Cправа № 2a-0770/4357/11
Ряд стат. звіту № 10.1
Код - 07
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 серпня 2012 року місто Ужгород
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді - Калинич Я.М.
з участю секретаря судового засідання - Хмари К.М.
сторони в судове засідання не з'явились,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області до Приватного акціонерного товариства "Будівельно-монтажне управління - Хуст" про стягнення заборгованості в сумі 7769,70 грн.,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач-Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Будівельно-монтажне управління - Хуст" про стягнення заборгованості в сумі 7769,70 грн.
У судове засідання представник позивача не з'явився, однак подав суду заяву від 02 серпня 2012 р., якою просить справу розглянути без участі уповноваженого представника позивача та повідомив, що позовні вимоги підтримує повністю.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням. В судовому засіданні 29 березня 2012 р. відповідачем подано письмові заперечення проти позову, відповідно до яких позовні вимоги не визнано.
Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень КАС України розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється. А оскільки сторони в судове засідання не з'явилися, фіксування судового процесу не здійснюється.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за період з 01.09.2010 р. по 31.08.2011 р. громадянину ОСОБА_1 було виплачено 24822,75 грн. сум пенсії, що підлягає пропорційно відшкодуванню даним підприємством 30,82%, тобто в сумі 7650,35 грн., а також відшкодуванню підлягає і доставка пенсії в сумі 119,35 грн.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до Довідки з Управління статистики у Хустському районі Приватне акціонерне товариство "Будівельно-монтажне управління - Хуст" зареєстроване виконавчим комітетом Хустської міської ради 20.08.2010 року за адресою : 90400, Закарпатська область, м.Хуст, вул.І. Франка, буд. 8, код 01269052.
Управлінням Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі встановлено факт заборгованості по відшкодуванню Приватним акціонерним товариством "Будівельно-монтажним управлінням - Хуст" витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно до п." б"-"з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до солідарної системи Пенсійного фонду України.
Громадянин ОСОБА_1 працював в приватному акціонерному товаристві "Будівельно-монтажне управління - Хуст" у важких та шкідливих умовах праці, на атестованих робочих місцях, що стверджується відповідними довідками. Загальний трудовий стаж громадянина ОСОБА_1 складає 33 роки 8 місяців 11 днів, з них 14 років 2 місяці 22 дні пільговий стаж. Управлінням ПФУ у Виноградівському районі пенсія громадянину ОСОБА_1 по п. "б" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" була призначена на підставі рішення Виноградівського районного суду по справі №2-а-3788/09 від 03.11.2009 року, яке набуло законної сили.
Згідно з абзацом 4 пункту 1 статті 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", для платників збору, визначених пунктом 1 статті 1 цього Закону, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за ставкою 100 відсотків від об'єкта оподаткування. Частиною 2 прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 року встановлено, що зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до пунктів "б"-"з"статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", який діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно наказу Держкомзв'язку та інформації України №166 від 22.07.2004 р. про затвердження тарифів на оплату послуг, пов'язаних з виплатою і доставкою державних пенсій та грошових допоміг витрати на доставку пенсій становлять для міста 0,79 %, для села 1,56 %.У відповідності до п.6 п.п. 6.6 Інструкції від 19.12.2003 року №21-1 додаткові пенсії, доплати, надбавки та підвищення призначені відповідно до законодавства України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.
Пунктом 2.1.1.Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року N 21-1 , зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за N 64/8663 встановлено, що платниками страхових внесків є: Страхувальники-Роботодавці: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, .
Частиною 2 Прикінцевих положень Закону "Про. загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: 1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до п 6.1 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України", затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003р. № 21-1 (із змінами та доповненнями) відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (яким є відповідач) - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого пункту 2 Прикінцевих положень зазначеного Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з п.6.4 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України", розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п.6.8. вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Відповідно до п. 6.9. Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України", у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач надсилав на адресу відповідача розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"в частині пенсій призначених, відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з повідомленнями про необхідність оплатити щомісячні фактичні витрати на виплату та доставку пенсій.
Судом не приймаються до уваги заперечення представника відповідача з наступних підстав:
Відповідно до ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Отже, з аналізу ст. 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" вбачається, що право на пільгове пенсійне забезпечення мають громадяни, які працювали на роботах із шкідливими і важкими умовами праці до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто до 01.01.1992 року та набули необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах і після 01.01.1992 року не працювали на цих роботах. Якщо громадяни працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення", тобто до 01.01.1992 року і після 01.01.1992 року, пенсія призначається відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Як вбачається з матеріалів справи на час прийняття Закону України "Про пенсійне забезпечення" у громадянина ОСОБА_1 не було повного стажу на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах по ст.100 вищевказаного Закону, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом та він продовжував працювати на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці.
Відповідно до п. 6.2. Інструкції, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
З розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"в частині пенсій призначених, відповідно до пунктів "б-з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що направлялися на адресу відповідача вбачається, що підприємство відповідача відшкодовує витрати пропорційно та частка виплати даного підприємства складає 30,82 %.
Для обрахунку частки відшкодування Будівельно-монтажного управління "Хуст" пільгової пенсії по Сп.2 відповідно до вимог п.б ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" було взято роботу на підприємствах за останні 12 років 6 місяців перед звільненням. У зв'язку з чим частки відшкодування підприємствами по громадянину ОСОБА_1 складає:
- ТОВ "Монтажник" - 33,98 %;
- Будівельно-монтажне управління "Хуст" - 30,82%;
- ТОВ "Тиса" - 12,53%;
- ТОВ "Тюльпан" - 16%;
- СП "Спецмехбуд" - 6,67%.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч.1 ст.69 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Крім того, судом при вирішенні даної справи взято до уваги, що рішенням Виноградівського районного суду по справі №2-а-3788/09 від 03.11.2009 року та Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.07.2010 року по справі №91928/09/9104 УПФ у Виноградівському районі зобов'язано здійснити призначення пільгової пенсії по п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а не по статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Згідно ч.2 статті 11 Закону України "Про судоустрій України" судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання усіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими особами, об'єднаннями громадян та іншими організаціями, громадянами та юридичними особами на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиціальність) судових рішень для інших судів, органів прокуратури, слідства, дізнання визначається процесуальним законом.
З урахуванням встановлених у судовому засіданні фактів, оцінюючи надані позивачем по справі докази у сукупності, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими, такими, які підтверджені доказами та відповідають чинному законодавству України, а отже сума заборгованості у розмірі 7769,70 грн. повинна бути стягнута з відповідача.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутністю витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), згідно з ч. 4 ст. 94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
З огляду на викладене, на підставі ст. 1, ч.1 ст. 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"та Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до пенсійного фонду України", та керуючись ст. ст.2,4, 11, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Управління Пенсійного фонду України в м. Хуст та Хустському районі Закарпатської області до Приватного акціонерного товариства "Будівельно-монтажне управління - Хуст" про стягнення заборгованості в сумі 7769,70 грн.- задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Будівельно-монтажне управління - Хуст"(Закарпатська область, м.Хуст, вул. І.Франка, 8, код 01269052) заборгованість зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 7769,70 грн
3. Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України, та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд в порядку та строки, встановлені ст. 186 КАС України. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови (копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції).
Суддя Я.М. Калинич
Суд | Закарпатський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 02.08.2012 |
Оприлюднено | 12.09.2012 |
Номер документу | 25926299 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Закарпатський окружний адміністративний суд
Калинич Я. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні