cpg1251 ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел. 284-18-98
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 5011-22/10566-2012 03.09.12
За позовом Публічного акціонерного товариства «Київенерго»
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Арго»
про стягнення заборгованості та штрафних санкцій
суддя Самсін Р.І.
Представники сторін:
від позивача: Півень Д.О. (довіреність № 93/2012/02/13-20 від 13.02.2012р.);
від відповідача: не з'явились;
03.09.2012р. в судовому засіданні у відповідності до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Публічне акціонерне товариство «Київенерго»(надалі ПАТ «Київенерго», позивач) звернулось до суду з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арго»(надалі ТОВ «Арго», відповідач) 8 620, 68 грн. боргу за спожиту активну енергію, 708, 54 грн. боргу за спожиту реактивну електричну енергію, 6 560, 18 грн. основного боргу за двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величинами електроенергії, пені сумою 346, 29 грн., інфляційної складової боргу сумою 23. 25 грн., 119, 45 грн. 3% річних.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що за відповідачем згідно укладеного договору № 872 о/р 475 від 01.01.1998р. рахувалась заборгованість по оплаті за використану електричну енергію, яка станом на 01.07.2012р. становила 9 329, 22 грн., у зв'язку з чим, враховуючи допущене прострочення, з урахуванням вимог Цивільного кодексу, позивач просить вирішити спір про стягнення боргу, пені, 3% річних, інфляційних збитків в судовому порядку, заявивши до стягнення також у двократному розмірі вартість електроенергії за перевищення договірних величин споживання в лютому 2012р. в сумі 6 560, 18 грн. (з ПДВ).
Відповідач відзив на позов не надав, явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив, про час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином.
У відповідності з положеннями ч. 1 ст. 64 ГПК України ухвала про порушення провадження у справі надсилається за повідомленою сторонами господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження (місця проживання) сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Ухвалу про порушення провадження у справі відповідачем отримано 13.08.2012р., що свідчить про достатність часу для підготовки до розгляду справи в судовому порядку, надання відзиву на позов, документів в обгрунтування заперечень в разі їх наявності.
Відповідно до положень статті 75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши наявні у справі докази, розглянувши матеріали справи, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
01 січня 1998р. між АЕК «Київенерго»та ТОВ «Арго»підписано договір № 872 на використання електричної енергії, який згідно з додатковою угодою від 01.12.2011р. викладено в новій редакції згідно з додатком № 1 до угоди.
За погодженим предметом договору (в редакції додатку №1 до угоди) постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача за об'єктами споживача згідно з умовами договору та додатків до договору, що є його невід'ємною частиною, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами договору та додатків до договору, що є його невід'ємною частиною.
Згідно з п. 2.3.2; 2.3.3, 2.3.4 договору споживач зобов'язувався:
- дотримуватися режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 договору та режиму роботи електроустановок відповідно до Додатків «Перелік об'єктів споживача»та «Обсяги постачання електричної енергії споживачу та субспоживачу»;
- оплачувати постачальнику вартість електричної енергії згідно з умовами додатку додатків «Порядок розрахунків»та «Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії»;
- здійснювати оплату за перетікання реактивної електричної енергії між електромережею постачальника та електроустановками споживача згідно з додатками «Порядок розрахунків»та «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії».
Додатком 2 до договору є Порядок розрахунків, згідно умов якого:
- розрахунковим періодом для визначення обсягу спожитої електричної енергії приймається місяць з 24 числа попереднього місяця до такого ж числа розрахункового місяця… (п. 1 додатку);
- споживач здійснює повну поточну оплату вартості обсягу електричної енергії заявленого на розрахунковий період за формою попередньої оплати (п. 2 додатку);
- остаточний розрахунок за спожиту активну електроенергію, за перевищення договірних величин споживання електричної енергії та потужності, оплата рахунків за перетікання реактивної електроенергії та інших платежів згідно з умовами договору здійснюється на підставі самостійно отриманих у постачальника рахунків протягом 5 операційних днів з дня їх отримання;
під час визначення суми платежу остаточного розрахунку за поточних розрахунковий період постачальником мають бути враховані суми проведених попередніх платежів за споживання електричної енергії в поточному розрахунковому періоді;
споживач протягом 30 календарних днів з дати отримання рахунка постачальника здійснює повну оплату вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем Правил користування електричної енергією (ПКЕЕ);
при відсутності заборгованості надлишок коштів, що надійшли протягом розрахункового періоду зараховується в рахунок оплати наступного розрахункового періоду (п. 2.2 додатку).
Договір набирає чинності з дня його підписання і укладається на строк до 31.12.2011 року; договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено припинення його дії або про перегляд його умов (п. 9.4 договору). Доказів припинення договору в установленому порядку суду не надано.
Поданим позивачем розрахунком, що проведений у відповідності з умовами договору на підставі складених актів приймання-передачі товарної продукції (активна електроенергія) та актів з надання послуги з компенсації перетікання реактивної енергії стверджується факт наявності заборгованості відповідача перед позивачем за спожиту активну електричну енергію в сумі 8 620, 68 грн. та заборгованості за реактивні перетоки в сумі 708, 54 грн..
Згідно ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно частини 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
У відповідності з положеннями частини першої статті 530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частинами 6, 7 статті 276 Господарського кодексу України встановлено, що розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону. Оплата енергії, що відпускається, здійснюється, як правило, у формі попередньої оплати. За погодженням сторін можуть застосовуватися планові платежі з наступним перерахунком або оплата, що провадиться за фактично відпущену енергію.
З урахуванням умов договору (додаток № 2) строки сплати вартості спожитої електричної енергії у відношенні заборгованості по якій виник спір у даній справі, з боку відповідача порушені, що є підставою для задоволення вимог про стягнення суми боргу за спожиту активну електричну енергію в сумі 8 620, 68 грн. та заборгованості за реактивну електричну енергію в сумі 708, 54 грн.
Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені законом або договором.
Відповідальність споживача по договору визначена у п. 4.2 договору, згідно з яким за внесення платежів, передбачених п. 2.3.3 -2.3.4 договору, з порушенням термінів, визначених відповідним додатком, споживач сплачує постачальнику пеню у розмірі 0,1% від суми боргу за кожен день прострочення платежу, враховуючи день фактичної оплати, але не більше розміру штрафних санкцій згідно з Господарським кодексом України.
Згідно ч. 4 ст. 231 ГК України у разі якщо розмір штрафних санкцій законом не визначено, санкції застосовуються в розмірі, передбаченому договором. При цьому розмір санкцій може бути встановлено договором у відсотковому відношенні до суми невиконаної частини зобов'язання або у певній, визначеній грошовій сумі, або у відсотковому відношенні до суми зобов'язання незалежно від ступеня його виконання, або у кратному розмірі до вартості товарів (робіт, послуг).
Договірні правовідносини між платниками та одержувачами грошових коштів щодо відповідальності за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань врегульовані Законом України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань», положеннями якого встановлено, що за прострочку платежу, платники грошових коштів сплачують на користь одержувачів цих коштів пеню в розмірі, що встановлюється за згодою сторін (ст. 1 Закону). Розмір пені, передбачений статтею 1 цього Закону, обчислюється від суми простроченого платежу та не може перевищувати подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла у період, за який сплачується пеня.
За таких обставин, враховуючи передбачений умовами договору розмір штрафних санкцій, який перевищує розмір встановлений законом, стягненню в примусовому порядку підлягає сума обмежена законодавством, в свою чергу умови договору зокрема в частині сплати штрафних санкцій у більшому розмірі є обов'язковими для сторін та можуть бути виконані в добровільному порядку.
В даному випадку, вирішується питання про стягнення в примусовому порядку нарахованої пені, що в свою чергу не виключає можливості її нарахування в інших розмірах погоджених договором.
Вказана позиція викладена також в Інформаційному листі Вищого господарського суду України № 01-8/211 від 07.04.2008р. «Про деякі питання практики застосування норм Цивільного та Господарського кодексів України»у п. 49 якого зазначено, що положення Закону України «Про відповідальність за несвоєчасне виконання грошових зобов'язань»не встановлюють обмежень щодо визначення розміру пені, а передбачають обмеження розміру пені, що підлягає стягненню.
Окрім того, висновки по застосуванню положень закону містяться у постанові Верховного Суду України 11/103 від 24.10.2011р. (справа № 25/187), а також і у постанові Верховного Суду України 11/112 від 07 листопада 2011 року (справа 5002-2/5109-2010), які згідно ч. 2 ст. 82 ГПК України є обов'язкові до врахування судом при прийнятті рішення у справі.
Сума пені, що підлягає стягненню з відповідача в межах заявленого позову при допущеному простроченні сплати за активну електричну енергію по сумі 8 620, 68 грн. в періоді з 01.03.2012р. по 01.06.2012р. складає 327, 61 грн. та за прострочення в оплаті за реактивну енергію по сумі 708, 54 грн. -17, 76 грн.. Розрахунок здійснено за обліковими ставками встановленими Постановою НБУ № 377 від 09.08.2010р. (7,75%), Постановою НБУ від 21.03.2012р. № 102 (7,5%), при цьому суд відзначає про неприйняття розрахунку позивача по сумі пені за прострочення активної електричної енергії, оскільки розрахунок здійснювався без врахування кількості днів у 2012 році -366.
Положеннями статті 625 ЦК України передбачено, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
З огляду на вищевикладене та наявність прострочення в перерахуванні коштів за споживання електричної енергії, суд погоджується з розрахунком суми інфляційних збитків у розмірі 3, 57 грн. (за прострочення сплати за реактивну електроенергію) наданим позивачем і вважає такий обгрунтованим.
Сума 3% річних підлягає стягненню з відповідача по сумі 64, 28 грн. за прострочення сплати за активну електроенергію, та 5,34 грн. за прострочення в оплаті за реактивну електроенергію (розрахунки проведені судом в межах періоду заявленого позивачем при врахуванні кількості днів у 2012 році -366).
До стягнення з відповідача також заявлено суму вартості електричної енергії спожитої лютому 2012р. в загальній сумі у двократному розмірі -6 560, 18 грн. (з ПДВ).
Про умови оплати електроенергії при перевищенні споживання зазначено у п. 4.2.2 договору укладеного між сторонами.
Ст. 26 Закону України «Про електроенергетику»передбачено, що споживачі (крім населення, професійно-технічних навчальних закладів та вищих навчальних закладів I - IV рівнів акредитації державної і комунальної форм власності) у випадку споживання електричної енергії понад договірну величину за розрахунковий період сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці фактично спожитої і договірної величини.
Згідно з п. 6 додатку 2 до договору 872 о/р 475 від 01.01.1998р. перевищення договірної величини споживання електричної енергії визначається за результатами підсумків розрахункового періоду на підставі підтвердженого сторонами додатка «Акт про використану електричну енергію»; протягом наступних календарних місяців споживач отримує у постачальника рахунок на оплату двократної вартості перевищення; вартість перевищення споживання електричної енергії понад договірну величину має бути оплачена до дати зазначеної у платіжному повідомленні, і не перевищувати 5 операційних днів з дня отримання рахунка.
Акт про використану в лютому 2012р. електричну енергію підписано сторонами 24.02.2012р., рахунок в якому вміщено суму двократної вартості різниці між фактично спожитою електроенергією та договірною її величиною -6 560, 18 грн. залучений до матеріалів справи (№ 475/2).
У коригуванні ліміту споживання на лютий 2012р. споживачу згідно його листа від 22.02.2012р. було відмовлено через порушення строку звернення (у відповідності до вимог п. 4.4 Правил користування електричною енергією - пропозиції споживача щодо коригування договірних величин є пріоритетними за умови попередньої оплати додатково заявлених обсягів та отримання постачальником за регульованим тарифом заяви споживача не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення розрахункового періоду).
У відповідності до ст. 625 ЦК України, за прострочення сплати зазначеної суми нарахованої двократної вартості різниці величини споживання електроенергії, позивачем здійснено розрахунок інфляційної складової боргу в сумі 19, 68 грн. та 3% річних. Сума 3% річних за прострочення сплати 6 560, 18 грн. в періоді з 01.03.2012р. по 01.06.2012р. складає 49, 45 грн. (при врахуванні кількості днів у 2012 році -366).
Доказів сплати рахунку суду не представлено, факту прострочення перерахування позивачу коштів по договору 872 о/р 475 від 01.01.1998р. у спірному періоді відповідачем не спростовано, у зв'язку з чим, позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Судові витрати позивача по сплаті судового збору у розмірі 1 609, 50 грн. відповідно до положень статті 49 ГПК України покладаються на відповідача пропорційно задоволених вимог в сумі 1 593, 40 грн..
Керуючись ст.ст. 33, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Позов задовольнити частково.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арго»(юрид. адреса: 03151, м. Київ, просп. Повітрофлотський 72, ідент. код 19252164) на користь Публічного акціонерного товариства «Київенерго»(01001, м. Київ, пл. І. Франка 5, ідент. код юрид. особи 00131305; р/р 26038301201 у Головному управління по м. Києву та Київській області ВАТ «Ощадбанк»МФО 322669, ідент. код 00131305) 8 620, 68 грн. (вісім тисяч шістсот двадцять гривень 68) боргу за спожиту активну енергію, 6 560, 18 грн. (шість тисяч п'ятсот шістдесят гривень 18 копійок) боргу за двократну вартість різниці між фактично спожитою та договірною величиною.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арго»(юрид. адреса: 03151, м. Київ, просп. Повітрофлотський 72, ідент. код 19252164) на користь Публічного акціонерного товариства «Київенерго»(01001, м. Київ, пл. І. Франка 5, ідент. код юрид. особи 00131305; р/р 26090330718 у АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ»МФО 320627, ідент. код 00131305) 708, 54 грн. (сімсот вісім гривень 54 копійки) боргу за спожиту реактивну електроенергію.
4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Арго»(юрид. адреса: 03151, м. Київ, просп. Повітрофлотський 72, ідент. код 19252164) на користь Публічного акціонерного товариства «Київенерго»(01001, м. Київ, пл. І. Франка 5, ідент. код юрид. особи 00131305) в особі Структурного відокремленого підрозділу «Енергозбут Київенерго»(04050, м. Київ, вул. Мельникова 31, ідент. код 26187763; на рахунок 26008013002300 у АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ», МФО 320627) 345, 21 грн. (триста сорок п'ять гривень 21 копійку) пені, 23, 25 грн. (двадцять три гривні 25 копійок) інфляційної складової боргу, 119, 07 грн. (сто дев'ятнадцять гривень 07 копійок) 3% річних, 1 593, 40 грн. (одну тисячу п'ятсот дев'яносто три гривні 40 копійок) судового збору.
5. В іншій частині в позові відмовити.
Рішення набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 85 Господарського процесуального кодексу України. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку та в строки, встановлені ст. 93 Господарського процесуального кодексу України.
дата підписання рішення 05.09.2012
Суддя Р.І. Самсін
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 03.09.2012 |
Оприлюднено | 07.09.2012 |
Номер документу | 25874266 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Самсін Р.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні