15/368-06-9920А
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" жовтня 2006 р. Справа № 15/368-06-9920А
16 год. 55 хв. м. Одеса
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Петрова В.С.
при секретарі Стойковій М.Д.
За участю представників сторін:
від позивача – Сандуленко У.А.;
від відповідача - Нестерова М.В.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю „Гранит К” до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправним і скасування розпорядження та зобов'язання не чинити перешкоди у користуванні земельною ділянкою,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю „Гранит К” звернулось до господарського суду Одеської області з адміністративним позовом про визнання протиправним і скасування розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області № 911 від 25.07.2006 р. „Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 14.02.2005 року № 92 „Про надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення в оренду ТОВ „Гранит К”, посилаючись на те, що у відповідача не було підстав для скасування розпорядження про надання позивачу земельної ділянки площею 0,4181 га на території Таїровської селищної ради.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 26 вересня 2006 р. відкрито провадження в адміністративній справі № 15/368-06-9920А та призначено попереднє засідання.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10 жовтня 2006 р. у справі № 15/368-06-9920А закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду в засіданні суду на 26.10.2006 р.
Відповідач заперечення на позов не надав, проте в засіданні суду представник відповідача просив суд відмовити у задоволенні позову.
У зв'язку з набранням 01 вересня 2005 р. чинності Кодексом адміністративного судочинства України, господарський суд Одеської області зазначає, що згідно з п. 6 розділу VII Прикінцевих положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішуються відповідним господарським судом за правилами Кодексу адміністративного судочинства України. При цьому підсудність таких справ визначається Господарським процесуальним кодексом України.
Вислухав пояснення представників сторін, розглянув та дослідив всі письмові докази, які містяться в матеріалах справи, господарський суд встановив наступне.
14.02.2005 р. Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області прийнято розпорядження № 92 „Про надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення в оренду ТОВ „Гранит К”. Так, 17.02.2005 р. між позивачем та відповідачем було укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого відповідач надав позивачу у строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,4181 га з земель несільськогосподарського призначення, що знаходяться на території Таїровської селищної ради (за межами населених пунктів) для розташування відкритого майданчику для зберігання будівельних матеріалів.
25.07.2006 р. Овідіопольською районною державною адміністрацією Одеської області прийнято розпорядження № 911 „Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 14.02.2005 року № 92 „Про надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення в оренду ТОВ „Гранит К”. Як вбачається зі змісту розпорядження № 911, зазначене розпорядження прийнято згідно з інформацією районного відділу земельних ресурсів від 25.07.2006 р. № 4227-л, у зв'язку з невідповідністю нормам законодавства проектної документації щодо відведення земельної ділянки у довгострокову оренду ТОВ „Гранит К”.
Згідно з вказаною інформацією Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів від 25.07.2006 р. при перевірці дотримання земельного законодавства щодо надання земельної ділянки площею 0,4181 га в оренду ТОВ „Гранит К” з'ясовано, що проектом відведення запроектована інша земельна ділянка, ніж погоджена всіма службами за матеріалами попереднього вибору земельної ділянки.
Проте, як вбачається з матеріалів справи, 11.02.2005 р. було встановлено межі земельної ділянки ТОВ „Гранит К” загальною площею 0,4181 га на території Таїровської селищної ради для розташування відкритого майданчику для зберігання будівельних матеріалів, що підтверджується Актом визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), підписаний директором ТОВ „Геоконсалтинг”, яким було виготовлено проект відведення земельної ділянки позивачу, а також представником позивача та Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів.
05.03.2005 р. Овідіопольським районним відділом земельних ресурсів надано висновок про відповідність вимогам діючого законодавства договору оренди земельної ділянки від 17.02.2005 р., яким позивачу було надану в оренду вищевказану земельну ділянку.
Також згідно Технічного звіту по визначенню площ та меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області (за межами населених пунктів) у фактичному користуванні ТОВ „Гранит К” знаходиться земельна ділянка площею 4182,29 кв.м.
Таким чином, твердження Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів щодо погодження іншої земельної ділянки позивачу ніж запроектованої є безпідставними. Більш того є безпідставними і посилання Овідіопольського районного відділу земельних ресурсів на те, що порушені вимоги ст. 149 Земельного кодексу України, оскільки ст. 149 Земельного кодексу передбачає порядок вилучення земельних ділянок. Повноваження органів виконавчої влади по наданню земельних ділянок юридичним особам у постійне користування передбачені ст. 122 Земельного кодексу України.
За таких обставин, суд вважає, що підстави для скасування Овідіопольською районною державною адміністрацією розпорядження голови райдержадміністрації від 14.02.2005 року № 92 „Про надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення в оренду ТОВ „Гранит К” відсутні.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 43 Закону України „Про місцеві державні адміністрації” розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, Кабінетом Міністрів України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Таким чином, Овідопольська районна державна адміністрація не має повноважень щодо скасування виданих нею розпоряджень.
Крім того, на думку суду, обґрунтованими є також вимоги позивача щодо зобов'язання відповідача не чинити перешкоди у користуванні земельною ділянкою, виходячи з наступних підстав.
У зв'язку з тим, що відповідач прийняв неправомірно розпорядження „Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 14.02.2005 року № 92 „Про надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення в оренду ТОВ „Гранит К”, чим чинить позивачу перешкоди у користуванні земельною ділянкою, тому позивач має право на захист свого права користування як і власник майна з урахуванням положень глави 30 Цивільного кодексу України.
Зокрема, ст. 396 Цивільного кодексу України передбачає, що особа, яка має речове право (право володіння, право користування, право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб, право забудови земельної ділянки) на чуже майно, має право на захист цього права, у тому числі і від власника майна, відповідно до положень глави 29 цього Кодексу, тобто як і власник майна.
Так, згідно ст. 391 Цивільного кодексу України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу Адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та й спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно ст. 105 КАС України позивач має право вимагати скасування або визнання нечинним рішення відповідача –суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень, а також заявляти інші вимоги на захист прав, свобод чи інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Відповідно до ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про: 1) визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; 2) зобов'язання відповідача вчинити певні дії; 3) зобов'язання відповідача утриматися від вчинення певних дій; 4) стягнення з відповідача коштів; 5) тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 6) примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 7) примусове видворення іноземця чи особи без громадянства за межі України; 8) визнання наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Оцінюючи надані докази в сукупності, господарський суд Одеської області вважає, що позовні вимоги цілком обґрунтовані та відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись ст. ст. 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Гранит К” до Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області про визнання протиправним і скасування розпорядження та зобов'язання не чинити перешкоди у користуванні земельною ділянкою задовольнити.
2. ВИЗНАТИ протиправним та скасувати розпорядження Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області № 911 „Про скасування розпорядження голови райдержадміністрації від 14.02.2005 року № 92 „Про надання земельної ділянки несільськогосподарського призначення в оренду ТОВ „Гранит К”.
3. Зобов'язати Овідіопольську районну державну адміністрацію Одеської області не чинити Товариству з обмеженою відповідальністю „Гранит К” (Одеська область, Овідіопольський район, смт. Великодолинське, вул. Залізнична, 113; код ЄДРПОУ 21034925) у користуванні земельною ділянкою загальною площею 0,4181 га, яка знаходиться на території Таїровської селищної ради (за межами населених пунктів), що надана Товариству з обмеженою відповідальністю „Гранит К” в оренду згідно договору від 17.02.2005 р.
Постанову суду може бути оскаржено в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Повний текст постанови складено 16.11.2006 р.
Суддя Петров В.С.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2006 |
Оприлюднено | 28.08.2007 |
Номер документу | 259320 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Петров В.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні