cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 серпня 2012 року Справа № 13/5026/1147/2012
Господарський суд Черкаської області в складі: головуючого - судді Скиби Г.М., при секретарі судового засідання Кенкеч О.С., у відкритому судовому засіданні у приміщенні господарського суду розглянув справу за позовом державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг», м. Київ, вул. Мечникова, 16-а
про зобов'язання укласти договір страхування предмету лізингу та стягнення 22 413,28 грн. штрафу,
за участю представників сторін:
від позивача: Шульженко О.В. -за довіреністю;
від відповідача: Почапський П.К. -директор -за посадою.
Державне публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»звернулось в господарський суд Черкаської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження Кривець», та просить зобов'язати ТОВ «Відродження Кривець»укласти договір страхування предмета лізингу, а саме - від фізичного знищення або пошкодження, включаючи випадки пожежі, удару блискавки, вибуху, падіння літальних апаратів, їх частин і багажу з них, стихійних явищ -буря, град, повінь, землетрус, осідання грунту, зсув, обвал, та інших протиправних дій третіх осіб -умисне пошкодження, грабіж, розбій, аварії; та стягнення штрафу у розмірі 4% від невідшкодованої вартості предмету лізингу - в сумі 22 413,28 грн.
До початку судового засідання відповідач подав суду клопотання від 17.08.2012р. №53 про зменшення штрафу. Відповідач виконав свої зобов'язання щодо укладення договору страхування, позивачу не було завдано жодних матеріальних збитків. Відповідач просить суд, керуючись ст. 551 Цивільного кодексу України, зменшити суму штрафу з 22 413,28 грн. до 500,00 грн.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала з підстав, викладених в позовній заяві, та просила позов задовольнити. Зазначила, що відповідач уклав договір страхування предмета лізингу, та просила в цій частині позовних вимог припинити провадження у справі. У вирішення питання щодо зменшення розміру штрафу покладається на розсуд суду.
Представник відповідача підтвердив, що відповідач уклав комплексний договір добровільного страхування сільськогосподарської техніки від 09.08.2012р. №0353043. Клопотання про зменшення суму штрафу з 22 413,28 грн. до 500 грн. підтримав. Пояснив, що ТОВ «Відродження Кривець»з моменту реєстрації здійснює свою господарську діяльність на протязі лише другого року. Землі сільськогосподарського призначення були отримані в оренду у занедбаному стані. Значні кошти товариством були витрачені на придбання сільськогосподарської техніки і відновлення матеріально-технічної бази. За все своє існування товариство не отримало жодної гривні прибутку. Крім того, в цьому році градобій знищив значну частину посівів зернових культур та соняшнику. Згідно актів обстеження градобоєм повністю знищено 65 га ячменю, 91 га кукурудзи та на 60-80% знищено соняшник, на 50-60% кукурудзу, 80% ячмінь. Прогнозовані збитки оцінюються у 1 500 000 грн. Виплата орендної плати за оренду земельних часток (паїв) у 2012 році збільшилась вдвічі. Вище перелічені обставини приведуть до тяжкого фінансового стану господарства. Внаслідок технічної недосконалості, придбаний у лізинг трактор ТЯ «Ярило 200» часто виходить з ладу. В зв'язку з частими його поломками сервісна служба відмовляється здійснювати його ремонт, про що керівництво НАК «Украгролізинг»було проінформовано листом від 18.06.2012р. №48. Подано письмові документи на обґрунтування своєї позиції.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені такі взаємовідносини сторін.
16.08.2011р. між відкритим акціонерним товариством «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»(Лізингодавцем -Позивач по справі), в особі виконуючого обов'язки голови правління Ціпа Євгена Івановича, що діє на підставі наказу №134-К від 27.07.2011р. та Статуту, та товариством з обмеженою відповідальністю «Відродження Кривець»(Лізингоодержувачем -Відповідач по справі), в особі директора Почапського Павла Кузьмича, що діє на підставі Статуту, було укладено договір фінансового лізингу №23-11-128 стс-фл/407 (Далі -Договір), за умовами якого Лізингодавець зобов'язується передати у користування Лізингоодержувачу на визначений Договором строк предмет лізингу, який набувається у власність у постачальника та визначений у додатку до Договору «Найменування, кількість, ціна і вартість предмета лізингу», що є специфікацією предмета лізингу, а Лізингоодержувач сплачує за це лізингові платежі на умовах договору.
Згідно Додатку №1 до Договору всього вартість предмету лізингу становить 709 923 грн. разом з ПДВ.
Відповідно до п. 8.1 Договору він набуває чинності від дати надходження платежів, визначених та сплачених згідно п. 4.2 Договору і діє до закінчення строку лізингу, зазначеного в додатку до Договору та виконання всіх зобов'язань за цим Договором.
Відповідно до п. 2.1. Договору Лізингодавець на письмове замовлення Лізингоодержувача для потреб останнього купує у постачальника Предмет лізингу згідно Порядку використання коштів Державного бюджету України, що спрямовуються на придбання вітчизняної техніки і обладнання для агропромислового комплексу на умовах фінансового лізингу та заходи за операціями фінансового лізингу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10.12.2003р. №1904.
Відповідно до п. 2.2. Договору строк лізингу відраховується з дати підписання акту приймання-передачі між Сторонами, що укладається у 5 примірниках.
В пунктах 2.3-2.7 Договору встановлено, що постачальник, перелік, кількість, ціна, вартість, строк лізингу, строк передачі і адреси місця передачі Предмета лізингу встановлюються додатками до Договору «Найменування, кількість, ціна і вартість Предмета лізингу». Передача Предмету лізингу здійснюється на умовах EXW (місце передачі визначається в додатку) згідно з Міжнародними правилами Інкотермс.
Витрати з доставки Предмета лізингу до Лізингоодержувача несе останній.
Порядок гарантійного обслуговування та відшкодування витрат і збитків, пов'язаних з ремонтом Предмета лізингу у гарантійний період експлуатації встановлюється відповідним договором поставки.
Лізингодавець звільняється від обов'язків та відповідальності щодо гарантійних зобов'язань постачальника з якості та комплектності Предмета лізингу.
Розрахунки по видатках, позовах і компенсаціях, пов'язаних із гарантіями та якістю Предмета лізингу, проводяться безпосередньо між Лізингоодержувачем і постачальником.
Відповідно до п. 4.1. Договору за користування Предметом лізингу Лізингоодержувач сплачує Лізингодавцю лізингові платежі, що включають:
попередній лізинговий платіж в частині відшкодування вартості Предмета лізингу в розмірі 15 відсотків його вартості (включаючи ПДВ), на який не нараховується лізинговий платіж в частині комісії за організацію поставки предмета лізингу;
комісію за організацію поставки Предмету лізингу в розмірі 7 відсотків (без ПДВ) від невідшкодованої попередніми лізинговими платежами вартості Предмету лізингу, відповідно до законодавства України щодо оподаткування податком на додану вартість;
відшкодування вартості Предмету лізингу рівними частками за весь термін лізингу від суми невідшкодованої попереднім платежем вартості Предмета лізингу;
комісію за супроводження договору в розмірі 7 відсотків річних (без ПДВ) від невідшкодованої попереднім лізинговим платежем та черговими платежами вартості Предмета лізингу, відповідно до законодавства України щодо оподаткування податком на додану вартість.
Відповідно до п. 4.2 Договору Лізингоодержувач після укладення Договору, на підставі виставленого Лізингодавцем рахунку, який діє протягом трьох днів, перераховує на рахунки Лізингодавця:
- попередній лізинговий платіж в розмірі, визначеному п. 4.1 Договору;
- комісію за організацію поставки Предмета лізингу в розмірі, визначеному п. 4.1 даного Договору.
Комісія за організацію поставки Предмета лізингу сплачується Лізингодавцю не пізніше дати сплати останнього лізингового платежу або дати передачі Предмета лізингу у власність Лізингоодержувача.
Відповідно до п. 4.3 Договору з моменту підписання Акту Лізингоодержувач за користування предметом лізингу сплачує Лізингодавцю чергові лізингові платежі, що включають відшкодування вартості Предмету лізингу та комісію за супроводження договору.
Черговість сплати лізингових платежів в частині відшкодування вартості Предмету лізингу та сплати комісії за супроводження договору кратна трьом місяцям. Термін сплати кожного лізингового платежу встановлюється числом дати підписання Акту. Перший лізинговий платіж сплачується через три місяці з дати підписання Акту, подальші платежі через кожні три місяці.
Відповідно до п. 4.4 Договору розмір лізингових платежів, їх складових частин встановлюються додатком до Договору «Графік сплати лізингових платежів».
Відповідно до п. 5.1 Договору предмет лізингу передається Лізингоодержувачу за Актом за умови перерахування платежів у розмірі та в порядку, визначеного пунктом 4.2. цього Договору.
На підставі акту приймання-передачі сільськогосподарської техніки №2 від 26.08.2011р. підписаного уповноваженими представниками Лізингодавця та Лізингоодержувача та скріпленого печатками, трактор ТЯ-200-02.01 з модулем диспетчеризації «Дрозд К-1», зав. №000133 в кількості 1 одиниця, загальною вартістю 709 923 грн. з ПДВ - було передано ТОВ «Відродження Кривець».
14.03.2012р. на адресу Лізингоодержувача було направлено вимогу №54 про виконання зобов'язань, а саме: терміново застрахувати Предмет лізингу, та попереджено про звернення до суду за захистом порушеного права та стягнення штрафу.
Вказана вимога залишилась без відповіді а задоволення.
Невиконання Лізингоодержувачем взятих на себе зобов'язань стало підставою для звернення Лізингодавця до суду для захисту порушеного права та примусового виконання зобов'язання.
Договір страхування укладено відповідачем тільки після звернення позивача до суду.
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності та за внутрішнім переконанням, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до часткового задоволення.
Сторони у справі є самостійними юридичними особами та суб'єктами господарювання на сільськогосподарському ринку.
Згідно Закону України «Про фінансовий лізинг»фінансовий лізинг (далі - лізинг) - це вид цивільно-правових відносин, що виникають із договору фінансового лізингу. За договором фінансового лізингу (далі - договір лізингу) лізингодавець зобов'язується набути у власність річ у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов і передати її у користування лізингоодержувачу на визначений строк не менше одного року за встановлену плату (лізингові платежі).
В частині 1 статті 2 Закону України «Про фінансовий лізинг»встановлено, що відносини, що виникають у зв'язку з договором фінансового лізингу, регулюються положеннями Цивільного кодексу України про лізинг, найм (оренду), купівлю-продаж, поставку з урахуванням особливостей, що встановлюються цим Законом.
В ст. 806 Цивільного кодексу України встановлено, що за договором лізингу одна сторона (лізингодавець) передає або зобов'язується передати другій стороні (лізингоодержувачеві) у користування майно, що належить лізингодавцю на праві власності і було набуте ним без попередньої домовленості із лізингоодержувачем (прямий лізинг), або майно, спеціально придбане лізингодавцем у продавця (постачальника) відповідно до встановлених лізингоодержувачем специфікацій та умов (непрямий лізинг), на певний строк і за встановлену плату (лізингові платежі). До договору лізингу застосовуються загальні положення про найм (оренду) з урахуванням особливостей, встановлених цим параграфом та законом.
В ст. 292 Господарського кодексу України зазначено, що лізинг - це господарська діяльність, спрямована на інвестування власних чи залучених фінансових коштів, яка полягає в наданні за договором лізингу однією стороною (лізингодавцем) у виключне користування другій стороні (лізингоодержувачу) на визначений строк майна, що належить лізингодавцю або набувається ним у власність (господарське відання) за дорученням чи погодженням лізингоодержувача у відповідного постачальника (продавця) майна, за умови сплати лізингоодержувачем періодичних лізингових платежів.
Суд вважає, що сторонами досягнуто згоди по всіх істотних умовах договору. Договір фінансового лізингу від 16.08.2011р. №23-11-128 стс-фл/407 не заперечений сторонами, не визнаний судом недійсним та не розірваний в установленому порядку.
В п. 2 ст. 13 Закону України «Про фінансовий лізинг»встановлено, що предмет лізингу та/або пов'язані із виконанням лізингових договорів ризики підлягають страхуванню, у разі якщо їх обов'язковість встановлена законом або договором. Витрати на страхування за договором лізингу несе лізингоодержувач, якщо інше не встановлено договором.
Згідно п. 6.1 Договору предмет лізингу та страхові ризики, пов'язані з експлуатацією предмету лізингу, підлягають страхуванню протягом 10 календарних днів з дати підписання Акта з обов'язковим попереднім погодженням умов договору страхування та компанії-страховика з Лізингодавцем.
Відповідно до п. 6.2 Договору Лізингоодержувач з підписанням договору лізингу здійснює страхування Предмету лізингу та ризиків, пов'язаних з володінням і користуванням предметом лізингу, при цьому вигодонабувачем за договором страхування є Лізингодавець. Предмет лізингу підлягає страхуванню Лізингоодержувачем протягом всього строку дії Договору.
Згідно п. 6.3 Договору за договором страхування Предмет лізингу має бути застрахований від фізичного знищення або пошкодження, включаючи випадки пожежі, удару блискавки, вибух, падіння літальних апаратів, їх частин і багажу з них, стихійні явища -буря, град, повінь, землетрус, осідання грунту, зсув, обвал, протиправних дій третіх осіб -умисне пошкодження, грабіж, розбій, аварії
Проте, порушуючи умови Договору фінансового лізингу, Відповідач не уклав своєчасно договір страхування предмету лізингу.
В п. 1 ст. 809 ЦК України визначено, що ризик випадкового знищення або випадкового пошкодження предмета договору лізингу несе лізингоодержувач, якщо інше не встановлено договором або законом.
Відповідно до ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як встановлено судом, Відповідачем було взято на себе зобов'язання по страхуванню предмету лізингу.
Відповідно до ст.ст. 525, 526, 530 ЦК України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства. Одностороння відмова від зобов'язання не допускається, якщо інше не передбачено договором або законом.
Як вбачається з матеріалів справи, Відповідач 09.08.2012р. уклав договір комплексний добровільного страхування сільськогосподарської техніки №0353043 з ПрАТ «СК «Альфа Страхування», тобто після звернення Позивача з позовом до суду. Укладання договору страхування підтверджено позивачем.
Отже, провадження у справі в частині позовної вимоги Позивача про зобов'язання Відповідача укласти договір страхування трактора ТЯ-200-02.01 з модулем диспетчеризації «Дрозд К-1», зав. №000133 необхідно припинити на підставі пункту 1-1 частини 1 статті 80 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до ст. 193 ГК України, суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язань, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Штрафними санкціями у відповідності з ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п. 7.2. Договору за ненадання підтверджуючих документів про реєстрацію Предмета лізингу, неповідомлення про зміну місцезнаходження та реквізитів, порушення інших зобов'язань, визначених Договором, Лізингоодержувач сплачує штраф в розмірі 2% від вартості Предмета лізингу за кожний випадок порушення, що не звільняє Лізингоодержувача від обов'язку виконанню умов Договору.
На підставі вказаних положень та Договору Позивач нарахував штраф в розмірі 2% від вартості Предмета лізингу в сумі 22 413,28 грн., що підлягає до стягнення. Суд враховує направлення Відповідачу письмової вимоги №54 від 14.03.2012р. на вчинення дій по страхуванню майна, та тривалість невиконання відповідачем даної вимоги.
Суд вважає за можливе застосувати право суду на зменшення розміру штрафу на підставі ст. 83 ГПК України, враховуючи клопотання відповідача, виключність обставин та затратність і ризикованість сільськогосподарського виробництва, частий ремонт лізингової техніки, відсутність збитків для позивача, задовольнивши клопотання відповідача.
Аналогічні правові позиції викладені в Постанові Вищого господарського суду України від 05.04.2012р. у справі №23/152.
Позовні вимоги про стягнення 22 413,28 грн. штрафу з відповідача -задовольнити частково, в сумі 11 206,64 грн. (50% від заявленого). В решті вимог належить відмовити за необґрунтованістю.
Згідно ст. 49 ГПК України судові витрати належить покласти на відповідача та стягнути на користь позивача 1 609,50 грн. судового збору за майновою вимогою, 1 073,00 грн. судового збору повернути позивачу.
Керуючись ст.ст. 49, 82, 84, 85, п. 1-1 ч. 1. ст. 80 ГПК України, ст. 7 Закону України «Про судовий збір», господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Відродження Кривець», Черкаська область, Маньківський район, с. Кривець, вул. Леніна, буд. 12, код ЄДРПОУ 36777861, р/р26001060707194 в МВЧ ГРУ «Приват Банк»смт. Маньківка, МФО 354347
на користь державного публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг», м. Київ, вул. Мечникова, буд. 16а, код ЄДРПОУ 30401456, р/р 26001010890607 у ПАТ «Альфа-Банк»м. Київ, МФО 300346
11 206,64 грн. штрафу, 1 609,50 грн. судового збору за майновою вимогою.
Провадження в частині зобов'язання укласти договір страхування предмету лізингу припинити за відсутністю предмету спору.
В решті вимог відмовити.
Повернути державному публічному акціонерному товариству «Національна акціонерна компанія «Украгролізинг»сплачений по платіжному дорученню від 27 липня 2012р. №3852 судовий збір в розмірі 1 073,00 грн. (одна тисяча сімдесят три гривні). Оригінал платіжного доручення залишається в справі.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня прийняття рішення. Сторони у справі протягом цього строку мають право подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказане рішення через Господарський суд Черкаської області.
Повне рішення складено 29.08.2012р.
Суддя Г.М. Скиба
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 28.08.2012 |
Оприлюднено | 31.08.2012 |
Номер документу | 25790574 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Скиба Г.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні