Рішення
від 27.08.2012 по справі к17/058-12
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" серпня 2012 р. Справа № К17/058-12

За позовом ОСОБА_1

до Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ"

про зобов'язання надати інформацію

Суддя Горбасенко П.В.

За участю представників:

від позивача ОСОБА_2 (дов. від 17.08.2012р.);

від відповідача не з'явилися.

Обставини справи:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" (далі -відповідач) про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" надати ОСОБА_1 протокол загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" від 07.05.2012р.

Позовні вимоги обґрунтовані неправомірним ухиленням відповідача від видачі для ознайомлення ОСОБА_1 протоколу загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" від 07.05.2012р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 03.08.2012р. порушено провадження у справі № К17/058-12, розгляд справи призначено на 20.08.2012р.

Ухвалою господарського суду Київської області від 20.08.2012р. розгляд справи відкладено на 27.08.2012р.

27.08.2012р. до канцелярії господарського суду Київської області від представника позивача надійшло клопотання про уточнення позовних вимог (вх. № 13382 від 27.08.2012р.), згідно якого останній, в порядку ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, уточнив позовні вимоги та просив суд зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" надати для ознайомлення ОСОБА_1 протокол загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" від 07.05.2012р.

Представник відповідача в судові засідання 20.08.2012р. та 27.08.2012р. не з'явився, витребувані судом документи не надав, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду даної справи був повідомлений належним чином.

Враховуючи, що неявка відповідача в судове засідання не перешкоджає розгляду спору по суті, суд вважає за можливе здійснити розгляд справи за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України за відсутності представника відповідача.

У судовому засіданні 27.08.2012р. представник позивача підтримав позов повністю.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, оцінивши їх в сукупності та заслухавши пояснення представника позивача, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" здійснює свою діяльність на підставі нової редакції статуту, яка затверджена рішенням загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ", оформленим протоколом № 7 від 17.03.2007р. та зареєстрована державним реєстратором 29.01.2008р. за № 113721050006000035 (а.с. 25-42).

Пунктом 3.2. статуту товариства передбачено, що кожен з учасників товариства має право брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному у статуті, крім випадків, встановлених законом, брати участь у розподілі прибутку підприємства і одержувати його частину (дивіденди), одержувати інформацію про діяльність товариства, знайомитись з даними бухгалтерського обліку та звітності.

Згідно п. 4.1. статуту товариства для забезпечення діяльності товариства, за рахунок грошових коштів та майнових цінностей -вкладів учасників товариства, складається статутний капітал (фонд) у розмірі 3 000 000грн.

Порядок формування статутного капітулу (фонду) товариства наступний: - ОСОБА_3, який мешкає за адресою: АДРЕСА_2, паспорт № НОМЕР_5, виданий 10.02.2004р., ідентифікаційний номер НОМЕР_2 вносить грошові кошти на загальну суму у розмірі 1 500 000грн., що становить 50 % статутного капіталу (фонду) товариства; - ОСОБА_1, який мешкає за адресою: 02002, АДРЕСА_1, паспорт НОМЕР_6, виданий Дніпровським РУ ГУ МВС України м. Києві 24.09.1996р., ідентифікаційний номер НОМЕР_4 вносить грошові кошти на загальну суму у розмірі 1 500 000грн., що становить 50 % статутного капіталу (фонду) товариства (п. 4.3. товариства).

Як вбачається з фіскального чеку № 9581 від 10.05.2012р. та опису вкладення у цінний лист (а.с. 11) 10.05.2012р. позивач звернувся до відповідача з листом - запитом (а.с. 9), згідно якого позивач просив ТОВ „ПУХ КЛАБ" надати копію протоколу зборів учасників ТОВ „ПУХ КЛАБ", які відбулись 07.05.2012р., який 15.05.2012р. отримано представником відповідача -Зімінським, що підтверджується відміткою на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення від 15.05.2012р. (а.с. 10). Вказаний лист -запит залишено відповідачем без відповіді та без задоволення.

Предметом позову, з урахуванням клопотання про уточнення позовних вимог (а.с. 24), є вимога про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" надати для ознайомлення ОСОБА_1 протокол загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" від 07.05.2012р.

Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Корпоративні відносини регулюються Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, Законом України „Про господарські товариства" (далі -Закон) та іншими законами України. Положення законодавчих актів, які діяли до набрання чинності ЦК України, застосовуються в частині, в якій вони не суперечать цьому Кодексу.

Згідно ч. 1 ст. 140 Цивільного кодексу України товариством з обмеженою відповідальністю є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом.

Товариством з обмеженою відповідальністю є господарське товариство, що має статутний фонд, поділений на частки, розмір яких визначається установчими документами, і несе відповідальність за своїми зобов'язаннями тільки своїм майном. Учасники товариства, які повністю сплатили свої вклади, несуть ризик збитків, пов'язаних з діяльністю товариства, у межах своїх вкладів (ч. 3 ст. 80 Господарського кодексу України).

Відповідно до ст. 1 Закону господарськими товариствами визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку.

Частиною першою ст. 50 Закону встановлено, що товариством з обмеженою відповідальністю визнається товариство, що має статутний (складений) капітал, розділений на частки, розмір яких визначається установчими документами.

Згідно ст. 10 Закону учасники товариства мають право: а) брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Законом; б) брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди). Право на отримання частки прибутку (дивідендів) пропорційно частці кожного з учасників мають особи, які є учасниками товариства на початок строку виплати дивідендів; в) вийти в установленому порядку з товариства; г) одержувати інформацію про діяльність товариства. На вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про його діяльність, протоколи зборів; д) здійснити відчуження часток у статутному (складеному) капіталі товариства, цінних паперів, що засвідчують участь у товаристві, в порядку, встановленому законом. Учасники можуть мати також інші права, передбачені законодавством і установчими документами товариства.

Учасники господарського товариства мають право: брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами; брати участь у розподілі прибутку товариства та одержувати його частку (дивіденди); одержувати інформацію про товариство. На вимогу учасника товариство зобов'язане надати йому для ознайомлення річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства тощо; вийти в передбаченому установчими документами порядку зі складу товариства (ч. 1 ст. 88 Господарського кодексу України).

Приписами пункту 5 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчим документом товариства та законом одержувати інформацію про діяльність товариства у порядку, встановленому установчим документом.

Відповідно до ст. 5 Закону України „Про інформацію" (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Під час вирішення спорів, пов'язаних з реалізацією права учасників (акціонерів) господарських товариств на інформацію, господарським судам слід враховувати, що відповідно до абзацу першого частини третьої статті 5 Закону України „Про Національну депозитарну систему та особливості електронного обігу цінних паперів в Україні" права на участь в управлінні, одержання доходу та інші, які випливають з іменних цінних паперів, можуть бути реалізовані з моменту внесення змін до реєстру власників іменних цінних паперів. Відповідно право на отримання інформації про діяльність товариства може бути реалізовано акціонером лише з моменту внесення запису про особу до реєстру власників іменних цінних паперів. Обсяг відомостей, надання яких вправі вимагати учасник (акціонер) господарського товариства, визначено статтями 10, 48 Закону України „Про господарські товариства". Відповідно до пункту „г" частини першої статті 10 Закону України „Про господарські товариства" на вимогу учасника товариство зобов'язане надавати йому для ознайомлення річні баланси, звіти товариства про свою діяльність, протоколи зборів. Стаття 48 Закону України „Про господарські товариства" встановлює право акціонерів на ознайомлення з протоколами засідань правління. Установчими документами господарських товариств може бути передбачено й інші відомості, які надаються господарським товариством на вимогу учасника (акціонера). Отже, господарське товариство, якщо його установчими документами не передбачено інше, зобов'язане надавати на вимогу учасника (акціонера) лише річні баланси, документи річної звітності товариства, протоколи загальних зборів, а також надавати йому для ознайомлення книгу протоколів засідань правління. Закон не встановлює обмежень щодо періоду часу, за який учасник товариства має право отримувати інформацію (п. 2.21. Рекомендацій Президії Вищого господарського суду України „Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин" № 04-5/14 від 28.12.2007р.).

Пунктом 36 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про практику розгляду судами корпоративних спорів" № 13 від 24.10.2008р. передбачено, що способом захисту права учасника господарського товариства на отримання інформації про діяльність товариства (пункт „г" частини першої статті 10 Закону про господарські товариства, стаття 116 ЦК, частина перша статті 88 ГК) є спонукання в судовому порядку до виконання товариством дій - надання відповідної інформації. Господарське товариство зобов'язане надавати учаснику (акціонеру) на його вимогу лише документи звітного характеру (річні баланси, звіти про фінансово-господарську діяльність товариства, протоколи ревізійної комісії, протоколи зборів органів управління товариства) та інформацію, що міститься в установчих документах товариства, а не будь-яку інформацію щодо господарської діяльності товариства, якщо інше не передбачено установчими документами товариства. Зі змісту статті 9 Закону України від 2 жовтня 1992 р. N 2657-XII „Про інформацію" суди не вправі зобов'язувати товариство надати інші документи про діяльність товариства, оскільки це є незаконним втручанням у внутрішню господарську діяльність товариства.

Згідно п. 37 вказаної постанови учасник (акціонер) товариства може вимагати надання інформації про діяльність товариства з дати, коли він набув статусу учасника (акціонера). Відповідно до статті 5 Закону про Національну депозитарну систему реалізація корпоративних прав, що випливають з акції (в тому числі і права на отримання інформації про діяльність товариства), є можливою лише після внесення відповідних змін до реєстру власників іменних цінних паперів. Господарським судам необхідно також враховувати процедуру надання учасникам (акціонерам) інформації про діяльність товариства, встановлену господарським товариством. У разі, якщо товариством визначено порядок доступу до інформації про діяльність товариства відповідно до вимог статей 33, 35 Закону України „Про інформацію" та роз'яснень ДКЦПФР від 29 жовтня 2002 р. № 5 „Про порядок застосування пункту „г" статті 10 Закону України „Про господарські товариства" акціонер (учасник) товариства може реалізувати своє право на отримання інформації в установленому порядку.

Пунктом 3.2. статуту, передбачено, що учасники товариства мають право брати участь в управління справами товариства товариства передбачено, що кожен з учасників товариства має право брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному у статуті, крім випадків, встановлених законом, брати участь у розподілі прибутку підприємства і одержувати його частину (дивіденди), одержувати інформацію про діяльність товариства, знайомитись з даними бухгалтерського обліку та звітності.

Суд встановив, що відповідач, у встановленому законодавством порядку і станом на час розгляду справи, на запит позивача, всупереч обов'язку щодо надання останньому інформації про діяльність товариства, не відповів, чим порушив відповідне право останнього, встановлене положеннями ч. 1 ст. 10 Закону України „Про господарські товариства", ч. 1 ст. 88 Господарського кодексу України, п. 5 ч. 1 ст. 116 Цивільного кодексу, п. 3.2. статуту товариства.

Аналогічна позиція міститься у Постанові Вищого господарського суду України від 22.03.2011р. у справі № К14/127-10.

За таких обставин, суд вважає, що позовна вимога про зобов'язання Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" надати для ознайомлення ОСОБА_1 протокол загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" від 07.05.2012р. є обґрунтованою, підтверджується наявними в матеріалах справи доказами і відповідно підлягає задоволенню у повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору, відповідно до статей 44, 49 ГПК України, покладаються судом на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" (07412, Київська обл., Броварський район, с. Рожни, вул. Пухівська, буд. 1; код ЄДРПОУ 32020190) надати для ознайомлення ОСОБА_1 (02002, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_4) протокол загальних зборів учасників Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" від 07.05.2012р.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю „ПУХ КЛАБ" (07412, Київська обл., Броварський район, с. Рожни, вул. Пухівська, буд. 1; код ЄДРПОУ 32020190) на користь ОСОБА_1 (02002, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_4) 1 073 (одну тисячу сімдесят три гривні) 00 коп. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено: 28.08.2012р.

Суддя П.В. Горбасенко

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення27.08.2012
Оприлюднено31.08.2012
Номер документу25790279
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —к17/058-12

Рішення від 27.08.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

Ухвала від 20.08.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

Ухвала від 03.08.2012

Господарське

Господарський суд Київської області

Горбасенко П.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні