cpg1251
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"07" вересня 2012 р.Справа № 5017/2341/2012
Господарський суд Одеської області у складі:
судді Брагіної Я.В.
при секретарі судового засідання: Стачук Т.В.
за участю представників:
від позивача: Дмитроняк А.В., довір. від 02.03.11.;
від відповідача:Кондогеорги А.А., голова, довідка ЄДРПОУ, паспорт
розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом : Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплодаренерго" (м.Теплодар);
до відповідача: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Прогрес" (м.Теплодар);
про стягнення 65390,07грн.
В засіданні суду 29.08.12. оголошувалась перерва до 31.08.12., а 31.12.08. до 07.09.12. на підставі ст.77 ГПК України.
09.08.2012р. Товариство з обмеженою відповідальністю "Теплодаренерго" звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача - Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Прогрес", в якій просило суд стягнути з відповідача 65390,07грн., із яких 58093,33грн. - основний борг за спожиту теплову енергію, 3571,59грн. - 3% річних, 441,17грн. - інфляційних, 1987,45грн. - пені та 1296,53грн. - 10% штрафу річних.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на укладений між сторонами договір на постачання теплової енергії №04/11-Т від 01.10.2011р., згідно якого позивачем було виконано вчасно та в повному обсязі свої зобов'язання, між тим, відповідач за фактично спожиту теплову енергію у період з жовтня 2011р. по квітень 2012р. включно не розрахувався, в зв'язку з чим у нього утворилась визначена у позовних вимогах заборгованість.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 10.08.2012р. за даним позовом порушено провадження у справі №5017/2341/2012 та призначено розгляд справи в засіданні суду.
В засіданні суду представник позивача надав уточнення позовних вимог, згідно яких просить суд стягнути з відповідача 45290,29грн., із яких основний борг в сумі 41586,85грн., пеня в сумі 2543,77грн., 3% річних в сумі 846,52грн., індекс інфляції в сумі 313,15грн.
З врахуванням вимог ст.22 ГПК України, суд приймає до розгляду уточнення позовних вимог і розглядає справу в межах уточнених вимог.
Представник позивача в засіданні суду підтримав уточнені позовні вимоги. Заперечував проти розстрочки виконання рішення суду, посилаючись теж на наявність заборгованості перед ПАТ "Одесагаз" та складне матеріальне становище на підприємстві.
Представник відповідача у судовому засіданні визнав позовні вимоги щодо основного боргу. Просив зменшити розмір штрафних санкцій, а також просив розстрочити виконання рішення суду строком на один рік, посилаючись на несвоєчасну сплату жителями будинку комунальних послуг і складного матеріального становища.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
01 жовтня 2011 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Теплодаренерго" (теплопостачальна організація, позивач) та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку "Прогрес" (споживач, відповідач) укладено договір на користування тепловою енергією в гарячій воді №04/11-Т, згідно умов якого теплопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати споживачу теплову енергію в гарячій воді, а споживач зобов'язується оплачувати фактично одержану теплову енергію за встановленими тарифами в терміни, передбаченими цим договором.
Згідно до умов п. 23 цей договір набуває чинності з 01.10.11. діє до 01.10.2012 року.
Умовами п. 25 договору передбачено, що договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін.
Слід зазначити, що рішенням господарського суду Одеської області від 13.02.12. у справі №16/17-4910-2011. було внесено зміни до зазначеного вище договору, а саме: визнано умови пунктів 10, 12, 19, 24, 26 договору на користування тепловою енергією від 01.10.2011р. № 04/11-Т між Товариством з обмеженою відповідальністю „Теплодаренерго" та Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку „Прогрес", укладеними в наступних редакціях:- пункт 10 договору: „ У випадку зміни цін на енергоносії тариф на теплову енергію за даним договором підлягає коригуванню Енергозберігаючою організацією. При зміні тарифу Енергозберігаюча організація інформує про це в письмовій формі абонента не менш ніж за 15 днів до моменту введення в дію нового тарифу. Розрахунок за спожиту теплову енергію в подальшому здійснюється із використанням нового тарифу"; - пункт 12 договору: „Оплата за фактично спожиту теплову енергію здійснюється шляхом перерахування абонентом грошових коштів на банківський рахунок Енергозберігаюча організації згідно виставленого рахунку. У випадку порушення Абонентом строків оплати стягується пеня в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожен день прострочки"; - пункт 19 договору „Припинення послуг з теплопостачання абонента здійснюється на підставах та у випадку, передбачених чинним законодавством України"; - пункт 24 договору „Припинення строку дії договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце протягом строку дії договору"; - пункт 26 договору „Договір припиняє свою дію у випадку: припинення строку, на який його було укладено; письмової відмови Абонента від послуг теплопостачання; дострокового розірвання договору за згодою сторін або за рішенням суду; визнання договору недійсним в судовому порядку; ліквідації однієї із сторін договору" (а.с.13).
Пунктом 8 договору встановлено, що розрахунок за теплову енергію проводиться в грошовій формі в повному обсязі до 10 числа місяця наступного за звітним у відповідності з тарифами.
Тариф за відпущену теплову енергію складає 213,73грн. за 1 Гкал. відпущеної теплової енергії з врахуванням ПДВ згідно тарифу, діючого на момент укладення цього договору (п.9 договору).
У відповідності до п. 6 договору, облік споживання теплової енергії визначається за показниками приладу обліку. При відсутності приборів обліку, обсяг фактично використаної теплової енергії розраховується в залежності від теплового навантаження, визначеної вдоговорі з врахуванням середньомісячної фактичної температури теплоносія на колекторах енергопостачальної організації, середньомісячної температури повітря і кількість діб роботи обладнання в розрахунковому періоді.
На виконання умов укладеного між сторонами договору позивач відпускав, а відповідач фактично отримував теплову енергію за період з жовтня 2011 року по квітень 2012 року включно.
Згідно уточнення позовних вимог, прийнятого судом до розгляду, борг відповідача перед позивачем за відпущену енергію становить станом на 01.09.12. протягом періоду з жовтня 2011 року по квітень 2012 року включно, у розмірі 41586,85грн., що не заперечується представником відповідача у засіданні суду та у письмовому відзиві.
Відповідно до ст. 175 Господарського кодексу України, майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Згідно п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України, однією із підстав виникнення цивільних прав та обов'язків є договір, а в силу вимог ч.1 ст.629 Цивільного кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
У відповідності до ст. 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст. 714 Цивільного кодексу України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.
Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Вищевказане цілком кореспондується з положеннями ст. 275 Господарського кодексу України, згідно якої за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується. При цьому ч.2 ст. 275 цього кодексу встановлено, що відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Згідно з ч. 6 ст. 276 Господарського кодексу України, розрахунки за договорами енергопостачання здійснюються на підставі цін (тарифів), встановлених відповідно до вимог закону.
У відповідності до ч. 1 ст. 277 абоненти користуються енергією з додержанням правил користування енергією відповідного виду, що затверджуються Кабінетом Міністрів України. Згідно до п. 40 „Правил користування тепловою енергією" затверджених Постановою Кабінету міністрів України №1198 від 03.10.2007р., споживач теплової енергії зобов'язаний, зокрема, вчасно проводити розрахунки за спожиту теплову енергію та здійснювати інші платежі відповідно до умов договору та цих Правил.
Законом України "Про теплопостачання" визначено, що тариф (ціна) на теплову енергію - грошовий вираз витрат на виробництво, транспортування, постачання одиниці теплової енергії (1 Гкал) з урахуванням рентабельності виробництва, інвестиційної та інших складових.
Як встановлено матеріалами справи, заборгованість відповідача за надані послуги теплопостачання за період з 01.10.2011 року по 01.05.2012 року, становить 41586,85грн.
Із вищезазначених обставин справи вбачається, що відповідач порушив виконання своїх зобов'язань за договором на постачання теплової енергії №04/11-Т від 01.10.2011р., а саме, не розрахувався за фактично спожиту теплову енергію.
Згідно ч.1 ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. В силу вимог ч.1 ст.525 Цивільного кодексу України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Аналогічні вимоги щодо виконання зобов'язань містяться і у ч.ч.1, 7 ст.193 Господарського кодексу України.
У відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Частиною 2 ст. 218 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов`язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення. У разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.
Приймаючи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплодаренерго" та стягнення з відповідача 41586,85грн. заборгованості за спожиту теплову енергію у період з жовтня 2011 року по квітень 2012 року включно.
Згідно ч. 2 ст. 193 ГК України кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Як суд зазначив суд вище пунктом 12 договору і за рішенням суду, за порушення строків виконання зобов'язання за договором, сторона, яка допустила прострочку сплачує на користь іншої сторони пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ, нарахованої на суму простроченого зобов'язання за період прострочки.
Позивач просить стягнути із відповідача пеню на підставі договору в сумі 2543,77грн.
Перевіривши розрахунок позивача в частині нарахування пені, суд вважає, що пеня нарахована відповідно до вимог чинного законодавства.
Разом з тим, суд приходить до висновку про задоволення клопотання представника відповідача і зменшує розмір пені на підставі п.3 ст.83 ГПК України, враховуючи наступне.
Відповідно до ст.233 ГК України, у разі, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно із збитками кредитора, суд має право зменшити розмір санкцій. При цьому повинно бути взято до уваги: ступіень виконання зобов'язання боржником, майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні, не лише майнові, але і інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Якщо порушення зобов'язання не завдало збитків іншим учасникам господарських відносин, суд може з урахуванням інтересів боржника зменшити розмір належних до сплати штрафних санкцій.
Згідно ч.3 ст.551 ЦК України, розмір неустойки може бути зменшений за рішенням суду, якщо він значно перевищує розмір збитків та за наявності інших обставин, які мають істотне значення.
Отже, враховуючи, що відповідач частково сплатив борг, а несплата частини боргу вчасно пов'язана із несплатою своєчасно комунальних платежів фізичними особами відповідачу та те, що збитки ні позивачу, ні іншим особам не причинені в зв'язку із несвоєчасною сплатою частини боргу відповідачем, суд приходить до висновку про зменшення пені на 1543,77грн.
Також позивач просить стягнути з відповідача 846,52грн. - 3% річних та інфляційні втрати в сумі 313,15грн.
Згідно ч.2 ст.625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3% річних від простроченої суми, якщо інше не передбачено договором або законом.
Перевіривши розрахунок позивача в частині нарахування 3% річних та індесу інфляції суд вважає, що нарахування 3% річних в сумі 1318,17грн. і індексу інфляції в сумі 313,15грн. теж відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Відповідач уточнені позовні вимоги не спростував, докази сплати заборгованості не надав, основний борг визнав.
Згідно зі ст. 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про задоволення позову з врахуванням уточнення позовних вимог, оскільки позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства та підтверджуються належними доказами, наявними в матеріалах справи, але зменшує пеню на 1543,77грн.
Крім того, відповідач просить розстрочити виконання рішення суду у справі на один рік.
Заслухавши доводи представників сторін, дослідивши додані до клопотання докази, суд задовольняє клопотання відповідача частково, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 6 ст.83 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, приймаючи рішення, має право, відстрочити або розстрочити виконання рішення.
Згідно роз'яснення Вищого арбітражного суду №02-5/333 від 12.09.1996р. із змінами та доповненнями, підставою для відстрочки, розстрочки, зміни способу та порядку виконання рішення можуть бути конкретні обставини, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим у строк або встановленим господарським судом способом.
Розстрочка - виконання рішення частками, встановленими господарським судом, з певним інтервалом у часі. Строки виконання кожної частки також повинні визначатись господарським судом. При цьому слід мати на увазі, що розстрочка можлива при виконанні рішення, яке стосується предметів, що діляться (гроші, майно, не визначене індивідуальними ознаками; декілька індивідуально визначених речей тощо).
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, зміну способу і порядку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини сторін у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи.
Отже, враховуючи, що негайне виконання рішення суду по даній справі призведе до вкрай негативних наслідків, які можуть вплинути на стан житлового будинку, та, як наслідок, на умови проживання його мешканців, несвоєчасну сплату комунальних платежів мещканцями будинку, а також інтереси стягувача, зокрема, необхідність сплати першої частини поставки газу до початку опалювального сезону, суд розстрочує виконання рішення у даній справі на два місяці, а саме: вересень-жовтень 2012 року.
На підставі ст.ст. 44, 49 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст.22,33,34,43,44, 49, 82-85,121 Господарського процесуального кодексу України, суд -
В И Р І Ш И В :
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку "Прогрес" (65490, м. Теплодар, вул. Енергетиків, буд.85, код ЄДРПОУ 25948088) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Теплодаренерго" (65490, м.Теплодар, вул. Польова, 1, р/р 26008311756101 в АБ "Південний", МФО 328209, код ЄДРПОУ 32483079):
- 41586,85грн. - основного боргу за спожиту теплову енергію,
- 846,52грн. - 3% річних,
- 1000,00грн.- пені,
- 313,15грн. - інфляційних втрат,
- 1609,50грн. - витрат, пов'язаних із сплатою судового збору.
3 .Зменшити розмір пені на 1543,77грн .
4.Розстрочити виконання рішення строком на два місяці, сплачуючи борг, в тому числі і витрати, пов'язані із сплатою судового збору таким чином: вересень 2012 року - 22678,01грн.; жовтень 2012 року - 22678,01грн.
Рішення господарського суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного господарського суду, яка подається через місцевий господарський суд протягом 10-денного строку з моменту складення та підписання повного тексту рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо не буде подано апеляційну скаргу. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повний текст рішення складено 11.09.2012р.
Суддя Брагіна Я.В.
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 07.09.2012 |
Оприлюднено | 13.09.2012 |
Номер документу | 25949913 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Брагіна Я.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні