ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 серпня 2012 р. Справа № 2-а-1952/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду із позовом до Управління Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області (далі - відповідач), в якому просить визнати незаконною бездіяльність відділу Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області стосовно державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку в порядку спадкування на ОСОБА_1 та просить зобов'язати відділ Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області здійснити таку державну реєстрацію.
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що позивач звернувся до відділу Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області для здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку площею 5,21 га, яка розташована на території Новомихайлівської сільської ради Новотроїцького району Херсонської області. Дана земельна ділянка отримана позивачем в порядку спадкування. Відповідач відмовив провести відмітку про перехід права власності, оскільки у витягах, на підставі яких нотаріус видав свідоцтво про право на спадщину, було допущено помилку у кадастровому номері земельної ділянки, в результаті чого у свідоцтві вказаний невірний кадастровий номер.
Посилаючись на те, що в результаті допущеної відповідачем помилки він позбавлений можливості зареєструвати право власності на земельну ділянку, позивач вважає, що саме відповідач повинен виправити таку помилку та усунути спричинене нею порушення його прав.
З приводу цього позивач звертався до відповідача, але той відмовив йому у здійсненні реєстрації права власності.
У зв'язку з цим позивач просить визнати незаконною бездіяльність відповідача щодо нереєстрації його права власності на земельну ділянку та зобов'язати відповідача таке право зареєструвати.
В судове засідання сторони не з'явились, проте надали клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження без їх участі за наявними матеріалами у справі.
Статтею 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши матеріали справи, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є спадкоємцем майна померлої дружини, якій на праві власності належала, в тому числі, і земельна ділянка площею 5,21 га, яка розташована на території Новомихайлівської сільської ради Новотороїцького району Херсонської області.
З метою оформлення спадкових прав позивач звернувся до державного нотаріуса Новотроїцької державної нотаріальної контори за видачею Свідоцтва про право на спадщину за законом, пред'явивши довідку про присвоєння кадастрового номеру земельній ділянці, видану оператором Херсонської регіональної філії ДП «Державний земельний кадастр»(надалі-ДЗК). Нотаріусом видано відповідне Свідоцтво.
Внаслідок допущеної оператором ДЗК помилки у довідці про присвоєння кадастрового номеру зазначено помилковий кадастровий номер земельної ділянки, що належить померлій ОСОБА_2. Помилка допущена у двох останніх цифрах кадастрового номеру, де замість цифр «002» вказано цифри «032». Внаслідок цього, у Свідоцтві також вказано неправильний кадастровий номер.
Тому при зверненні позивача до Відділу Держкомзему у Новотроїцькому районі йому було відмовлено у реєстрації права власності на земельну ділянку, оскільки виходячи із указаного у Свідоцтві кадастрового номеру, земельна ділянка належить іншій особі.
З довідки Відділу Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області від 05.06.2012р. № 1137 «Про присвоєння кадастрового номера земельній ділянці», видно, що земельна ділянка з кадастровим номером 6524482000:04:008:0002 належить спадкодавцю - громадянці ОСОБА_2, а земельна ділянка з кадастровим номером 6524482000:04:008:0032 належить громадянину ОСОБА_3.
Питання оформлення права власності та державної реєстрації такого права регламентоване Постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2009 року №4390 «Про деякі питання посвідчення права власності на земельну ділянку» та постановою Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2009 року № 1021 « Про затвердження порядків ведення Поземельної книги і Книги записів про земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі». Дані нормативні акти передбачають, що державна реєстрація земельної ділянки здійснюється після визначення кадастрового номера в установленому порядку та прийняття відповідним органом, який здійснює розпорядження землями, рішення про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність (користування) чи після формування земельної ділянки на підставі документації із землеустрою за рішенням власника земельної ділянки про поділ або об'єднання земельних ділянок.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється територіальним органом Держземагентства за її місцезнаходженням на підставі заяви,зокрема,набувача права на земельну ділянку;спадкоємця громадянина України, щодо якого прийнято рішення про передачу безоплатно у приватну власність земельної ділянки, прийняте відповідно до законодавства; власника (користувача) земельної ділянки державної чи комунальної власності - у разі формування земельної ділянки шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється шляхом відкриття Поземельної книги. Державна реєстрація земельної ділянки здійснюється протягом 14 календарних днів з дати подання документів.
Пункти 14 та 15 Постанови КМУ від 09.09.2009 № 1021 встановлюють, що у разі здійснення нотаріусом у встановленому законом порядку відмітки про перехід права власності на земельну ділянку на підставі цивільно-правового договору або свідоцтва про право на спадщину вносяться відомості до розділу 3 Поземельної книги "Земельна ділянка. Права власності, постійного користування". Дата внесення відомостей є датою державної реєстрації переходу права власності на земельну ділянку. Реєстраційний номер відомостей про державну реєстрацію переходу права власності до нового власника земельної ділянки визначається з використанням автоматизованої системи.
Згідно із « Порядком ведення Поземельної книги і Книги записів про державну реєстрацію державних актів на право власності на земельну ділянку та на право постійного користування земельною ділянкою, договорів оренди землі» та Тимчасового регламенту реалізації положень пункту 4 Порядку здійснення відмітки про перехід права власності на земельну ділянку» затвердженого Наказом Держкомзему України від 2206.2009 р. № 326, відповідач реєструє право власності на підставі правовстановлюючих документів.
В даному випадку правовстановлючий документ, а саме Свідоцтво про право на спадщину, містить неправильний кадастровий номер земельної ділянки, що позбавляє відповідача можливості зареєструвати право власності позивача на земельну ділянку.
Усунути виявлені розбіжності та помилки відповідач на даний час не має повноважень, оскільки попередньо мають бути вчинені відповідні зміни до Свідоцтва про право на спадщину за законом.
Таким чином, позивач, отримавши від відповідача нову довідку із зазначенням правильного кадастрового номеру, має право звернутись до нотаріуса в порядку ст.1300 Цивільного кодексу України, яка передбачає порядок внесення змін до свідоцтва про спадщину із відповідною заявою щодо внесення змін до правовстановлюючого документу - свідоцтва про право на спадщину. Також на вимогу одного із спадкоємців за рішенням суду можуть бути внесені зміни до свідоцтва про право на спадщину.
Тобто, для вирішення даного спору позивач має право звернутись до нотаріуса для внесення змін до правовстановлюючого документу або до суду із заявою про внесення таких змін до Свідоцтва про право на спадщину.
Змінене відповідним чином Свідоцтво буде підставою для реєстрації відповідачем права власності позивача на земельну ділянку.
Суд також зазначає, що за даних умов інакших шляхів вирішення цієї спірної ситуації, ніж внесення змін до правовстановлюючого документу, не існує.
Таким чином, на даний час підстав для визнання незаконною бездіяльності та зобов'язання Держкомзему здійснити реєстрацію права власності немає, оскільки правовстановлюючий документ містить відомості, які не відповідають дійсності, що перешкоджає здійснити реєстрацію права власності позивача на земельну ділянку.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутності підстав для їх задоволення.
Керуючись ст. ст. 8, 9, 12, 19, 158-163, 167 КАС України, суд -
постановив :
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Відділу Держкомзему у Новотроїцькому районі Херсонської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії- відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.
кат. 6.3
Суд | Херсонський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 13.08.2012 |
Оприлюднено | 04.09.2012 |
Номер документу | 25822544 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Херсонський окружний адміністративний суд
Пекний А.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні