. Договору, позивачем нараховано відповідачу штраф у розмірі 10% від суми заборгованості, що становить 440,89грн.

Частиною 2 статті 530 ЦК України визначено, що якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Згідно із ст. 610 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Статтею 173 ГК України передбачено, що господарським визнається зобов'язання, що вини кає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з під став, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зо бов'язаний вчинити певну дію господарського чи управ лінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від пе вних дій, а інший суб'єкт (управлена сторона, у тому чи слі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сто рони виконання її обов'язку.

Частиною 2 цієї статті визначено, що основними видами господарських зобов'язань є майново-господарські зобов'язання та організаційно-го сподарські зобов'язання, а частиною 3, що сторони можуть за взаємною згодою конкретизу вати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання, якщо законом не встановле но інше.

Спірне зобов'язання виникло в силу укладеного між сторонами договору оренди індивідуально визначеного нерухомого майна, що належить до державної власності від 16.06.2011 № 115 що відповідає вимогам частини 1 статті 174 ГК України.

Відповідно до ст. 175 ГК України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками го сподарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчи нити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управлена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодек сом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до вимог ст. 526 ЦК України, зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору, ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 216 ГК України передбачено, що учасники господарських відносин несуть гос подарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до право порушників господарських санкцій на підставах і в по рядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.

Стаття 218 ГК України передбачає, що підставою господарсько-правової відповідальнос ті учасника господарських відносин є вчинене ним пра вопорушення у сфері господарювання, частиною 2 зазначеної статті встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за не виконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення госпо дарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господар ського правопорушення. У разі якщо інше не передба чено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе госпо дарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможли вим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Таким чином, станом на час розгляду справи у суді заборгованість відповідача перед позивачем з орендної плати за договором становить 4408,88грн., доказів її погашення сторонами суду не подано.

Статтею 546 ЦК України передбачено, що виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, при триманням, завдатком.

Частино 2 цієї статті передбачено, що договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

Згідно зі статтею 549 ЦК України - неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.

Статтею 3 Закону України "Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань"із змінами і доповненнями внесеними Законом України від 10.01.2002року № 2921-111, передбачено, що розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Частиною 2 ст. 343 ГК України чітко визначено, що платник грошових коштів сплачує на користь одержувача цих коштів за прострочку платежу пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін, але не може перевищувати подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня.

Пунктом 3.7. договору встановлено, що орендна плата, перерахована несвоєчасно або не у повному обсязі, підлягає індексації і стягується до бюджету та балансоутримувачу у визначеному пунктом 3.6. договору співвідношенні з урахуванням пені в розмірі подвійної облікової ставки НБУ на дату нарахування пені від суми заборгованості за кожен день прострочення, включаючи день оплати.

Згідно пункту 3.8. договору орендар сплачує штраф у розмірі 10 % заборгованості у випадку, коли на день сплати орендної плати заборгованість з неї становить не менш, ніж три місяці.

Окрім стягнення суми основної заборгованості позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь 591грн. 33коп. пені та 440грн. 89 коп. штрафу за прострочення оплати орендної плати, які нараховані відповідно до п.п. 3.6., 3.7., 3.8. договору.

В судовому засіданні Суд, заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, оглянувши та дослідивши подані документи, оцінив їх в сукупності, прийшов до висновків, що позов документально та нормативно обґрунтований, підлягає до задоволення повністю.

Судові витрати покласти на відповідакча, відповідно до ст. 49 ГПК України.

На підставі вищенаведеного та керуючись статтями 20, 21, 22, 32, 33, 34, 43, 44 - 49, 75, 77, 82 -85, 116 -117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовільнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Багет"(79026, Львівська область, м. Львів, вул. Володимира Великого, буд. 33; код ЄДРПОУ 30918144) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна України по Львівській області (79000, м. Львів, пл.. Січових Стрільців, 3 код ЄДРПОУ 20823070, одержувач коштів -Держбюджет м. Львова р/р 31114092702002 в ГУДКУ у Львівській області МФО 825014 ЄДРПОУ 23949066) 4408 грн. 88 коп. - суми основного боргу, 591 грн. 33 коп. - пені, 440 грн. 89 коп. - штрафу.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Багет"(79026, Львівська область, м. Львів, вул. Володимира Великого, буд. 33; код ЄДРПОУ 30918144) в дохід державного бюджету 1609,50грн. судового збору.

3. Накази видати у відповідності до статей 116 ГПК України.

В судовому засіданні 21.08.12р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено 22.08.12р.

Суддя Кітаєва С.Б.

СудГосподарський суд Львівської області
Дата ухвалення рішення21.08.2012
Оприлюднено23.08.2012
Номер документу25689751
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —5015/2612/12

Ухвала від 03.12.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 25.11.2020

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 09.08.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Рішення від 21.08.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

Ухвала від 25.06.2012

Господарське

Господарський суд Львівської області

Кітаєва С.Б.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні